Transgraniczne przemieszczanie odpadów – przepisy i praktyka. Monitoring odpadów w systemie SENT

O warsztatach

Zagadnienia omawiane w trakcie szkolenia: jakie przepisy regulują międzynarodowy obrót odpadami, co to jest lista zielona i bursztynowa, klasyfikacja odpadów i kody odpadów, przemieszczanie odpadów z listy zielonej i z listy bursztynowej, jak potwierdzić przetwarzanie odpadów, jak zorganizować oraz dokumentować transport i tranzyt odpadów, odpowiedzialność związana jest z międzynarodowym przemieszczaniem odpadów, przepisy karne i kary administracyjne związane z przemieszczaniem odpadów.

W związku z dużą ilością nielegalnych transportów odpadów zarówno na tereny Polski, jak i poza Polskę, wprowadzono przepisy, które pozwoliły na zwiększenie kontroli w tym zakresie:

Rozporządzanie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów (Dz. U. 2016 poz. 1742), które obowiązuje od 24 stycznia 2018 r. wprowadziło nowe wymagania dla transportu odpadów,
Zmiana ustawy o odpadach z dnia 20 lipca 2018 r. wprowadziła zmiany w międzynarodowym przemieszczaniu odpadów oraz nowe sankcje karne.

Rozporządzenie dotyczące transportu odpadów oraz baza BDO stały się narzędziem kontrolnym oraz informacyjnym - w jaki sposób realizowane są obowiązki związanie z właściwym zagospodarowywanie odpadów. Przestrzeganie przepisów prawa jest koniecznością, a brak wiedzy w tym zakresie może skutkować bardzo wysokimi karami.

Cel szkolenia:

Przekazanie uczestnikom wiedzy, kwalifikacji i praktycznych umiejętności stosowania przepisów ustawy o odpadach, międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, transporcie odpadów i innych.

Dlaczego warto wziąć udział?

Korzyści z udziału w szkoleniu:

  • Szkolenie przybliży planowane zmiany w prawie i możliwości najlepszego przygotowania się do nich,
  • Udział w szkoleniu pozwoli Uczestnikom na zdobycie cennych praktycznych umiejętności - dzięki aktywnym warsztatom realizowanym w kameralnych grupach,
  • Uczestnicy mają możliwość konsultowania indywidualnych problemów z którymi spotykają się w swojej pracy.
Kto powinien wziąć udział?
  • specjaliści ds.ochrony środowiska,
  • specjaliści ds.gospodarki odpadami,
  • sprzedawcy, pośrednicy w obrocie odpadami i surowcami wtórnymi,
  • podmioty transportujące odpady,
  • osoby zajmujące się kwestiami środowiskowymi oraz sporządzające sprawozdania środowiskowe,
  • wszystkie osoby zainteresowane omawianą tematyką.

Program warsztatu

  1. Podstawa prawna międzynarodowego przemieszczania odpadów.
  2. Klasyfikacja odpadów (lista zielona i bursztynowa, międzynarodowe kody).
  3. Procesy odzysku w tym recyklingu (Bat i inne dokumenty potwierdzające proces przetwarzania).
  4. Utylizacja odpadów.
  5. Procedura informowania, przemieszczanie odpadów z listy zielonej – szczegółowe omówienie (umów pomiędzy przekazującymi odpady, annex VII, CMR, ewidencja).
  6. Procedura notyfikacji, transgraniczne przemieszczanie odpadów z listy bursztynowej (omówienie dokumentów, zabezpieczeń finansowych).
  7. Odpowiedzialność w zakresie międzynarodowego przemieszczania odpadów.
  8. Organizator – wpis do BDO.
  9. Transport odpadów – przepisy, zasady - Wymagania innych krajów UE w zakresie rejestracji
  10. SENT dla: Przewoźników przewożących odpady w tranzycie przez teren Polski - SENT 300/330, Odbiorców odpadów z terenu UE i spoza UE - SENT 200/205/230 lub 237.
  11. Organizowanie tranzytu odpadów – właściwe ewidencjonowanie, umowy.
  12. Ograniczenia w przemieszczaniu odpadów tworzyw sztucznych.
  13. Przepisy karne w międzynarodowym przemieszczaniu odpadów.
  14. Administracyjne kary pieniężne.
  15. Pytania, dyskusja, analiza przypadków.

Czas trwania

1 dzień 10.00-16.00
2 dzień 09.00-15.00

Prelegenci

Od 1991 r. specjalista w zakresie prawa ochrony środowiska, gospodarki odpadami, opłaty produktowej, gospodarczego korzystania ze środowiska, sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Specjalizuje się w nadzorze firm (także z branży budowlanej) w zakresie gospodarki odpadami, emisji zanieczyszczeń do środowiska, transgranicznego przemieszczania odpadów. Obecnie jest managerem zespołu doradców środowiskowych, który zajmuje się doradztwem i opracowaniem dokumentacji w zakresie ochrony środowiska.

Posiada bogate doświadczenie przy realizacji projektów budowlanych w zakresie nadzoru nad dopełnieniem obowiązków środowiskowych przez wykonawców i podwykonawców. Współpracowała m.in. przy realizacji kontraktów na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice a także przy budowie połączenia kolejowego MPL "Kraków - Balice" z Krakowem. Zajmowała się kompleksowym doradztwem środowiskowym kilku dużych firm z branży budowlano-remontowej, a także dla sieci handlowych, firm produkcyjnych, transportowych oraz dla przedsiębiorstw z innych branż.

Od ponad 10 lat prowadzi szkolenia związane z gospodarką odpadami i szeroko pojętą ochroną środowiska. Zajęcia prowadzi w sposób warsztatowy, w oparciu o dużą wiedzę merytoryczną i doświadczenie praktyczne, przez co jest bardzo cenionym przez uczestników wykładowcą.

Terminy i miejsca

Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

brak danych

Warszawa

woj. mazowieckie

Wymagany jest komputer z dostępem do internetu.

Rejestracja

Cena standardowa
za osobę
1 290
+23% VAT
Cena zawiera:
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowe
  • certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Dostępne zniżki:
  • 5% przy zgłoszeniu min. 2 osób
  • 5% przy zgłoszeniu min. 3 osób
  • 5% przy zgłoszeniu min. 4 osób
  • 5% przy zgłoszeniu min. 5 osób
  • Rozwiń
Zapisz się

Organizator

J.G.Training
02-548 Warszawa
Olesińska 21
woj. mazowieckie
Misja Misją J.G.Training jest pomoc pracownikom firm i instytucji w zdobywaniu wiedzy, informacji i umiejętności, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania podmiotów gospodarczych. Obszary, z których szkolimy Tematyka naszych szkoleń dot...
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

  1. Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
  2. Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
  3. Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
  4. Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
  5. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
  6. Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
  7. Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

J.G.Training
02-548 Warszawa Olesińska 21
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!