O szkoleniu
Przyszłość należy kształtować teraz. Czas więc na decyzje inwestycyjne związane z nabyciem i instalacją nowych, czy modernizacją już posiadanych maszyn i budynków. Inwestycje to również działania skierowane na osiąganie oszczędności – może zatem warto modernizować urządzenia w celu zredukowania kosztów eksploatacyjnych? Czy pomysły są opłacalne, czy w zakładanym czasie projekty pokryją koszt wydatków i wygenerują dla firmy dodatkową wartość?
Na tak postawione pytania odpowiemy budując adekwatny model finansowy pozwalający policzyć kluczowe wskaźniki opłacalności, przy pomocy których wesprzemy proces podejmowania decyzji.
Przećwiczymy wspólnie techniki oceny finansowej efektywności projektów inwestycyjnych wykorzystujące zdyskontowane przepływy pieniężne. Wiedza ta i umiejętności w tym zakresie pomogą Ci weryfikować zamiary inwestycyjne.
Szkolenie przygotowuje do:
- finansowej oceny alternatywnych strategii rozwojowych przedsiębiorstwa oraz wykonania analiz inwestycyjnych
- poszukiwania i oceny potencjalnych źródeł finansowania firmy
- zastosowania najnowszych trendów w organizacji i zarządzaniu dla zapewnienia finansowych warunków konkurencyjności przedsiębiorstwa
Szkolenie przeznaczone jest dla kadry kierowniczej średniego i wyższego szczebla zarządzania oraz strategicznych pracowników firmy.
Program szkolenia
WARTOŚĆ PIENIĄDZA W CZASIE
- wartość bieżąca i dyskontowanie
- wartość przyszła i kapitalizacja
- nominalna i efektywna stopa procentowa
PROCESY INWESTYCYJNE W PRZEDSIĘBIORSTWIE
OCENA EFEKTYWNOŚCI PROJEKTÓW INWESTYCYJNYCH
- zarządzanie finansowe majątkiem trwałym
- statyczne (PP, ARR)
- dynamiczne (dyskontowe) metody oceny projektów inwestycyjnych (NPV, IRR, DPP)
- analiza wrażliwości projektu (metody: scenariuszy, +/-10%, NPV lub IRR = 0 dla odchylenia parametrów wejściowych 0 …%)
- modele i symulacje wybranych projektów w arkuszu kalkulacyjnym
ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ PRZEDSIĘBIORSTW
- źródła finansowania działalności gospodarczej dostępne na polskim rynku finansowym
- krajowy rynek finansowy (kapitałowy, pieniężny i kredytowy)
- produkty i usługi finansowe oferowane przez banki
- zarządzanie gotówką i współpraca z bankami
- alternatywne źródła kapitału (leasing, factoring)
Czas trwania
8:30-16:30
Prelegenci
Tomasz Sowiński
Specjalizuje się w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw, wykorzystaniu narzędzi ochrony przed ryzykiem finansowym oraz ocenie projektów inwestycyjnych i źródeł finansowania. Prowadzi również szkolenia z zakresu ekonomicznego zarządzania przedsiębiorstwami oraz prowadzenia działalności gospodarczej.
Jako Prezes Zarządu firmy Synergia 99 Sp. z o.o. odpowiadał za całokształt funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jako lider realizował projekty w ramach restrukturyzacji i reorganizacji Stoczni Gdynia SA. Jako praktyk zarządzania i trener szkolił pracowników wszystkich szczebli zarządczych w wielu firmach polskich oraz dużych holdingach międzynarodowych. Inicjator i współwłaściciel firm EG Project Sp. z o.o.
Jest magistrem ekonomii oraz absolwentem Instytutu Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Gdańskiego w specjalizacji Finanse Międzynarodowe.
Od wielu lat współpracuje z Gdańska Fundacją Kształcenia Menedżerów. W ramach Executive Master of Business Administration prowadzi zajęcia z Ekonomicznych Aspektów Zarządzania, Zarządzania Finansowego oraz Zaawansowanego Zarządzania Finansowego.
Doświadczenie zawodowe zdobył pracując m.in.: w
PKO Bank Polski, Grupa Kapitałowa Stocznia Gdynia S.A., spółka ochrony Euro-Guard Sp. z o.o.
Co mówią o nim klienci?
„Umiejętność przedstawiania w zrozumiały sposób prawideł ekonomicznych i finansowych”
„Tomek jest osobą żywą i energiczną, pełną humoru i profesjonalnie podchodzącą do zleceń.”
Jest współautorem kilku zeszytów naukowych wydanych pod auspicjami Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową oraz autorem cyklu artykułów z zakresu finansów publikowanych w prasie lokalnej.
Kocha sport, szczególnie narty, siatkówkę i tenis. Lubi spędzać czas z ludźmi, obserwować ich zachowania w życiu codziennym – czerpie z tego inspirację i naukę. Uwielbia podróżować i aktywnie spędzać czas.
Lucjan Śledź
Specjalizuje się w szkoleniach dotyczących zarządzania strategicznego i finansowego oraz oceny finansowej projektów inwestycyjnych. Do jego kluczowych kwalifikacji należą zarządzanie małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz tworzenie i analizowanie biznes planów. Zajmuje się także planowaniem inwestycyjnym oraz analizuje efektywność przedsięwzięć inwestycyjnych.
Zajmuje stanowisko Dyrektora ds. Finansów w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. Jest członkiem i przewodniczącym rad nadzorczych w spółkach akcyjnych notowanych na giełdzie. Unikalny styl prezentacji oraz praktyczne podejście do pracy z uczestnikami szkoleń stawiają go w pozycji czołowego konsultanta z dziedziny finansów GFKM.
Z wykształcenia jest ekonomistą. Ukończył Ekonomikę i Organizację Produkcji na Uniwersytecie Gdańskim.
Jest wykładowcą na Profesjonalnym Studium Finansów, Podyplomowych Studiach Zarządzania Projektami dla Menedżerów oraz programu Executive Master of Business Administration.
Doświadczenie zawodowe zdobył pracując między innymi z:
Bridgestone, Delphi Mechatronic Systems, Energa, Federal-Mogul Bimet, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals, Grupa LOTOS, Grupa Żywiec, Hortex Holding, Intercell, International Paper Kwidzyn.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Gdańsk
woj. pomorskie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
- Nazwa firmy: Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów
- Ulica i nr: Aleja Grunwaldzka 472
- Kod pocztowy: 80-309
- Miejscowość: Gdańsk
- Numer NIP: 5840304615
Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz
Dane kontaktowe
Organizator
