O szkoleniu
Cel szkolenia
- dostarczenie uczestnikom praktycznych informacji na temat obowiązków sprawozdawczych w zakresie korzystania ze środowiska oraz nabycie / rozwinięcie umiejętności sporządzenia obowiązkowego raportu do Krajowej Bazy KOBIZE;
- udział w szkoleniu pozwoli Uczestnikom na zdobycie cennych praktycznych umiejętności dzięki aktywnym warsztatom realizowanych w kameralnych grupach;
- celem szkolenia jest omówienie problematyki i obowiązujących przepisów w zakresie ochrony środowiska, z którymi spotykają się pracownicy nowoczesnych zakładów produkcyjnych, przedsiębiorstw usługowych oraz pracownicy sektora publicznego.
Korzyści dla uczestników
Zgodnie z ustawą o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji wszystkie podmioty korzystające ze środowiska powodujące emisję mają obowiązek sporządzania raportu do Krajowej bazy KOBIZE. Obowiązek ten istnieje od 2010 a raporty należy składać drogą elektroniczną w terminie do końca lutego każdego roku za poprzedni rok kalendarzowy.
Obecnie w systemie KOBIZE jest zarejestrowanych ponad 30 tys. podmiotów korzystających ze środowiska, ale proces rejestracji kolejnych podmiotów nadal trwa. Podmioty, które dotychczas nie realizowały obowiązku wprowadzania raportu do krajowej bazy, są zobowiązane do rejestracji w systemie poprzez złożenie formularza rejestracyjnego.
Równolegle nadal istnieje obowiązek składania wykazów dot.opłat za korzystanie ze środowiska do Marszałka Województwa. Natomiast wykaz opłatowy za 2019 rok powinien zostać przygotowany (wygenerowany) na podstawie danych wprowadzonych do Krajowej bazy. Oznacza to, że od 2019 r. podmioty, które nie sporządzą raportu do KOBiZE nie będą mogły złożyć wykazów do Urzędów Marszałkowskich.
Udział w szkoleniu pozwoli poznać Uczestnikom odpowiedzi na pytania:
Jak przygotować się do nowego sposobu raportowania? Kiedy dokonać rejestracji? Jakie dane należy zgromadzić? Jakie są kary za brak sprawozdania?
Grupa docelowa
- pracownicy zakładów produkcyjnych, przedsiębiorstw usługowych, kadra kierownicza, właściciele firm, osoby zajmujących się sprawami ochrony środowiska w zakładach,
- specjaliści ochrony środowiska,
- pracownicy instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska,
- oraz wszystkie osoby pragnące zdobyć kompleksową wiedzę na temat sprawozdawczości z zakresu korzystania ze środowiska.
Program szkolenia
|Program szkolenia jest własnością intelektualną SEMPER i przetwarzanie go dla celów komercyjnych bez wiedzy i zgody autora jest zabronione.|
1. Prawo Ochrony Środowiska w praktyce - ustawy i rozporządzenia wykonawcze, kogo dotyczą przepisy ochrony Środowiska?
2. Kontrole WIOŚ i sankcje za naruszenia w ochronie środowiska (przepisy karne, administracyjne kary pieniężne, wstrzymywanie działalności, uprawnienia inspektora WIOŚ, protokół i zarządzenia pokontrolne, jak się przygotować do kontroli?)
3. Pozwolenia na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii - kiedy są wymagane, procedury wydawania:
- pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza
- zgłoszenia instalacji powodującej emisję zanieczyszczeń do powietrza
- pozwolenia wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi lub do kanalizacji
- pozwolenia na wytwarzanie odpadów
4. Opłaty za korzystanie ze środowiska, sprawozdania o zakresie korzystania ze środowiska do Marszałka Województwa; powiązanie systemu opłatowego z raportem do KOBIZE.
5. Obowiązujące stawki opłat i formularze w 2019 r. , terminy i miejsca przedkładania sprawozdań.
6. Sposoby ustalania wielkości emisji i wysokości opłaty dla charakterystycznych procesów technologicznych, np. spalanie paliw, malowanie, kotły grzewcze, spawanie przykłady praktycznych rozwiązań, instrukcje, rady i wskazówki
7. Sprawozdawczość do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami KOBIZE:
- Jakich podmiotów gospodarczych dotyczy obowiązek raportowania do KOBIZE.
- Jak przeprowadzić proces rejestracji w krajowej bazie? Jak i kiedy dokonywać zmian w posiadanym koncie?
8. Sporządzanie elektronicznego raportu „krok po kroku” (samochody służbowe, maszyny robocze, kotły grzewcze, procesy produkcyjne, emisja niezorganizowana z procesów produkcyjnych):
- budowanie struktury technologicznej zakładu,
- ustalanie współrzędnych zakładu i emitorów,
- określanie czasu pracy instalacji i źródeł,
- lista substancji raportowanych do KOBIZE
- raportowanie emisji z procesów prowadzonych poza instalacją
- emisja z klimatyzacji w raporcie do KOBIZE
- sprawozdanie ze środków transportu
- korekta sprawozdań.
W przypadku szkolenia w formule on-line modyfikacji mogą ulec forma i sposób realizacji zaplanowanych dla Państwa ćwiczeń.
Czas trwania
1 dzień
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- Zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 640 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
- Zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 690 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
- serwis obiadowy
- przerwy kawowe
- Rozwiń
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
Po otrzymaniu przez nas zgłoszenia skontaktujemy się z Państwem maksymalnie w ciągu 2 dni roboczych w celu potwierdzenia rezerwacji.
Masz pytania? Napisz do nas
