O warsztatach
W trakcie warsztatów – w oparciu o doświadczenia z praktyki - zajmiemy się omówieniem zasad prawidłowego stosowania i konstruowania umów o dzieło, w tym autorskich umów o dzieło, umów zlecenia (starannego działania) i umów o świadczenie usług i przedstawimy najważniejsze zagadnienia dotyczące zasad opodatkowania i oskładkowania tych umów. Wskażemy jak wypełniać warunki dla stosowania 50 % kosztów uzyskania przychodów (z uwzględnieniem wniosków zawartych w interpretacji ogólnej wydanej 15 września 2020 r. przez Ministra Finansów).
Warsztaty polecamy osobom zajmującym się przygotowywaniem i rozliczaniem umów, a więc pracownikom działów HR i księgowości, prawnikom oraz właścicielom firm z branży kreatywnej, informatycznej, edukacyjnej, nauki i szkolnictwa wyższego, reklamowej, rozrywkowej, produkcji audiowizualnej i fonograficznej, wydawniczej, architektonicznej, inżynierii budowlanej, administracji publicznej oraz instytucjom kultury (domom kultury, teatrom, muzeom, filharmoniom).
Program warsztatu
- Umowa o dzieło a umowa zlecenia (o świadczenie usług)
- Przedmiot umowy o dzieło - pojęcie „dzieła” i charakterystyka jego cech/elementów konstytutywnych.
- Umowa o dzieło czy umowa zlecenia (o świadczenie usług) – charakterystyka umowy rezultatu i umowy starannego działania, kryteria kwalifikacyjne i próby udzielenia odpowiedzi na pytania, jaką umowę może zastosować w konkretnym przypadku.
- Kluczowe postanowienia umowy o dzieło i umów zlecenia (o świadczenie usług), w tym wynikające z wymogów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – przykładowe klauzule umowne.
- Umowa o dzieło autorskie/artystyczne.
- Specyfika umowy o dzieło autorskie/artystyczne.
- Utwór/artystyczne wykonanie utworu jako rezultat umowy.
- Określenie pól eksploatacji – czy jest konieczne?
- Dyspozycje w zakresie praw autorskich/praw pokrewnych (licencja, przeniesienie autorskich praw majątkowych).
- Zasady kształtowania wynagrodzenia, w tym wynikające z nowelizacji prawa autorskiego 2024.
- Umowy o dzieło (umowy autorskie), umowy zlecenia (starannego działania), a podleganie ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.
- Oskładkowanie umów cywilnoprawnych w świetle przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
- Informowanie ZUS o zawarciu każdej umowy o dzieło.
- Umowy mieszane (o dzieło autorskie/artystyczne) i ich ocena przez ZUS pod względem obowiązków składkowych.
- Zasady opodatkowania i rozliczania umów zlecenia (o świadczenie usług), umów o dzieło, umów autorskich oraz warunki stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów:
- Zasady kwalifikacji do właściwego źródła przychodów.
- Opodatkowanie poszczególnych umów zgodnie z rozwiązaniami tzw. Niskich Podatków.
- Zasady rozliczanie 50 % k.u.p. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych:
- warunki stosowania kosztów autorskich, w tym rodzaje działalności twórczej i zasady kwalifikowania rezultatów do poszczególnych kategorii, ograniczenia kwotowe;
- wymagania dotyczące postanowień zawieranych umów cywilnoprawnych w świetle wytycznych i warunków zawartych w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 15.09.2020 r.;
- dokumentacja uprawniająca do stosowania 50 % KUP oraz jej prawidłowe prowadzenie.
- Sesja Q&A – 30 min.
Czas trwania
9:00 do ok. godz. 14:00
Prelegenci
Radca prawny w Kancelarii Bukowski i Wspólnicy Sp.k.
W ramach praktyki zawodowej zajmuje się świadczeniem bieżącego wsparcia prawnego dla przedsiębiorców z różnych branż, wspólników i organów spółek handlowych, fundacji i stowarzyszeń, instytucji kultury, biur podróży.
Doradza w zakresie prawa autorskiego, a także w wąskiej dziedzinie prawa związanej z zagadnieniami podatkowymi praw własności intelektualnej, w tym ich preferencyjnego opodatkowania, oraz transferu tych praw, w tym wnoszenia ich do spółek w formie aportów. Specjalizuje się w kwestiach opodatkowania honorariów autorskich uzyskiwanych w kraju i za granicą, w tym stosowania 50 % kosztów uzyskania przychodów oraz w zagadnieniach dotyczących konstruowania umów autorskoprawnych zawieranych z twórcami i artystami, w tym ich ozusowania.
Prowadzi bieżące doradztwo prawne dla biur podróży oraz branży MICE. Przygotowuje umowy o imprezy i usługi turystyczne z klientami indywidualnymi i biznesowymi.
Prowadzi specjalistyczne szkolenia dotyczące podatkowych aspektów praw własności intelektualnej oraz konstruowania umów, w tym umów o dzieło a także warsztaty z zakresu umów w działalności biur podróży.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 590 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
- zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 690 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
- Warunkiem udziału w szkoleniu jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszenia, którego potwierdzenie przyjęcia przez Organizatora stanowi zawarcie umowy uczestnictwa w szkoleniu.
- Zgłaszając udział w szkoleniu zgłaszający zobowiązuje się do uiszczenia umówionej opłaty za szkolenie.
- Opłata realizowana jest przelewem na konto Organizatora na podstawie potwierdzenia udziału oraz faktury pro forma, a płatność wymagana jest przed szkoleniem, chyba że strony uzgodnią inne warunki.
- Odwołanie zgłoszenia możliwe jest bezkosztowo na nie mniej niż 7 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia, pod warunkiem poinformowania Organizatora na piśmie (w tym z użyciem poczty elektronicznej). Odwołanie po wskazanym terminie skutkuje naliczeniem pełnej opłaty.
- Brak udziału w szkoleniu nie może być rozumiany jako odstąpienie od umowy i nie zwalnia z obowiązku zapłaty ceny szkolenia.
- Zgłaszający ma możliwość jednorazowego przeniesienia terminu szkolenia na inny termin (o ile dostępne są wolne miejsca) bądź wykorzystania wpłaconej kwoty na inne szkolenie Organizatora pod warunkiem wyrównania różnicy w cenie. Wpłata nie podlega zwrotowi, ani w części, ani w całości.
- Organizator zastrzega prawo zmiany terminu i miejsca szkolenia, a także odwołania szkolenia z powodów niezawinionych przez Organizatora (np. siła wyższa, choroba prowadzącego, nie zebranie wystarczającej grupy uczestników). W takiej sytuacji zawiadamia Zgłaszającego o odwołaniu szkolenia na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz zwraca wpłacone kwoty w terminie 7 dni bądź za zgodą Zgłaszającego proponuje inny termin/miejsce realizacji szkolenia.
- Nazwa firmy: Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o.
- Ulica i nr: Bonifraterska 17
- Kod pocztowy: 00-203
- Miejscowość: Warszawa
- Numer NIP: 5260209840
Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz
Dane kontaktowe
Organizator
