Sebastian Nowak

System 5S: co to jest 5s, jakie są zasady 5s?

Filozofia Lean Management w znacznym stopniu opiera się o minimalizm, dążenie do harmonii i porządku. Nic więc dziwnego, że jednym z jej narzędzi jest zbiór zasad dążących do utrzymania uporządkowanego, dobrze zorganizowanego i bezpiecznego środowiska pracy. Zbór ten nazwano 5S, ponieważ składa się z pięciu kroków opisanych japońskimi słowami na literę S. Dowiedz się więcej co to jest 5s i poznaj zasady systemu 5s.

Spis treści:

 1. System 5S
 2. Zasady 5S
 3. 5S – korzyści
 4. Zasady 5S na produkcji, 5S w biurze…
 5. Podsumowanie
System 5S

Co to jest 5s? 5s (Five S) to metoda zarządzania, która stawia za nadrzędny cel wizualną, uporządkowaną organizację stanowiska pracy. System 5s ułatwia identyfikację i eliminację marnotrawstwa. Podstawą systemu 5s jest zaangażowanie całego personelu w proces doskonalenia i generowania pomysłów na usprawnienia.

Zasady 5S nawiązują do filozofii postępowania Japończyków w życiu codziennym. To ważny element Lean Management (stąd często nowa o Lean 5S), który ma na celu podniesienie bezpieczeństwa na stanowisku pracy przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności (poprzez eliminację marnotrawstwa). Wdrażanie 5S odbywa się etapami, zgodnie z zasadami 5S.

System 5S występuje też pod nazwami metoda 5S, zasada 5s, standard 5S, 5s lean, technika 5s…

Zasady 5S
 1. Seiri – sortowanie i selekcja. Polega głównie na zidentyfikowaniu i wyeliminowaniu zbędnych elementów. Często wykorzystuje akcję czerwonej etykiety (red tagging).
 2. Seiton – systematyka. Na tym etapie układa się i porządkuje rzeczy zgodnie z zasadą „miejsce dla wszystkiego i wszystko na swoim miejscu”.
 3. Seiso – sprzątanie. Na tym etapie określa się co, w jaki sposób i jak często należy sprzątać oraz kto powinien to robić.
 4. Seiketsu – standaryzacja. Polega na opracowaniu i wdrożeniu wytycznych dla realizacji pierwszych trzech kroków.
 5. Shitsuke – samodyscyplina (samodoskonalenie). To etap polegający na utrzymaniu osiągniętych rezultatów i wdrożenia zawartych w poprzednich krokach rozwiązań do codziennej pracy.

Zasady 5S mają na celu zmniejszyć liczbę błędów, podnieść wydajność pracy, poprawić organizację pracy oraz zbudować zaangażowanie pracowników w proces podnoszenia efektywności działania przedsiębiorstwa.

5S – korzyści

Stosowanie modelu 5S niesie za sobą ogrom korzyści i pomaga wdrażać również inne założenia związane z Lean Management. Do najważniejszych pozytywnych skutków jego wprowadzenia należą:

 • zmniejszenie liczby wypadków przy pracy,
 • redukcja błędów,
 • poprawa jakości produktów i usług,
 • zwiększanie satysfakcji klientów,
 • poprawa produktywności – wyeliminowanie wielu zbędnych czynności,
 • obniżenie kosztów działalności – ze względu na redukcję marnotrawstwa,
 • poprawa stanu technicznego maszyn i urządzeń,
 • lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni,
 • ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko – m.in. poprzez redukcję zużycia surowców czy produkowanych odpadów,
 • zaangażowanie pracowników w sprawy istotne dla firmy oraz danie im poczucia sprawczości.

Ważne jest jednak zaangażowanie całej organizacji – również kierownictwa najwyższego szczebla oraz liderów liniowych, których zadaniem jest przekazanie celu, korzyści i zasad stosowania systemu 5S pracownikom. Tylko wówczas system 5S przyniesie oczekiwane rezultaty.

Zasady 5S na produkcji, 5S w biurze…

System 5S pomyślany został o środowisku produkcyjnym. Stosowany jest przede wszystkim na halach produkcyjnych i montażowych, między innymi w motoryzacji, lotnictwie, robotyce itp. Metody i techniki organizacji stanowisk pracy zgodnie z 5S z powodzeniem mogą być jednak stosowane w pracy biurowej czy też innych obszarach (organizacja pracy w gastronomii, handlu, opiece zdrowotnej…). 5S jest uniwersalnym podejściem, pozwalającym osiągnąć wyższą efektywność pracy w wielu obszarach, na przykład poprzez optymalizację pracy kuchni, lepsze zdefiniowanie miejsc przechowywania produktów i sprzętów, usunięcie zbędnych elementów wyposażenia kuchni itp. Podobnie praca biura może zostać usprawniona poprzez lepsze zorganizowanie przestrzeni biurowej, dostęp do sprzętów, dokumentów itp.

Gdzie współcześnie stosuje się 5S?

 • 5s na produkcji, 5s na hali produkcyjnej
 • 5s w biurze
 • 5s w gastronomii, 5s w kuchni
 • 5s w magazynie

Chcąc wdrożyć 5S na produkcji, w biurze czy w dowolnym innym obszarze funkcjonowania przedsiębiorstwa warto skorzystać ze szkolenia 5S, które pozwoli zdobyć wiedzę teoretyczną o 5S, jak i rozwinąć praktyczne umiejętności niezbędne do wdrożenia 5s w firmie. Szkolenie 5S pozwala zbudować świadomość dotyczącą ważnych elementów metody oraz dobrych praktyk wdrażania systemu 5S w organizacji, jak też odpowiada na pytanie jak przeprowadzić audyt 5S, który powinien być pierwszym krokiem do wdrożenia systemu 5S w przedsiębiorstwie. Szkolenia 5S polecane są wszystkim menedżerom, którzy odpowiedzialni będą w firmie za wdrożenie zasad 5S w swoich zespołach, jak też osobom prowadzącym audyt 5S. Warto rozważyć również inne szkolenia Lean oraz szkolenia Kaizen, pozwalające na co dzień zwiększać produktywność w organizacji.

Podsumowanie

System 5S oraz zasady 5S należą do podstawowych narzędzi Lean Management. Ich zastosowanie pozwala poprawić organizację stanowisk pracy poprzez m.in. ścisłe wyznaczenie miejsc przechowywania narzędzi, urządzeń, dokumentów i innych przedmiotów niezbędnych w codziennej pracy; wprowadzenie stałych zasad postępowania i pracy pozwalających na osiągnięcie wyższej produktywności. System 5S pozwala również zaangażować pracowników w sprawy firmy oraz wykorzystać ich wiedzę i umiejętności w procesie ciągłego doskonalenia. Wdrożenie zasad 5S wymaga zaangażowania całego personelu, ale nie wiąże się z dużymi kosztami wdrożeniowymi, co sprawia że system 5S może przełożyć się na osiąganie wyższej rentowności.

Co to jest 5S? 5s to metoda zarządzania z obszaru Lean Management, której celem jest efektywna organizacja stanowiska pracy poprzez wizualne jego zaplanowanie. Jakie są zasady 5S? Pięć zasad 5S to: Seiri (sortowanie i selekcja), Seiton (systematyka), Seiso (sprzątanie), Seiketsu (standaryzacja), Shitsuke (samodyscyplina/samodoskonalenie). Jakie są zalety 5S? 5S pozwala zmniejszyć liczbę błędów, poprawić wydajność pracy poprzez jej lepszą organizację oraz zwiększyć zaangażowanie pracowników w sprawy przedsiębiorstwa. Gdzie można zastosować 5S? Zasady 5S można zastosować na produkcji, na hali produkcyjnej, w biurze, w kuchni, na magazynie itp. Pod jakimi nazwami występuje 5S? W obiegu używa się nazw takich jak metoda 5S, system 5S, zasada 5S, standard 5S, 5S lean oraz technika 5S.

Sebastian Nowak

Sebastian Nowak

Redkator Eventis.pl

Zajmuję się tematyką nowoczesnych technologii w biznesie, między innymi z zakresu marketingu internetowego (SEM, SEO, copywriting, systemy analityczne dla eCommerce), a także tematami specjalistycznych umiejętności zawodowych niezbędnych na stanowiskach specjalistów i menedżerów.

Polecane wydarzenia

5S - Organizacja miejsca pracy w praktyce

 • już od 1 017 zł
 • już od 1 017 zł
Zapisz się
J.G.Training

Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy

 • już od 690 zł
 • już od 690 zł
Zapisz się

Trening radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy

 • już od 1 290 zł
 • już od 1 290 zł
Zapisz się
Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Specjalista ds. kadr i płac 2022/2023. Kompendium prawa pracy i naliczania wynagrodzeń w praktyce. 3-dniowe szkolenie w Zakopanem

 • już od 1 687 zł
 • już od 1 687 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Najskuteczniejsze formy reklamy dla firm – które warto znać?
27 września 2023
Najskuteczniejsze formy reklamy dla firm – które warto znać?

Współczesny marketing to jedna z najbardziej kreatywnych i rozwijających się w zaskakującym tempie branż. Polega na promowaniu marek czy produktów w taki sposób, aby realnie wpływać na decyzje konsumentów.

Czytaj więcej
Szukasz oferty na pozycjonowanie strony? Oto dlaczego warto wybrać Aktywny Model Rozliczeń
22 września 2023
Szukasz oferty na pozycjonowanie strony? Oto dlaczego warto wybrać Aktywny Model Rozliczeń

Coraz więcej klientów decyduje się na zakupy online. Jak jednak sprawić, że nasz sklep internetowy zajmie wysoką pozycję w wyszukiwarce Google? Jak skutecznie pozycjonować strony internetowe?

Czytaj więcej
Masowa wysyłka SMS dla biznesu, czyli kilka słów o tym, dlaczego potrzeby branży są tak ważne
15 września 2023
Masowa wysyłka SMS dla biznesu, czyli kilka słów o tym, dlaczego potrzeby branży są tak ważne

Dowiedz się jak wykorzystać masową wysyłkę SMS w zgodzie z potrzebami twoich klientów i specyfiką branży, w której działa twoje przedsiębiorstwo.

Czytaj więcej
Co zrobić, aby szybko i sprawnie uzyskać kredyt gotówkowy?
14 września 2023
Co zrobić, aby szybko i sprawnie uzyskać kredyt gotówkowy?

Istnieje wiele rodzajów pożyczek bankowych, wśród których możemy wyróżnić między innymi kredyty hipoteczne, firmowe i konsolidacyjne. Jednak największą popularnością cieszą się pożyczki, które pozwalają uzyskać finansowanie na dowolny cel.

Czytaj więcej