O szkoleniu
Na szkoleniu omówimy m.in. zagadnienia: Substancje SVHC, lista kandydacka, obowiązki dotyczące substancji wzbudzających duże obawy, baza SCIP, informacje potrzebne do zgłoszenia.
Od 5 stycznia 2021 r. producenci wielu substancji chemicznych, komponentów oraz gotowych produktów mają obowiązek zgłaszania substancji wzbudzających szczególnie duże obawy, jeśli występują w wyrobach, do nowo powstałej bazy SCIP (ang. Substances of Concern In Products). Chodzi o substancje niebezpieczne zawarte w tzw. liście kandydackiej z unijnego „kodeksu o chemikaliach”, czyli z rozporządzenia REACH. Celem rejestru SCIP jest zapewnienie możliwości śledzenia takich substancji w całym łańcuchu dostaw. Oznacza to, że znajdą się w nim informacje dostarczone przez producentów substancji, producentów komponentów oraz producentów sprzętu.
SCIP to obowiązek unijny. Rejestr SCIP został utworzony przez Europejską Agencję Chemikaliów i w swoich zasobach zawiera informacje na temat substancji SVHC w wyrobach, które przekazują podmioty. Baza ta została utworzona w związku ze zmianą przepisów dyrektywy w sprawie odpadów.
Cel szkolenia:
Przekazanie informacji o nowym obowiązku zgłaszania substancji do bazy SCIP
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- nabycie wiedzy kto i jak musi dokonać zgłoszenia do bazy SCIP,
- wyjaśnienie wątpliwości praktycznych,
- przygotowanie do prawidłowej realizacji obowiązku związanego ze zgłaszaniem substancji do rejestru SCIP.
Adresaci szkolenia:
Wytwórcy wyrobów, importerzy wyrobów, dystrybutorzy, składający wyroby.
Program szkolenia
- Definicja wyrobu.
- Różne rodzaje wyrobów.
- Identyfikowanie substancji SVHC w wyrobie.
- Co to są substancje SVHC.
- Lista kandydacka.
- Zbieranie informacji od dostawców.
- Kto ma obowiązek wykonania zgłoszenia do ECHA.
- Jakie informacje należy podać w zgłoszeniu.
- Narzędzie do zgłaszania substancji zawartych w wyrobach.
- Baza SCIP – jak wykonać zgłoszenie online.
- Zgłoszenia uproszczone.
- Dyskusja, wyjaśnianie wątpliwości, odpowiedzi na pytania.
Czas trwania
9.00-15.00 lub 10.00-16.00
Prelegenci
Ekspert z zakresu ustawodawstwa chemicznego, głównie klasyfikacji, oznakowania, kart charakterystyki oraz wypełniania wytycznych rozporządzenia REACH.
Doktor nauk technicznych w dziedzinie chemii, mgr inż. biotechnolog, ukończyła podyplomowe studia z zakresu rozporządzenia REACH i związanej z nim problematyki, w tym toksykologii, ekotoksykologii i oceny ryzyka prowadzone w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi. Ponadto ukończyła kurs z zakresu toksykologii na Uniwersytecie Surrey w Wielkiej Brytanii, a także liczne inne międzynarodowe kursy z zakresu klasyfikacji i oznakowania chemikaliów, bezpieczeństwa chemicznego, oceny ryzyka i zarządzania ryzykiem w ramach projektów unijnych.
Przez ponad 20 lat była związana z Biurem do Spraw Substancji Chemicznych, m.in. jako Naczelnik Wydziału Krajowego Centrum Informacyjnego ds. REACH i CLP. Zajmowała się sprawami dotyczącymi rozporządzenia REACH oraz CLP, klasyfikacją i oznakowaniem chemikaliów. Ponadto reprezentowała Krajowe Centrum Informacyjnego ds. REACH i CLP (Polski Helpdesk ds. REACH) w unijnej sieci HELP NET, która działa w ramach ECHA (Europejskiej Agencji Chemikaliów) w Helsinkach. Była członkiem grupy roboczej Komisji Europejskiej w sprawie Klasyfikacji i Oznakowania Niebezpiecznych Substancji w Europejskim Biurze Chemicznym, członkiem Grupy Roboczej dot. Niebezpiecznych Preparatów oraz uczestnikiem spotkań Grupy Roboczej, która stanowiła jednostkę pomocniczą dla Komisji Europejskiej w zagadnieniach dotyczących Dyrektywy Preparatowej. Współpracowała z przemysłem w sprawie ustawodawstwa chemicznego, głównie klasyfikacji, oznakowania, kart charakterystyki oraz wypełniania wytycznych rozporządzeń REACH i CLP.
Jest wykładowcą na studiach podyplomowych z zakresu przepisów w/w rozporządzeń oraz autorem licznych artykułów związanych z tą tematyką.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- 5% przy zgłoszeniu min. 2 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 3 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 4 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 5 osób Rozwiń
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
- Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
- Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
- Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
- Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
- Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
- Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.
Masz pytania? Napisz do nas
