Anna Gajewska

Coaching – moda czy metoda?

Coaching bywa reklamowany jako niezawodny sposób na sukces, szczęście i spokój. Rzekomo pomaga osiągnąć satysfakcję w życiu zawodowym i prywatnym oraz równowagę pomiędzy tymi sferami. Bywa stosowany zarówno indywidualnie, jak i w odniesieniu do grup czy zespołów. Czy faktycznie jest wart uwagi? Jakie korzyści może przynieść firmie i jej pracownikom? Dowiedz się więcej o coachingu!

Czym tak właściwie jest coaching?

O zawodzie coacha zrobiło się w naszym kraju stosunkowo nie dawno. Znacznie dłużej funkcjonuje on na zachodzie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, w których powstał. Na czym polega? Najczęściej mówi się, że coaching to trening rozwoju osobistego (lub zespołowego) i jest to trafna definicja. Pod tym pojęciem kryje się bowiem wiele różnych działań uzależnionych od potrzeb konkretnego klienta.

Coaching osobisty (personalny) to najpopularniejsza forma tego typu działań. Skupia się na szeroko pojętym rozwoju osobistym, który przynosi najczęściej rezultaty zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Wyróżnia się jednak również coaching kariery nakierowany na kwestie zawodowe (wyboru i realizacji ścieżki kariery), coaching życiowy, rodzinny, rodzicielski, a nawet coaching zdrowia. Oddzielną grupę tworzą wszelkie formy coachingu grupowego przeprowadzanego najczęściej w zespołach współpracowników, grupach roboczych czy całych organizacjach.

Coaching w przedsiębiorstwie – jakie może przynieść korzyści?

Coaching często dotyczy efektywności i rozpoznawania oraz rozwoju umiejętności, predyspozycji czy potencjału. Dlatego świetnie sprawdza się w biznesie. Firmy najczęściej decydują się na zatrudnienie trenera w celu pracy z konkretnym zespołem. Możliwy jest trening tematyczny (np. sprzedażowy, menedżerski) oraz bardziej ogólny, nakierowany na usprawnienie współpracy, efektywną komunikację i uzyskiwanie lepszych wyników. Warto jednak pamiętać, że rolą każdego coacha nie jest uczenie swoich podopiecznych czegokolwiek, a raczej motywowanie do myślenia i nauki. Dzięki temu efekty jego pracy są długotrwałe i przychodzą naturalnie.

Coaching dla firmy może być nieocenionym narzędziem wspomagającym sukces. Odpowiednio przeprowadzony może pomóc m.in.:

 • wypracować lepsze ścieżki współpracy,
 • usprawnić komunikację w zespole,
 • odkryć indywidualny potencjał pracowników i odpowiednio go wykorzystać,
 • zwiększyć efektywność,
 • zwiększyć zadowolenie z pracy.

Czy warto? O tym musisz zadecydować sam. Pracy z dobrym coachem zapewne nie będziemy jednak żałować.

Anna Gajewska

Anna Gajewska

Redaktor Eventis.pl

Interesuję się przede wszystkim tematyką rozwoju osobistego i menedżerskiego. Piszę o efektywnej komunikacji, inteligencji emocjonalnej, asertywności, radzeniu sobie ze stresem, organizacji pracy własnej oraz innych umiejętnościach miękkich. W swoich artykułach zajmuję się również przywództwem i wyzwaniami w pracy menedżerskiej, od budowania zespołów, poprzez motywowanie pracowników, rozwiązywanie konfliktów, udzielanie informacji zwrotnej itp.

Polecane wydarzenia

VIDI Centrum Rozwoju Kadr

Zaawansowane Kierowanie Zespołem - trening menedżerski, coaching, motywowanie, przekazywania informacji zwrotnej w praktyce

 • już od 2 290 zł
 • już od 2 290 zł
Zapisz się

Menedżer jako Coach - jak wspierać rozwój i odpowiedzialność wśród pracowników, aby zwiększać ich efektywność? Szkolenie stacjonarne lub online.

 • już od 726 zł
 • już od 726 zł
Zapisz się

Zarządzanie zespołem - trening umiejętności menedżerskich

 • już od 690 zł
 • już od 690 zł
Zapisz się

Akademia Menedżera - trening umiejętności menadżerskich

 • już od 2 900 zł
 • już od 2 900 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Jak wdrożyć nowego pracownika? 6 najważniejszych zasad
20 lutego 2024
Jak wdrożyć nowego pracownika? 6 najważniejszych zasad

Konkurencyjny rynek pracy wymaga od firm nie tylko znajdowania talentów, ale też ich efektywnego wdrażania i zatrzymywania. Pomóc w tym może dobrze zorganizowany proces onboardingowy.

Czytaj więcej
Technologie budowania stron internetowych. Co jest na topie?
20 lutego 2024
Technologie budowania stron internetowych. Co jest na topie?

Technologie używane do tworzenia nowoczesnych stron zmieniają się wraz z rosnącymi oczekiwaniami użytkowników oraz zmieniającymi się standardami w internecie. Sprawdź jakie technologie są obecnie na topie.

Czytaj więcej
Fintech - co to jest? Kiedy z niego korzystamy?
15 lutego 2024
Fintech - co to jest? Kiedy z niego korzystamy?

Fintech, czyli technologie finansowe, rewolucjonizują sposób, w jaki świadczone są usługi finansowe. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zobacz w jaki sposób FinTech wpływa na codzienne życie.

Czytaj więcej
Czym jest ESG i jak wpływa na działalność firm i organizacji?
14 lutego 2024
Czym jest ESG i jak wpływa na działalność firm i organizacji?

Termin ESG stał się w ostatnich latach jednym z najczęściej dyskutowanych w świecie biznesu oraz administracji publicznej. Warto dowiedzieć się czym jest ESG, jak wypływa na biznes, jak wyznaczać i raportować spełnienie celów ESG.

Czytaj więcej