Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto skorzystać z internetowego rankingu kart graficznych?

Jeśli rozważasz zakup nowego komputera lub wymianę jego poszczególnych części musisz liczyć się z tym, że rynek sprzętów elektronicznych stale się rozwija. Zakupy nie są już tak łatwe jak kiedyś, gdy idąc do sklepu, miałeś do wyboru maksymalnie trzy podzespoły. Dziś półki uginają się pod liczbą dostępnych procesorów i kart graficznych. Jak wybrać tę właściwą?

Ranking kart graficznych na PC, czyli poradnik dla graczy

Zestawienia poszczególnych modeli pomogą ci je porównać i dostosować wybór do twoich możliwości finansowych i potrzeb technicznych. Dlatego ranking kart graficznych dostępny na stronie techpolska.pl to najlepsze, co możesz przeczytać przed zakupem sprzętu.

Karta graficzna

Wybór odpowiedniej karty jest ważny przede wszystkim dla osób, które mają styczność z grami komputerowymi. Oczywiście, jeśli używasz swojego sprzętu wyłącznie ze względu na studia lub pracę zdalną, jego elementy także muszą być ze sobą kompatybilne. Jednak to właśnie w przypadku gier wymagania techniczne liczą się najbardziej. Wybór karty graficznej i procesora może bowiem przesądzić nawet o tym, czy gra w ogóle odtworzy się na twoim sprzęcie.

Czego dowiesz się z rankingu kart graficznych?

Czym różni się karta graficzna na PC od tych przeznaczonych dla innych urządzeń? Dlaczego gracze powinni wybrać inny sprzęt niż osoby, które używają komputera jedynie do pracy lub pisania? Odpowiedzi na te pytania poznasz dzięki artykułom publikowanym cyklicznie w serwisie TechPolska. To kompendium wiedzy zarówno dla osób zafascynowanych nową technologią, jak i tych, które gubią się w najświeższych aktualizacjach i chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o grach, oprogramowaniach i najnowszych dostępnych sprzętach.

Co powie ci natomiast sam ranking kart graficznych? Zestawienia prezentowane w serwisie TechPolska tworzą osoby, którym zależy na tym, aby były one jasne i pomocne dla każdego użytkownika. Niezależnie od tego, czy jesteś testerem gier, czy laikiem, który dopiero planuje pierwsze rozgrywki, dowiesz się, które modele są najlepsze w swoich kategoriach cenowych. Dzięki rankingom poznasz odpowiedzi na odwieczne pytania:

 1. Co wybrać, NVIDIĘ, czy AMD? I co ma z tym wszystkim wspólnego Intel?
 2. Czy cena kart zawsze idzie w parze z ich jakością i co właściwie o niej decyduje?
 3. Czym różnią się od siebie poszczególne generacje elementów tej samej marki?
 4. Jak dobrać kartę graficzną do procesora?
 5. Jaka pojemność pamięci będzie wystarczająca i o czym świadczy liczba rdzeni?

To jednak nie wszystko. Aby jeszcze bardziej ułatwić ci zakup, opis każdej z kart kończy krótkie zestawienie jej wad i zalet. Dzięki prostym grafikom będzie ci łatwiej porównać poszczególne modele i dostosować wybór do swoich potrzeb.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

W wielu przypadkach czynnikiem, który ostatecznie przypieczętuje twój wybór karty graficznej, jest jej cena. To oczywiste, bo w końcu każdy z nas dysponuje innym budżetem na sprzęt elektroniczny. Pamiętaj jednak, że jeśli naprawdę chcesz w niego zainwestować, nie warto decydować się na najtańsze rozwiązania. Technologia rozwija się tak dynamicznie, że karty, które obecnie charakteryzują się stosunkowo słabymi parametrami, za rok mogą już nie pozwalać ci na odtworzenie nawet nieszczególnie wymagających gier. Dlatego przeanalizuj ranking kart graficznych na techpolska.pl, aby dokonać dobrego wyboru.

Co to jest karta graficzna?

Karta graficzna, często nazywana kartą wideo lub GPU (z ang. Graphics Processing Unit), to komponent komputera odpowiedzialny za generowanie i wyświetlanie obrazu na monitorze. Karta graficzna przekształca dane z komputera na sygnał, który monitor jest w stanie wyświetlić.

Oto kilka kluczowych aspektów dotyczących kart graficznych:

 1. GPU (Graphics Processing Unit). To serce karty graficznej. Jest to procesor zaprojektowany specjalnie do przetwarzania grafiki. Współczesne GPU są wysoce zoptymalizowane do obliczeń równoległych i często są używane nie tylko do renderowania grafiki, ale także w zastosowaniach takich jak uczenie maszynowe czy analiza danych.

 2. Pamięć VRAM (Video RAM). Jest to specjalna pamięć używana przez kartę graficzną do przechowywania obrazów, tekstur i innych danych graficznych. Im więcej pamięci VRAM karta posiada, tym lepiej radzi sobie z zaawansowanymi grami i aplikacjami.

 3. Wyjścia wideo. Karty graficzne mają różne rodzaje wyjść, takie jak HDMI, DisplayPort, DVI i VGA, które pozwalają na podłączenie do różnych typów monitorów i innych urządzeń wyświetlających.

 4. Chłodzenie. Współczesne karty graficzne generują dużo ciepła, dlatego większość z nich ma wbudowane systemy chłodzenia, takie jak wentylatory i radiatory.

 5. Sterowniki. Aby karta graficzna działała poprawnie, komputer musi mieć zainstalowane odpowiednie sterowniki. Sterowniki są to programy, które pozwalają systemowi operacyjnemu komunikować się z kartą graficzną.

Różne karty graficzne mają różne specyfikacje i są dostosowane do różnych zastosowań. Na przykład karty do gier są zoptymalizowane do renderowania zaawansowanej grafiki w czasie rzeczywistym, podczas gdy karty do stacji roboczych są zoptymalizowane do pracy z aplikacjami profesjonalnymi, takimi jak programy do projektowania 3D czy edycji wideo.

Czym kierować się wybierając kartę graficzną?

Wybór karty graficznej zależy od konkretnego zastosowania i budżetu. Jeśli chodzi o gry komputerowe, pracę z grafiką czy edycję wideo, istnieją pewne kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru karty graficznej, zarówno do komputera stacjonarnego, jak i laptopa.

 1. Potrzeby i zastosowanie:

  • Do gier. Szukaj kart o wysokiej wydajności z dobrą ilością VRAM. Współczesne gry często wymagają dużo mocy obliczeniowej, zwłaszcza w rozdzielczości 4K.
  • Do edycji wideo/grafiki. Karty z dużą ilością VRAM i wysoką przepustowością pamięci będą korzystne.
  • Do codziennego użytku i przeglądania Internetu. Wiele współczesnych procesorów posiada zintegrowane karty graficzne, które są wystarczające do podstawowych zastosowań.
 2. Budżet. Oczywiście cena jest ważnym czynnikiem. Staraj się znaleźć najlepszy stosunek jakości do ceny w zależności od swoich potrzeb. Pomóc w tym mogą rozmaite rankingi przygotowywane przez wyspecjalizowane portale oraz sklepy internetowe.

 3. VRAM (pamięć wideo). Więcej VRAM pozwala na ładowanie większej ilości tekstur i danych, co jest korzystne w grach i aplikacjach graficznych.

 4. Wyjścia wideo. Upewnij się, że karta ma odpowiednie wyjścia dla Twojego monitora, takie jak HDMI, DisplayPort, DVI itp.

 5. Wsparcie dla technologii:

  • Ray Tracing. Nowoczesne karty graficzne oferują wsparcie dla ray tracingu, co pozwala na bardziej realistyczne efekty świetlne w grach.
  • DirectX, Vulkan, OpenGL. Różne karty mogą oferować wsparcie dla różnych API graficznych. Wybór zależy od gier i aplikacji, które planujesz używać.
 6. Rozmiar i chłodzenie: W przypadku laptopa ważne jest, aby upewnić się, że karta graficzna pasuje do obudowy i zapewnia odpowiednie chłodzenie. W przypadku komputera stacjonarnego warto zwrócić uwagę na to, czy karta będzie pasować do Twojego gabinetu i czy nie będzie generować zbyt dużo ciepła.

 7. Recenzje, rankingi i benchmarki. Zanim dokonasz zakupu, warto zapoznać się z recenzjami i benchmarkami, aby zrozumieć, jak dana karta graficzna radzi sobie w rzeczywistych warunkach.

 8. Kompatybilność z laptopem. Jeśli szukasz karty graficznej do laptopa, pamiętaj, że nie wszystkie laptopy pozwalają na wymianę karty graficznej. W wielu przypadkach karta graficzna jest zintegrowana z płytą główną.

Podsumowując, wybór karty graficznej zależy od Twojego budżetu, zastosowania i wymagań technicznych. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć swoje potrzeby i zrobić odpowiedni research przed dokonaniem zakupu.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Polecane wydarzenia

Adobe Illustrator - grafika wektorowa - operacje podstawowe

 • już od 1 300 zł
 • już od 1 300 zł
Zapisz się

Illustrator - grafika wektorowa - operacje zaawansowane

 • już od 1 500 zł
 • już od 1 500 zł
Zapisz się

Adobe Photoshop - grafika rastrowa - operacje podstawowe

 • już od 1 500 zł
 • już od 1 500 zł
Zapisz się

CorelDraw - grafika wektorowa - operacje podstawowe

 • już od 1 300 zł
 • już od 1 300 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Szukasz oferty na pozycjonowanie strony? Oto dlaczego warto wybrać Aktywny Model Rozliczeń
22 września 2023
Szukasz oferty na pozycjonowanie strony? Oto dlaczego warto wybrać Aktywny Model Rozliczeń

Coraz więcej klientów decyduje się na zakupy online. Jak jednak sprawić, że nasz sklep internetowy zajmie wysoką pozycję w wyszukiwarce Google? Jak skutecznie pozycjonować strony internetowe?

Czytaj więcej
Masowa wysyłka SMS dla biznesu, czyli kilka słów o tym, dlaczego potrzeby branży są tak ważne
15 września 2023
Masowa wysyłka SMS dla biznesu, czyli kilka słów o tym, dlaczego potrzeby branży są tak ważne

Dowiedz się jak wykorzystać masową wysyłkę SMS w zgodzie z potrzebami twoich klientów i specyfiką branży, w której działa twoje przedsiębiorstwo.

Czytaj więcej
Co zrobić, aby szybko i sprawnie uzyskać kredyt gotówkowy?
14 września 2023
Co zrobić, aby szybko i sprawnie uzyskać kredyt gotówkowy?

Istnieje wiele rodzajów pożyczek bankowych, wśród których możemy wyróżnić między innymi kredyty hipoteczne, firmowe i konsolidacyjne. Jednak największą popularnością cieszą się pożyczki, które pozwalają uzyskać finansowanie na dowolny cel.

Czytaj więcej
Kontroler finansowy: rola, obowiązki i kwalifikacje
13 września 2023
Kontroler finansowy: rola, obowiązki i kwalifikacje

Dowiedz się jaką rolę pełni kontroler finansowy, jakie powinien posiadać kompetencje, ile zarabia kontroler oraz jak zostać kontrolerem?

Czytaj więcej