O szkoleniu
Design Thinking, czyli myślenie projektowe, to niezwykle skuteczna metoda twórczego rozwiązywania różnego rodzaju problemów. Kurs poświęcony treningowi myślenia projektowego jest jednym z najbardziej poszukiwanych warsztatów działu Efektywność osobista. Szkolenia otwarte „Design thinking” skoncentrowane są na rozwijaniu umiejętności rozwiązywania problemów poprzez wykorzystanie wyspecjalizowanych narzędzi i metod właściwych twórczemu myśleniu i prototypowaniu. Głównymi założeniami Design Thinking są: koncentracja na użytkowniku i jego potrzebach, spojrzenie na problem z wielu perspektyw, tworzenie jak największej liczby rozwiązań zdefiniowanego wcześniej problemu, wstępna wizualizacja pomysłów, testowanie prototypów w realnym środowisku. Jest to jedna z najnowszych i najskuteczniejszych metod planowania innowacji i rozwiązywania problemów, w związku z tym jej możliwościami powinny zainteresować się wszystkie osoby, które pragną się rozwijać w takich obszarach, jak kreatywne myślenie, sztuka skutecznego działania czy efektywność osobista. Szkolenie „Design Thinking” szczególnie polecamy również osobom, których obowiązki zawodowe wymagają twórczego myślenia, pracują w zespołach, kierują zespołami i odpowiadają za ich efektywność oraz pracownikom działów HR, marketingu i sprzedaży. „Design Thinking” to także warsztat, którego nie powinno zabraknąć w programach rozwojowych dla pracowników realizujących zadania, przy których niezbędna jest umiejętność planowania, nieszablonowego myślenia i osobista efektywność. Szkolenia z myślenia projektowego warto również zaoferować pracownikom HR, kierownikom i liderom zespołów – Design Thinking jest niezwykle przydatną metodą przy opracowywaniu skutecznych strategii zmierzających do silniejszego zaangażowania pracowników w realizację celów firmy.
Otwarty kurs efektywność osobista – „Design Thinking” to nowoczesny warsztat o wysokim stopniu zindywidualizowania programu. W czasie treningu staramy się maksymalnie dopasować treści szkolenia, przykłady, ćwiczenia i metody nauczania do rzeczywistych potrzeb poszczególnych grup Kursantów. Dzięki wypracowanej przez nas formule działania, która opiera się na wnikliwej diagnozie potrzeb Klientów wybierających oferowane przez nas kursy, podczas warsztatów możemy skoncentrować się na rozwijaniu najbardziej użytecznych dla Kursantów umiejętności i kompetencji z takich obszarów jak twórcze rozwiązywanie problemów, kreatywność, komunikacja w zespole, efektywność osobista. Szkolenia „Design Thinking” to ponadto kursy skoncentrowane na praktyce – uczymy twórczego rozwiązywania problemów nie poprzez teoretyzowanie, ale w działaniu.
Serdecznie zachęcamy do zapisów na stacjonarny lub zdalny kurs otwarty „Design Thinking” oraz pozostałe opracowane przez naszych ekspertów warsztaty z działu Efektywność osobista. Szkolenie poświęcone metodzie Design Thinking realizujemy również jako kurs zamknięty organizowany na zamówienie. Zapraszamy!
Ważna informacja: Nasze szkolenia to głównie praca warsztatowa oparta na przykładach własnych uczestników (zastanów się przed szkoleniem co chcesz przećwiczyć zgodnie z tematem szkolenia) oraz ćwiczeniach przygotowanych przez trenera. Zdobywasz niezbędną wiedzę i ćwiczysz umiejętności możliwe do wdrożenia następnego dnia w pracy po odbyciu szkolenia. Pamiętaj, że możesz skorzystać również z e-konsultacji z trenerem po szkoleniu.
Stacjonarny i zdalny kurs „Design Thinking” umożliwia zdobycie specjalistycznej wiedzy o:
- technikach twórczego myślenia;
- polskich i zagranicznych przykładach rozwiązań powstałych dzięki Design Thinking;
- strukturze procesu oraz narzędziach i metodach twórczego myślenia i prototypowania.
Szkolenie „Design Thinking” prezentuje fachową wiedzę o nowatorskiej i niezwykle efektywnej metodzie rozwiązywania problemów i pozwala Kursantom rozwijać kluczowe umiejętności wymagane przy realizacji zadań, przy których niezbędne są twórcze myślenie, przełamywanie rutyny, innowacyjność i efektywność osobista. Szkolenia z myślenia projektowego koncentrują się na wiedzy przydatnej w wielu zawodach i przy realizacji celów w życiu prywatnym.
Otwarte szkolenie z technik myślenia projektowego rozwija praktyczne umiejętności:
- diagnozowania potrzeby/problemu;
- konstruowania i doprecyzowywania celu;
- tworzenia person (odbiorcy rozwiązania);
- przygotowywania prostych prototypów i testowania ich skuteczności.
Kurs otwarty „Design Thinking” koncentruje się na doskonaleniu uniwersalnych umiejętności, od których zależy sprawność działania i wysoka efektywność osobista. Szkolenie poświęcone metodologii myślenia projektowego trenuje zastosowanie nowatorskiej metody rozwiązywania problemów i planowania rozwiązań, która przyczyniła się do sukcesu wielu ludzi i firm na całym świecie.
Otwarty kurs „Design Thinking” doskonali ogólne i wyspecjalizowane kompetencje związane z:
- metodologią Design Thinking;
- współpracą i komunikacją w zespole;
- kreatywnym i nieszablonowym myśleniem;
- identyfikacją i realizacją celu.
Szkolenie wszechstronnie przygotowuje do podejmowania wyzwań charakterystycznych dla realiów XXI wieku, w którym premiowane jest nowatorskie myślenie, kreatywność, profesjonalizm, skuteczność i elastyczność.
Adresaci szkolenia:
- Osoby nastawione na rozwój osobisty.
- Osoby zainteresowane rozwojem kreatywności.
- Osoby, których obowiązki zawodowe wymagają kreatywnego myślenia.
- Osoby pracujące w zespołach.
- Osoby pracujące na kierowniczych stanowiskach, odpowiedzialne za efektywność zespołu.
- Osoby pracujące na stanowiskach związanych z marketingiem i sprzedażą.
Program szkolenia
Ważna informacja: Nasze szkolenia to głównie praca warsztatowa oparta na przykładach własnych uczestników (zastanów się przed szkoleniem co chcesz przećwiczyć zgodnie z tematem szkolenia) oraz ćwiczeniach przygotowanych przez trenera. Zdobywasz niezbędną wiedzę i ćwiczysz umiejętności możliwe do wdrożenia następnego dnia w pracy po odbyciu szkolenia. Pamiętaj, że możesz skorzystać również z e-konsultacji z trenerem po szkoleniu.
Rozpoczęcie zajęć. Omówienie kontraktu, celów szkolenia i potrzeb uczestników w obszarze Design Thinking i efektywność osobista. Szkolenie rozpoczyna się ćwiczeniem wprowadzającym do zagadnienia myślenia projektowego.
Moduł I. Wprowadzenie do Design Thinking
- Założenia procesu Design Thinking.
- Charakterystyka metody.
- Przykłady zastosowania Design Thinking z Polski i świata (prezentacja, film, mini wykład).
Moduł II. Design Thinking – odkrywanie i definiowanie problemu[1]
- Analiza problemu (dostępne informacje).
- Kontekst problemu.
- Definiowanie wyzwania (ćwiczenie, prezentacja).
Moduł III. Design Thinking – empatyzacja
- „Wchodzenie w buty” odbiorcy – na czym polega?
- Perspektywa potrzeb odbiorcy.
- Ćwiczenie w grupach i prezentacja wyników na forum.
Moduł IV. Design Thinking – wymyślanie
- Generowanie pomysłów.
- Wartościowanie i ocena pomysłów.
- Ćwiczenie w grupach i prezentacja wyników na forum.
Moduł V. Design Thinking – wizualizacja i prototypowanie
- Sposoby wizualizacji pomysłów (prezentacja, mini wykład).
- Prezentacja pomysłu wybraną metodą (ćwiczenie).
- Projekt – tworzenie konkretnego projektu (model, produkt, storyboard, interfejs aplikacji, rysunek itp.) z dostępnych materiałów (praca w grupach).
- Prezentacja i omówienie wyników pracy.
Zakończenie szkolenia. Podsumowanie procesu Design Thinking i omówienie jego efektów. Plan działania. Feedback.
Trener zastrzega sobie możliwość zmiany kolejności w jakiej realizowane są elementy programu.
[1] Te dwa etapy (odkrywanie i empatyzacja) mogą być stosowane wymiennie – gdy na początku mamy już określony problem (np. zbudowanie sklepu rozwojowego), zaczynamy od odkrywania, natomiast, gdy nie wiemy, co ma być produktem końcowym (np. otwieramy start-up i jesteśmy gotowi wymyślić cokolwiek) w pierwszej kolejności chcemy głęboko poznać potrzeby odbiorców i do nich dostosowujemy wyzwanie. (np. pierwsze procesy realizowane przez prof. Kelly’ego: studenci szli do kawiarni i obserwowali ludzi, aby odkryć ich zwyczaje i potrzeby – w efekcie wymyślili aplikację do czytania gazety).
Czas trwania
- 09:00 Rozpoczęcie szkolenia.
- 16:00 Zakończenie szkolenia.
- W trakcie przerwy kawowa oraz obiadowa.
Prelegenci
PROFIL TRENERA:
Doświadczony trener biznesu i menedżer marketingu z wieloletnią praktyką w branży szkoleniowej, edukacyjnej, telekomunikacyjnej, wojskowej i wydawniczej.
Współtwórca narzędzia rozwojowego opartego na Modelu FRIS® "Styl myślenia Superbohatera"® https://fris.pl/super
Pomysłodawca i koordynator projektu Antologii komiksu na 100-lecie odzyskania niepodległości www.komiks100na100.pl
Pomysłodawca i koordynator prekursorskiego rozwiązania do szkolnych podręczników opartego na technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR - augmented reality) www.ocoolar.pl
Autor programu nauczania za pomocą komiksu dla szkół i firm:
https://orke.pl/szkolenia/100100-komiks-jako-tekst-kultury-angazujacy-nauki-pokolenie-cyfrowe/
Współtwórca szkoleniowej gry planszowo-karcianej typu work-life-harmony.
Promotor komiksu, pasjonat metod nauczania, instruktor szermierki systemu F3.
SPECJALIZACJA/PROWADZONE TEMATY SZKOLENIOWE:
- Komunikacja a style myślenia: jak pięknie się różnić.
- Selfie: jak przedstawić swoje myśli komiksem.
- Design thinking: jak wyjść poza ramy myślenia.
- Nowatorskie metody kształcenia: jak się uczyć bawiąc.
- Work-life-harmony: jak pracować w życiu.
KWALIFIKACJE:
- Trener biznesu (akademia im. Leona koźmińskiego, szkoła trenerów biznesu).
- Trener stylów myślenia (certyfikat stylów myślenia fris®).
- Moderator design thinking orange (certyfikat design thinking institute).
- Nauczyciel historii (dyplom uniwersytetu warszawskiego).
- Facylitator szkoleń kadry kierowniczej (grupa szkoleniowa kontrakt - osh).
STYL PRACY/STOSOWANE METODY SZKOLENIOWE:
Maksimum praktyki, minimum teorii, mini wykład z pigułkami wiedzy, interakcja z grupą, wykorzystanie innowacyjnych narzędzi: komiks, infografika, gra fabularna, prototyp.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
00-023 Warszawa
Widok 18/2
woj. mazowieckie
00-023 Warszawa
Widok 18/2
woj. mazowieckie
Rejestracja
- zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 810 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- bezpłatne anulowanie zgłoszenia do 7 dni przed terminem
- konsultacje indywidualne
- Rozwiń
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
- Warunkiem udział w szkoleniu jest przysłanie zgłoszenia minimum 3 dni robocze przed rozpoczęciem wydarzenia. Oczywiście przyjmiemy Twoje zgłoszenie również na dzień przed realizacją.
- Po otrzymaniu zgłoszenia potwierdzimy jego przyjęcie oraz przekażemy wszelkie informacje organizacyjne. Przygotuj serię pytań - co jest dla Ciebie ważne.
- Warunkiem udziału w wydarzeniu jest dokonanie płatności na minimum 2 dni robocze przed datą rozpoczęcia wydarzenia. W przypadku braku takiej możliwości, dostosowujemy wspólnie rozwiązanie. Jest możliwość płatności przelewem oraz gotówką lub kartą płatniczą.
- Bezpłatne odwołanie zgłoszenia możliwe jest najpóźniej na 7 dni roboczych przed terminem rozpoczęcia. Jest możliwość zmiany uczestnika lub przepisanie się na inny termin w miarę możliwości.
- UWAGA: Rozliczenie za usługę szkoleniową następuje przez podmiot realizujący szkolenie, firmę Human Skills.
- Nazwa firmy: Human Skills
- Ulica i nr: Widok 18/2
- Kod pocztowy: 00-023
- Miejscowość: Warszawa
- Numer NIP: 6721761910