O szkoleniu
Metody kształcenia:
• pokaz i instruktaż wypełniania formularzy interaktywnych służących do kompletowania wniosków dotyczących egzekucji alimentów, a stanowiących integralną część do omawianego materiału,
• wprowadzenie do praktycznego posługiwania się bazami internetowymi tj:. portal e-sprawiedliwość, internetowa baza HCCH, baza internetowej strony Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach cywilnych,
• zapoznanie uczestników z możliwością wykorzystania informacji dotyczących współpracy międzynarodowej zgromadzonych na stronie Sądu Okręgowego w Lublinie, ( redakcja strony własnego autorstwa)
• prezentacja dodatkowych wzorów formularzy zgromadzonych dla potrzeb Samodzielnej Sekcji ds. Obrotu Prawnego z Zagranica Sądu Okręgowego w Lublinie, pomocnych w stosowaniu prawa rodzinnego.
Dyskusja na temat doskonalenia metod pracy w zakresie dochodzenia roszczeń alimentacyjnych z zagranicy oraz międzynarodowej pomocy prawnej .
Środki dydaktyczne: prezentacja materiału.
Uwagi:
W razie potrzeby lub zainteresowania uczestników istnieje możliwość omówienia dodatkowych regulacji unijnych, tj:.
• Dyrektywy Rady nr. 2003/8/WE z 27 stycznia 2003 r. w celu usprawnienia dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sporach transgranicznych poprzez ustanowienie minimalnych wspólnych zasad odnoszących się do pomocy prawnej w sporach o tym charakterze,
• Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 655/2014 z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiające procedurę europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym w celu ułatwienia transgranicznego dochodzenia wierzytelności w sprawach cywilnych i handlowych.
Urzędnicy wydziałów rodzinnych i nieletnich sądów rejonowych wykonujący czynności związane z obrotem prawnym z zagranicą.
Program szkolenia
Omówienie systemu i założeń najważniejszych zagadnień z zakresu obowiązujących przepisów dotyczących międzynarodowego postępowania sądowego w zakresie dochodzenia należności alimentacyjnych, w tym wiodących regulacji unijnych tj.:
• umowy międzynarodowe dwu i wielostronne,
• wybrane przepisy Konwencji Nowojorskiej z 1956 r. o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą,
• wybrane przepisy Konwencji o uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń odnoszących się do obowiązków alimentacyjnych, sporządzonej w Hadze dnia 2 października 1973 r.,
• wybrane przepisy Rozporządzenia Rady (WE) NR 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych,
• wybrane przepisy Konwencji o międzynarodowym dochodzeniu alimentów rzecz dzieci i innych członków rodziny dnia 23 listopada 2007 r.,
• uznawanie i wykonywanie orzeczeń zagranicznych,
• krótki opis międzynarodowych tytułów wykonawczych,
oraz przepisów krajowych:
• Ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów,
• przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego.
Czas trwania
9.00-15.00
Prelegenci
Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na kierunku Politologia - praca magisterska na temat struktur Unii Europejskiej i wstąpienia Polski do Wspólnoty.
Odbyła studia podyplomowe z zakresu „Prawo Unii Europejskiej” na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Wieloletni wykładowca Krajowej Szkoły Sadownictwa i Prokuratury,
Od 2005 r. wykonuje w sądownictwie obowiązki związane z prawem międzynarodowym.
Od 2014 r. pełni funkcję kierownika Samodzielnej Sekcji ds. Obrotu Prawnego z Zagranicą Sądu Okręgowego w Lublinie,
Od 2018 r. pełni funkcję punktu kontaktowego Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach cywilnych i handlowych w okręgu apelacji lubelskiej.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
- certyfikat uczestnictwa
- bezpłatne anulowanie zgłoszenia do 7 dni przed terminem
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
1. Wypełnienie powyższego formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu prowadzonych przez SEDNO Training szkoleń. Niniejszy formularz zgłoszeniowy/umowa stanowi zgłoszenie udziału w szkoleniu i jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
2. Płatność powinna być przekazana na konto SEDNO Training: PKO S.A. 63 1020 1013 0000 0902 03 98 7740, po uprzednim otrzymaniu potwierdzenia szkolenia które zostanie wysłane na 3 dni robocze przed terminem szkolenia.
Uwaga! Na wyraźną prośbę klienta – administracji publicznej przysługuje płatność na podstawie faktury wystawionej w dniu szkolenia.
3. Brak płatności na konto SEDNO Training przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
4. Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana wyłącznie w formie pisemnej najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty za szkolenie.
5. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia oraz do zmiany terminu szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku płatności zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
6. Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
7. Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.
- Nazwa firmy: SEDNO Training Dorota Bieńkowska
- Ulica i nr: Lipowa 42 D lok 40
- Kod pocztowy: 05-803
- Miejscowość: Pruszków
- Numer NIP: 5661631042