Warsztaty dla administratorów systemu i inspektorów bezpieczeństwa teleinformatycznego. Szacowanie i zarządzania ryzykiem – proces analizy i oceny ryzyka.

O szkoleniu

Warsztaty skierowane są zwłaszcza do administratorów systemu i inspektorów bezpieczeństwa teleinformatycznego, dyrektorów i kierowników działów IT, pełnomocników ochrony, a w szczególności tych, którzy zamierzają ubiegać się o akredytację oraz stoją przed problemem stworzenia dokumentacji bezpieczeństwa TI, a także pozostałych pracowników pionów ochrony chcących uporządkować wiedzę i nabyć praktycznych umiejętności przygotowania warunków, opracowania dokumentów oraz wdrożenia systemowych rozwiązań bezpieczeństwa teleinformatycznego. Podczas zajęć omówione zostaną m.in. wprowadzone zmiany w ustawie o ochronie informacji niejawnych dotyczące oznakowania i rejestracji środków ochrony elektromagnetycznej oraz szacowanie ryzyka dla bezpieczeństwa przetwarzanych informacji niejawnych i zarządzanie tym ryzykiem.


Dlaczego warto wziąć udział?

PLAN RAMOWY

  • Prawne aspekty ochrony informacji w systemach teleinformatycznych. Ogólne zasady organizacji systemu TI.

  • Bezpieczeństwo osobowe; Bezpieczeństwo fizyczne; Bezpieczeństwo elektromagnetyczne; Bezpieczeństwo kryptograficzne; Kontrola dostępu. Zakres obowiązków personelu bezpieczeństwa teleinformatycznego; obowiązki kierownika jednostki organizacyjnej oraz pełnomocnika ochrony; obowiązki IBTI oraz Administratora systemu.

  • Bezpieczeństwo teleinformatyczne. Przebieg akredytacji systemu TI: etap planowania; etap projektowania; etap wdrażania; etap eksploatacji; etap wycofywania.

  • Bezpieczeństwo teleinformatyczne. Zasady organizacji wynikające z rozporządzenia PRM z 20 lipca 2011 w sprawie wymagań BTI.

  • Zasady opracowania dokumentacji bezpieczeństwa. Opracowanie Szczególnych Wymagań Bezpieczeństwa (SWB) i Procedur Bezpiecznej Eksploatacji (PBE).

  • Zarządzanie konfiguracją i zabezpieczeniami systemu lub sieci teleinformatycznej. Zasady organizacji i funkcjonowania systemu reagowania na incydenty komputerowe.

  • Wybrane aspekty zarządzanie ryzykiem w systemach TI: Analiza Poziomu Zagrożeń; Szacowanie Ryzyka.

  • Szacowanie ryzyka oraz zarządzanie ryzykiem w świetle ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 o ochronie informacji niejawnych – podstawowe wymagania

  • Bezpieczeństwo fizyczne: podstawowe kryteria i sposób określania poziomu zagrożeń; dobór środków bezpieczeństwa fizycznego odpowiednich do wskazanego poziomu zagrożeń.

  • Bezpieczeństwo fizyczne – ĆWICZENIE: metodyka doboru środków bezpieczeństwa fizycznego; klasyfikacja środków bezpieczeństwa fizycznego; Bezpieczeństwo teleinformatyczne: Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji; Normy ISO 27001 oraz 27005; Bezpieczeństwo teleinformatyczne: Analiza ryzyka: wybór metody oraz etapy szacowania wartości informacji niejawnych i prawnie chronionych przetwarzanych w jednostce organizacyjnej.

  • Bezpieczeństwo teleinformatyczne – ĆWICZENIE: identyfikacja i szacowanie zasobów informacyjnych, identyfikacja zagrożeń i określenia ich poziomu, identyfikacja podatności na ryzyka.

  • Bezpieczeństwo teleinformatyczne – ĆWICZENIE: analiza i ocena ryzyka, dobór środków ochrony, akceptacja ryzyka szczątkowego; utrzymanie złożonego poziomu bezpieczeństwa informacji, przegląd ryzyk i ocena skuteczności wprowadzonego poziomu zabezpieczeń.

Zajęcia trwają około 20/21 godzin lekcyjnych w ciągu 3 dni szkolenia.

Kto powinien wziąć udział?

PRACOWNICY PIONU OCHRONY

Program szkolenia

Zajęcia codziennie rozpoczynamy o godz. 8.30 i trwają do ok. 14.30.

Czas trwania

ZAJĘCIA OD 8.30-14.30

Forma zajęć

Prelegenci

Marek Anzel

Audytor wiodący Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji (SZBI). Ekspert z zakresu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych przeznaczonych do przetwarzania informacji prawnie chronionych.

Wykładowca i konsultant cyklicznych szkoleń, w tym organizowanych przez Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych. Wykładowca przedmiotów z zakresu SZBI na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim i WSB w Dąbrowie Górniczej.

Autor Poradników z zakresu SZBI, w tym związanych z funkcjonowaniem systemu ochrony informacji niejawnych. Ponadto na stałe współpracuje z kwartalnikiem wydawnictwa BECK „Informacja w Administracji Publicznej”, w którym prezentuje praktyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa informacji.   

Terminy i miejsca

Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

LINK PRZEZ SKYPE LUB TEAMS

Rejestracja

UDZIAŁ 1 OSOBY
1 700
+23% VAT
Cena zawiera:
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowe
  • certyfikat uczestnictwa
  • bezpłatne anulowanie zgłoszenia do 7 dni przed terminem
  • konsultacje indywidualne
Zapisz się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Udział po zgłoszeniu uczestnictwa. 

Szczegóły na stronie https://www.ksoin.pl/szkolenia/bezpieczenstwo-teleinformatyczne/bezpieczenstwo-teleinformatyczne-inspektor-bezpieczenstwa-teleinformatycznego-zarzadzanie-ryzykiem-warsztaty/

Podczas wypełniania formularza rejestracji zaznacz opcję "Oświadczam, że udział będzie finansowany ze środków publicznych, proszę o wystawienie faktury z zerową stawką VAT."

Jeśli potrzebujesz zarejestrować organizatora w wewnętrznym systemie zamówień możesz zrobić to na dwa sposoby. W trakcie wypełniania zgłoszenia w polu Uwagi przekaż tą informację - opiekun szkolenia skontaktuje się w celu dopełnienia formalności. Możesz to również zrobić samodzielnie z użyciem poniższych danych:
  • Nazwa firmy: Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych
  • Ulica i nr: Pl. Grunwaldzki 8/10
  • Kod pocztowy: 40-127
  • Miejscowość: Katowice
  • Numer NIP: 6342559104

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Przeciągnij plik tutaj lub kliknij, żeby dodać.
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych
40-127 Katowice, Polska Pl. Grunwaldzki 8/10

Organizator

Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych
40-127 Katowice, Polska
Pl. Grunwaldzki 8/10
woj. śląskie
KSOIN zajmuje się upowszechnianiem wiedzy, popularyzacją systemu i zasad ochrony informacji niejawnych, danych osobowych i innych chronionych oraz wspieraniem działalności społecznej i zawodowej pracowników pionów ochrony. Organizuje kursy, szkolenia...
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!