Najważniejsze problemy w VAT w 2024r. – aspekty praktyczne

O szkoleniu

  • Cel szkolenia:

Omówienie najistotniejszych problemów związanych z rozliczaniem podatku od towarów i usług, które są przedmiotem wielu wniosków o interpretacje do Ministerstwa Finansów oraz wielu postępowań sądowo-administracyjnych.

Doświadczenie w sferze podatku VAT wykładowcy (byłego naczelnika w Izbie Skarbowej w Warszawie) pozwala na ocenę, które zagadnienia są zagrożone ryzykiem podatkowym i jak uniknąć ewentualnych sytuacji spornych z organami podatkowymi.

Szkolenie oparte jest o autorskie materiały  i przydatne przykłady z bieżącej praktyki doradcy podatkowego.

Kto powinien wziąć udział?

Szkolenie adresowane jest do pracowników działów księgowych i biur rachunkowych oraz przedsiębiorców.

Program szkolenia

1. Jak prawidłowo rozpoznać obowiązek podatkowy, zarówno przy dostawach na odległość, jak i przy świadczeniu usług (niematerialnych, budowlanych itp.)?

2. Czy transport i jego koszty wchodzą do podstawy opodatkowania VAT i na jakich warunkach (dostawy krajowe, WDT/WNT, export)?

3. Jakie warunki należy spełnić przy świadczeniu kompleksowym, aby opodatkować całość jednolitą stawką VAT i jakie płynął z tego korzyści dla podatników?

4. Refakturowanie – co zrobić, żeby „skarbówka” nie zakwestionowała niższej stawki VAT (np. najem i media, dostawa z transportem, montaż z towarem)?

5. Wydanie towaru bez odpłatności i przekazanie gratisów w ramach działań marketingowych oraz dla pracowników, a kwestia opodatkowania VAT i PIT.

6. Podatkowe rozliczenie używania samochodów osobowych w firmie; rozliczenie VAT i PIT w przypadku pracowników. Wykup pojazdu z leasingu i jego sprzedaż (albo darowizna) w ujęciu VAT i PIT.

7. Jakie dokumenty uzgodnieniowe należy posiadać, aby dokonać korekty zmniejszającej VAT należny i w jakim okresie rozliczeniowym wykazać taką korektę? Kiedy wystawiać korektę „do zera”, a kiedy korektę „na minus”?

8. W jakich okolicznościach można uznać warunki WDT za spełnione, w kontekście zastosowania stawki 0%? Wyjaśnienia konkretnych przypadków.

9. Jak w praktyce zastosować stawkę 0% przy eksporcie towarów (szczególnie przy eksporcie pośrednim) oraz kiedy można stosować stawkę 0% przy zaliczce eksportowej? Zasady korekty stawki przy eksporcie (w tym zaliczkowaniu) w praktyce.

10. Jak dokonywać tzw. korekty wstecznej VAT naliczonego? Do jakiego okresu rozliczeniowego możemy się cofnąć?

11. Posiadanie faktury, a odliczenia VAT z tytułu WNT i importu usług. Korekty VAT należnego i naliczonego przy WNT i imporcie usług – sposób realizacji.

12. W jaki sposób dokonać alokacji podatku naliczonego w przypadku sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej? Jak w praktyce udokumentować związek o charakterze pośrednim zakupów ze sprzedażą opodatkowaną?

Czas trwania

10:00 - 13:00

Prelegenci

Andrzej Malenta 

Licencjonowany doradca podatkowy, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Warszawie, wieloletni pracownik Izby Skarbowej w Warszawie w zakresie podatków, w tym kilka lat na stanowiskach kierowniczych. 

Odpowiedzialny za wydawanie interpretacji indywidualnych w zakresie VAT przez Ministra Finansów.

Wieloletni wykładowca w zakresie zagadnień związanych z podatkami (ponad 900 szkoleń dla ponad 12.000 uczestników), autor licznych publikacji (m.in. Leksykon fakturowania 2011-2015” wyd. Unimex) w: Portalu Finansowo-Księgowym, Dzienniku Gazecie Prawnej i Rzeczpospolitej oraz portalu TaxFin. 
 

Terminy i miejsca

Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

ClickMeeting - niezbędny dostęp do Internetu

Rejestracja

Cena standardowa
319
+23% VAT
Cena zawiera:
  • zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 329 zł)
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
  • certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Zapisz się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

KFS- więcej informacji na naszej stronie internetowej

Podczas wypełniania formularza rejestracji zaznacz opcję "Oświadczam, że udział będzie finansowany ze środków publicznych, proszę o wystawienie faktury z zerową stawką VAT."

Jeśli potrzebujesz zarejestrować organizatora w wewnętrznym systemie zamówień możesz zrobić to na dwa sposoby. W trakcie wypełniania zgłoszenia w polu Uwagi przekaż tą informację - opiekun szkolenia skontaktuje się w celu dopełnienia formalności. Możesz to również zrobić samodzielnie z użyciem poniższych danych:
  • Nazwa firmy: Akademia Podatków i Prawa
  • Ulica i nr: Hubska 52/14
  • Kod pocztowy: 50-502
  • Miejscowość: Wrocław
  • Numer NIP: 8992913267

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Akademia Podatków i Prawa
50-502 Wrocław, Polska Hubska 52/14

Organizator

Akademia Podatków i Prawa
50-502 Wrocław, Polska
Hubska 52/14
woj. dolnośląskie
Akademia Podatków i Prawa powstała z inicjatywy kancelarii Staniek&Partners w celu szerzenia wiedzy prawno-podatkowej. W biznesie rozpoznanie i identyfikowanie potencjalnych problemów oraz wyzwań natury prawnej jest ważną umiejętnością. Dysponując...
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!