Ocena opłacalności inwestycyjnych - warsztaty

O szkoleniu

Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do osób, które są zainteresowane zrozumieniem mechanizmów związanych z podejmowaniem prawidłowych decyzji w zakresie rozpoczynania lub zaniechania inwestycji w przedsiębiorstwie. Jest to wiedza przydatna dla pracowników z wszystkich działów przedsiębiorstw, które dysponują budżetami inwestycyjnymi i osób odpowiedzialnych za przeprowadzanie analizy finansowej projektów inwestycyjnych, zarówno rozwojowych, jak również tych o charakterze modernizacyjno – odtworzeniowym.  Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z różnymi zagadnieniami związanymi z oceną opłacalności inwestycji: wadami i zaletami poszczególnych metod, specyfiką kalkulowania przepływów pieniężnych i oczekiwanej stopy zwrotu. Poruszane będą również tematy związane z analizą wykonalności i ryzyka.

Dlaczego warto wziąć udział?

Szkolenie będzie prowadzone w formie warsztatów komputerowych, wszystkie zadania rozwiązane zostaną z wykorzystaniem MS Excel. Do udziału w szkoleniu wystarczy podstawowa znajomość pracy w arkuszu kalkulacyjnym Excel.

Kto powinien wziąć udział?

Analitycy, finansiści.

Program szkolenia

1. Wprowadzenie. Istota oceny projektów inwestycyjnyc
2. Wstępna analiza opłacalności inwestycji z wykorzystaniem progu rentowności
3. Metody oceny efektywności projektów inwestycyjnych
4. Tworzenie budżetów cząstkowych projektu
5. sSzacowanie przepływów pieniężnych na potrzeby oceny opłacalności finansowej
6. Kalkulacja kosztu kapitału
7. Analiza ryzyka
8. Kompleksowy przykład oceny opłacalności, wykonalności i ryzyka przedsięwzięcia
9. Podsumowanie i zakończenie szkolenia

W trakcie ćwiczeń uczestnicy będą mogli zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z oceną opłacalności inwestycji. Na przykładach liczbowych pokazane zostanie, co to są: NPV, IRR i okres zwrotu oraz jak te miary prawidłowo interpretować, ale też m.in.: jak budżety przychodów, kosztów, kapitału obrotowego, nakładów inwestycyjnych i źródeł finansowania prawidłowo połączyć w prognozę przepływów pieniężnych a następnie jaką stopę procentową dobrać do ich dyskontowania.
Przykładowe zagadnienia, o których będzie można również porozmawiać w trakcie zajęć to:

 • Jakie są wady i zalety różnych metod oceny opłacalności inwestycji?
 • Jak prawidłowo wyznaczać przepływy pieniężne i koszt kapitału?
 • Która miara jest ważniejsza: NPV czy IRR?
 • Czy ujemne NPV zawsze oznacza, że inwestycja nie powinna być realizowana?
 • Co zrobić, gdy w kolejnych latach realizacji inwestycji pojawiają się kolejne ujemne przepływy pieniężne (np. nakłady odtworzeniowe)?
 • Czy do oceny opłacalności inwestycji powinien być wykorzystany WACC projektu, czy firmowy?
 • Jak w kalkulacjach uwzględniać nakłady, które zostały poniesione przed rozpoczęciem inwestycji?

Czas trwania

2 dni

Prelegenci

dr BARTŁOMIEJ CEGŁOWSKI - doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Finansów Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, wiceprezes i dyrektor ekonomiczny spółki konsultingowej. Specjalista z zakresu analizy finansowej, planowania i oceny projektów inwestycyjnych oraz zarządzania wartością. Prowadzi zajęcia na studiach magisterskich, podyplomowych i typu MBA oraz na kursach dla dyrektorów finansowych, analityków finansowych i kandydatów na członków rad nadzorczych. Współautor książek "Controlling w zarządzaniu małym i średnim przedsiębiorstwem" (IPiS, Warszawa 2000) „Skuteczny biznes plan” (IPiS, Warszawa 2002) oraz „Pozyskiwanie kapitału. Podstawowe formy i możliwości zdobycia kapitału” (Helion, Gliwice 2005), "Finanse z arkuszem kalkulacyjnym" (PWN, Warszawa 2011). Autor licznych biznesplanów, wycen przedsiębiorstw i projektów doradczych, w dorobku posiada wiele publikacji z zakresu finansów, w tym między innymi z analizy finansowej i planowania finansowego. Publikował między innymi w periodykach: Controlling – wiedza i narzędzia praktyczne, Doradca Dyrektora Finansowego oraz Analiza finansowa i kontrola w praktyce.

Terminy i miejsca

To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Komputer z dostępem do Internetu
Uczestnicy powinni dysponować własnym laptopem z zainstalowanym MS Excel. Preferowana wersja 2010 i nowsze.
Wymagana podstawowa znajomość obsługi arkusza.

Rejestracja

Cena standardowa
za osobę
1 190
+23% VAT
Cena zawiera:
 • udział w zajęciach
 • materiały szkoleniowe
 • certyfikat uczestnictwa
Zniżki grupowe:
 • 5% przy zgłoszeniu min. 2 osób
 • 5% przy zgłoszeniu min. 3 osób
 • 5% przy zgłoszeniu min. 4 osób
 • 5% przy zgłoszeniu min. 5 osób
 • Rozwiń
Zapisz się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Podczas wypełniania formularza rejestracji zaznacz opcję "Oświadczam, że udział będzie finansowany ze środków publicznych, proszę o wystawienie faktury z zerową stawką VAT."

Jeśli potrzebujesz zarejestrować organizatora w wewnętrznym systemie zamówień możesz zrobić to na dwa sposoby. W trakcie wypełniania zgłoszenia w polu Uwagi przekaż tą informację - opiekun szkolenia skontaktuje się w celu dopełnienia formalności. Możesz to również zrobić samodzielnie z użyciem poniższych danych:
 • Nazwa firmy: BusinessHouse
 • Ulica i nr: al. Wilanowska 7A/32
 • Kod pocztowy: 02-765
 • Miejscowość: Warszawa
 • Numer NIP: 5771259425

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Eventis.pl
04-395 Warszawa ul. Siennicka 22/22

Organizator

BusinessHouse
02-765 Warszawa, Polska
al. Wilanowska 7A/32
woj. mazowieckie
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!