O warsztatach
Przedmiotem warsztatów będzie kompleksowe omówienie – w oparciu o najnowsze orzecznictwo i bogatą praktykę Kancelarii - zagadnień związanych z prawidłową kwalifikacją różnego rodzaju wytworów intelektualnych jako utworów w rozumieniu prawa autorskiego. Dokonanie tej kwalifikacji jest często problematyczne i stwarza ryzyka prawne związane przede wszystkim z naruszeniem praw, czy też błędnym konstruowaniem umów autorskoprawnych oraz nieprawidłowym stosowaniem 50% kosztów uzyskania przychodów. Warsztaty są nakierowane na rozwiązywanie praktycznych problemów, w tym również problemów przedstawionych przez uczestników. Ich głównym założeniem jest wyposażenie uczestników w praktyczną wiedzę umożliwiającą samodzielne dokonywanie ocen i kwalifikacji utworów.
Uczestnik warsztatów uzyska praktyczną wiedzę w zakresie:
- zasad formułowania ocen, czy dany przejaw działalności intelektualnej podlega ochronie autorskoprawnej,
- umiejętności kwalifikacji utworów do właściwych kategorii i rodzajów,
- zasad konstruowania zakresu przedmiotowego umów licencyjnych i przenoszących autorskie prawa majątkowe,
- prawidłowego stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, w tym kwalifikacji rezultatów działalności intelektualnej do poszczególnych kategorii działalności twórczych.
Warsztaty są skierowane do wszystkich osób, w tym w prawników, dla których znajomość zagadnień związanych z prawidłową kwalifikacją wytworów intelektualnych jako utworów jest niezbędna m.in.: do zapewnienia zgodnego z prawem korzystania z tych wytworów, prawidłowego sporządzania umów autorskoprawnych oraz stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów. Warsztaty będą miały charakter uniwersalny, stąd też mogą wziąć w nich udział osoby z różnych branż (w szczególności: naukowej, kulturalnej, edukacyjnej, wydawniczej, medialnej, reklamowej i IT, itp.) oraz firm, których przedmiot działalności związany jest z korzystaniem z praw autorskich.
Program warsztatu
- Co jest, a co nie jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego:
- przesłanki warunkujące możliwość przyznania ochrony autorskoprawnej,
- wyłączenia spod ochrony,
- kiedy „pomysł” staje się utworem.
- Twórczość artystyczna, naukowa i wynalazcza jako dobro osobiste na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego.
- Warstwy utworu podlegające ochronie autorskoprawnej - treść utworu, forma utworu oraz jego dobór układ i zestawienie.
- Utwory w świetle najnowszego orzecznictwa sądowego – case study.
- Utwory z pogranicza – minimalny poziom twórczości. Doktryna kleine Münze, ochrona krótkich jednostek słownych, sloganów reklamowych, logotypów, zdjęć.
- Utwory niesamoistne:
- utwory zależne i inspirowane,
- utwory naśladownicze (pasożytnictwo intelektualne),
- utwory z zapożyczeniami a prawo cytatu.
- Utwory współautorskie:
- kiedy powstaje utwór współautorski i kto ma status współtwórcy,
- współautorstwo łączne i rozłączne
- Utwory zbiorowe i połączone.
- Autorskoprawna ochrona utworów niedokończonych.
- Utwory naukowe:
- ustalenia naukowe a utwór naukowy,
- ochrona ustaleń naukowych poza prawem autorskim.
- Szczególne kategorie utworów:
- utwór audiowizualny i jego współtwórcy;
- formy wyrażenia i zakres ochrony programów komputerowych.
- Prawidłowa kwalifikacja utworów do poszczególnych kategorii działalności twórczych uprawniających do stosowania 50 % kosztów uzyskania przychodów.
Czas trwania
9:30-15:30
Prelegenci
Marek Bukowski
Radca prawny, doktor nauk prawnych, ekspert rządowy, członek Komisji Prawa Autorskiego, autor oraz współautor projektów regulacji z zakresu prawa własności intelektualnej, członek Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej, wspólnik w Kancelarii Prawnej Bukowski i Wspólnicy Sp.k. w Krakowie.
Specjalizuje się w takich dziedzinach prawa jak obrót prawami własności intelektualnej, prawo mediów, nowe technologie /IT i E-commerce/, prawo konkurencji.
Jest uznanym specjalistą w zakresie problematyki zbiorowego zarządu prawami autorskimi i pokrewnymi oraz prawnymi aspektami konwergencji mediów, w szczególności w zakresie nabywania i korzystania z praw oraz ochrony praw własności intelektualnej.
W ramach praktyki prawniczej reprezentował oraz prowadził sprawy wydawnicze noblistki Pani Wisławy Szymborskiej, a także szeregu innych znamienitych autorów i artystów.
Obecnie pełni funkcję członka zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej. Sprawuje zarząd prawami do postaci z kultowych kreskówek (Bolek i Lolek, Reksio)
Jest cenionym wykładowcą. Bierze udział jako prelegent w wielu ogólnopolskich konferencjach, prowadzi szkolenia specjalistyczne z zakresu prawa własności intelektualnej oraz prawa konkurencji dla firm działających w obszarze własności intelektualnej, branży IT oraz handlu elektronicznego.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- Zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 790 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
- Zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 890 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
- Warunkiem udziału w szkoleniu jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszenia, którego potwierdzenie przyjęcia przez Organizatora stanowi zawarcie umowy uczestnictwa w szkoleniu.
- Zgłaszając udział w szkoleniu zgłaszający zobowiązuje się do uiszczenia umówionej opłaty za szkolenie.
- Opłata realizowana jest przelewem na konto Organizatora na podstawie potwierdzenia udziału oraz faktury pro forma, a płatność wymagana jest przed szkoleniem, chyba że strony uzgodnią inne warunki.
- Odwołanie zgłoszenia możliwe jest bezkosztowo na nie mniej niż 7 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia, pod warunkiem poinformowania Organizatora na piśmie (w tym z użyciem poczty elektronicznej). Odwołanie po wskazanym terminie skutkuje naliczeniem pełnej opłaty.
- Brak udziału w szkoleniu nie może być rozumiany jako odstąpienie od umowy i nie zwalnia z obowiązku zapłaty ceny szkolenia.
- Zgłaszający ma możliwość jednorazowego przeniesienia terminu szkolenia na inny termin (o ile dostępne są wolne miejsca) bądź wykorzystania wpłaconej kwoty na inne szkolenie Organizatora pod warunkiem wyrównania różnicy w cenie. Wpłata nie podlega zwrotowi, ani w części, ani w całości.
- Organizator zastrzega prawo zmiany terminu i miejsca szkolenia, a także odwołania szkolenia z powodów niezawinionych przez Organizatora (np. siła wyższa, choroba prowadzącego, nie zebranie wystarczającej grupy uczestników). W takiej sytuacji zawiadamia Zgłaszającego o odwołaniu szkolenia na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz zwraca wpłacone kwoty w terminie 7 dni bądź za zgodą Zgłaszającego proponuje inny termin/miejsce realizacji szkolenia.
Masz pytania? Napisz do nas
