O szkoleniu
Opanuj sztukę weryfikacji wykonawców i oceny ofert!
Chcesz, aby Twoja komisja przetargowa działała jak dobrze naoliwiona maszyna?
Nasze szkolenie online to kompendium wiedzy i praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci z łatwością poruszać się w gąszczu przepisów i orzecznictwa.
Z nami:
- Rozłożysz na czynniki pierwsze proces weryfikacji wykonawców, krok po kroku analizując podmiotowe środki dowodowe i najnowsze orzecznictwo.
- Odkryjesz tajniki skutecznej oceny ofert, opanowując sztukę interpretacji przepisów i identyfikacji potencjalnych problemów.
- Wzbogacisz swój arsenał o gotowe checklisty, które usprawnią pracę Twojej komisji i pomogą Ci w szybszym i bardziej efektywnym prowadzeniu postępowań.
Zapomnij o nudnych wykładach! Nasz ekspert w przystępny i angażujący sposób przedstawi Ci najnowsze trendy w zamówieniach publicznych, okraszając je praktycznymi przykładami.
Przekuj wiedzę całej komisji w sukces - zarezerwuj miejsce na szkoleniu!
Do osób zainteresowanych.
Program szkolenia
CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z OCENĄ OFERT
1. Czym jest oferta?
- Definicja oferty z kodeksu cywilnego
- Co mówi na temat oferty aktualne orzecznictwo?
- Jak rozróżnić treść oferty od przedmiotowych środków dowodowych?
2. Obowiązek przestrzegania zasad udzielania zamówień podczas oceny ofert
- Równe traktowanie
- Uczciwa konkurencja
- Odpowiednie przetwarzanie danych osobowych - czy można udostępniać oferty w internecie?
- Pisemność
- Prowadzenie postępowania w języku polskim
3. Wyjaśnianie treści ofert w świetle aktualnego orzecznictwa
- Czy można wyjaśniać treść ofert po wyborze oferty?
- Granica pomiędzy wyjaśnianiem, a niedopuszczanymi negocjacjami prowadzącymi do zmiany treści ofert
- Jak obliczać terminy na udzielanie wyjaśnień?
- Na jakie pytania Zamawiający nie ma obowiązku udzielania wyjaśnień?
4. Poprawianie omyłek w treści oferty
- Kiedy mamy do czynienia z oczywistą omyłką pisarską?
- Kiedy mamy do czynienia z oczywistą omyłką rachunkową?
- Co to jest „inna omyłka polegająca na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia i w jakich sytuacjach taką omyłkę należy poprawić?
- Jak prawidłowo informować Wykonawców o dokonanych poprawkach omyłek?
- Brak zgody na dokonaną korektę - przypadki, konsekwencje
- Złożenie oferty z błędami w formularzu cenowym
- Złożenie oferty na nieaktualnym Formularzu ofertowym
- Konsekwencje samodzielnego wprowadzania przez Wykonawcę korekt w udostępnianych przez Zamawiającego wzorach dokumentów
5. Naprawianie błędów popełnianych podczas składania dokumentów
- Błędy popełniane podczas składania podmiotowych i przedmiotowych środków dowodowych
- Jaka jest różnica pomiędzy złożeniem środków dowodowych niekompletnych, a zawierających błędy?
- Jak poprawnie skonstruować wezwanie do złożenia, uzupełnienia i poprawienia środków dowodowych?
- Czy jest możliwe samouzupełnienie podmiotowych środków dowodowych przez Wykonawców (case study w nawiązaniu do aktualnego orzecznictwa)?
- Prawidłowa procedura postępowania w sytuacji złożenia podmiotowych środków dowodowych wraz z ofertą
- Uzupełnianie, poprawianie i składanie pełnomocnictw - w jaki sposób winno to nastąpić, aby oferta nie została odrzucona (czy można dosłać elektroniczne pełnomocnictwo wystawione po pływie terminu składania ofert; czy Wykonawca po złożeniu podmiotowych środków dowodowych może je ponownie złożyć lub samemu uzupełnić jeżeli nie minął wyznaczony termin na złożenie dokumentów??
- Konsekwencje złożenia środka dowodowego sporządzonego w języku obcym bez tłumaczenia na język polski
- e-KRK - co przekazać Zamawiającemu - plik .pdf, czy .xml?, jak sprawdzać poprawność złożenia, czy możliwe jest składanie wizualizacji wydruku tego dokumentu poświadczonego przez Wykonawcę, kto opatruje podpisem ten dokument?
- Elektroniczne zaświadczenia z US i ZUS - czy jest możliwe składanie wydruków wizualizacji tych dokumentów?, kto opatruje i jakim podpisem te dokumenty?
- Konsekwencje złożenia środków dowodowych nieopatrzonych właściwym podpisem elektronicznym
6. Lista kontrolna (checklista) podczas oceny podmiotowej Wykonawców (analiza przypadków z aktualnego orzecznictwa)
- Ocena braku podstaw wykluczenia - prawidłowa analiza składanych oświadczeń oraz podmiotowych środków dowodowych od strony formalnej i merytorycznej
- Informacja z KRK dotycząca spółek komandytowych - czy w sytuacji, gdy komplementariuszem spółki jest spółka z o.o., należy złożyć informacje z KRK dotyczące członków zarządu komplementariusza (czyli spółki z o.o.)?
- Praktyczne przykłady zawarcia porozumienia mającego na celu zakłócenie konkurencji
- Wykluczenie Wykonawcy z powodu nienależytego wykonania poprzedniej umowy
- Wykluczenie Wykonawcy z powodu wprowadzenia Zamawiającego w błąd
- Co zrobić, aby nie odrzucić oferty Wykonawcy, który doradzał lub w inny sposób był zaangażowany w przygotowanie postępowania o udzielenie zamówienia?
- Czy Wykonawcy musi składać oświadczenie w sprawie przynależności do grupy kapitałowej w sytuacji gdy została złożona tylko jedna oferta?
- Samooczyszczenie w świetle aktualnego orzecznictwa
- Określanie warunków udziału w postępowaniu - prawo czy obowiązek Zamawiającego?
- Jak jest cel stawiania warunku udziału w postępowaniu odnoszącego się do posiadania ubezpieczenia oc?
- Czy można polegać na polisie oc innego podmiotu w celu wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu?
- Dlaczego można składać - na wezwanie Zamawiającego - polisę oc wystawioną po upływie terminu składania ofert?
- Wymagać 1, czy 2 zamówienia na poczet doświadczenia?
- Warunek proporcjonalny - test kontrolera
- Czy doświadczenie Wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie oraz Wykonawcy i podmiotów udostępniających zasoby sumuje się?
- Na jakie doświadczenie może powołać się Wykonawca samodzielnie ubiegający się o udzielenie zamówienia, który nabył je wspólnie z innym Wykonawcą?
- Dysponowanie bezpośrednie potencjałem kadrowym oraz technicznym - kiedy występuje; czy dysponowanie sprzętem na podstawie umowy najmu czy leasingu to poleganie na zasobach podmiotów trzecich na zasadach określonych w art. 118 ust. 1 Pzp?
- Obowiązek wykluczenia wykonawców rosyjskich z postępowania o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości mniejszej niż progi UE: jak stosować w praktyce?
- Stosowanie ustawy sankcyjnej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego o wartości równej lub większej niż progi UE
- Omówienie przykładowych podmiotowych środków dowodowych: oświadczenie o aktualności informacji zawartych w świadczeniu o braku podstaw wykluczenia, ista sankcyjna, odpis lub informacja z KRS lub CEIDG, roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe albo jego część sprawozdanie zarządu z działalności jednostki albo jego część, informacja z Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.
- Uproszczony sposób oceny występowania podstaw wykluczenia wynikających z przepisów sankcyjnych.
- JEDZ i jego zastosowanie do oceny braku podstaw wykluczenia na podstawie ustawy sankcyjnej.
- Kary za ubieganie się o zamówienie publiczne przewidziane dla Wykonawców podlegających wykluczeniu.
- Ogólnounijny zakaz udziału rosyjskich wykonawców w zamówieniach publicznych i koncesjach wynikający z rozporządzenia Rady (UE) 833/2014 - Jak stosować?
- Na czym polega procedura odwrócona (czy można w jednym wezwaniu poprosić o złożenie oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 Pzp oraz podmiotowych środków dowodowych)?
7. Lista kontrolna (checklista) podczas oceny ofert (analiza przypadków z aktualnego orzecznictwa)
- Oferta niezgodna z przepisami ustawy Pzp
- Oferta nieważna na podstawie odrębnych przepisów
- walidacja podpisów elektronicznych - najczęstsze błędy; jak reagować w sytuacji pojawienia się komunikatów o problemach z walidacją?
- Oferta o treści niezgodnej z warunkami zamówienia
- Oferta sporządzona lub przekazana w sposób niezgodny z wymaganiami technicznymi oraz organizacyjnymi sporządzania lub przekazywania ofert przy użyciu środków komunikacji elektronicznej określonymi przez Zamawiającego - co robić, gdy nie działają poprawnie środki komunikacji elektronicznej?
- Oferta złożona w warunkach nieuczciwej konkurencji - co to jest niedozwolona inżynieria cenowa?
- Oferta zawierająca rażąco niską cenę - jak prawidłowo przeprowadzić procedurę wyjaśnienia w zakresie wykluczenia ceny lub kosztu?
- Oferta zawierająca błędy w obliczeniu ceny - co zrobić z ofertami zawierającymi cenę uwzględniającą błędną stawkę VAT?
- Brak pisemnej zgody na przedłużenie terminu związania ofertą - pułapki związane z upływem terminu związania ofertą,
- Brak pisemnej zgody na wybór oferty po upływie terminu związania ofertą - prawidłowa procedura postępowania w sytuacji dokonywania wyboru oferty po upływie terminu związania ofertą, kiedy w takim przypadku żądać podmiotowych środków dowodowych?
- Ocena prawidłowości wniesienia wadium - wadium w pieniądzu, wadium w gwarancjach lub poręczeniach, prawidłowa forma i treść; zasady wnoszenia wadium przez wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie; czy gwarancja wadialna musi być ważna dłużej niż termin związania ofertą; co to znaczy, że Wykonawca wniósł wadium w sposób nieprawidłowy?
- Wybór zastępczy w przypadku, gdy wybrany Wykonawca uchyla się od zawarcia umowy lub nie wnosi wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy - czym różni się odmowa od uchylania się od zawarcia umowy?
- Unieważnienie postępowania ze względu na brak środków finansowych (czy należy zawsze dokonywać wyboru najkorzystniejszej oferty przed podjęciem decyzji w sprawie unieważnienia)?
- Co to jest istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym?
- Kiedy postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego?
- Okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione, skutkujące koniecznością unieważnienia postępowania na podstawie art. 256 Pzp (przykłady)
- Unieważnienie postępowania w sytuacji nie przyznania środków publicznych na realizację zamówienia.
Czas trwania
09:30-15:30
Prelegenci
Grzegorz Czaban
Ekspert Prawa zamówień publicznych, trener biznesu. Wykładowca na SGH. Od 1995 r. wykłada zamówienia publiczne.
Ekspert podczas prac Komisji Nadzwyczajnej ds deregulacji (NDR) rozpatrującej projekt nowej ustawy - Prawo zamówień Publicznych (2019 r.). W latach 1996-2001 stały współpracownik tygodnika Rynek Zamówień Publicznych, potem miesięcznika Inwestycje Komunalne; znawca amerykańskiego systemu zamówień publicznych.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na górze strony. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się, aby potwierdzić zgłoszenie i przekazać wszystkie informacje organizacyjne.
- Nazwa firmy: ApexNet Sp. z o.o. Sp. k.
- Ulica i nr: ul. Atlasowa 41
- Kod pocztowy: 02-437
- Miejscowość: Warszawa
- Numer NIP: 7010371279
Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz
Dane kontaktowe
Organizator
