O szkoleniu
Ostatnie lata przynoszą niespodziewane wydarzenia, których efekty mają znaczący wpływ na funkcjonowanie gospodarki, a to przekłada się bezpośrednio na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Po zawirowaniach spowodowanych lockdownami obecnie niestabilność rynku związana jest z wojną na Ukrainie. Każdy kolejny rok jest zupełnie inny od poprzedniego, utrudniając przewidywania dotyczące stałych pozycji kosztowych w firmowym budżecie. Przedsiębiorstwa coraz dotkliwiej odczuwają wysokie koszty energii. W przypadku części z nich może to zaważyć na płynności finansowej. Poza sytuacją geopolityczną, na ceny energii w 2022 roku wpływają stale rosnące opłaty stałe, opłaty przesyłowe, koszty związane z emisją CO2, a także zmieniony od tego roku sposób obliczania opłaty mocowej. Powoduje to kolejne podwyżki dla wszystkich końcowych odbiorców. Szczególnie jest to odczuwalne w firmach, korzystających z maszyn i urządzeń o wysokiej mocy.
Wielu przedsiębiorców zaczęło szukać rozwiązań w tej trudnej sytuacji. Podejmowanie bardziej świadomych decyzji zakupowych wymaga lepszej znajomości rynku energii i odpowiedzenia sobie na kilka pytań:
Czy da się te koszty obniżyć, zabezpieczyć, przewidzieć?
Jak wygląda rynek energii w Polsce?
Jak zbudować najlepszą strategię zakupu energii?
Jak energię kupują duże przedsiębiorstwa i czego możemy się od nich nauczyć?
Jak podpisać korzystną umowę i optymalizować koszty energii zgodnie z prawem?
Jakie są możliwości korzystania z energii pochodzącej z OZE, nie mając własnego źródła?
Jakie są aspekty prawne własnych instalacji OZE?
Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas szkolenia przygotowanego z myślą o wszystkich biznesowych odbiorcach energii, którzy chcą kupować ją świadomie, z możliwością kształtowania kosztów. Teoretycznie najprościej jest zmienić dostawcę. Wydaje się, że wystarczy wybrać najkorzystniejszą ofertę i podpisać umowę z nową firmą. Procedura ta wymaga jednak znajomości mechanizmów rządzących rynkiem energii i zaplanowania składającego się z kilku działań procesu zmiany dostawcy. Dlatego tak ważne jest, aby planując takie działanie poznać lepiej mechanizmy rządzące rynkiem energii w Polsce, skorzystać z wiedzy praktyków.
Na szkolenie zapraszamy w szczególności:
- Prezesów i Właścicieli;
- Dyrektorów finansowych, operacyjnych; ds. inwestycji;
- Przedstawicieli działów zakupów i zamówień publicznych;
- Osoby odpowiedzialne za zakup energii w firmie;
- Osoby odpowiedzialne za zrównoważony rozwój, raportowanie finansowe i niefinansowe;
- Osoby zainteresowane rynkiem energii i efektywnością energetyczną.
Program szkolenia
09:15 - Czas na logowanie
09:25
Zaproszenie uczestników na wydarzenie, informacje organizacyjne
Barbara Dąbrowska, project manager, dział konferencji i szkoleń dziennika "Rzeczpospolita"
09:30
Rynek energii w Polsce – wprowadzenie
- Dostawcy energii.
- Możliwości zakupu energii.
- Składowe ceny energii elektrycznej.
- Sesja pytań i odpowiedzi.
10:00
Jak zbudować najlepszą strategię zakupu energii?
Wojciech Nowotnik, ekspert ds. zakupów, Co-Founder Enerace
- Jak zabrać się do tworzenia strategii?
- Od czego konkretnie zacząć?
- Co wiem na temat rynku energii i skąd czerpać informacje na jego temat?
- Ocena ryzyka i określenie profilu ryzyka.
- Jak powinna wyglądać optymalna organizacja?
- Jaki horyzont czasowy powinna uwzględniać nasza strategia?
- Jak kontrolować, czy moja strategia jest we właściwy sposób realizowana?
- Sesja pytań i odpowiedzi.
10:50 - Przerwa
11:00
Zakupy energii dla dużych przedsiębiorstw w praktyce
Natalia Rompska-Żuk, Energy Manager, inżynier energetyki, specjalista w zarządzaniu energią dla dużych przedsiębiorstw energochłonnych, m.in. dla Jeronimo Martins Polska, Air Liquide Polska.
- Jak realizować zakupy mediów energetycznych na co dzień?
- Sesja pytań i odpowiedzi
11:50 - Przerwa
12:00
Prawo energetyczne z perspektywy biznesu - wybrane aspekty
Beata Superson-Polowiec, Radca prawny, Wspólnik w Kancelarii Polowiec i Wspólnicy,
- System prawa energetycznego.
- Umowy o dostawę energii elektrycznej.
- Zmiany przepisach.
- Optymalizacja kosztów energii.
- Sesja pytań i odpowiedzi.
* W trakcie wykładu jest przewidziana 10 min. przerwa
13:45 - Przerwa lunchowa
14:15
Corporate PPA jako element budowania portfela zakupów energii w firmie
Grzegorz Skarzynski, ekspert OZE, doradca Alight - Energy
- Rynek CPPA w Polsce;
- Funkcje CPPA- nie tylko cena;
- Modele CPPA - jaki model wybrać;
- Miejsce CPPA w portfelu zakupów energii elektrycznej w przedsiębiorstwach;
- Jak doprowadzić do podpisania CPPA;
- Sesja pytań i odpowiedzi.
15:05 - Przerwa
15:10
Aspekty prawne własnych instalacji OZE
Przemysław Kałek, Radca prawny Partner w kancelarii Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy sp.j.
- Uwarunkowania prawno-regulacyjne związane z dostawą energii elektrycznej na podstawie umów CPPA w modelu on-site, off-site oraz near-site;
- Uwarunkowania prawno-regulacyjne związane z budową własnych źródeł OZE oraz sprzedażą nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej;
- Oczekiwane zmiany prawne dotyczące zakupu oraz sprzedaży energii elektrycznej bezpośrednio pomiędzy klientami biznesowymi;
- Sesja pytań i odpowiedzi.
16:00 - Zakończenie szkolenia
Czas trwania
Prelegenci
Wojciech Nowotnik
ekspert ds. zakupów, Co-Founder Enerace
Jestem ekspertem ds. zakupów z kilkunastoletnim stażem w międzynarodowych strukturach i korporacjach. Zarządzałem zespołami kupców branży FMCG, finansowej. Obecnie skupiam się wyłącznie na zakupach energii elektrycznej, gazu ziemnego oraz poszukiwaniu możliwości zrównoważonego rozwoju w tym obszarze. Obecnie realizuję się jako współzałożyciel i partner w ENERACE. Ograniczenie ryzyka zakupu energii i płynące z tego tytułu korzyści, które łatwo policzyć, stały się moją pasją.
Natalia Rompska-Żuk
Energy Manager, inżynier energetyki, specjalista w zarządzaniu energią dla dużych przedsiębiorstw energochłonnych, m.in. dla Jeronimo Martins Polska, Air Liquide Polska.
Zajmuję się zarządzaniem energią w zakresie efektywnych zakupów mediów (energia elektryczna, gaz ziemny) oraz efektywnego wykorzystywania ich w przedsiębiorstwie oraz implementacją strategii zrównoważonego rozwoju.
Na co dzień wykorzystuję moje dotychczasowe doświadczenia i wiedzę do budowania rozwiązań i strategii zakupowych kompatybilnych z charakterystyką przedsiębiorstwa oraz jego potrzebami.
Beata Superson-Polowiec
Radca prawny, Wspólnik w Kancelarii Polowiec i Wspólnicy,
Specjalista dziedzinie prawa cywilnego, gospodarczego i prawa energetycznego. Ekspert w dziedzinie kontraktów handlowych, energii i paliw. Laureatka rankingu „25 prawniczek w biznesie” przygotowanego przez redakcję Forbes Women Polska.
Posiada szerokie doświadczenie w zarządzaniu projektami oraz obsłudze grup kapitałowych. Doradca i negocjator wielu kluczowych projektów. Z powodzeniem zajmuje się obsługą prawną podmiotów energochłonnych. Autorka wielu analiz ryzyka regulacyjnego oraz twórca licznych innowacyjnych projektów rozwiązań prawnych dla zakładanych modeli biznesowych.
Ponadto, posiada doświadczenie w zakresie problematyki efektywności energetycznej, OZE, EU ETS, kogeneracji, rynku paliw ciekłych, gazu i ciepła. Reprezentuje Klientów w postępowaniach koncesyjnych oraz innych postępowaniach przed Prezesem URE oraz w procesach regulacyjnych i legislacyjnych. Posiada doświadczenie z zakresu public affairs. Czynny uczestnik wielu konferencji naukowych i branżowych. Wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Grzegorz Skarzynski
ekspert OZE, doradca Alight - Energy
Na rynku zielonej energii w Polsce od blisko 20 lat. Współzałożyciel i wiceprezes Polish Energy Partners, jednego z pierwszych niezależnych producentów energii w Polsce, aż do debiutu giełdowego. Od ponad 14 lat partner i dyrektor inwestycyjny w Tundra Advisory, odpowiedzialny m.in. za dewelopment, budowę, sfinansowanie oraz zarządzanie portfelem farm wiatrowych o łącznej mocy 90 MW. Od ponad 4 lat związany ze szwajcarskim start-upem Pexapark.com, działającym na rynku energii z instalacji OZE, a od ponad roku ze szwedzkim Alight Energy specjalizującym się w CPPA w technologii fotowoltaicznej. Przewodniczący grupy roboczej ds. CPPA w PSEW. Absolwent SGH.
Przemysław Kałek
Radca prawny Partner w kancelarii Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy sp.j.
Radca prawny. Specjalizuje się w zakresie prawa energetycznego, prawa ochrony konkurencji oraz prawa cywilnego. Doradza w sprawach regulacyjnych, transakcyjnych i antymonopolowych na rzecz polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw działających w sektorze elektroenergetycznym, gazowym, paliwowym i chemicznym. Świadczył m.in. usługi w związku z uwolnieniem cen energii elektrycznej, rozwojem ogólnokrajowego systemu wymiany informacji na rynku detalicznym energii elektrycznej oraz w sprawach związanych z wdrażaniem procesu zmiany sprzedawcy energii i wyznaczania sprzedawcy rezerwowego, jak również z przyłączaniem mikroinstalacji. Doradza przy nabywaniu, budowie i eksploatacji elektrowni, farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz rozwoju infrastruktury sieciowej oraz elektromobilności. Wspiera klientów przy reorganizacji przedsiębiorstw energetycznych zgodnie z wymogami prawa europejskiego (unbundling), przy wdrażaniu regulacji Unii Europejskiej dotyczących wspierania rozwoju.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Szkolenie prowadzone jest w czasie rzeczywistym.
Uczestnicy mogą zadać pytania Prelegentom, odnosząc się do omawianych przez nich kwestii.
Pracujemy w oparciu o praktyczną wiedza oraz aktualne case’y.
Aby wziąć udział w szkoleniu, wystarczy komputer z głośnikiem oraz dostęp do Internetu.
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
- Zgłoszenie udziału w usłudze edukacyjnej wymaga przesłania wypełnionego formularza rejestracyjnego . Zgłoszenie jest skuteczne pod warunkiem otrzymania od Organizatora potwierdzenia poprzez otrzymanie wiadomości e-mail z potwierdzeniem uczestnictwa w usłudze edukacyjnej. Osoba, która otrzymała potwierdzenia zgłoszenia nabywa status uczestnika (dalej „Uczestnik”).
- Potwierdzenie Zgłoszenia skutkuje zawarciem umowy o świadczenie usługi edukacyjnej i stanowi warunek dopuszczenia do usługi edukacyjnej oraz stanowi podstawę do obciążenia Uczestnika opłatą za usługę edukacyjną (dalej „Opłata”).
-
Wpłaty należy dokonać w terminie 14 (czternastu) dni od daty otrzymania wezwania do dokonania płatności, nie później jednak niż w dniu rozpoczęcia świadczenia usługi edukacyjnej na rachunek Organizatora
- Nazwa firmy: Rzeczpospolita Konferencje (Gremi Media SA)
- Ulica i nr: Prosta 51
- Kod pocztowy: 00-838
- Miejscowość: Warszawa
- Numer NIP: 5220103673