O warsztatach
Zagadnienia omawiane w trakcie szkolenia: jakie przepisy regulują międzynarodowy obrót odpadami, co to jest lista zielona i bursztynowa, klasyfikacja odpadów i kody odpadów, przemieszczanie odpadów z listy zielonej i z listy bursztynowej, jak potwierdzić przetwarzanie odpadów, jak zorganizować oraz dokumentować transport i tranzyt odpadów, odpowiedzialność związana jest z międzynarodowym przemieszczaniem odpadów, przepisy karne i kary administracyjne związane z przemieszczaniem odpadów.
W związku z dużą ilością nielegalnych transportów odpadów zarówno na tereny Polski, jak i poza Polskę, wprowadzono przepisy, które pozwoliły na zwiększenie kontroli w tym zakresie:
Rozporządzanie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów (Dz. U. 2016 poz. 1742), które obowiązuje od 24 stycznia 2018 r. wprowadziło nowe wymagania dla transportu odpadów,
Zmiana ustawy o odpadach z dnia 20 lipca 2018 r. wprowadziła zmiany w międzynarodowym przemieszczaniu odpadów oraz nowe sankcje karne.
Rozporządzenie dotyczące transportu odpadów oraz baza BDO stały się narzędziem kontrolnym oraz informacyjnym - w jaki sposób realizowane są obowiązki związanie z właściwym zagospodarowywanie odpadów. Przestrzeganie przepisów prawa jest koniecznością, a brak wiedzy w tym zakresie może skutkować bardzo wysokimi karami.
Cel szkolenia:
Przekazanie uczestnikom wiedzy, kwalifikacji i praktycznych umiejętności stosowania przepisów ustawy o odpadach, międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, transporcie odpadów i innych.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Szkolenie przybliży planowane zmiany w prawie i możliwości najlepszego przygotowania się do nich,
- Udział w szkoleniu pozwoli Uczestnikom na zdobycie cennych praktycznych umiejętności - dzięki aktywnym warsztatom realizowanym w kameralnych grupach,
- Uczestnicy mają możliwość konsultowania indywidualnych problemów z którymi spotykają się w swojej pracy.
- specjaliści ds.ochrony środowiska,
- specjaliści ds.gospodarki odpadami,
- sprzedawcy, pośrednicy w obrocie odpadami i surowcami wtórnymi,
- podmioty transportujące odpady,
- osoby zajmujące się kwestiami środowiskowymi oraz sporządzające sprawozdania środowiskowe,
- wszystkie osoby zainteresowane omawianą tematyką.
Program warsztatu
- Podstawa prawna międzynarodowego przemieszczania odpadów.
- Klasyfikacja odpadów (lista zielona i bursztynowa, międzynarodowe kody).
- Procesy odzysku w tym recyklingu (Bat i inne dokumenty potwierdzające proces przetwarzania).
- Utylizacja odpadów.
- Procedura informowania, przemieszczanie odpadów z listy zielonej – szczegółowe omówienie (umów pomiędzy przekazującymi odpady, annex VII, CMR, ewidencja).
- Procedura notyfikacji, transgraniczne przemieszczanie odpadów z listy bursztynowej (omówienie dokumentów, zabezpieczeń finansowych).
- Odpowiedzialność w zakresie międzynarodowego przemieszczania odpadów.
- Organizator – wpis do BDO.
- Transport odpadów – przepisy, zasady - Wymagania innych krajów UE w zakresie rejestracji
- SENT dla: Przewoźników przewożących odpady w tranzycie przez teren Polski - SENT 300/330, Odbiorców odpadów z terenu UE i spoza UE - SENT 200/205/230 lub 237.
- Organizowanie tranzytu odpadów – właściwe ewidencjonowanie, umowy.
- Ograniczenia w przemieszczaniu odpadów tworzyw sztucznych.
- Przepisy karne w międzynarodowym przemieszczaniu odpadów.
- Administracyjne kary pieniężne.
- Pytania, dyskusja, analiza przypadków.
Czas trwania
1 dzień 10.00-16.00
2 dzień 09.00-15.00
Prelegenci
Od 1991 r. specjalista w zakresie prawa ochrony środowiska, gospodarki odpadami, opłaty produktowej, gospodarczego korzystania ze środowiska, sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Specjalizuje się w nadzorze firm (także z branży budowlanej) w zakresie gospodarki odpadami, emisji zanieczyszczeń do środowiska, transgranicznego przemieszczania odpadów. Obecnie jest managerem zespołu doradców środowiskowych, który zajmuje się doradztwem i opracowaniem dokumentacji w zakresie ochrony środowiska.
Posiada bogate doświadczenie przy realizacji projektów budowlanych w zakresie nadzoru nad dopełnieniem obowiązków środowiskowych przez wykonawców i podwykonawców. Współpracowała m.in. przy realizacji kontraktów na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice a także przy budowie połączenia kolejowego MPL "Kraków - Balice" z Krakowem. Zajmowała się kompleksowym doradztwem środowiskowym kilku dużych firm z branży budowlano-remontowej, a także dla sieci handlowych, firm produkcyjnych, transportowych oraz dla przedsiębiorstw z innych branż.
Od ponad 10 lat prowadzi szkolenia związane z gospodarką odpadami i szeroko pojętą ochroną środowiska. Zajęcia prowadzi w sposób warsztatowy, w oparciu o dużą wiedzę merytoryczną i doświadczenie praktyczne, przez co jest bardzo cenionym przez uczestników wykładowcą.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Warszawa
woj. mazowieckie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- 5% przy zgłoszeniu min. 2 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 3 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 4 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 5 osób Rozwiń
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
- Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
- Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
- Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
- Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
- Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
- Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.
Masz pytania? Napisz do nas
