Podstawy finansów dla niefinansistów

O szkoleniu

Cel szkolenia:
Zapoznanie z elementarną wiedzą ekonomiczną, która pozwala zrozumieć zachodzące w przedsiębiorstwie procesy gospodarcze oraz umożliwia interpretację informacji finansowej.

Dlaczego warto wziąć udział?

Korzyści dla uczestników szkolenia:

  • poznanie relacji występujących pomiędzy przedsiębiorstwem a otoczeniem rynkowym,
  • zapoznanie się z fundamentalnymi kategoriami ekonomicznymi,
  • zrozumienie reguł podejmowania decyzji finansowych.

Potwierdzenie uczestnictwa w szkoleniu:
Certyfikat ukończenia szkolenia Fundacji Rozwoju Rachunkowości.

UWAGA
Istnieje możliwość organizacji szkolenia dla 2-3 osób, jak również w formie zamkniętej, dostosowanego do Państwa potrzeb. Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt z opiekunem szkolenia.

Kto powinien wziąć udział?
  • osoby aspirujące do objęcia stanowisk wymagających podstawowej wiedzy o finansach,
  • pracownicy różnych szczebli, którzy chcą poszerzyć wiedzę i podnieść zakres swych umiejętności,
  • osoby o wykształceniu i doświadczeniu humanistycznym oraz technicznym, którym znajomość zagadnień finansowych jest niezbędna do podejmowania trafnych decyzji,
  • pracownicy działów nie związanych z finansami, którzy uczestniczą w projektach prowadzonych wspólnie z pionem księgowo-finansowym.

Program szkolenia

I. Rachunkowość zarządcza

  1. Klasyfikacja kosztów.
  2. Rachunek kosztów zmiennych.

II. Sprawozdanie finansowe

  1. Bilans przedsiębiorstwa.
  2. Rachunek zysków i strat.
  3. Rachunek przepływów pieniężnych.

III. Analiza finansowa w oparciu o sprawozdanie finansowe
1. Etapy analizy finansowej:

  • analiza bilansu (pionowa, pozioma)
  • analiza rachunku zysków i strat (wskaźniki dynamiki i struktury)
  • analiza cash flow (wynik finansowy)

2. Analiza wskaźnikowa:

  • wskaźniki rentowności
  • wskaźniki wykorzystania majątku
  • wskaźniki wykorzystania kapitałów
  • wskaźniki płynności
  • wskaźniki rynku kapitałowego

IV. Wartość pieniądza w czasie

  1. Wartośc pieniądza a analiza finansowa (wartość przyszła i bieżąca).
  2. Kapitalizacja.
  3. Realna stopa procentowa.
  4. Próg rentowności.
  5. Dźwignia opreacyjna i finansowa.
  6. Wskaźniki ROE i ROI.

V. Zewnętrzne źródła finansowania

  1. Kredyty bankowe.
  2. Kredyty kupieckie.
  3. Papiery wartościowe.
  4. Leasing.
  5. Factoring.
  6. Forfaiting.

VI. Zarządzanie ryzykiem finansowym

  1. Ryzyko walutowe.
  2. Ryzyko stopy procentowej.
  3. Ryzyko cen surowców i wyrobów.
  4. Ryzyko kredytowe.

VII. Analiza rentowności inwestycji - metody projektów

  • NPV
  • IRR
  • MIRR

VIII. Biznes plan jako element planowania finansowego

  1. Zasady sporządzania biznes planu.
  2. Struktura biznes planu.
  3. Plan finansowy w ramach biznes planu.
  4. Analiza SWOT.

Czas trwania

2 dni, 09:00 - 16:15

Prelegenci

Tomasz Zdziarski

CFO, MBA, członek ICV, konsultant, wykładowca akademicki. Tomasz posiada ponad 16-letnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania, finansów oraz controllingu. Ścieżkę zawodową rozpoczął od stanowisk asystenckich - młodszego analityka, następnie samodzielnego analityka, głównego specjalisty, poprzez stanowiska kontrolera finansowego i kontrolera biznesowego, aż po stanowiska managerskie. Był odpowiedzialny m.in. za budowę i rozwój systemów controllingowych, analizę potencjału przedsiębiorstw, tworzenie modeli biznesowych i biznes planów. Przez ponad 5 lat zarządzał przedsiębiorstwem produkcyjnym. Aktualnie pełni funkcję Pełnomocnika Zarządu ds. Finansów i Controllingu w przedsiębiorstwie z branży budowlano-deweloperskiej. Tomasz specjalizuje się w szkoleniach oraz doradztwie w zakresie controllingu, finansów, analiz oraz zarządzania. Ma na koncie zrealizowane ponad 2.500 godzin szkoleniowych. Głównym obszarem zawodowym i szkoleniowo-doradczym jest łączenie praktycznej wiedzy zarządczej, finansowej w usprawnieniu procesów biznesowych w przedsiębiorstwie. Atutem prowadzonych zajęć jest praktyczne podejście, wsparte wykorzystaniem pakietu MS Office w codziennej pracy zarówno pracowników operacyjnych jak też managerów. Tomasz posiada tytuł Master of Business Administration zdobyty na Franklin University w Ohio. W ramach Programu MBA opracował analizę i plan strategiczny dla największego polskiego przedsiębiorstwa z sektora usług lotniskowych. Jest również absolwentem kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją Inżynieria Finansowa. Ukończył studia podyplomowe z zakresu Systemów Informacyjnych i Analizy Danych, a także kurs na Kontrolera Biznesowego i inne liczne szkolenia. Posiada także dyplom Advanced Controlling Business Partner przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów (ICV). Współautor książki „Kredyty, pożyczki i gwarancje bankowe”.

 

Aleksandra Tarasek

 

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach na kierunku Finanse i Bankowość oraz Marketing; nauczyciel akademicki; długoletni pracownik naukowy Katedry Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach; współpracowała z wieloma wyższymi uczelniami na Śląsku; obecnie współpracuje z Kolegium Zarządzania przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach; trener w firmach szkoleniowych; od lat współpracuje z firmami trudniącymi się organizacją szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych w obszarach ekonomii, psychologii biznesu itp. Doświadczenie w biznesie rozpoczynała na stanowisku dyrektora finansowego w założonej wraz z partnerami spółce PRO4 Sp. z o.o.; współpracowała jako analityk, kontroler i doradca finansowy z firmami takimi jak MM Marek Myśliwiec Sp. z o.o., Samanta Listwan i Adamek SJ, Sitel Sp. z o.o., Fenixia S.C., Vida SP. z o.o., KABE Sp. z o.o., Agrohurt Sp. z o.o.,była również konsultantem w projektach realizowanych przez Probus Business Consulting Sp. z o.o. oraz Proximus SA; pełniła funkcję zastępcy dyrektora zarządzającego w giełdowej spółce Grupa Finansowa Premium SA; pełniła funkcję analityka w firmie Union Finance Sp. z o.o.; doradza między innymi firmom Sileman Sp. z o.o., Elsat Sp. z o.o.; Obecnie współpracuje z firmami szkoleniowymi, prowadzi własną działalność doradczą realizując projekty analityczne i inwestycyjne; Prowadzi szkolenia m.in. z zakresu zarządzania finansami, analizy finansowej, wskaźników finansowych, analizy procesu inwestycyjnego, controllingu i budżetowania.

Terminy i miejsca

To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Centrum Szkoleniowe FRR

40-005 Katowice

Moniuszki 4/8

woj. śląskie

Rejestracja

Szkolenie stacjonarne
za osobę
1 400
zwolnione z vat
Cena zawiera:
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowe
  • certyfikat uczestnictwa
  • przerwy kawowe
Zapisz się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Podczas wypełniania formularza rejestracji zaznacz opcję "Oświadczam, że udział będzie finansowany ze środków publicznych, proszę o wystawienie faktury z zerową stawką VAT."

Jeśli potrzebujesz zarejestrować organizatora w wewnętrznym systemie zamówień możesz zrobić to na dwa sposoby. W trakcie wypełniania zgłoszenia w polu Uwagi przekaż tą informację - opiekun szkolenia skontaktuje się w celu dopełnienia formalności. Możesz to również zrobić samodzielnie z użyciem poniższych danych:
  • Nazwa firmy: Centrum Szkoleniowe FRR
  • Ulica i nr: Moniuszki 4/8
  • Kod pocztowy: 40-005
  • Miejscowość: Katowice
  • Numer NIP: 5252288204

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Centrum Szkoleniowe FRR
40-005 Katowice, Polska Moniuszki 4/8

Organizator

Centrum Szkoleniowe FRR
40-005 Katowice, Polska
Moniuszki 4/8
woj. śląskie
Fundacja Rozwoju Rachunkowości w Polsce działa od 1991 roku na rzecz integracji środowiska rachunkowości oraz rozwoju kwalifikacji i umiejętności zawodowych. Fundacja podlega nadzorowi Ministerstwa Finansów. Jedną z głównych form realizacji cel...
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!