Umowy EFET na rynku energii elektrycznej i gazu - skuteczne wsparcie dla biznesu

O szkoleniu

Warsztat EFET POWER / GAS
UMOWY EFET NA RYNKU ENERGII ELEKTRYCZNEJ i GAZU - SKUTECZNE WSPARCIE DLA BIZNESU

Kto powinien wziąć udział?

Zapraszamy wszystkich związanych z tematyką.

Program szkolenia

9.00-9.30 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW I KAWA POWITALNA
9.30-10.30 Umowy standardowe na rynku energii – EFET i nie tylko

  • Krótka charakterystyka rynku elektroenergetycznego. Produkty na rynku elektroenergetycznym
  • Omówienie koncepcji umów standardowych
  • Zasady tworzenia umów standardowych
  • Przegląd dostępnych umów standardowych (EFET (w tym CPMA, MNA, HUB appendix), IETA, SCoTA, ISDA)
  • Krótka charakterystyka dostępnych umów standardowych – przybliżenie innych niż EFET umów standardowych stosowanych na rynku energii w Europie

10.30-12.00 Umowa standardowa EFET POWER

  • Koncepcja umowy standardowej EFET – co składa się na umowę, omówienie jej struktury  
  • Omówienie klauzul istotnych w umowie EFET – czyli na co zwracamy uwagę podczas negocjacji
  • Klauzule istotne dla zarządzanie ryzykiem w umowie EFET (m.in. zabezpieczenia ustanawiane w ramach umowy EFET)
  • Zastosowanie umowy standardowej EFET w Polsce – co należy zmienić w umowie EFET, aby z powodzeniem korzystać z niej na rynku polskim
  • Handel transgraniczny

12.00-12.15 PRZERWA NA KAWĘ
12.15-13.45 Umowa standardowa EFET GAS – różnice (od EFET POWER) 

  • Krótka charakterystyka rynku gazu – odmienność od rynku elektroenergetycznego. Produkty na rynku gazu
  • Omówienie różnic w klauzulach w stosunku do EEFT POWER
  • Rozwiązania charakterystyczne dla EFET GAS
  • Handel transgraniczny. Hub Appendix.

13.45-14.30 LUNCH
14.30-16.30 Analiza formularza wyboru do EFET POWER - negocjacje formularza wyboru (ze wskazaniem różnic dla EFET GAS)

  • Mechanizm negocjacji umów standardowych – czyli co i jak negocjujemy
  • Subiektywny ranking klauzul istotnych – które klauzule powinny stanowić istotę negocjacji
  • Dyskusja nad formularzem wyboru

16.30-17.00 PODSUMOWANIE, DYSKUSJE, MOŻLIWOŚĆ INDYWIDUALNYCH KONSULTACJI, ROZDANIE CERTYFIKATÓW I ZAKOŃCZENIE SPOTKANIA

Czas trwania

9.00-16.00

Prelegenci

Daniel Borkowski. Daniel w swojej dotychczasowej praktyce miał możliwość doradzać dla przedsiębiorstw z sektora energetycznego (paliwa, węgiel, gaz, energia) oraz chemicznego. Od 2000 r. pracował w PGNiG i PKN Orlen, Ernst & Young i obecnie jako radca prawny w ramach kancelarii prawnej LEGAL PARTNER. Specjalizuje się w obszarze doradztwa dla sektora Up-, Mid- i Downstream w zakresie zapewnienia zgodność z wymaganiami regulacyjnymi przy prowadzeniu działalności wydobycia, logistyki (przesyłu i dystrybucji, transportu), magazynowania i importu/sprzedaży węglowodorów (ropa, węgiel, gaz, energia, wodór i inne nośniki energii) oraz w obszarach elektroenergetyki w szczególności odnawialnych źródłach energii (OZE) i kogeneracji (CHP). W ramach projektów zielonej transformacji i ESG przygotowuje strategie regulacyjne przy redukcji śladu węglowego uwzględniając przemysł energetyczny i chemiczny. Prowadzi projekty regulacyjne dotyczące REMIT, MIFID, EMIR, MIFIR i MAR. Swoje doświadczenia poszerzył o spojrzenie na inne rynki surowców dzięki nauce na zagranicznych szkoleniach lub uczelniach (Master of Gas Business Management i podyplomowe studia modelowania ekonomicznego i zarządzania dużymi projektami energetycznymi – Delta Energy Institute i Uniwersytet w Groningen, Holandia) oraz handlu nośnikami energii na w ramach The College of Petroleum and Energy Studiem Oxford London Princeton Energy Programme. Od kilkunastu lat prowadzi szkolenia lub uczestniczy jako prelegent w konferencjach dedykowanych dla szeroko rozumianego sektora energetycznego. W obszarze szeroko rozumianego sektora energetycznego wykonujemy(aliśmy) projekty dla: regulatora i ministerstw, samorządów oraz podmiotów z państwowych i zagranicznych grupy energetycznych. Szerszy opis projektów zrealizowanych w dla sektora przedstawiamy na stronie www.legalpartner.com.pl
 
Pawel Hawranek. Radca prawny specjalizujący się w obsłudze prawnej obrotu energią, jej nośnikami i instrumentami pochodnymi (energia elektryczna, gaz, ropa naftowa, uprawnienia do emisji, węgiel, biomasa, prawa majątkowe) oraz w zagadnieniach dotyczących wpływu regulacji unijnych (m. in. MIFID II, EMIR, MAR, REMIT, CDR) na strukturę i funkcjonowanie przedsiębiorstw energetycznych. Posiada ponad 10-letnie w negocjowaniu umów standardowych na rynkach towarowych (EFET, ISDA, IETMA, CPMA itp.), umów z operatorami (OSP/OSD) i niestandardowych kontaktów sprzedażowych dla energii i jej nośników, a także związane z wdrażaniem rozwiązań dostosowujących przedsiębiorstwa energetyczne do wspomnianych regulacji unijnych. Jako partner zarządzający w HAWRANEK Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami w obszarach regulacyjnych (m.in. regulacje charakterystyczne dla branż – energetycznej, żywnościowej, farmaceutycznej, IT, transportowej oraz usług powszechnych), przede wszystkim świadcząc obsługę prawną w obszarze hurtowego handlu energią i jej nośnikami dla liderów branży energetycznej.
Współautor artykułów dotyczących wpływu regulacji unijnych (głównie MIFID II, EMIR, MAR oraz REMIT) na strukturę i funkcjonowanie przedsiębiorstw energetycznych oraz książki Zmiany uwarunkowań funkcjonowania przedsiębiorstw na rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej (SGH, 2014 wyd. 2 rozszerzone) oraz Komentarza do prawa energetycznego .
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, Towarzystwa Obrotu Energią, gdzie kieruje pracami Grupy ds. Regulacji Finansowych oraz wykładowca studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej.

Terminy i miejsca

Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Szkolenie odbędzie sie na platformie ZOOM

Rejestracja

Cena standardowa
za osobę
2 990
+23% VAT
Cena zawiera:
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowe
  • certyfikat uczestnictwa
  • konsultacje indywidualne
Zapisz się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Podczas wypełniania formularza rejestracji zaznacz opcję "Oświadczam, że udział będzie finansowany ze środków publicznych, proszę o wystawienie faktury z zerową stawką VAT."

Jeśli potrzebujesz zarejestrować organizatora w wewnętrznym systemie zamówień możesz zrobić to na dwa sposoby. W trakcie wypełniania zgłoszenia w polu Uwagi przekaż tą informację - opiekun szkolenia skontaktuje się w celu dopełnienia formalności. Możesz to również zrobić samodzielnie z użyciem poniższych danych:
  • Nazwa firmy: Eurocon Ewelina Walczuk
  • Ulica i nr: Kolejowa 15/17
  • Kod pocztowy: 01-217
  • Miejscowość: Warszawa
  • Numer NIP: 5631987107

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Przeciągnij plik tutaj lub kliknij, żeby dodać.
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Eventis.pl
04-395 Warszawa ul. Siennicka 22/22

Organizator

Eurocon Ewelina Walczuk
01-217 Warszawa, Polska
Kolejowa 15/17
woj. mazowieckie
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!