Anna Gajewska

Certyfikat szkolenia – czym jest certyfikat ukończenia szkolenia?

Certyfikat ukończenia szkolenia, kursu, warsztatów czy webinaru może stanowić dobre potwierdzenie nabytych przez uczestników umiejętności. Bywa, że jest przydatny w trakcie poszukiwania pracy czy starania się o awans zawodowy. Dowiedz się czym jest certyfikat, jakie powinien zawierać elementy oraz jak znaleźć szkolenia i kursy, które pozwalają uzyskać certyfikat. Sprawdź też, dlaczego profesjonalni organizatorzy szkoleń powinni wystawiać certyfikatów swoim uczestnikom.

Co to jest certyfikat szkolenia?

Certyfikat szkolenia to dokument potwierdzający, że dana osoba ukończyła określony kurs lub szkolenie. Taki certyfikat zwykle zawiera informacje takie jak:

 • Imię i nazwisko uczestnika,
 • Nazwę i opis szkolenia lub kursu, czasami wraz z programem szkolenia,
 • Datę lub okres trwania szkolenia,
 • Nazwę i dane organizacji, która przeprowadziła szkolenie,
 • Numer akredytacji organizacji, która przeprowadziła szkolenie, jeśli został nadany,
 • Unikalny numer certyfikatu,
 • Ewentualnie ocenę lub poziom osiągnięcia uczestnika.

Certyfikat szkolenia często jest dowodem na to, że osoba posiada konkretne umiejętności lub wiedzę w określonej dziedzinie. W zależności od rodzaju szkolenia i organizacji, które je przeprowadzają, certyfikaty mogą być akceptowane jako oficjalne kwalifikacje w różnych kontekstach zawodowych. Firmy szkoleniowe, które posiadają oficjalną akredytację Ministerstwa Edukacji Narodowej (tzw. wpis).

Certyfikaty mogą różnić się pod względem struktury i zawartości w zależności od branży oraz rodzaju i poziomu szkolenia. Niektóre mogą być bardziej uznawane na rynku pracy niż inne, co zależy również od reputacji instytucji szkoleniowej.

Jak znaleźć szkolenia oraz kursy, które pozwalają uzyskać certyfikat?

W naszej bazie szkoleń, kursów i webinarów odnalezienie informacji, które wydarzenia pozwalają uzyskać certyfikat ukończenia szkolenia jest niezwykle proste. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki bądź wejść na wybraną kategorię wydarzeń, a następnie użyć filtra znajdującego się po prawej stronie listy wydarzeń. Pod listą rozwijaną „Typ” znajdziemy opcję „tylko z certyfikatem”, której użycie sprawi, że lista wyników zostanie zacieśniona do wydarzeń, których organizatorzy wystawiają certyfikat uczestnictwa.

Jak znaleźć szkolenia i kursy z certyfikatem w portalu Eventis.pl?

To jednak nie wszystko. Po wejściu na dane wydarzenie możemy często podejrzeć również wzór wystawianego przez organizatora certyfikatu, a więc zobaczyć jak będzie wyglądało zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, jeśli weźmiemy w nim udział.

Jak sprawdzić wzór certyfikatu w portalu Eventis.pl?

Dlaczego warto zwracać uwagę czy dane szkolenie czy kurs pozwalają uzyskać certyfikat?

Warto zwracać uwagę na to, czy dane szkolenie lub kurs pozwala uzyskać certyfikat z kilku powodów. Po pierwsze, certyfikat stanowi oficjalne potwierdzenie zdobytej wiedzy i umiejętności, co może być przydatne przy rozwoju kariery zawodowej. Daje to możliwość udowodnienia swojego zaangażowania i osiągnięć w danej dziedzinie, co może pomóc w zdobyciu pracy lub awansie.

Certyfikat może być również wykorzystywany jako narzędzie motywujące do nauki, ponieważ perspektywa jego uzyskania może zwiększyć zaangażowanie uczestników w proces szkoleniowy. Ponadto, certyfikat jest często wymagany lub preferowany przez pracodawców, co może zwiększyć szanse na znalezienie pracy lub awans w obecnej firmie.

Warto również zauważyć, że niektóre branże i dziedziny zawodowe regulowane są przepisami, które wymagają zdobycia określonych kwalifikacji lub udokumentowania pewnych poziomów wiedzy. W takich przypadkach posiadanie certyfikatu może być niezbędne do legalnego wykonywania pracy. Podsumujmy, w jakich kontekstach mogą być używane certyfikaty szkoleniowe:

 • Podniesienie kwalifikacji zawodowych: pracownicy mogą uczestniczyć w szkoleniach, aby rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć nową wiedzę, co następnie może być uwierzytelnione przez certyfikat.
 • Zmiana lub awans zawodowy: niektóre role lub branże mogą wymagać konkretnych kwalifikacji lub umiejętności, które można potwierdzić poprzez certyfikaty szkoleniowe.
 • Doskonalenie zawodowe: osoby, które pragną nauczyć się czegoś nowego lub poszerzyć swoje horyzonty zawodowe, mogą uczestniczyć w szkoleniach i kursach.

Certyfikat szkolenia z punktu widzenia organizatora

Certyfikat szkolenia jest ważny nie tylko dla uczestnika, ale również dla organizatora szkolenia, bez względu czy jest nim ekspert w danej dziedzinie czy profesjonalna firma szkoleniowa.

Wystawianie certyfikatów ukończenia szkolenia lub kursu jest bardzo ważne zarówno dla profesjonalnych organizatorów kursów, jak i dla firm szkoleniowych z wielu powodów:

 • Wzmacnianie zaufania: uczestnicy szkoleń i kursów zazwyczaj inwestują czas, pieniądze i wysiłek w zdobycie nowych kompetencji. Otrzymanie certyfikatu stanowi potwierdzenie, że ich inwestycja była uzasadniona. To z kolei wzmacnia zaufanie do organizatora i firmy szkoleniowej.
 • Wyższa sprzedaż: dla wielu uczestników możliwość zdobycia certyfikatu potwierdzającego udział lub ukończenie szkolenia lub kursu są na tyle ważne, że jeśli organizator nie oferuje takiego potwierdzenia pomijają oni taką ofertę. Wystawiając profesjonalny certyfikat szkolenia możemy zatem wpłynąć na wyższą sprzedaż organizowanych wydarzeń.
 • Motywacja do nauki: perspektywa otrzymania certyfikatu może być silną motywacją dla uczestników do aktywnego uczestnictwa w szkoleniu, a także do zdobywania i przyswajania wiedzy.
 • Podnoszenie prestiżu i jakości usług: w przypadku firm szkoleniowych, wystawianie certyfikatów ukończenia kursów może pomóc w budowaniu pozytywnego wizerunku i reputacji jakościowych usług szkoleniowych.

Warto jednak pamiętać, że wystawianie certyfikatów wiąże się z pewnymi obowiązkami i odpowiedzialnościami. Certyfikat powinien być wiarygodny i zgodny z osiągniętymi wynikami, aby nie wprowadzać w błąd uczestników ani pracodawców. Dlatego profesjonalni organizatorzy kursów i firmy szkoleniowe powinny dbać o jakość swoich programów szkoleniowych i uczciwość w procesie wystawiania certyfikatów. Warto również zadbać o wygląd certyfikatu.

Anna Gajewska

Anna Gajewska

Redaktor Eventis.pl

Interesuję się przede wszystkim tematyką rozwoju osobistego, budowania kompetencji z zakresu budowania zespołów, motywowania pracowników, efektywnej komunikacji, rozwoju inteligencji emocjonalnej i treningu asertywności, a także tematami radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy, organizacją czasu pracy i pokrewnymi tematami.

Polecane wydarzenia

Centrum Doskonalenia Zarządzania MERITUM Sp. z o.o.

Certyfikowany Audytor wewnętrzny ISO 14001:2015

 • już od 824 zł
 • już od 824 zł
Zapisz się
Centrum Doskonalenia Zarządzania MERITUM Sp. z o.o.

Certyfikowany Audytor wewnętrzny / Pełnomocnik ISO 14001:2015

 • już od 970 zł
 • już od 970 zł
Zapisz się
Centrum Doskonalenia Zarządzania MERITUM Sp. z o.o.

Certyfikowany Audytor wewnętrzny / Pełnomocnik ISO 22301:2019

 • już od 1 067 zł
 • już od 1 067 zł
Zapisz się
LBE Group

Certyfikowany AML Officer - poziom I

 • już od 1 328 zł
 • już od 1 328 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne?
28 listopada 2023
Jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne?

Chcesz zorganizować konferencję i poszukujesz sprawdzonej sali konferencyjnej, która zapewni odpowiednią wygodę i oprawę dla twojego wydarzenia? Sprawdź jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne.

Czytaj więcej
Jak otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?
20 listopada 2023
Jak otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?

Dowiedz się w jaki sposób banki oceniają zdolność kredytową oraz jak można poprawić swoją zdolność kredytową poprzez długoterminowe planowanie finansów, co pomoże uzyskać pożyczkę.

Czytaj więcej
Zawody przyszłości: jakie kursy i szkolenia zrobić, aby znaleźć pracę?
17 listopada 2023
Zawody przyszłości: jakie kursy i szkolenia zrobić, aby znaleźć pracę?

Rynek pracy ulega szybkim zmianom, w wyniku których powstają zawody przyszłości. Warto dowiedzieć się na jakie zawody zapotrzebowanie rośnie oraz sprawdzić jak można znaleźć zatrudnienie w przyszłościowym zawodzie.

Czytaj więcej
Jak efektywnie promować stowarzyszenie i fundację w Internecie?
9 listopada 2023
Jak efektywnie promować stowarzyszenie i fundację w Internecie?

Prowadzenie fundacji lub stowarzyszenia przynosi dużo satysfakcji, ale wymaga też wiedzy i zaangażowania. Jak przyciągnąć uwagę potencjalnych darczyńców i wolontariuszy w zatłoczonym cyfrowym świecie?

Czytaj więcej