Artykuł sponsorowany

Nauka języków obcych. Poznaj najlepsze metody!

Biegłe władanie językiem obcym to nie tylko kwestia sprawnej komunikacji z ludźmi z innych krajów, ale to także otwarcie się na świat i możliwość poznania wielu różnych kultur w głębszy i bardziej bezpośredni sposób. Co ważne, nauka języków obcych wcale nie jest taka trudna, chociaż szkolna edukacja w tym zakresie zrobiła wszystko, aby taką się wydawała. Istnieją jednak sprawdzone metody, dzięki którym można nauczyć się sprawnie posługiwać wieloma językami w komunikatywny sposób i to bez konieczności kończenia studiów czy nawet zapisywania się na drogie kursy. Jakie to metody? Już wszystko wyjaśniamy!

Podstawa nauki języków obcych – zanurzenie w języku!

Wbrew pozorom podstawą w nauce języka obcego nie jest wkuwanie zasad gramatyki czy ortografii, fundamentem jest tutaj znajomość słownictwa – w tym nie tylko samych słówek, ale także podstawowych zwrotów językowych, które pozwalają na sprawną komunikację w codziennym zakresie. Dlatego też nauka języków obcych powinna polegać przede wszystkim na zaznajomieniu się z językiem i obyciem z nim.

Dziewczyna w trakcie uczenia się języka obcego

Tym samym obok nauki słówek i zwrotów zastosowanie znajduje tutaj metoda zanurzenia się w języku, która obejmuje otoczenie się nim w takim stopniu, w jakim jest to możliwe. Jeśli nie możemy w czasie nauki wyjechać do kraju, którego języka próbujemy się nauczyć, wystarczy:

 • oglądać filmy w języku oryginalnym przykładowo z polskimi napisami
 • słuchać muzyki w danym języku
 • czytać książki, gazety, serwisy online w danym języku

Powyższa metoda jest naprawdę prosta i wystarczy systematyczne zetknięcie z językiem, dzięki czemu z czasem będziemy rozumieć coraz więcej. Oczywiście nadal podstawą jest tutaj nauka słownictwa. W tym przypadku sprawdzi się inna bardzo popularna, a przy tym skuteczna i dostępna praktycznie dla wszystkich metoda nauki słówek, którą są fiszki.

tłumacz językowy

Nauka języków obcych z fiszek

Fiszki były swojego czasu prawdziwą rewolucją w systemie nauczania, do czego przyczynił się Sebastian Leitner, niemiecki publicysta, który stworzył bazującą na nich systematykę psychodydaktyczną. To właśnie za jego sprawą fiszki stały się jednym z najskuteczniejszych narzędzi do zapamiętywania różnego rodzaju informacji – w tym słówek i zwrotów w języku obcym.

Dzisiaj fiszki językowe oraz system nauki bazujący na specjalnie opracowanych interwałach powtórzeń, umożliwiają prostą i trwałą naukę języka obcego. Co ważne, naukę z fiszek można prowadzić w tradycyjny sposób, czyli na fiszkach zrobionych w formie specjalnych kartoników, jak i na aplikacjach z fiszkami na smartfona, tableta czy komputer.

Inne ciekawe metody nauki języka obcego stosowane przez poliglotów

Najcenniejszą kopalnią wiedzy o tym, jak uczyć się języków obcych, są poligloci, czyli osoby, które biegle władają wieloma różnymi językami. Wielu z nich obok fiszek stosuje także inne skuteczne metody nauki języka, do których zaliczyć można metodę imitowania i metodę kontekstualną, które można łączyć ze sobą. Ta pierwsza polega na słuchaniu native speakerów, czyli osób, dla których dany język jest rodzimym oraz naśladowanie ich wymowy i akcentu. Druga to nauka poprzez konwersacje, które pozwalają na naukę języka w sposób kontekstowy, a tym samym komunikatywny, umożliwiający porozumiewanie się w różnych codziennych sytuacjach.

Na czym polega metoda fiszek w nauce języka obcego?

Metoda fiszek (w angielskim nazywana "flashcards") to popularna technika nauki, która polega na wykorzystaniu małych kartek (lub cyfrowych odpowiedników), na których z jednej strony zapisać można słowo lub frazę w języku obcym, a z drugiej jej tłumaczenie lub definicję. Fiszki mogą też zawierać obrazy, dźwięki lub inne elementy wspomagające zapamiętywanie.

Oto jak można wykorzystać fiszki do nauki języka obcego:

 1. Tworzenie fiszek: na jednej stronie fiszki zapisujesz słowo lub frazę w języku obcym, a na drugiej jej tłumaczenie w języku ojczystym.

 2. Przeglądanie: przeglądasz fiszki, starając się przypomnieć sobie tłumaczenie lub znaczenie słowa przed odwróceniem fiszki.

 3. Powtórzenia: regularne przeglądanie i powtarzanie materiału to klucz do skuteczności tej metody. Dzięki powtarzaniu w odpowiednich odstępach czasu informacje lepiej utrwalają się w pamięci.

 4. Sortowanie: fiszki, które sprawiają ci trudność, możesz segregować i powtarzać częściej, natomiast te, które już dobrze znasz, możesz odłożyć na bok i wracać do nich rzadziej.

 5. Różnorodność: poza słownictwem, fiszki można wykorzystywać do nauki gramatyki, idiomów, fraz czy nawet całych zdań.

 6. Cyfrowe narzędzia: istnieje wiele aplikacji do nauki języków, które bazują na metodzie fiszek i automatyzują proces powtórek, dostosowując je do indywidualnych potrzeb użytkownika.

 7. Interaktywność: wersje cyfrowe pozwalają na dodawanie multimediów, co może uczynić naukę bardziej angażującą. Możesz dodawać zdjęcia, nagrania czy nawet filmy, aby ułatwić zapamiętywanie.

Korzystanie z fiszek to świetny sposób na utrwalanie słownictwa oraz innych elementów języka. Oferuje ona szybki i skuteczny sposób przeglądania dużej ilości informacji w krótkim czasie. Jednak warto pamiętać, że sama metoda fiszek to tylko jeden element skutecznej nauki języka – równie ważne są rozmowy, słuchanie, czytanie i pisanie w języku, którego się uczymy.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Polecane wydarzenia

Komunikacja empatyczna NVC - Porozumiewanie się bez przemocy – jak zastąpić język szakala językiem żyrafy?

 • już od 785 zł
 • od 785 zł
Zapisz się

Effective Online Business Meetings in English - spotkania online w języku angielskim

 • już od 990 zł
 • od 990 zł
Zapisz się

Successful Presentations in English - prowadzenie prezentacji w języku angielskim

 • już od 2 000 zł
 • od 2 000 zł
Zapisz się

Kurs języka angielskiego dla dzieci i młodzieży

 • już od 1 500 zł
 • od 1 500 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Jak zakup followersów na Instagramie może przyczynić się do sukcesu Twojego konta?
4 czerwca 2024
Jak zakup followersów na Instagramie może przyczynić się do sukcesu Twojego konta?

Zakup followersów na Instagramie to coraz popularniejsza strategia wśród osób pragnących szybko zwiększyć swoją widoczność na tej platformie. Czy warto to robić?

Czytaj więcej
Psychologia w biznesie – studia I stopnia. Kto powinien się na nie zapisać?
4 czerwca 2024
Psychologia w biznesie – studia I stopnia. Kto powinien się na nie zapisać?

Relacje interpersonalne odgrywają ogromną rolę w życiu prywatnym i w biznesie. Studia Psychologia w biznesie pozwalają zbudować kompetencje niezbędne do skutecznego zarządzania.

Czytaj więcej
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej
17 maja 2024
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej

Dowiedz się co to jest ajurweda, jakie są zasady ajurwedy oraz jakie korzyści dla zdrowia może przynieść życie w zgodzie z zasadami ajurwedy oraz praktykowanie zabiegów zalecanych przez ten naturalny system medycyny.

Czytaj więcej
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?
15 maja 2024
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?

Media społecznościowe są nieodłączną częścią budowania firmy oraz swojej pozycji zawodowej. Dowiedz się jak wykorzystać LinkedIn, największą platformę społecznościową dla profesjonalistów.

Czytaj więcej