O warsztatach
Uczestnicy szkolenia nabędą praktyczne umiejętności posługiwania się systemem LaTeX. Zdobędą wiedzę potrzebną do przygotowywania z użyciem tego narzędzia artykułów naukowych i obszernych prac takich jak monografie, postery oraz prezentacje multimedialne. Szkolenie z elementami warsztatów będzie poświęcone całemu procesowi tworzenia dokumentów, zaczynając od wybrania odpowiedniego środowiska pracy (edycja lokalna lub w chmurze), przez pracę nad dokumentem, kończąc na rozwiązywaniu częstych problemów i błędów.
Udział w szkoleniu pozwala płynnie rozpocząć korzystanie z systemu LaTeXbez mozolnego procesu samodzielnego poznawania jego podstaw. Wiedzę i umiejętności pozyskane podczas szkolenia uczestnicy będą mogli wykorzystać już przy przygotowaniu kolejnej publikacji lub prezentacji naukowej. Korzystanie z systemu LaTeXprzy przygotowywaniu prac naukowych znacząco przyspiesza proces pisania, narzuca strukturę pracy, dzięki czemu pozwala autorowi skupić się wyłącznie na treści pracy.
Szkolenie z elementami warsztatów skierowane jest zarówno do osób chcących poznać podstawy systemu LaTeX, jak i osób posiadających już pewne doświadczenie w pracy z tym programem i chcących uporządkować posiadaną wiedzę. Program jest wartościowy dla osób chcących poprawić swój warsztat przygotowywania publikacji i prezentacji naukowych poprzez wprowadzenie do niego dedykowanego i efektywnego narzędzia.
Każdy uczestnik przed szkoleniem otrzyma niezbędne materiały, które będą analizowane oraz używane jako narzędzia do ćwiczeń podczas spotkania.
Program warsztatu
- Wstęp do programu:
- Czym jest LaTeX, historia, możliwości, dlaczego warto go używać, plan szkolenia.
- Jak zacząć? Instalacja LaTeXa pod Windows/Linux, przegląd dostępnych IDE, Overleaf.
- Struktura dokumentu – hello world, podstawowe style dokumentów.
- Elementy składu tekstu.
- Struktura tekstu kontynuacja: rozdziały, akapity, otoczenia (enumerate, itemize, etc.).
- Komunikaty błędów i ostrzeżeń.
- Podstawy tworzenia dokumentów:
- Wstawianie grafiki.
- Równanie w środowisku Equation, Eqnarray, ‘$$’ (struktura podstawowa, znaki specjalne i litery greckie,
- ułamki, całki, indeksy, odstępy i nawiasy o regulowanej wysokości, tekst w równaniach).
- Odniesienia w tekście (label, ref).
- Tabele.
- Strona tytułowa.
- Jak pisać artykuł i radzić sobie z problemami:
- Zarządzanie bibliografią.
- Dzielenie dokumentu na pod-dokumenty.
- Debugging, jak poradzić sobie z niezrozumiałym błędem.
- Szukanie pomocy.
- Struktura todo.
- Przygoda z Tikz.
- Beamer:
- Struktura prezentacji.
- Slajd tytułowy.
- Style slajdów.
- Bloki (example, alert, i block).
- Kolumny.
- Włączanie i wyłączanie spisu treści.
- Podświetlanie aktualnie omawianej treści na slajdach.
- Beamer i postery, jak zmienić rozmiar slajdu.
- Posługiwanie się blokami.
Czas trwania
09:00-16:00
Prelegenci
Andrzej Jaeschke
Doktorant w Instytucie Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej. Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Technical University of Delft (Holandia). Jest również absolwentem TU Berlin, Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas studiów doktoranckich ściśle współpracuje z naukowcami zza granicy i odbył szereg staży w zagranicznych ośrodkach badawczych, między innymi w Von Karman Insitute for Fluid Dynamics (Belgia) oraz Technical University of Delft. Jego zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień na pograniczu matematyki stosowanej i inżynierii, ze szczególnym uwzględnieniem numerycznej mechaniki płynów. Był wielokrotnie nagradzany nagrodami za najlepsze prezentacje i postery na międzynarodowych konferencjach naukowych (między innymi SimTech 2018, Stuttgart oraz SPP 2017, Cambridge). Był uczestnikiem programu szkoleniowego TopMinds oraz stypendystą Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Od 6 lat jest aktywnym użytkownikiem systemu Latex, w którym przygotowuje wszystkie swoje publikacje naukowe, prezentacje oraz postery.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- Zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 990 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
- Zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 1 090 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
- Warunkiem udziału w szkoleniu jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszenia, którego potwierdzenie przyjęcia przez Organizatora stanowi zawarcie umowy uczestnictwa w szkoleniu.
- Zgłaszając udział w szkoleniu zgłaszający zobowiązuje się do uiszczenia umówionej opłaty za szkolenie.
- Opłata realizowana jest przelewem na konto Organizatora na podstawie potwierdzenia udziału oraz faktury pro forma, a płatność wymagana jest przed szkoleniem, chyba że strony uzgodnią inne warunki.
- Odwołanie zgłoszenia możliwe jest bezkosztowo na nie mniej niż 7 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia, pod warunkiem poinformowania Organizatora na piśmie (w tym z użyciem poczty elektronicznej). Odwołanie po wskazanym terminie skutkuje naliczeniem pełnej opłaty.
- Brak udziału w szkoleniu nie może być rozumiany jako odstąpienie od umowy i nie zwalnia z obowiązku zapłaty ceny szkolenia.
- Zgłaszający ma możliwość jednorazowego przeniesienia terminu szkolenia na inny termin (o ile dostępne są wolne miejsca) bądź wykorzystania wpłaconej kwoty na inne szkolenie Organizatora pod warunkiem wyrównania różnicy w cenie. Wpłata nie podlega zwrotowi, ani w części, ani w całości.
- Organizator zastrzega prawo zmiany terminu i miejsca szkolenia, a także odwołania szkolenia z powodów niezawinionych przez Organizatora (np. siła wyższa, choroba prowadzącego, nie zebranie wystarczającej grupy uczestników). W takiej sytuacji zawiadamia Zgłaszającego o odwołaniu szkolenia na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz zwraca wpłacone kwoty w terminie 7 dni bądź za zgodą Zgłaszającego proponuje inny termin/miejsce realizacji szkolenia.
Masz pytania? Napisz do nas
