O szkoleniu
Przedmiotem szkolenia będzie przyjęta przez Sejm w dniu 09.03.2023 Ustawa o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Druk Sejmowy 2650).
Na szkoleniu szczegółowo przyjrzymy się uchwalonym zmianom w doręczeniach komorniczych, egzekucji komorniczej i sądowej, zgodnie z założeniami nowelizacji.
Zmiany dotyczące funkcjonowania doręczeń komorniczych i opłat za zabezpieczenia weszły w życie 15.04.2023 r. Pozostałe zmiany mają wejść w życie 3 miesiące od ich ogłoszenia, tj. 1 lipca 2023 roku. Może to mieć wpływ na podejmowanie decyzji w zakresie ochrony roszczeń przed przedawnieniem i na ocenę kosztów dochodzenia roszczeń w kontekście momentu kierowania sprawy do komornika czy sądu.
Cel szkolenia:
- Omówienie zmian wchodzących w życie w 2023 roku w zakresie doręczeń komorniczych, egzekucji komorniczej i sądowej
- Wskazanie skutków zmian dla konkretnych sytuacji w procesie windykacyjnym
- Analiza porównawcza na bazie przepisów obowiązujących i aktualnego stanu projektu wraz z odniesieniem się do posiedzeń Podkomisji Sejmowej.
Szkolenie umożliwi wierzycielom przygotowanie się do zmian poprzez uzyskanie odpowiedniej wiedzy na temat znowelizowanych przepisów, a także pozwoli na określenie, w jaki sposób zmiany te wpłyną w praktyce na realizowane procesy windykacyjne.
Uzyskana wiedza pomoże w podejmowaniu decyzji w zakresie ochrony roszczeń przed przedawnieniem i w dokonaniu oceny kosztów dochodzenia roszczeń w kontekście momentu kierowania sprawy do komornika czy sądu.
- pracownicy windykacji, księgowości oraz członkowie zespołów prawnych wierzycieli publicznoprawnych i niepublicznoprawnych, którzy zajmują się egzekucją świadczeń pieniężnych na drodze cywilnoprawnej,
- pracownicy działów windykacji działający w ramach tzw. "windykacji masowej”,
- pracownicy zajmujący się windykacją i eksmisjami w podmiotach zarządzających lokalami (spółdzielnie mieszkaniowe, zakłady gospodarki mieszkaniowej i komunalnej, biura zarządzania nieruchomościami w urzędach miast i gmin).
- uczestnicy dotychczasowych szkoleń, którzy pragną uzupełnić wiedzę w zakresie najnowszych zmian na 2023 rok.
Program szkolenia
Zmiany w przepisach dotyczących doręczeń w postępowaniu procesowym i o stwierdzenie nabycia spadku, ze szczególnym uwzględnieniem
doręczenia korespondencji osobom fizycznym
doręczenia korespondencji podmiotom rejestrowanym w CEDiG
unikanie doręczeń komorniczych (obniżanie kosztów windykacji)
doręczenia przez komornika sądowego oraz ustalania adresu przez komornika sądowego i kosztów tej czynności (prawo komornika do opłaty za „sprzedaż" informacji o miejscu zamieszkania dłużnika)
zachowanie terminów doręczeń przez komorników
zaskarżanie postanowień o zawieszaniu postępowania z uwagi na niedoręczenie korespondencji przez komornika
Doręczenia pism przez komorników sądowych przez e-PUAP
Skutki zmian systemu zażaleń na postanowienia sądu wydawane w sprawach egzekucyjnych (m.in. plan podziału sumy uzyskanej w egzekucji z nieruchomości, zaliczanie własnej wierzytelności na poczet ceny nabycia)
Aktualny zakres przedmiotowy postanowień komornika o kosztach w odniesieniu do sporządzanych planów podziału
Postanowienia komornika w zakresie odmowy wszczęcia egzekucji i skutki takiego postanowienia w kontekście przedawnienia roszczenia zgłaszanego we wniosku egzekucyjnym oraz w kontekście zgonu dłużnika zaistniałego przed wszczęciem egzekucji
Ograniczenia wszczynania postępowania egzekucyjnego przez podmioty, które nabyły uprawnienia z tytułu wykonawczego (art. 804(1) i art. 804(2) KPC)
Skutki zmiany sposobu pouczeń udzielanych przez komorników dłużnikom w zakresie skarg na czynności komornika oraz w zakresie ograniczeń egzekucji
Likwidacja negatywnych skutków „fałszywych" rezygnacji z reprezentowania osoby prawnej – dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym. Wpływ na opłaty komornicze
Ograniczenia w zakresie „żonglowania” przez wierzyciela wnioskiem o zawieszenie postępowania egzekucyjnego
Aktualne obowiązki i skutki ich niedopełnienia przez wierzyciela w razie śmierci dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego. Suma kosztów egzekucyjnych w przypadku umorzenia postępowania
Aktualne przepisy o oględzinach nieruchomości, o operatach szacunkowych i protokołach opisu i oszacowania w toku egzekucji z nieruchomości
Ocena skutków utworzenia „funduszu żelaznego" na poczet należności alimentacyjnych. Ograniczenie zakresu zaspokojenia wierzycieli i możliwe sposoby obrony przez pokrzywdzeniem
Powództwo dla wierzycieli oczekujących na zwolnienie z planu podziału sum zdeponowanych na rzecz wierzycieli wyższej kategorii
Nowe zasady podziału odsetek od sum wpłaconych na nabycie nieruchomości złożonych na rachunku depozytowym. Odsetki należne nabywcy, odsetki należne dłużnikowi, odsetki należne wierzycielom. Status odsetek należnych wierzycielom (czy są to pożytki, czy też należą się jako suma uzyskana w egzekucji)
Aktualne zasady podziału sum uzyskanych z wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń periodycznych. Procentowe plany podziału, jak je czytać
Sprecyzowanie zasad umarzania postępowania egzekucyjnego w oparciu o art. 823 KPC i art. 824 § 1 pkt. 4 KPC
Zmiana przepisów o kosztach postępowania zabezpieczającego – obniżenie opłat za wszczęcie postępowania zabezpieczającego i uzależnienie zwyżki od skuteczności tego postępowania (skutki podwójnej nowelizacji art. 31 ukk)
Odpowiedzi na pytania, dyskusja
Czas trwania
I dzień: 10.00-16.00
II dzień: 9.00-15.00
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Warszawa
woj. mazowieckie
Warszawa
woj. mazowieckie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- bezpłatne anulowanie zgłoszenia do 5 dni przed terminem
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
- Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
- Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
- Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
- Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
- Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy i akceptujemy je.
- Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.
- Nazwa firmy: J.G.Training
- Ulica i nr: Olesińska 21
- Kod pocztowy: 02-548
- Miejscowość: Warszawa
- Numer NIP: 8981505607