O szkoleniu
Przed Tobą jeden z najbardziej merytorycznych i aktualnych kursów dla ekspertów zamówień publicznych! Jeśli chcesz być przygotowany na nadchodzące zmiany w PZP, zrozumieć ich konsekwencje oraz uniknąć błędów przy ocenie ofert i zawieraniu umów, to szkolenie jest dla Ciebie.
Dowiesz się:
✅ Czy można ograniczyć udział wykonawców z państw trzecich bez zmiany ustawy?
✅ Jakie są nowe podejścia do wykluczania wykonawców?
✅ Jakie błędy przy zawieraniu umów mogą kosztować zamawiającego i wykonawcę?
✅ Kiedy można zatrzymać wadium i na jakiej podstawie?
✅ Jakie nowelizacje PZP mają realne szanse wejść w życie w 2025 roku?
Szkolenie bazuje na najnowszym orzecznictwie i analizie aktualnych regulacji – pozwoli Ci działać pewnie i skutecznie w dynamicznie zmieniającym się świecie zamówień publicznych.
Nie zostawiaj swojej wiedzy przypadkowi – zarezerwuj miejsce już dziś i bądź gotowy na przyszłe zmiany!
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Program szkolenia
Udział wykonawców z państw trzecich w świetle wyroku TSUE z dnia 22 października 2024 r. w sprawie C-652/22 „Kolin” – czy bez zmiany ustawy Prawo Zamówień Publicznych można ograniczyć stosowanie zasady niedyskryminacji wyłącznie do wykonawców z państw Unii Europejskiej oraz państw, które zawarły z Unią Europejską umowy o dostępie do unijnego rynku zamówień publicznych;
Przesłanki wykluczenia z postępowania:
- Podstawy wykluczenia obligatoryjne i fakultatywne;
- Podstawy wykluczenia wynikające z ustawy PZP i ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego;
- Jak weryfikować przesłanki art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie – model UZP i model Komisji Europejskiej;
- Czy w Specyfikacji i ogłoszeniu należy przywołać treść wszystkich przesłanek wykluczenia mających zastosowanie w danym postępowaniu czy wystarczy samo odesłanie do przepisów prawa?
- Rozbieżność pomiędzy treścią ogłoszenia, a Specyfikacją – konsekwencje takiego zdarzenia w świetle orzecznictwa i kontroli;
- Jak to jest naprawdę z żądaniem oświadczenia o braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej od podmiotu udostępniającego zasoby – pogłębiające się różnice interpretacyjne pomiędzy stanowiskiem UZP, a KIO.
Umowy w sprawie zamówienia:
Zawarcie umowy:
- czy można zawrzeć umowę elektronicznie?
- dlaczego nie zawsze data w nagłówku umowy lub data złożenia podpisu na umowie jest datą zawarcia umowy?
Uchylanie się od zawarcia umowy:
- czym różni się czynność uchylenia od zawarcia umowy od odmowy zawarcia umowy oraz jakie praktyczne znaczenie ma przedmiotowa różnica?
- kiedy możliwe jest dokonania wyboru zastępczego?
- zatrzymanie wadium w przypadku uchylenia się od zawartej umowy – dlaczego niemożliwe jest kwestionowanie powyższej decyzji przed KIO?
Klauzule abuzywne (niedozwolone) w umowach:
- czym jest „opóźnienie” i jak należy rozumieć frazę „chyba że jest to uzasadnione okolicznościami lub zakresem zamówienia”?
- jakie zachowania są niezwiązane z przedmiotem umowy lub jej prawidłowym wykonaniem?
- minimalna wartość lub wielkość świadczenia stron w orzecznictwie – czy określenie „Zamawiający gwarantuje realizację minimum 1% zakresu zawartego w opisie przedmiotu zamówienia” jest wystarczające?
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy:
- wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy – czy zawsze musi nastąpić przed zawarciem umowy?
- czy można dopuścić stopniowe wnoszenie zabezpieczenia?
- jak uzasadnić żądanie zabezpieczenia w wysokości maksymalnej 10%?
- waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy, a zmiana wysokości zabezpieczenia;
- wydłużenie terminu wykonania umowy, a termin ważności dokumentu zabezpieczenia;
- zwrot zabezpieczenia – kiedy upływa okres gwarancji, a kiedy rękojmi za wady?
Dziesięć odpowiedzi na pojawiające się pytania podczas czynności związanych z badaniem i oceną ofert w świetle orzecznictwa:
- czy formularz cenowy, kosztorys bądź harmonogram wykonania zamówienia podlega procedurze wezwania do złożenia, uzupełnienia lub poprawienia w trybie art. 128?
- dlaczego wyjaśnienia rażąco niskiej ceny czy informację o poprawieniu omyłek należy udostępniać jak dokumenty złożone w terminie składania ofert, a nie jak załączniki do protokołu?
- czy oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonania zamówienia podwykonawcy nie może być zmienione?
- czy zmiana oświadczenia o zakresie udziału podmiotu trzeciego na etapie po składaniu ofert jest dopuszczalna?
- czy zamawiający nie mając wskazanej w ustawie PZP podstawy prawnej do unieważnienia dokonanej czynności może to zrobić ponownie analizując czy była ona prawidłowa?
- czy dysponowanie wymaganym potencjałem technicznym w postaci określonego sprzętu na podstawie umowy użyczenia, umowy najmu, umowy leasingu itp. świadczy o korzystaniu z zasobów podmiotu trzeciego i w konsekwencji wymaga spełnienia wymagań określonych w art. 118 ustawy PZP?
- czy złożenie oferty skompresowanej do pliku rar wymaga jej odrzucenia na podstawie 226 ust 1 pkt 6?
- czy Zamawiający zapowiadając procedurę z art. 107 ust. 2 ustawy PZP może wezwać wykonawcę do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych, jeżeli z treści oferty nie wynika, jaki sprzęt czy produkt wykonawca zaoferował?
- oferta niezgodna z warunkami zamówienia - jakie niezgodności treści oferty z warunkami zamówienia Zamawiający zobowiązany jest poprawić?
- czy oferta z błędną stawką podatku VAT zawsze musi zostać odrzucona?
Planowane nowelizacje ustawy PZP:
- Która z planowanych nowelizacji – związana z certyfikacją wykonawców, elektronizacją posiedzeń i rozpraw przed KIO, czy może wynikająca z poselskiego projektu ustawy (m.in. poszerzenie katalogu przesłanek wykluczenia, urealnienie waloryzacji, zapobieganie nadużywaniu gwarancji) ma szansę wejść w życie w 2025 roku?
- Omówienie zmian dotyczących Prawa Zamówień Publicznych wynikających z przyjętego przez Komitet Stały Rady Ministrów projektu ustawy deregulacyjnej.
Czas trwania
09:30-15:30
Prelegenci
Łukasz Czaban
Trener zamówień publicznych od 2004 roku, na koncie: tysiące szkoleń i godzin wykładowych z zamówień publicznych.
Prowadził wykłady na Podyplomowych Studiach na Uniwersytecie Ekonomicznym im. Karola Adamieckiego w Katowicach i Politechnice Warszawskiej oraz autorskie zajęcia na Studium Zamówień Publicznych oraz Studium Budowlanego Procesu Inwestycyjnego organizowanym przez ApexNet. Do 2004 r. ekspert zamówień publicznych w urzędzie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Autor książek: „Prawo zamówień publicznych po nowelizacji z dnia 13 kwietnia 2007 r.”, „Protest, Odwołanie, Skarga – praktyczny przewodnik po środkach ochrony prawnej” oraz współautor książki: „100 najtrudniejszych pytań do Prawa zamówień publicznych”. Uczestnik prac sejmowej Komisji Gospodarki nad nowelizacją ustawy PZP. Reprezentant stron przed Krajową Izbą Odwoławczą, autor wielu opinii dotyczących stosowania przepisów ustawy PZP oraz stanowisk w postępowaniach kontrolnych.
Grzegorz Czaban
Ekspert Prawa zamówień publicznych, trener biznesu. Wykładowca na SGH. Od 1995 r. wykłada zamówienia publiczne; do 2007 r. atestator z listy Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, do 1997 r. trener z listy Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, praktyk.
W latach 1996-2001 stały współpracownik tygodnika Rynek Zamówień Publicznych, potem miesięcznika Inwestycje Komunalne; znawca amerykańskiego systemu zamówień publicznych.
Autor licznych publikacji oraz programów szkoleniowych z zakresu zamówień publicznych (m.in. Prawo zamówień publicznych dla szpitali, Praktyczny przewodnik po trybach udzielenia zamówień publicznych).
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rzeszów
woj. podkarpackie
Rzeszów
woj. podkarpackie
Rzeszów
woj. podkarpackie
Wrocław
woj. dolnośląskie
Wrocław
woj. dolnośląskie
Wrocław
woj. dolnośląskie
Poznań
woj. wielkopolskie
Poznań
woj. wielkopolskie
Poznań
woj. wielkopolskie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
- przerwy kawowe
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na górze strony. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się, aby potwierdzić zgłoszenie i przekazać wszystkie informacje organizacyjne.
- Nazwa firmy: ApexNet Sp. z o.o. Sp. k.
- Ulica i nr: ul. Atlasowa 41
- Kod pocztowy: 02-437
- Miejscowość: Warszawa
- Numer NIP: 7010371279
Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz
Dane kontaktowe
Organizator
