O szkoleniu
Podatnicy realizujący czynności opodatkowane, czynności zwolnione od podatku oraz czynności inne niż związane z działalnością gospodarczą odliczają podatek VAT w ograniczonej wysokości. Obliczenie wysokości podatku VAT, który podatnik może odliczyć w związku z wykonywaniem czynności innych niż opodatkowane jest uzależnione od tzw. proporcji odliczenia. Gdy podatnik wykorzystuje towary i usługi do celów innych niż działalność gospodarcza proporcja ta jest poprzedzona tzw. preproporcją (prestrukturą), która umożliwia kalkulację podatku naliczonego. Obliczenie tej proporcji (struktury) i prewspółczynnika (prestruktury) jest wyjątkowo skomplikowane i złożone.
W toku szkolenia zostaną wyjaśnione podstawowe kwestie związane z odliczaniem VAT, a także bieżące problemy związane ze stosowaniem współczynnika lub prewspółczynnika przy obliczaniu rocznej korekty podatku naliczonego, w tym konsekwencji związanych ze zmianą przeznaczenia nabytych towarów lub usług, ich sprzedażą lub utratą w okresie korekty.
Warto zauważyć, że od połowy 2023 r. zmienione zostały przepisy dotyczące stosowania proporcji, które mają również zastosowanie do korekt realizowanych za cały 2023 r.
W toku szkolenia zostaną przedstawione orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, sądów administracyjnych, jak również interpretacje organów podatkowych w przedmiotowym zakresie, które ułatwiają zrozumienie skomplikowanej tematyki.
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z złożoną tematyką korekt podatku naliczonego. Jest to tym istotniejsze, że korekty te, dla podatników odliczających VAT, są obligatoryjne i powtarzają się co roku.
W toku szkolenia w sposób jasny i nieskomplikowany zostaną wyjaśnione zagadnienia korekt. Szkolenie umożliwi aktualizację wiedzy dotyczącej odliczania VAT przy uwzględnieniu struktury sprzedaży, jak i prewspółczynnika, a także pomoże wyjaśnić wątpliwości interpretacyjne dotyczące regulacji związanych z rocznymi korektami naliczonego podatku VAT.
Efekty szkolenia:
Omówienie i zapoznanie się z przepisami z zakresu odliczania VAT proporcją (prewspółczynnikiem) jest niezbędne dla prawidłowego określenia wysokości podatku naliczonego, a przez to wysokości zobowiązania podatkowego (kwoty zwrotu lub kwoty do przeniesienia). Po jego zakończeniu osoby w nim uczestniczące nabędą wiedzę dotyczącą odliczania VAT proporcją, w tym kalkulacji współczynnika (prewspółczynnika). Prezentowane w trakcie szkolenia przykłady odliczania VAT w poszczególnych sytuacjach, przykłady korekt rocznych i wieloletnich ułatwią samodzielne podejmowanie decyzji w kwestii pomniejszania podatku należnego o podatek naliczony.
Szkolenie jest skierowane do pracowników działów księgowości oraz osób mających kontakt z odliczaniem podatku VAT i kalkulacją wysokości tego odliczenia. Szkolenie dedykowane jest zarówno dla osób zaawansowanych, jak i dla osób, które zaczynają kontakt z zagadnieniami proporcjonalnego odliczenia.
Program szkolenia
- Odliczanie VAT:
- zasady ogólne odliczania VAT,
- zasada neutralności,
- zakres prawa do odliczenia w związku z zakupami wykorzystywanymi do:
- działalności opodatkowanej,
- działalności zwolnionej,
- do celów innych niż działalność gospodarcza,
- przyczyny zmiany regulacji od 2016 r.
- Odliczanie VAT prewspółczynnikiem:
- ustawowe metody obliczania prewspółczynnika,
- metody obliczania prewspółczynnika na podstawie rozporządzenia,
- indywidualne metody obliczania prewspółczynnika,
- definicja obrotu,
- czynności, które nie są brane pod uwagę przy kalkulacji prewspółczynnika,
- czynności, które są brane pod uwagę przy kalkulacji prewspółczynnika,
- definicja przychodów/dochodów wykonanych,
- czy wszystkie dotacje (subwencje, dopłaty) są brane pod uwagę przy obliczaniu prewspółczynnika?,
- wyłączone z prewspółczynnika transakcje pomocnicze,
- sposób określenia prewspółczynnika,
- możliwość zmiany proporcji w trakcie roku kalendarzowego,
- brak obowiązku uzgadniania z urzędem skarbowym szacunkowej proporcji (prewspółczynnika) odliczenia VAT od lipca 2023 r.,
- jak odliczać VAT od zakupów wykorzystywanych przez jednostkę w przyszłości?,
- najnowsze orzecznictwo sądowo-administracyjne w sprawie stosowania prewspółczynnika,
- korekta prewspółczynnika po zakończeniu roku.
- Odliczanie VAT strukturą sprzedaży:
- kalkulacja struktury sprzedaży na podstawie art. 90 ustawy o VAT,
- czynności wliczane do licznika i mianownika struktury sprzedaży,
- korekty jednoroczne i wieloletnie dokonywane przy:
- nabyciu środków trwałych,
- nabyciu wartości niematerialnych i prawnych,
- nabyciu nieruchomości,
- ulepszeniu własnego środka trwałego,
- ulepszeniu obcego środka trwałego,
- sprzedaż lub zmiana (całkowita lub częściowa) przeznaczenia środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej w okresie korekty,
- korekta VAT od towarów, które zmieniły swoje gospodarcze przeznaczenie,
- kradzież, zniszczenie towarów a obowiązek korekty podatku,
- zaniechane inwestycje a obowiązek korekty podatku naliczonego,
- zmiany w obliczaniu VAT strukturą sprzedaży za 2023 r.:
- zmiana warunków przy odliczeniu 100% VAT, gdy struktura przekracza 98%,
- wprowadzenie, pod warunkami, braku obowiązku stosowania korekty rocznej,
- czy 2% różnica między proporcjami może być stosowana przy obliczaniu prewspółczynnika?
- Korekta podatku po zakończeniu 2023 r. na przykładach:
- kalkulacja licznika i mianownika prewspółczynnika za 2023 r.,
- zaokrąglanie prewspółczynnika,
- kalkulacja licznika i mianownika struktury sprzedaży (współczynnika) za 2023 r.,
- wyliczenia kwoty do odliczenia za 2023 r.
- Ewidencjonowanie rocznej korekty podatku w JPK_V7.
- Pytania i odpowiedzi.
Czas trwania
od godz. 10:00 do ok. 15:00
Prelegenci
Wojciech Zajączkowski
Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Były wieloletni pracownik Izby Skarbowej w Łodzi oraz pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Finansów Publicznych Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.
Specjalizuje się w szkoleniach z podatku VAT. Szkolenia z zakresu podatków, a przede wszystkim szkolenia z zakresu podatku od towarów i usług prowadzi od prawie 25 lat. Przeprowadził tysiące godzin szkoleń skierowanych do księgowych, doradców podatkowych, biegłych rewidentów, czy pracowników zajmujących się sprawami finansowymi.
Współpracuje z wieloma podmiotami dla których prowadzi szkolenia, w tym od 20 lat dla Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 890 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
- zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 990 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- bezpłatne anulowanie zgłoszenia do 7 dni przed terminem
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
- Warunkiem udziału w szkoleniu jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszenia, którego potwierdzenie przyjęcia przez Organizatora stanowi zawarcie umowy uczestnictwa w szkoleniu.
- Zgłaszając udział w szkoleniu zgłaszający zobowiązuje się do uiszczenia umówionej opłaty za szkolenie.
- Opłata realizowana jest przelewem na konto Organizatora na podstawie potwierdzenia udziału oraz faktury pro forma, a płatność wymagana jest przed szkoleniem, chyba że strony uzgodnią inne warunki.
- Odwołanie zgłoszenia możliwe jest bezkosztowo na nie mniej niż 7 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia, pod warunkiem poinformowania Organizatora na piśmie (w tym z użyciem poczty elektronicznej). Odwołanie po wskazanym terminie skutkuje naliczeniem pełnej opłaty.
- Brak udziału w szkoleniu nie może być rozumiany jako odstąpienie od umowy i nie zwalnia z obowiązku zapłaty ceny szkolenia.
- Zgłaszający ma możliwość jednorazowego przeniesienia terminu szkolenia na inny termin (o ile dostępne są wolne miejsca) bądź wykorzystania wpłaconej kwoty na inne szkolenie Organizatora pod warunkiem wyrównania różnicy w cenie. Wpłata nie podlega zwrotowi, ani w części, ani w całości.
- Organizator zastrzega prawo zmiany terminu i miejsca szkolenia, a także odwołania szkolenia z powodów niezawinionych przez Organizatora (np. siła wyższa, choroba prowadzącego, nie zebranie wystarczającej grupy uczestników). W takiej sytuacji zawiadamia Zgłaszającego o odwołaniu szkolenia na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz zwraca wpłacone kwoty w terminie 7 dni bądź za zgodą Zgłaszającego proponuje inny termin/miejsce realizacji szkolenia.
- Nazwa firmy: Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o.
- Ulica i nr: Bonifraterska 17
- Kod pocztowy: 00-203
- Miejscowość: Warszawa
- Numer NIP: 5260209840
Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz
Dane kontaktowe
Organizator
