O szkoleniu
Realizacja projektów IT przy udziale podwykonawców stanowi częstą praktykę rynkową, stosowaną szczególnie w przypadkach, gdy główny wykonawca nie posiada wystarczających zasobów (np. ludzkich, organizacyjnych, finansowych, technologicznych), aby samodzielnie sprostać danemu zleceniu. Wówczas wsparcie ze strony podmiotu trzeciego nierzadko stanowi poszukiwane remedium i pozwala podjąć się realizacji nawet najbardziej złożonych i kompleksowych projektów informatycznych. Nawiązując relację podwykonawczą, zarówno w interesie wykonawcy, jak i podwykonawcy jest, aby w sposób przejrzysty i precyzyjny ustalić zasady takiej współpracy. Jakie kwestie należy uregulować w kontrakcie podwykonawczym IT? Jakie skutki prawne i ryzyka powinien brać pod uwagę wykonawca podzlecający wykonanie prac lub usług programistycznych, a jakie podwykonawca? Czy dobra umowa może te ryzyka ograniczać? Na te i inne podobne pytania uczestnicy uzyskają odpowiedź w trakcie szkolenia.
Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom praktycznej, ilustrowanej przykładami, wiedzy umożliwiającej poprawne formułowanie oraz weryfikowanie treści kontraktów podwykonawczych IT w sektorze prywatnym.
W efekcie odbycia szkolenia uczestnik zna obowiązujące przepisy prawne, a także aktualne praktyki rynkowe z zakresu sporządzania i wykonywania kontraktów podwykonawczych IT w sektorze prywatnym, które może stosować w praktyce, co w konsekwencji przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa prowadzonej działalności.
Szkolenie przeznaczone jest przede wszystkim dla osób praktycznie uczestniczących w przygotowywaniu oraz realizacji projektów związanych z budową, rozwojem lub utrzymaniem systemów informatycznych, w tym:
- menedżerów odpowiedzialnych za negocjacje i wykonanie umów IT,
- osób biorących udział w negocjowaniu umów dot. budowy, rozwoju lub utrzymania systemów IT,
- koordynatorów nadzorujących realizację projektów IT,
- prawników wewnętrznych firm należących do sektora nowych technologii i usług IT.
Program szkolenia
- Opis przedmiotu umowy:
- Dostosowanie typu umowy do projektu oraz charakteru współpracy.
- Konsekwencje wyboru danego typu umowy.
- Podstawowe prawa i obowiązki stron umowy.
- Procedury odbiorowe, wynagrodzenie:
- Warunki zgłoszenia prac do odbioru, kryteria odbiorowe.
- Odbiory częściowe, odbiory warunkowe, odbiór końcowy.
- Modele wynagrodzenia.
- Termin i warunki zapłaty wynagrodzenia.
- Odpowiedzialność podwykonawcy – zakres, zasady możliwości modyfikacji kontraktowej, praktyka obrotu:
- Podział ryzyka – zasady ogólne, kary umowne, koszty sporów.
- Limity odpowiedzialności, siła wyższa.
- Odpowiedzialność za błędy i wady rezultatów prac.
- Ubezpieczenie, zabezpieczenie należytego wykonania umowy.
- Prawa własności intelektualnej, poufność i dane osobowe:
- Przeniesienie majątkowych praw autorskich.
- Utwory pracownicze vs utwory personelu B2B.
- Wykorzystanie cudzego kodu, w tym open source.
- NDA – zakres i czas trwania zobowiązania, kary umowne, portfolio.
- Powierzenie przetwarzania danych – zakres, wymogi formalne, odpowiedzialność.
- Okres obowiązywania, rozwiązanie umowy podwykonawczej:
- Umowa terminowa vs umowa bezterminowa.
- Wypowiedzenie, odstąpienie – uwarunkowania i skutki prawne.
- Procedura zakończenia współpracy (Exit plan).
Czas trwania
od godz. 9:30 do ok. godz. 15:00
Prelegenci
Michał Barta
Radca prawny (od 2004 r.). Wspólnik w kancelarii Barta & Kaliński sp. j. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. ITIL® (2011) Foundation.
Prawnik z kilkunastoletnim praktycznym doświadczeniem w zakresie prawa teleinformatycznego i umów IT oraz ochrony praw własności intelektualnej. Odpowiedzialny za praktykę kancelarii Barta & Kaliński w zakresie własności intelektualnej (IP), w tym praw autorskich do programów komputerowych, kontraktów dotyczących budowy, wdrożenia i integracji systemów IT, umów dotyczących świadczenia usług informatycznych (w tym SaaS, PaaS, IaaS), obsługi przedsięwzięć e-commerce, ochrony informacji i danych osobowych, a także regulacji podatkowych dotyczących korzystania i obrotu prawami własności intelektualnej.
Wykładowca na konferencjach i szkoleniach związanych z ochroną własności intelektualnej w sektorze nowych technologii oraz z prawnymi aspektami umów IT.
Mateusz Kozieł
Radca prawny (od 2018 r.). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku prawo oraz Szkoły Prawa Ukraińskiego organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Akademią Kijowsko – Mohylańską oraz Lwowskim Uniwersytetem Narodowym im. Iwana Franki, uczestnik studiów z zakresu Prawa Własności Intelektualnej i Nowych Mediów na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Specjalizuje się w zagadnieniach kompleksowych umów w międzynarodowym obrocie gospodarczym (ze szczególnym uwzględnieniem umów w obszarach TMT i IT), prawie własności intelektualnej, prawie podatkowym oraz zagadnieniach związanych z prawem pracy oraz prawem migracyjnym.
W swojej dotychczasowej pracy zajmował się przede wszystkim projektami o charakterze interdyscyplinarnym, dotyczącymi międzynarodowej współpracy podmiotów gospodarczych operujących zarówno w polskiej, jak i zagranicznych jurysdykcjach (UK, USA, ASEAN). Brał udział w projektach związanych z umowami dotyczącymi dostarczenia oprogramowania oraz świadczenia usług programistycznych, w tym w branżach regulowanych w Polsce oraz za granicą (FinTech, branże objęte monopolem państwa). Doświadczenie prawne łączy z szeroką wiedzą podatkową – posiada bogate doświadczenia w świadczeniu usług wsparcia podatkowego, w tym w zakresie międzynarodowych rozliczeń podatkowych oraz rozliczeń dotyczących struktur podmiotów powiązanych. Doradzał kilkunastu podmiotom w zakresie stosowania ulg podatkowych związanych z innowacyjnością (IP Box, ulga badawczo-rozwojowa B+R). Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach oraz spółkach doradztwa podatkowego. Biegle włada językiem angielskim oraz rosyjskim, posługuje się prawniczym językiem ukraińskim.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 890 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
- zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 990 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
- Warunkiem udziału w szkoleniu jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszenia, którego potwierdzenie przyjęcia przez Organizatora stanowi zawarcie umowy uczestnictwa w szkoleniu.
- Zgłaszając udział w szkoleniu zgłaszający zobowiązuje się do uiszczenia umówionej opłaty za szkolenie.
- Opłata realizowana jest przelewem na konto Organizatora na podstawie potwierdzenia udziału oraz faktury pro forma, a płatność wymagana jest przed szkoleniem, chyba że strony uzgodnią inne warunki.
- Odwołanie zgłoszenia możliwe jest bezkosztowo na nie mniej niż 7 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia, pod warunkiem poinformowania Organizatora na piśmie (w tym z użyciem poczty elektronicznej). Odwołanie po wskazanym terminie skutkuje naliczeniem pełnej opłaty.
- Brak udziału w szkoleniu nie może być rozumiany jako odstąpienie od umowy i nie zwalnia z obowiązku zapłaty ceny szkolenia.
- Zgłaszający ma możliwość jednorazowego przeniesienia terminu szkolenia na inny termin (o ile dostępne są wolne miejsca) bądź wykorzystania wpłaconej kwoty na inne szkolenie Organizatora pod warunkiem wyrównania różnicy w cenie. Wpłata nie podlega zwrotowi, ani w części, ani w całości.
- Organizator zastrzega prawo zmiany terminu i miejsca szkolenia, a także odwołania szkolenia z powodów niezawinionych przez Organizatora (np. siła wyższa, choroba prowadzącego, nie zebranie wystarczającej grupy uczestników). W takiej sytuacji zawiadamia Zgłaszającego o odwołaniu szkolenia na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz zwraca wpłacone kwoty w terminie 7 dni bądź za zgodą Zgłaszającego proponuje inny termin/miejsce realizacji szkolenia.
- Nazwa firmy: Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o.
- Ulica i nr: Bonifraterska 17
- Kod pocztowy: 00-203
- Miejscowość: Warszawa
- Numer NIP: 5260209840
Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz
Dane kontaktowe
Organizator
