Sebastian Nowak

Merchandising i VM: jak je wykorzystać w sklepie?

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie handlu detalicznego prezentacja produktów i sposób organizacji przestrzeni sklepowej stanowią kluczowy element sukcesu. Merchandising i Visual Merchandising (VM) to dwie powiązane dziedziny, które odgrywają istotną rolę w tworzeniu atrakcyjnego i efektywnego środowiska zakupowego. W artykule "Merchandising i VM: jak je wykorzystać w sklepie?" przeanalizujemy, czym dokładnie są te koncepcje, jakie są ich podstawowe zasady oraz jakie korzyści mogą przynieść sklepom. Dowiemy się również, jakie techniki i strategie można zastosować, aby zwiększyć widoczność produktów, przyciągnąć klientów i zwiększyć sprzedaż. Bez względu na to, czy prowadzisz mały butik czy dużą sieć handlową, merchandising i VM są kluczowymi narzędziami, które pomogą w kreowaniu unikalnego doświadczenia zakupowego i zdobyciu przewagi nad konkurencją.

Co to jest merchandising?

Merchandising to zestaw działań podejmowanych w celu optymalizacji sposobu prezentacji i sprzedaży produktów w sklepach lub na innych powierzchniach sprzedaży detalicznej. Celem merchandisingu jest zwiększenie widoczności produktów, przyciągnięcie uwagi klientów, zwiększenie sprzedaży i poprawienie ogólnego doświadczenia zakupowego. Jest to ważny element marketingu i zarządzania produktem, który ma na celu poprawę wyników sprzedaży.

Merchandising

Przykłady działań merchandisingowych

Popularne działania merchandisingowe obejmują:

 1. Eksponowanie produktów: umieszczanie produktów w widocznych i dostępnych miejscach sklepu, takich jak półki na wysokości oczu, regały końcowe i stanowiska promocyjne. Wystawienie produktów w strategicznych miejscach może zwiększyć ich widoczność i przyciągnąć uwagę klientów.

 2. Kreacja witryn sklepowych: projektowanie atrakcyjnych witryn sklepowych, które prezentują produkty w sposób kreatywny i przyciągający uwagę. Witryny mogą tematycznie dostosowywać się do różnych okazji, sezonów i promocji.

 3. Planogramy: opracowywanie planogramów, czyli szczegółowych planów rozmieszczenia produktów na półkach sklepowych. Planogramy uwzględniają różne czynniki, takie jak popularność produktów, rotacja zapasów i estetyka.

 4. Etykietowanie i oznakowanie: poprawne etykietowanie i oznakowanie produktów, aby klienci mogli łatwo zidentyfikować je i zrozumieć ich cechy. To może obejmować cenki, opisy produktów, informacje o promocjach i inne znaczniki.

 5. Zestawy produktów: tworzenie zestawów produktów, które zachęcają klientów do zakupu wielu produktów jednocześnie. Na przykład, zestawy "kup dwa, trzeci gratis" lub zestawy sezonowe.

 6. Kampanie promocyjne: organizacja kampanii promocyjnych i wyprzedaży, aby przyciągnąć klientów i zwiększyć sprzedaż. To może obejmować rabaty, kody rabatowe i specjalne oferty.

 7. Monitorowanie zapasów: regularne monitorowanie stanów magazynowych, aby zapewnić dostępność produktów i uniknąć problemów z brakami towarów.

 8. Rotacja produktów: regularna zmiana rozmieszczenia produktów na półkach, aby uniknąć stagnacji i urozmaicić ofertę.

 9. Oświetlenie i wystroje sklepowe: odpowiednie oświetlenie i wystroje sklepowe mogą znacząco wpłynąć na atmosferę sklepu i przyciągnąć klientów.

 10. Analiza wyników: śledzenie wyników merchandisingu, takie jak sprzedaż, marża i rotacja produktów, oraz dostosowywanie strategii w oparciu o te wyniki.

Merchandising jest istotnym narzędziem w marketingu detalicznym, które pomaga producentom i sprzedawcom maksymalizować zyski i zadowolenie klientów poprzez odpowiednie zarządzanie prezentacją produktów i doświadczeniem zakupowym.

Co to jest visual merchandising?

Visual merchandising to dziedzina merchandisingu, która skupia się głównie na wizualnej prezentacji produktów w sklepach detalicznych lub na innych powierzchniach sprzedaży. Jej głównym celem jest przyciągnięcie uwagi klientów, zwiększenie widoczności produktów i zachęcenie do zakupu poprzez tworzenie atrakcyjnych i estetycznych prezentacji. Visual merchandising to sztuka projektowania przestrzeni sklepowej w taki sposób, aby produkty były prezentowane w sposób, który zachęca klientów do interakcji z nimi i podejmowania zakupów.

Visual Merchandising stosuje się między innymi w sklepach odzieżowych

Visual merchandising: definicja

Definicja visual merchandisingu może obejmować następujące elementy:

 1. Wystrój witryn sklepowych: stworzenie kreatywnych i atrakcyjnych wystaw sklepowych, które prezentują produkty w ciekawy sposób i przyciągają uwagę przechodniów.

 2. Rozmieszczenie produktów: planowanie i organizacja produktów na półkach i w innych miejscach sklepowych w taki sposób, aby były one łatwo dostępne i widoczne dla klientów.

 3. Etykietowanie i oznakowanie: stosowanie odpowiednich cenek, etykiet i znaczników informacyjnych, aby ułatwić klientom zrozumienie produktów i ich cen.

 4. Oświetlenie: odpowiednie oświetlenie, które podkreśla produkty, tworzy odpowiednią atmosferę i przyciąga uwagę klientów.

 5. Kolorystyka i wystroje: używanie kolorów, dekoracji i wystrojów sklepowych, które pasują do marki i produktów, a także tworzą przyjemną atmosferę zakupową. Warto dowiedzieć się więcej jak psychologia koloru może pomóc w zaprojektowaniu sklepu.

 6. Sezonowe i tematyczne kampanie: tworzenie witryn i prezentacji zgodnych z aktualnym sezonem, świętami lub tematycznymi kampaniami promocyjnymi.

 7. Tworzenie ścieżek zakupowych: projektowanie układu sklepu i ścieżek zakupowych, które kierują klientów w odpowiednie miejsca i zachęcają do eksploracji oferty.

 8. Przygotowywanie produktów: czyszczenie, układanie i prezentowanie produktów w taki sposób, aby były atrakcyjne i łatwe do zauważenia.

Visual merchandising jest ważnym narzędziem w handlu detalicznym, ponieważ pomaga w tworzeniu atrakcyjnych i efektywnych sklepów, które przyciągają klientów i zwiększają sprzedaż. Jest to również istotny element budowania marki i kształtowania wizerunku firmy w oczach konsumentów.

Jakie są podstawowe zasady VM?

Visual merchandising jest sztuką projektowania przestrzeni sklepowej w celu przyciągnięcia uwagi klientów i zwiększenia widoczności produktów. Istnieje kilka podstawowych zasad, które kierują visual merchandisingiem, które często występują pod nazwą Zasady VM.

 1. Hierarchia wizualna: zasada hierarchii wizualnej polega na nadawaniu największego znaczenia i uwagi najważniejszym produktom lub grupom produktów. Produkty o wyższym priorytecie powinny być umieszczone na głównych półkach na wysokości oczu klientów lub w centralnych miejscach witryn.

 2. Grupowanie produktów: produkty powinny być grupowane według wspólnych cech, takich jak rodzaj, kolor, sezon lub styl. Grupowanie ułatwia klientom nawigację po sklepie i pomaga im znaleźć produkty, które ich interesują.

 3. Stworzenie historii: visual merchandising może być wykorzystywany do opowiadania historii lub przekazania konkretnego przekazu. Witryny sklepowe i wystawy mogą być tematycznie dostosowywane do określonych okazji, sezonów lub kampanii promocyjnych.

 4. Wykorzystywanie kolorów i oświetlenia: odpowiednie wykorzystanie kolorów i oświetlenia może wpłynąć na atmosferę sklepu i podkreślić produkty. Jasne oświetlenie może zwiększyć widoczność produktów, a kolorystyka może przyciągać uwagę klientów.

 5. Rotacja produktów: regularna zmiana rozmieszczenia produktów i wystaw może zachęcić klientów do eksploracji sklepu i odkrywania nowych produktów.

 6. Minimalizm: czasami mniej znaczy więcej. Unikaj zagrażającego przesytowi przekazu wizualnego, który może przytłoczyć klientów. Prostota i minimalizm mogą pomóc w skoncentrowaniu uwagi na kluczowych produktach.

 7. Zrównoważona estetyka: dbaj o zrównoważoną prezentację produktów na półkach i w witrynach, aby zapewnić harmonijny wygląd sklepu.

 8. Etykietowanie i oznakowanie: produkty powinny być odpowiednio etykietowane i oznakowane, aby ułatwić klientom zrozumienie ich cech i cen.

 9. Sezonowe zmiany: dostosowuj prezentację produktów do zmieniających się pór roku, świąt i innych okazji, aby pozostać aktualnym i przyciągnąć klientów.

 10. Analiza wyników: regularnie analizuj wyniki działań visual merchandisingowych, takie jak sprzedaż i rotacja produktów, aby dostosowywać strategię w oparciu o dane.

Te zasady stanowią podstawę efektywnego visual merchandisingu i pomagają w tworzeniu atrakcyjnej przestrzeni sklepowej, która przyciąga klientów i zwiększa sprzedaż. Jednak warto pamiętać, że konkretne podejście do visual merchandisingu może różnić się w zależności od branży, marki i strategii biznesowej.

Po co sklepom standardy VM?

Sklepy korzystają ze standardów visual merchandisingu (VM) z wielu powodów, które pomagają im w osiągnięciu różnych celów związanych z prezentacją produktów i doświadczeniem zakupowym klientów.

 1. Standardy VM pozwalają na efektywną prezentację produktów, co zwiększa ich widoczność i umożliwia klientom łatwiejsze znalezienie interesujących ich produktów. To może prowadzić do większej sprzedaży.

 2. Konsekwentne i dobrze zaprojektowane standardy VM pomagają w budowaniu spójnego wizerunku marki. Klienci mogą rozpoznać i zidentyfikować markę na podstawie charakterystycznego wyglądu sklepu. Dlatego wiele marek opracowuje własne standardy VM.

 3. Estetyczna prezentacja produktów i przemyślana organizacja przestrzeni sklepowej tworzą przyjemne doświadczenie zakupowe dla klientów. To może zachęcić ich do dłuższego pobytu w sklepie i częstszych zakupów.

 4. Lepsza widoczność produktów i atrakcyjna prezentacja mogą zwiększyć konwersję, tj. liczbę klientów, którzy dokonują zakupów po odwiedzeniu sklepu. To przekłada się na wzrost sprzedaży.

 5. W dzisiejszym rynku detalicznym konkurencja jest duża, a standardy VM pozwalają na wyróżnienie się i przyciągnięcie klientów w tłumie konkurencyjnych sklepów.

 6. Poprawna organizacja sklepu, zgodnie z zasadami VM, pomaga w optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Można zoptymalizować rozmieszczenie produktów, aby zmaksymalizować efektywność sklepu.

 7. Standardy VM umożliwiają skuteczną promocję nowych produktów, produktów promocyjnych i innych ważnych ofert.

 8. Przejrzysta organizacja sklepu ułatwia klientom nawigację i pozwala im znaleźć produkty, które ich interesują, bez zbędnego zamieszania.

 9. Sklepy z profesjonalnym podejściem do VM budują zaufanie klientów, którzy widzą, że sklep dba o estetykę i jakość prezentacji produktów.

 10. Dzięki standardom VM, sklepy mogą efektywnie monitorować wyniki, analizować rotację produktów, i dostosowywać strategie merchandisingowe w oparciu o dane i statystyki.

Przykład merchandisingu w sklepie z elektroniką

Wprowadzenie standardów VM ma na celu poprawę efektywności i wyników sprzedaży sklepu oraz zwiększenie satysfakcji klientów. Działa to na korzyść zarówno sklepu, jak i klientów, tworząc atrakcyjne i wydajne miejsce zakupów.

Kto w sklepie odpowiada za merchandising i visual merchandising?

W sklepie, odpowiedzialność za merchandising i visual merchandising może być podzielona między różne osoby lub stanowiska w zależności od wielkości sklepu, branży, i organizacyjnej struktury. Oto kilka stanowisk, które często są zaangażowane w te zadania:

 1. Merchandiser: Merchandiser to specjalista ds. merchandisingu, który zajmuje się organizacją i prezentacją produktów w sklepie. Jego obowiązki obejmują planowanie rozmieszczenia produktów, monitorowanie stanów magazynowych, tworzenie planogramów i zarządzanie wystrójem sklepu.

 2. Visual Merchandiser: Visual merchandiser to specjalista ds. wizualnego merchandisingu, który skupia się na estetycznym aspekcie prezentacji produktów. Jego zadania obejmują projektowanie wystaw sklepowych, organizację witryn sklepowych, tworzenie atrakcyjnych dekoracji i dobór odpowiedniego oświetlenia.

 3. Kierownik sklepu: W mniejszych sklepach lub sklepach o niewielkiej powierzchni często kierownik sklepu jest odpowiedzialny za merchandising i visual merchandising. Kierownik może współpracować z innymi członkami zespołu, aby zapewnić atrakcyjną prezentację produktów.

 4. Zespoły sprzedaży: Często pracownicy zespołu sprzedaży, którzy codziennie pracują na podłodze sklepu, również odgrywają istotną rolę w merchandisingu. Mogą pomagać w uzupełnianiu półek, dbaniu o porządek i estetykę na regałach oraz informować o potrzebach dotyczących zapasów.

 5. Zewnętrzne firmy merchandisingowe: W niektórych przypadkach, szczególnie w dużych sieciach handlowych, firmy zewnętrzne specjalizujące się w merchandisingu mogą być wynajmowane do zarządzania prezentacją produktów w sklepach. Te firmy mają specjalistyczne umiejętności i doświadczenie w merchandisingu i za odpowiednią opłatą świadczą obsługę merchandisingową.

 6. Dział marketingu: dział marketingu w organizacji może również odgrywać rolę w planowaniu i nadzorowaniu visual merchandisingu, szczególnie w kontekście kampanii promocyjnych i działań marketingowych.

Ostatecznie, skuteczny merchandising i visual merchandising zazwyczaj wymagają współpracy wielu osób i działów w sklepie lub firmie. Ważne jest, aby osoby odpowiedzialne za te zadania były kreatywne, zorientowane na klienta i dobrze zrozumiały strategię handlową oraz wizerunek marki.

Czym jest zewnętrzna obsługa merchandisingowa?

Zewnętrzna obsługa merchandisingowa to usługa polegająca na wynajmowaniu zewnętrznych firm lub specjalistów do zarządzania i przeprowadzania działań merchandisingowych w sklepach detalicznych lub innych miejscach sprzedaży. Firmy oferujące zewnętrzną obsługę merchandisingową specjalizują się w dostarczaniu profesjonalnych usług związanych z prezentacją produktów, organizacją przestrzeni sklepowej, etykietowaniem i innymi działaniami merchandisingowymi. Najczęściej specjalizują się w tym agencje merchandisingowe, ale usługi takie mogą być świadczone również przez zespoły zajmujące się projektowaniem przestrzeni sklepowej.

Dlaczego warto skorzystać z usług agencji merchandisingowej?

Zalety korzystania z outsourcingu obsługi merchandisingowej:

 1. Specjalistyczna wiedza i doświadczenie: firmy zewnętrzne, agencje merchandisingowe lub inni specjaliści merchandisingowi posiadają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w dziedzinie merchandisingu, co pozwala na profesjonalne zarządzanie prezentacją produktów.

 2. Skalowalność: można dostosować poziom usług merchandisingowych w zależności od potrzeb i okresów o większym ruchu w sklepie, na przykład w okresach świątecznych czy sezonów.

 3. Oszczędność czasu i zasobów: outsourcing merchandisingu pozwala pracownikom sklepu skoncentrować się na innych zadaniach, takich jak obsługa klienta, zamiast poświęcać czas na merchandising.

 4. Optymalizacja kosztów: zatrudnienie agencji merchandisingowej, która świadczy kompleksowe usługi merchandisingowe może być atrakcyjniejsze kosztowo niż zatrudnianie stałego personelu merchandisingowego, zwłaszcza w przypadku sklepów, które nie wymagają pełnoetatowego pracownika ds. merchandisingu.

 5. Elastyczność: agencje merchandisingowe mogą dostosować swoje usługi do konkretnych potrzeb i strategii biznesowej klienta, co pozwala na bardziej elastyczne zarządzanie merchandisingiem.

 6. Profesjonalne narzędzia i technologie: outsourcing obsługi merchandisingowej często obejmuje dostęp do profesjonalnych narzędzi i technologii, które pomagają w efektywnym zarządzaniu merchandisingiem.

 7. Monitorowanie i raportowanie: firmy zewnętrzne często dostarczają raporty i analizy dotyczące działań merchandisingowych, co pozwala na lepsze zrozumienie wyników i podejmowanie decyzji opartych na danych.

 8. Ekspertyza w różnych branżach: firmy zewnętrzne mogą obsługiwać różne branże i rodzaje sklepów, co oznacza, że posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie w różnych obszarach biznesu.

Warto jednak pamiętać, że outsourcing obsługi merchandisingowej nie jest odpowiedni dla wszystkich firm. Decyzja o skorzystaniu z tej usługi powinna być oparta na analizie konkretnych potrzeb i strategii biznesowej firmy. Dla niektórych przedsiębiorstw outsourcing merchandisingu może być efektywnym rozwiązaniem, które pomaga zwiększyć widoczność produktów i poprawić wyniki sprzedaży.

Jak uczyć się merchandisingu i VM?

Dla osób, które wiążą swoją karierę z pracą w sklepie detalicznym lub zarządzaniu markami handlowymi polecane są odpowiednie kursy:

 1. Kurs merchandisingu. Kurs merchandisingu to program szkoleniowy, który uczy zasad i technik zarządzania prezentacją produktów w sklepach detalicznych lub innych miejscach sprzedaży. Celem kursu jest przekazanie wiedzy i umiejętności związanych z merchandisingiem, takich jak organizacja przestrzeni sklepowej, etykietowanie produktów, rozmieszczanie towarów na półkach, zarządzanie zapasami, a także analiza wyników merchandisingowych. Kursy merchandisingu są polecane osobom pracującym w handlu detalicznym, kierownikom sklepów, pracownikom działu marketingu oraz osobom zainteresowanym karierą w branży detalicznej.

 2. Kurs Visual Merchandising (VM). Kurs Visual Merchandising, to program szkoleniowy, który skupia się na aspektach wizualnej prezentacji produktów w sklepach. Kurs VM koncentruje się na tworzeniu atrakcyjnych witryn sklepowych, organizacji przestrzeni sklepowej, wykorzystywaniu kolorów, oświetlenia i dekoracji, aby przyciągać uwagę klientów. Kursy VM są polecane osobom zainteresowanym projektowaniem wnętrz, dekoracją, modą, oraz osobom pracującym w handlu detalicznym, szczególnie w dziale visual merchandisingu.

Oba rodzaje kursów są dostępne w wielu instytucjach edukacyjnych, w tym szkołach zawodowych, uczelniach, kursach online i innych placówkach szkoleniowych. Są one odpowiednie dla osób, które chcą zdobyć lub rozwijać umiejętności związane z merchandisingiem i visual merchandisingiem, a także dla tych, którzy pracują lub zamierzają pracować w branży detalicznej lub związanej z projektowaniem przestrzeni sklepowej.

Sebastian Nowak

Sebastian Nowak

Redaktor Eventis.pl

Zajmuję się tematyką nowoczesnych technologii w biznesie, między innymi z zakresu marketingu internetowego (SEM, SEO, copywriting, systemy analityczne dla eCommerce), a także tematami specjalistycznych umiejętności zawodowych niezbędnych na stanowiskach specjalistów i menedżerów.

Polecane wydarzenia

Tower IT (Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP)

Django - jak zbudować prosty sklep internetowy?

 • już od 540 zł
 • już od 540 zł
Zapisz się
Akademia Marketingu ATRIUM

Merchandising - organizacja powierzchni sklepu

 • już od 1 833 zł
 • już od 1 833 zł
Zapisz się
Avenhansen Sp. z o.o.

Merchandising czyli jak bez kosztów podnieść sprzedaż w punkcie detalicznym czy placówce usługowej

 • już od 6 870 zł
 • już od 6 870 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne?
28 listopada 2023
Jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne?

Chcesz zorganizować konferencję i poszukujesz sprawdzonej sali konferencyjnej, która zapewni odpowiednią wygodę i oprawę dla twojego wydarzenia? Sprawdź jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne.

Czytaj więcej
Jak otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?
20 listopada 2023
Jak otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?

Dowiedz się w jaki sposób banki oceniają zdolność kredytową oraz jak można poprawić swoją zdolność kredytową poprzez długoterminowe planowanie finansów, co pomoże uzyskać pożyczkę.

Czytaj więcej
Zawody przyszłości: jakie kursy i szkolenia zrobić, aby znaleźć pracę?
17 listopada 2023
Zawody przyszłości: jakie kursy i szkolenia zrobić, aby znaleźć pracę?

Rynek pracy ulega szybkim zmianom, w wyniku których powstają zawody przyszłości. Warto dowiedzieć się na jakie zawody zapotrzebowanie rośnie oraz sprawdzić jak można znaleźć zatrudnienie w przyszłościowym zawodzie.

Czytaj więcej
Jak efektywnie promować stowarzyszenie i fundację w Internecie?
9 listopada 2023
Jak efektywnie promować stowarzyszenie i fundację w Internecie?

Prowadzenie fundacji lub stowarzyszenia przynosi dużo satysfakcji, ale wymaga też wiedzy i zaangażowania. Jak przyciągnąć uwagę potencjalnych darczyńców i wolontariuszy w zatłoczonym cyfrowym świecie?

Czytaj więcej