CBAM – graniczny podatek węglowy. Nowe obowiązki dla importerów. Raportowanie w okresie przejściowym

O szkoleniu

Na szkoleniu przekażemy wiedzę niezbędną do raportowania CBAM i wywiązywania się z nowych obowiązków przez przedsiębiorstwo. Szkolenie jest połączeniem teorii z częścią praktyczną, która obejmuje prezentację przygotowania raportu przez wykładowcę, posiadającego praktyczne doświadczenie w tym zakresie. Pokażemy Państwu na żywo przejście przez platformę PUESC oraz platformę unijną – Rejestr przejściowy CBAM.

Od 01.10.2023 r. obowiązuje graniczny podatek węglowy CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism), nakładany na towary wysokoemisyjne importowane, pochodzące z krajów spoza UE. Obecnie dotyczy on importu żeliwa, stali, aluminium, cementu, nawozów, wodoru oraz energii elektrycznej.

Obowiązki importerów związane z podatkiem węglowym zostały podzielone na dwa etapy, a niewywiązywanie się z nich może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

  1. W okresie przejściowym, od 01.10.2023 r. do 31.12.2025 r., importerzy zobowiązani są do składania kwartalnych sprawozdań o emisjach wbudowanych (tzw. sprawozdanie CBAM składane za pomocą rejestru przejściowego CBAM) oraz do współpracy z organami podatkowymi. Sprawozdania należy składać w terminach do dnia 31 stycznia (przedłużony o 30 dni), 30 kwietnia, 31 lipca, 31 października.
  2. Od 01.01.2026 r. importerzy będą zobowiązani do uiszczania opłat za emisje wbudowane.

Celem wprowadzenia podatku jest ochrona środowiska poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Z upływem czasu CBAM zastąpi bezpłatne uprawnienia, przyznawane w ramach unijnego systemu handlu, uprawnieniami do emisji (ETS).

Zapraszamy na szkolenie, które pomoże przedsiębiorstwom zrozumieć mechanizmy działania i raportowania CBAM (tzw. Granicznego Podatku Węglowego) w fazie przejściowej oraz dostosować się do nowych przepisów.

Cele szkolenia:

Celem szkolenia jest omówienie mechanizmów działania i raportowania CBAM, określonych przez: ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/1773 z dnia 17 sierpnia 2023 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 w odniesieniu do obowiązków sprawozdawczych do celów mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 w okresie przejściowym.

Dlaczego warto wziąć udział?

Korzyści z udziału w szkoleniu:

  • zdobycie wiedzy i umiejętności, niezbędnych do raportowania CBAM i wywiązywania się z nowych obowiązków przez przedsiębiorstwo,
  • połączenie teorii z częścią praktyczną,
  • możliwość dyskusji, zadawania pytań i omówienia wątpliwości, jak zaimplementować zmiany w praktyce.
Kto powinien wziąć udział?

Szkolenie kierujemy do importerów, agencji celnych oraz osób odpowiedzialnych za tematykę ESG w organizacjach, pracowników działu ochrony środowiska, pracowników księgowości.

Program szkolenia

DZIEŃ 1

Wprowadzenie dotyczące CBAM

Ogólne informacje o systemie handlu emisjami EU ETS i odniesienie do CBAM

Zakres obowiązywania CBAM

  • produkty objęte regulacjami
  • kategorie produktów objęte obowiązkiem raportowania
  • podmioty objęte obowiązkiem raportowania
  • wyłączone obszary geograficzne
  • kryterium wartości

Harmonogram wdrażania CBAM

Okres przejściowy – wymagane obowiązki

Regulacje prawne dotyczące CBAM

Niezbędne informacje dotyczące sprawozdań

  • sprawozdania kwartalne
  • sprawozdania roczne (deklaracje)
  • korygowanie sprawozdań

Organy odpowiedzialne w Polsce i innych krajach UE

Kontrole i sankcje

Rejestr przejściowy CBAM

Podsumowanie dnia, pytania od uczestników

 

DZIEŃ 2

  1. Obliczanie śladu węglowego
  2. Analiza wybranych elementów raportu
  3. Strategia wdrażania CBAM w organizacji
  4. Check lista dla importera
  5. Sesja odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – interaktywne sprawdzenie wiedzy uczestników i jej uzupełnienie
  6. Podsumowanie szkolenia

Czas trwania

godz. 10.00-16.00 i 9.00-15.00

Prelegenci

Wykładowca 1

Certyfikowana Ekspertka ESG i zrównoważonego rozwoju, wykładowczyni na studiach podyplomowych ESG, prelegentka na polskich i międzynarodowych wydarzeniach ESG, trenerka.

Program Managerka z 20-letnim doświadczeniem we współpracy z firmami produkcyjnymi i usługowymi oraz organizacjami publicznymi i non-profit.

Twórczyni aplikacji zrzeszającej społeczność ESG w Polsce oraz w innych krajach.

Wykładowca 2

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył specjalizację Prawa celnego w Katedrze Prawa Finansowego.
Jako wieloletni funkcjonariusz celny zdobywał praktyczną wiedzę i doświadczenie w zakresie stosowania przepisów prawa celnego zajmując różne stanowiska w administracji państwowej.

W trakcie kariery zawodowej pracował w międzynarodowych korporacjach zajmując się problematyką celną, zarówno od strony praktycznej (m.in. brał udział w projektach celnych związanych z AEO, uproszczeniami celnymi zagadnieniami VAT w eksporcie), jak i w aspekcie doradztwa i konsultingu celnego. Jego szczególnym zainteresowaniem cieszą się zagadnienia pochodzenia towarów, klasyfikacji taryfowej a także kontroli towarów podwójnego zastosowania.

Aktualnie w wymiarze praktycznym zajmuje się doradztwem w zakresie stosowania przepisów celnych i akcyzowych ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania platformy PUESC.

Posiada licencję agenta celnego, jak również czynnie współpracuje z lokalnymi podmiotami gospodarczymi w zakresie realizacji obowiązków wynikających ze statystyki INTRASTAT, podatku akcyzowego i wielu innych zagadnień związanych z przepisami celnymi i podatkowymi.

Terminy i miejsca

To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Warszawa

Warszawa

woj. mazowieckie

Platforma Zoom
Warszawa

Warszawa

woj. mazowieckie

Rejestracja

Cena 1
1 790
+23% VAT
Cena zawiera:
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej i papierowej
  • certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
  • serwis obiadowy
  • przerwy kawowe
  • bezpłatne anulowanie zgłoszenia do 5 dni przed terminem
  • Rozwiń
Zapisz się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

  1. Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
  2. Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
  3. Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
  4. Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
  5. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
  6. Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy i akceptujemy je.
  7. Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.

Podczas wypełniania formularza rejestracji zaznacz opcję "Oświadczam, że udział będzie finansowany ze środków publicznych, proszę o wystawienie faktury z zerową stawką VAT."

Jeśli potrzebujesz zarejestrować organizatora w wewnętrznym systemie zamówień możesz zrobić to na dwa sposoby. W trakcie wypełniania zgłoszenia w polu Uwagi przekaż tą informację - opiekun szkolenia skontaktuje się w celu dopełnienia formalności. Możesz to również zrobić samodzielnie z użyciem poniższych danych:
  • Nazwa firmy: J.G.Training
  • Ulica i nr: Olesińska 21
  • Kod pocztowy: 02-548
  • Miejscowość: Warszawa
  • Numer NIP: 8981505607

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

J.G.Training
02-548 Warszawa, Polska Olesińska 21

Organizator

J.G.Training
02-548 Warszawa, Polska
Olesińska 21
woj. mazowieckie
Misja Misją J.G.Training jest pomoc pracownikom firm i instytucji w zdobywaniu wiedzy, informacji i umiejętności, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania podmiotów gospodarczych. Obszary, z których szkolimy Tematyka naszych szkoleń dot...
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!