Kryptowaluty są już częścią naszego świata i stanowią coraz większy odsetek transakcji finansowych. To że stały się jego częścią, jest nieodwracalne i jest to konkretny fakt. Kryptowaluty są jednak bardzo ciekawym środkiem płatniczym, który ma potencjał nawet do zdominowania rynków finansów w przyszłości. W tym tekście przedstawiamy Wam krótki poradnik o cyfrowych walutach, aby móc je lepiej zrozumieć i bezpiecznie z nich korzystać.
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty to waluty cyfrowe bez fizycznej formy funkcjonujące jedynie w obrębie internetu. Kryptowaluty są zdecentralizowane czyli niewydawane przez konkretny bank lub instytucję finansową. Powstają one przy pomocy technologii blockchain i są obsługiwane równomiernie przez wszystkich użytkowników, którzy z nich korzystają.
Cyfrowe waluty od technicznej strony to bloki informacji, które są potwierdzane przy użyciu sprzętu użytkowników. Transakcje wykonywane przez użytkowników są dopisywane do kolejnych bloków informacji, które są "aktualizowane” a więc ich podrobienie lub skradzenie jest praktycznie niemożliwe. Chcąc sprawdzić wartość danej waluty np. Ethereum kurs korzystamy z różnych giełd..
Cyfrowe waluty są podobne do cyfrowej wersji pieniądza tradycyjnego, z tym że są zdecentralizowane i nie są nadzorowane przez nikogo.
Jak działają?
Kryptowaluty wykorzystują do swojego działania zaawansowane metody kryptograficzne i znacznie różnią się od tradycyjnych walut.
Ich głównym elementem wyróżniającym jest to, że istnieją tylko w przestrzeni wirtualnej i są przechowywane, deponowane a także wymieniane wyłącznie w cyfrowy sposób. Jak już wiemy na rynku działa wiele różnych kryptowalut, które możemy:
- posiadać w swoich cyfrowych portfelach
- handlować nimi
- płacić nimi
Jednym z najważniejszych elementów kryptowalut są portfele w których możemy je przetrzymywać. Mogą być to serwisy online lub portfele fizyczne posiadające swój unikalny wielocyfrowy kod dostępu zaszyfrowany na małym elektronicznym urządzeniu.
Kolejnym elementem kryptowalut są giełdy na których możemy je kupować i sprzedawać. Przykładem jednej z najpopularniejszych giełd jest np. Binance. Na giełdach kryptowalut znajdziemy wszystkie najpopularniejsze waluty których jest ok. kilkudziesięciu - kilkuset.
Transakcje kryptowalutami odbywają się poprzez zlecenie płatności z naszego rachunku na rachunek odbiorcy. Rachunek ten ma formę bardzo długiego unikalnego ciągu znaków, a wszystkie transakcje są publicznie wiadome i dostępne. Aby jednak zachować anonimowość danych osób, dane są ukryte za unikalnym ciągiem znaków. Aby transakcja doszła do skutku musi zostać potwierdzona przez kilku innych użytkowników danej kryptowaluty tzw. górników, którzy użyczają mocy obliczeniowej swoich urządzeń elektronicznych i wydobywają kolejne bloki informacji (aktualizacje) w zamian za zapłatę. Kolejne nowe bloki posiadają już informacje o nowych transakcjach i potwierdzają aktualny stan rynku.
Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?
Z pewnością najpopularniejszą kryptowalutą na świecie jest Bitcoin czyli prekursor wszystkich kryptowalut. Od momentu powstania w 2009 roku gigantyczne zwiększył swoją wartość od kilkunastu groszy do 250 000 zł za jeden BTC. Jest największą i najpopularniejszą kryptowalutą, która pod tym względem nie ma konkurencji.
Kolejną kryptowalutą którą możemy umieścić na drugim miejscu jest Ethereum. Jest ona analogiczną odpowiedzią dla Bitcoina działającą na podobnej zasadzie tak jak srebro dla złota w świecie rzeczywistym, o czym świadczy choćby kolor logo. Jest to druga najpopularniejsza waluta cyfrowa na świecie, która od dawna utrzymuje swoją pozycję.
Innymi popularnymi kryptowalutami są np. Ripple, Litecoin czy Bitcoin Cash. Każda kryptowaluta ma swoje unikalne cechy i nieco różni się od innych, lecz wszystkie działają na ogólnej tej samej zasadzie cyfrowego pieniądza.
Do czego można je stosować?
Kryptowaluty są bardzo ciekawą formą pieniądza i mogą służyć do różnych celów.
- Wpłaty: Przede wszystkim kryptowaluty mogą służyć do lokowania swoich oszczędności i dywersyfikacji gotówki. Kryptowaluty nadają się do tego celu idealnie, gdyż są alternatywą dla tradycyjnych form pieniężnych. Są one od nich niezależne - a co dodatkowo zwiększa ich popularność nie są nadzorowane przez żadne konkretne organy finansowe. Dzięki temu kryptowaluty mogą służyć do zwiększenia naszego bezpieczeństwa finansowego i przechowywania środków właśnie w takiej formie.
- Inwestycje: Kolejnym zastosowaniem kryptowalut są inwestycje. Kryptowaluty są bardzo elastycznym i płynnym środkiem finansowym, który często zmienia swoją wartość – nawet diametralnie. Nadają się one zatem idealnie do inwestowania i zarabiania na wahaniach cen kursów. Kryptowaluty mają również tendencję tak jak inne waluty światowe do regularnych zysków co w dłuższym terminie czasu również może przynosić spore zwroty inwestycyjnie.
- Płatności: Choć kryptowaluty są już bardzo popularne na całym świecie, płatności znajdują się na trzecim miejscu rankingu zastosowań. Możemy płacić nimi zarówno internetowo jak i w coraz większej liczbie sklepów stacjonarnych. Przy ich pomocy możemy zamówić już pizzę w dużych miastach czy zapłacić w sklepie internetowym. Jednym z największych plusów płatności cyfrowymi walutami jest anonimowość.
Oprócz tych najpopularniejszych zastosowań kryptowaluty mogą służyć również do przeprowadzenia anonimowych transakcji, gdzie nie chcemy aby nasza tożsamość była ujawniona czy do zarabiania pieniędzy użyczając swojego sprzętu tzw. kopiąc kryptowaluty czyli pomagając w przeprowadzeniu aktualizacji kolejnych bloków informacji.
Z pewnością kryptowaluty są ważną częścią finansowego świata i będą zwiększały swoją istotność w kolejnych latach. Ich rozwój zależy jednak od popularności, regulacji w poszczególnych krajach czy tego jak będą odpowiadały na potrzeby ludzi w kwestii płatności. Mamy nadzieję, że tym krótkim poradnikiem przybliżyliśmy Wam działanie kryptowalut!
Więcej o najpopularniejszej kryptowalucie jaką jest Bitcoin przeczytasz np. na stronie https://academy.binance.com/pl/articles/what-is-bitcoin gdzie znajduje się wiele cennych informacji. Dobre poznanie najpopularniejszej waluty cyfrowej to świetny początek przygody ze światem kryptowalut.