O szkoleniu
Konferencja MiFID 360°
W imieniu Langas i Into Compliance mamy zaszczyt zaprosić na Konferencję MiFID 360° – najważniejsze regulacje, najnowsze wyzwania, praktyczne rozwiązania. Świat usług finansowych stale się zmienia – regulacje oraz stanowiska nadzorcze, rosnące oczekiwania klientów, nowe rodzaje produktów i coraz większa odpowiedzialność po stronie instytucji.
- Czy chcesz usłyszeć od praktyków, jak zmierzyć się z tym wszystkim?
- Czy chcesz mieć możliwość merytorycznej dyskusji na temat bieżących i konkretnych problemów, które pojawiają się w Twojej pracy?
Konferencja MiFID 360° to kompleksowe, rzeczowe spojrzenie na kluczowe wyzwania stojące przed rynkiem kapitałowym – od best execution i misselingu, przez sprzedaż krzyżową i panel inwestora, aż po doradztwo inwestycyjne, Emir 3.0 i pakiet Retail Investment Strategy.
Najgorętsze bądź odwieczne tematy regulacyjne, które istotnie dotyczą pośredników na rynku kapitałowym. Nieoczywiste niuanse prawne, na które trzeba zwrócić uwagę by odpowiednio zarządzać wszelkimi kategoriami ryzyk i zgodnie z prawem prowadzić biznes.
Spotkaj się z praktykami i ekspertami rynku kapitałowego, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami, interpretacjami przepisów i najlepszymi praktykami rynkowymi. To wydarzenie dla tych, którzy nie tylko chcą nadążać za zmianami, ale być o krok przed nimi.
Konferencja to również świetna okazja, gdzie w świecie zdominowanym przez spotkania cyfrowe spotkać się na żywo ze znajomymi i przyjaciółmi aby nie tylko uścisnąć sobie dłonie, ale i porozmawiać na temat bieżących zagadnień merytorycznych w pracy zawodowej. To również doskonałe miejsce by w drodze networkingu zapoznać się i nawiązać kontakty z innymi specjalistami z rynku kapitałowego.
Do zobaczenia podczas Konferencji!
Dlaczego warto, a wręcz trzeba być na MiFID 360°?
1. Best execution
To w ostatnim czasie jeden z najgorętszych tematów w działalności instytucji finansowych. Na mapie regulacji MiFID pojawia się nowy akt prawa unijnego określający m.in. zasady tworzenia, stosowania i przeglądu polityki najlepszego wykonania zleceń w obrocie zorganizowanym, na rynku OTC oraz w przypadku zawierania transakcji bezpośrednich.
Wprawdzie zaawansowany legislacyjnie RTS dotyczy głównie wewnętrznej organizacji pośrednika na rynku kapitałowym, ale niewątpliwe jego treść będzie wpływała także na sferę zewnętrzną działalności – chociażby w zakresie prezentowanych informacji oraz obowiązków wobec klienta.
- Czy rozporządzenie Komisji Europejskiej będzie gamechangerem w sposobie działalności instytucji finansowych i aktualnym postrzeganiu zakresu ich obowiązków?
- Czy ten akt prawa unijnego w krajowych warunkach rynkowych ma realne zastosowanie wyłącznie na rynku OTC czy oddziaływuje również na obrót zorganizowany?
Blok tematyczny poświęcony temu zagadnieniu przybliży nowe regulacje, sposób ich odczytywania oraz ich wpływ na polski rynek kapitałowy, także ten niewidoczny na pierwszy rzut oka.
2. Misseling
To nie tylko prawo rynku kapitałowego, ale też prawo kontraktów, prawo konsumenckie, a nawet prawo karne. A dodatkowo, całość aktywności pośrednika oraz komunikacji wychodzącej do klientów trzeba jeszcze osadzić w prostym języku. Zamierzamy spojrzeć na organizację procesu oraz sposobu sprzedaży produktów inwestycyjnych komplementarnie – tak by w pełni uchwycić granicę między rzetelnym przekazem informacyjnym, a takim, który potencjalnie może być uznany za wprowadzający klienta w błąd. Rozmowa z praktykami z różnych dziedzin i instytucji pomoże w nakreśleniu ryzyk w każdej płaszczyźnie oraz sposoby sankcjonowania przez prawo nieprawidłowej komunikacji do klientów (administracyjnie, cywilnoprawnie, a nawet karnie).
- Jakie są najczęstsze przypadki missellingu identyfikowane w praktyce?
- Jak wymogi regulacyjne wobec pośredników odnieść do wymogów prawa kontraktów oraz prawa konsumenckiego?
- Co mówi najnowsze orzecznictwo sądowe w kwestii uznawania nabywcy produktów inwestycyjnych za konsumenta?
- Kiedy nierzetelność przekazu może uruchamiać odpowiedzialność karną?
- Jakie normy prawne może naruszać jeden nieprawidłowy komunikat marketingowy i jaka może być reakcja organów administracji?
Blok tematyczny poświęcony misselingowi postara się ukazać wszystkie te aspekty i jednocześnie odpowiedzieć na pytanie, jak w tym wszystkim się nie pogubić oraz dotrzeć skutecznie z przekazem marketingowym i sprzedażowym do klientów.
3. Sprzedaż krzyżowa
To szansa by stworzyć atrakcyjne dla klienta rozwiązanie w ofercie instytucji finansowej. Łączenie produktów bywa jednak zarazem wyzwaniem związanym z koniecznością zapewnienia regulacyjnej zgodności i uwzględnienia elementów z dwóch różnych reżimów, o odmiennym natężeniu wymogów prawnych.
- Jak aktywnie przeprowadzać akwizycję takich produktów by prawidłowo przeprowadzić zarządzanie produktowe?
- Jakie reguły formatu i treści przekazu marketingowego stosować w sprzedaży krzyżowej?
- Czy należy przeprowadzić ocenę adekwatności produktu niemifidowego w ramach sprzedaży krzyżowej?
- Jak należy przedstawiać ryzyka związane z produktem oferowanym w trybie cross-sell?
To tylko wybrane z szeregu pytań, które najpierw postawimy w ramach bloku poświęconemu sprzedaży krzyżowej (w tym lokacie z funduszem), a następnie wspólnie poszukamy na nie odpowiedzi.
4. Robodoradztwo czy tradycyjna rekomendacja?
W świecie tysięcy instrumentów finansowych i produktów inwestycyjnych inwestorowi trudno jest odnaleźć samodzielnie ten właściwy. Nie dziwi więc dynamiczny wzrost popularności usługi doradztwa, która jest naturalnie powiązana z obsługą klienta. Rzecz w tym, że różne grupy klientów oczekują innych form wsparcia. Dlatego zainteresowaniem cieszy się zarówno wystandaryzowane robodoradztwo, jak i zindywidualizowane doradztwo inwestycyjne oparte na bezpośredniej i długotrwałej relacji z klientem.
Każda z tych form doradztwa inwestycyjnego ma swoje meandry i wyzwania wdrożeniowe oraz trudności prawne i biznesowe, które należy przezwyciężyć. Doświadczeniami w tym zakresie podzielą się czołowi specjaliści, którzy reprezentują obie formy udzielania rekomendacji.
5. Emir 3.0
W dniu 4 grudnia 2024 r. zostało opublikowane rozporządzenie EMIR 3.0. Kolejna wersja prawa unijnego normującego zagadnienia związane z instrumentami pochodnymi będącymi przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, wprowadza istotne zmiany w obrocie instrumentami pochodnymi. Jednym z fundamentalnych zagadnień jest m.in. powinność posiadania aktywnego rachunku (active account) w autoryzowanym unijnym CCP, obowiązek rozliczania odpowiedniej liczby transakcji za jego pośrednictwem, przeprowadzania stress-testów oraz wprowadzenie nowych obowiązków raportowych do organu nadzoru.
Zasadnicze regulacje Emir 3.0. wchodzą w życie w czerwcu 2025 r. Wrzesień będzie więc doskonała okazją na podsumowanie pierwszych praktycznych doświadczeń biznesowych i compliance’owych oraz wciąż istniejących wątpliwości we wdrożeniu nowych przepisów.
6. Panel inwestora
Instytucje finansowe zobowiązane są do wykonywania szeregu obowiązków informacyjnych względem klienta (m.in. z MIFID, PRIIP, RODO, AML). Jednocześnie, naturalną potrzebą biznesową jest prezentowanie informacji, które umożliwią zwrócenie uwagi inwestorom na produkty finansowe. W świetle obowiązujących regulacji oraz stanowisk nadzorczych zamieszczenie wszystkich wymaganych informacji w środowisku informatycznym jest niezwykle trudne.
- Jak ująć prawidłowo wszystkie informacje i czy technika warstwowania będzie miała tu zastosowanie ?
- Czy pokazywanie 5-ciu instrumentów z największym wzrostem jest prawidłowe?
- Co to jest dark patterns, jak tego uniknąć oraz skąd czerpać przykłady dobrych praktyk?
- Czy jest możliwy jeden format panelu inwestycyjnego dla klienta?
Ten blok tematyczny postara się ukazać wszelkie istotne aspekty związane z prezentowaniem informacji dla klienta w panelu inwestycyjnym.
7. Retail Investment Strategy
Po dłuższym okresie zastoju ruszyły prace nad Retail Investment Strategy. Pełen kontrowersyjnych i rewolucyjnych zmian pakiet regulacyjny dla twórców i pośredników na rynku kapitałowym jest w trakcie uzgadniania w ramach trilogu legislacyjnego. Wymienić tu można choćby mechanizm Value for Money, nowe rygory przyjmowania i przekazywania zachęt, wystandaryzowane informacje o kosztach i opłatach czy ostrzeżenia o produktach kompleksowych i szczególnie ryzykownych.
- Co ostatecznie zostanie z tych uzgodnień?
- Jakie skutki wywoła RIS na całym rynku kapitałowym i w bieżącej działalności instytucji finansowej?
- Czy warto już teraz podejmować jakiekolwiek praca analityczne i koncepcyjne?
Blok poświęcony RIS zmierzy się z tymi zagadnieniami.
- pracownicy jednostek compliance, służb prawnych, audytu wewnętrznego i zarządzania ryzykiem z instytucji finansowych (banki, domy maklerskie, agenci firm inwestycyjnych, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń dystrybutorzy jednostek uczestnictwa, agenci ubezpieczeniowi),
- pracownicy linii biznesowych wspomnianych instytucji finansowych zajmujących się obsługą klientów na rynku kapitałowym bądź przygotowaniem wdrażaniem nowych produktów i usług,
- menadżerowie średniego i wyższego szczebla w podmiotach nadzorowanych
- wszystkie osoby zainteresowane tematyką rynku kapitałowego i najważniejszymi, bieżącymi zjawiskami na tym rynku.
Program szkolenia
11 WRZEŚNIA 2025
09:30–09:40 Otwarcie konferencji
09:40–10:25 I. Best Execution – przepisy, praktyka, wyzwania
- Trudna sztuka łączenia regulacji unijnych i oczekiwań wobec krajowych instytucji finansowych.
- Czy nowy RTS będzie gamechangerem, nie tylko na rynku OTC?
10:25–11:25 II. Misseling niejedno ma imię
- Od rozmowy do usługi cyfrowej. Od informacji do promocji. Od detalicznego klienta do konsumenta.
- Praktyków rozmowy, o tym jak zarządzać ryzykami związanymi z misselingiem.
11:25–11:40 – Przerwa kawowa
11:40–12:25 III. Lokata z funduszem, czyli jak połączyć w produkt dwa systemy
- Rafy regulacyjne na Morzu Sprzedaży Krzyżowej
12:25–13:25 IV. Robodoradztwo czy tradycyjna rekomendacja?
- Maszyny kontra ludzie.
- Wyzwania i praktyczne doświadczenia we wdrażaniu i świadczeniu obu postaci doradztwa inwestycyjnego.
13:25–14:10 Przerwa na lunch
14:10–14:55 V. Panel inwestora. Notowania, produkty, salda
- Czy możne zaistnieć wspólny screen dla rynku? A jeżeli tak – jak zmieścić i zamieścić wszystkie ważne informacje… i uniknąć dark patterns?
14:55–15:40 VI. Emir 3.0. Gdy opada kurz wdrożenia…
- Krajobraz po kwartale funkcjonowania.
15:40–15:55 Przerwa kawowa
15:55–16:40 VII. Retail Investment Strategy
- Olbrzym się przebudził… tylko co z niego zostanie? I jak przygotować się na jego nadejście…
- Aktualny kształt regulacji unijnych zmieniających krajobraz usług maklerskich
16:40–17:00 – Podsumowanie konferencji
Konferencja odbywa się w formule stacjonarnej w Warszawie. Cała konferencja jest dwujęzyczna: prelekcje i panele prowadzone są w języku polskim.
Konferencja to znacznie więcej niż najaktualniejsza wiedza i praktyki rynkowe. To także znakomita okazja do poszerzenia swoich kontaktów zawodowych podczas koktajlu kończącego pierwszy dzień spotkania.
Podczas Konferencji skorzystasz z:
- ciekawych prelekcji – poznasz skuteczne strategie, rozwiązania i doświadczenie w obszarze compliance i AML
- inspirujących dyskusji – poznasz doświadczenia innych menedżerów, szanse, bariery, ryzyka i wyzwania związane z realizacją funkcji compliance i AML
- analizy – dowiesz się, jakie scenariusze mogą najlepiej sprawdzić się w procesach compliance i AML
- studium przypadku – wyciągniesz praktyczne wnioski z cudzych doświadczeń
To ważne wydarzenie nie byłoby możliwe bez naszych partnerów i sponsorów konferencji. Zapraszamy do tego grona instytucje i firmy związane ze światem prawa, finansów, compliance i AML, a także media zajmujące się tymi zagadnieniami. Proponujemy Państwu współpracę w kilku formułach, jako:
- Partner złoty
- Partner srebrny
- Partner bursztynowy
- Partner medialny
- Partner naukowy
Jesteśmy także otwarci na rozmowę na temat innych form współpracy, jeżeli żadna z zaproponowanych przez nas nie wyczerpuje Państwa wizji obecności podczas naszego wydarzenia.
W celu ustalenia szczegółów współpracy zapraszamy do kontaktu z Magdaleną Modzelewską Kaczmarczyk, m.kaczmarczyk@langas.pl.
Czas trwania
9.30 - 17.00
Prelegenci
Doktor nauk ekonomicznych (2015) i posiadacz licencji maklera papierów wartościowych z uprawnieniami do świadczenia czynności doradztwa inwestycyjnego (2262). Wykładowca akademicki, kierownik Zakładu Finansów Przedsiębiorstwa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (SGH) a także Vice President w zespole Debt Capital Markets w Trigon Domu Maklerskim. Ma ponad 15-letnie doświadczenie zawodowe – jest ekspertem ds. emisji obligacji nieskarbowych, Rozporządzenia MAR i bankowości korporacyjnej, biegłym sądowym w zakresie manipulacji giełdowych a także (współ)autorem ponad 30 monografii i artykułów naukowych poświęconych m.in. rynkowi kapitałowemu, nadużyciom finansowym i MIFID. Jest także współzałożycielem i członkiem Stowarzyszenia Investhink promującego wiedzę o inwestowaniu.
dr Jarosław PrzybyłDyrektor Działu Doradztwa i Funduszy w Biurze Maklerskim Alior Banku. Posiada tytuł doktora Szkoły Głównej Handlowej oraz licencję maklera papierów wartościowych. Z rynkami finansowymi związany od 2006 roku, a z samym doradztwem inwestycyjnym od 2014r. Posiada doświadczenie w automatyzacji doradztwa inwestycyjnego oraz wprowadzania usługi robo-doradztwa. Jeden z założycieli i prezes Stowarzyszenia Investhink promującego wiedzę w obszarze inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania majątkiem (wealth management). Autor wielu prac w tym obszarze.
Maciej KurzajewskiAdwokat z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym w pracy w organie nadzoru, głównie w jednostkach nadzorujących działalność firm inwestycyjnych. Przez ponad 10 lat kierował departamentem całościowo zajmującym się ich nadzorem (licencjonowanie, nadzór bieżący, kontrole). Był również pierwszym dyrektorem Departamentu Spraw Karnych odpowiedzialnego w KNF za ściganie nadużyć na rynku finansowym.
Od marca 2024 r. świadczy usługi doradztwa prawnego na rynku finansowym. Wspiera specjalistycznie różnorodne instytucje finansowe, w szczególności w obszarze prawa rynku kapitałowego.
Brał aktywny udział w projektowaniu i praktycznym wdrażaniu szeregu aktów regulujących prowadzenie działalności maklerskiej i bankowości inwestycyjnej (m.in. implementacja systemu MiFID I, MIFID II). Redagował osobiście bądź współtworzył szereg stanowisk nadzorczych dotyczących m.in. usługi doradztwa inwestycyjnego, zasad dokonywania oceny odpowiedniości, robodoradztwa czy zagadnienia „zachęt.
Arkadiusz Stromkie- ZłomaniecDoświadczony manager i prawnik z 20-letnim doświadczeniem. Projektował i wdrażał autorskie rozwiązania technologiczne i biznesowe w takich obszarach, jak: planowanie majątku, robo-doradztwo, doradztwo inwestycyjne, zarządzanie produktami, MIFID, jakość i efektywność sprzedaży produktów. Pracował w międzynarodowym środowisku w Citi i Nordea, gdzie m.in. współtworzył buro maklerskie i jednostkę odpowiedzialną za oszczędności i inwestycje. Uczestniczył w projekcie fuzji Nordea Bank Polska i PKO Banku Polskiego, gdzie obecnie pracuje.
Anna CzerkawskaAdwokat, współzałożycielka oraz partnerka w kancelarii „into compliance” – Kurzajewski, Czerkawska Kancelaria Adwokatów sp. p., oferującej eksperckie i unikatowe doradztwo prawne w sferze rynku finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru rynku kapitałowego i postępowań spornych. Jej kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe obejmuje bieżące doradztwo prawne na rzecz biznesu oraz pracę w organie nadzoru (m.in. jako kierownik zespołu prawnego i postępowań w Pionie Nadzoru nad Rynkiem Kapitałowym), a także członkostwo w grupach roboczych ESMA.
Piotr Lewandowski- Prokurator w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie
Absolwent prawa Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych na tamtejszym Uniwersytecie w zakresie prawno-karnej ochrony rynku gospodarczego, finansowego i kapitałowego. Uczestnik Programu Seminariów doktoranckich PAN w Warszawie. Od 2009 r. od 2017 r. prokurator w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w Wydziale 2 do Spraw Przestępczości Gospodarczej. Przez 5 lat kierownik Działu do Spraw Przestępczości Giełdowej. W latach 2023-2024 delegowany do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Obecnie, ponownie prokurator w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, w Wydziale 2 w Dziale do Spraw Przestępczości Giełdowej.
Marcin CiesielskiAbsolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, CFA, Doradca Inwestycyjny, Makler Papierów Wartościowych. Od ponad 15 lat związany z rynkiem finansowym. Posiada doświadczenie w obszarze ryzyka, zarządzania aktywami i doradztwa inwestycyjnego. W CERES DI odpowiada za Departament Zarządzania Aktywami i Doradztwa Inwestycyjnego. Zdobywca I miejsca za najlepszy portfel funduszy inwestycyjnych w 2024 roku w konkursie Pulsu Biznesu.
Radosław Obczyński- Dyrektor Departamentu Compliance w mBank S.A. Wcześniej pełnił funkcję Dyrektora Departamentu Przeciwdziałania Przestępczości Finansowej, gdzie nadzorował działania związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu oraz przestrzeganiem sankcji międzynarodowych.
- Przez ponad 11 lat związany był z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie zajmował się m.in. nadzorem nad działalnością inwestycyjną. Jest cenionym prelegentem licznych krajowych i międzynarodowych szkoleń oraz konferencji. Współautor komentarzy prawnych – zarówno teoretycznych, jak i praktycznych.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Warszawa
woj. mazowieckie
Rejestracja
- zniżkę 5% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 1 970 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe w wersji papierowej
- certyfikat uczestnictwa
- serwis obiadowy
- przerwy kawowe
- Rozwiń
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
Ogólne warunki uczestnictwa w projektach edukacyjnych realizowanych przez Langas Group
https://langas.pl/wp-content/uploads/2020/11/Ogo%CC%81lne_warunki_uczestnictwa_w_projektach_edukacyjnych_realizowanych_przez_Langas_Group.pdf
- Nazwa firmy: Langas Regtech sp. z o.o.
- Ulica i nr: ul. Marszałkowska 58 lok. 15
- Kod pocztowy: 00-545
- Miejscowość: Warszawa
- Numer NIP: 7010991220
Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz
Dane kontaktowe
Organizator
