Radosław Skrzynecki

System 5S: co to jest 5s, jakie są zasady 5s?

Filozofia Lean Management w znacznym stopniu opiera się o minimalizm, dążenie do harmonii i porządku. Nic więc dziwnego, że jednym z jej narzędzi jest zbiór zasad dążących do utrzymania uporządkowanego, dobrze zorganizowanego i bezpiecznego środowiska pracy. Zbór ten nazwano 5S, ponieważ składa się z pięciu kroków opisanych japońskimi słowami na literę S. Dowiedz się więcej co to jest 5s i poznaj zasady systemu 5s.

Spis treści:

  1. System 5S
  2. Zasady 5S
  3. 5S – korzyści
  4. Zasady 5S na produkcji, 5S w biurze…
  5. Podsumowanie
System 5S

Co to jest 5s? 5s (Five S) to metoda zarządzania, która stawia za nadrzędny cel wizualną, uporządkowaną organizację stanowiska pracy. System 5s ułatwia identyfikację i eliminację marnotrawstwa. Podstawą systemu 5s jest zaangażowanie całego personelu w proces doskonalenia i generowania pomysłów na usprawnienia.

Zasady 5S nawiązują do filozofii postępowania Japończyków w życiu codziennym. To ważny element Lean Management (stąd często nowa o Lean 5S), który ma na celu podniesienie bezpieczeństwa na stanowisku pracy przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności (poprzez eliminację marnotrawstwa). Wdrażanie 5S odbywa się etapami, zgodnie z zasadami 5S.

System 5S występuje też pod nazwami metoda 5S, zasada 5s, standard 5S, 5s lean, technika 5s…

Zasady 5S
  1. Seiri – sortowanie i selekcja. Polega głównie na zidentyfikowaniu i wyeliminowaniu zbędnych elementów. Często wykorzystuje akcję czerwonej etykiety (red tagging).
  2. Seiton – systematyka. Na tym etapie układa się i porządkuje rzeczy zgodnie z zasadą „miejsce dla wszystkiego i wszystko na swoim miejscu”.
  3. Seiso – sprzątanie. Na tym etapie określa się co, w jaki sposób i jak często należy sprzątać oraz kto powinien to robić.
  4. Seiketsu – standaryzacja. Polega na opracowaniu i wdrożeniu wytycznych dla realizacji pierwszych trzech kroków.
  5. Shitsuke – samodyscyplina (samodoskonalenie). To etap polegający na utrzymaniu osiągniętych rezultatów i wdrożenia zawartych w poprzednich krokach rozwiązań do codziennej pracy.

Zasady 5S mają na celu zmniejszyć liczbę błędów, podnieść wydajność pracy, poprawić organizację pracy oraz zbudować zaangażowanie pracowników w proces podnoszenia efektywności działania przedsiębiorstwa.

5S – korzyści

Stosowanie modelu 5S niesie za sobą ogrom korzyści i pomaga wdrażać również inne założenia związane z Lean Management. Do najważniejszych pozytywnych skutków jego wprowadzenia należą:

  • zmniejszenie liczby wypadków przy pracy,
  • redukcja błędów,
  • poprawa jakości produktów i usług,
  • zwiększanie satysfakcji klientów,
  • poprawa produktywności – wyeliminowanie wielu zbędnych czynności,
  • obniżenie kosztów działalności – ze względu na redukcję marnotrawstwa,
  • poprawa stanu technicznego maszyn i urządzeń,
  • lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni,
  • ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko – m.in. poprzez redukcję zużycia surowców czy produkowanych odpadów,
  • zaangażowanie pracowników w sprawy istotne dla firmy oraz danie im poczucia sprawczości.

Ważne jest jednak zaangażowanie całej organizacji – również kierownictwa najwyższego szczebla oraz liderów liniowych, których zadaniem jest przekazanie celu, korzyści i zasad stosowania systemu 5S pracownikom. Tylko wówczas system 5S przyniesie oczekiwane rezultaty.

Zasady 5S na produkcji, 5S w biurze…

System 5S pomyślany został o środowisku produkcyjnym. Stosowany jest przede wszystkim na halach produkcyjnych i montażowych, między innymi w motoryzacji, lotnictwie, robotyce itp. Metody i techniki organizacji stanowisk pracy zgodnie z 5S z powodzeniem mogą być jednak stosowane w pracy biurowej czy też innych obszarach (organizacja pracy w gastronomii, handlu, opiece zdrowotnej…). 5S jest uniwersalnym podejściem, pozwalającym osiągnąć wyższą efektywność pracy w wielu obszarach, na przykład poprzez optymalizację pracy kuchni, lepsze zdefiniowanie miejsc przechowywania produktów i sprzętów, usunięcie zbędnych elementów wyposażenia kuchni itp. Podobnie praca biura może zostać usprawniona poprzez lepsze zorganizowanie przestrzeni biurowej, dostęp do sprzętów, dokumentów itp.

Gdzie współcześnie stosuje się 5S?

  • 5s na produkcji, 5s na hali produkcyjnej
  • 5s w biurze
  • 5s w gastronomii, 5s w kuchni
  • 5s w magazynie

Chcąc wdrożyć 5S na produkcji, w biurze czy w dowolnym innym obszarze funkcjonowania przedsiębiorstwa warto skorzystać ze szkolenia 5S, które pozwoli zdobyć wiedzę teoretyczną o 5S, jak i rozwinąć praktyczne umiejętności niezbędne do wdrożenia 5s w firmie. Szkolenie 5S pozwala zbudować świadomość dotyczącą ważnych elementów metody oraz dobrych praktyk wdrażania systemu 5S w organizacji, jak też odpowiada na pytanie jak przeprowadzić audyt 5S, który powinien być pierwszym krokiem do wdrożenia systemu 5S w przedsiębiorstwie. Szkolenia 5S polecane są wszystkim menedżerom, którzy odpowiedzialni będą w firmie za wdrożenie zasad 5S w swoich zespołach, jak też osobom prowadzącym audyt 5S. Warto rozważyć również inne szkolenia Lean oraz szkolenia Kaizen, pozwalające na co dzień zwiększać produktywność w organizacji.

Podsumowanie

System 5S oraz zasady 5S należą do podstawowych narzędzi Lean Management. Ich zastosowanie pozwala poprawić organizację stanowisk pracy poprzez m.in. ścisłe wyznaczenie miejsc przechowywania narzędzi, urządzeń, dokumentów i innych przedmiotów niezbędnych w codziennej pracy; wprowadzenie stałych zasad postępowania i pracy pozwalających na osiągnięcie wyższej produktywności. System 5S pozwala również zaangażować pracowników w sprawy firmy oraz wykorzystać ich wiedzę i umiejętności w procesie ciągłego doskonalenia. Wdrożenie zasad 5S wymaga zaangażowania całego personelu, ale nie wiąże się z dużymi kosztami wdrożeniowymi, co sprawia że system 5S może przełożyć się na osiąganie wyższej rentowności.

Co to jest 5S? 5s to metoda zarządzania z obszaru Lean Management, której celem jest efektywna organizacja stanowiska pracy poprzez wizualne jego zaplanowanie. Jakie są zasady 5S? Pięć zasad 5S to: Seiri (sortowanie i selekcja), Seiton (systematyka), Seiso (sprzątanie), Seiketsu (standaryzacja), Shitsuke (samodyscyplina/samodoskonalenie). Jakie są zalety 5S? 5S pozwala zmniejszyć liczbę błędów, poprawić wydajność pracy poprzez jej lepszą organizację oraz zwiększyć zaangażowanie pracowników w sprawy przedsiębiorstwa. Gdzie można zastosować 5S? Zasady 5S można zastosować na produkcji, na hali produkcyjnej, w biurze, w kuchni, na magazynie itp. Pod jakimi nazwami występuje 5S? W obiegu używa się nazw takich jak metoda 5S, system 5S, zasada 5S, standard 5S, 5S lean oraz technika 5S.

Radosław Skrzynecki

Radosław Skrzynecki

Redkator Eventis.pl

Posiadam wieloletnie doświadczenie redaktorskie w obszarach prawa, zarządzania strategicznego, kontroli jakości oraz ochrony środowiska. Skupiam się głównie na wyzwaniach branż takich jak budownictwo, przemysł i produkcja, motoryzacja oraz TSL. W swoich artykułach staram się w sposób prosty pisać o nawet najbardziej złożonych kwestiach, które mają wpływ na działanie firm w powyższych sektorach i obszarach.

Polecane wydarzenia

5S w praktyce - organizacja miejsca pracy

  • już od 1 390 zł
  • od 1 390 zł
Zapisz się
Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

5S w praktyce - organizacja miejsca pracy - 2-dniowe warsztaty szkoleniowe i gra symulacyjna.

  • już od 1 435 zł
  • od 1 435 zł
Zapisz się
Międzynarodowy Instytut Szkoleń Specjalistycznych IIST

5S w praktyce - organizacja miejsca pracy - 2-dniowe warsztaty szkoleniowe i gra symulacyjna.

  • już od 1 532 zł
  • od 1 532 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

O co chodzi z sygnalistami w firmie? Dla kogo nowy obowiązek?
10 września 2024
O co chodzi z sygnalistami w firmie? Dla kogo nowy obowiązek?

Nowe przepisy o ochronie sygnalistów to krok w kierunku zapewnienia przejrzystości i uczciwości w działaniu organizacji - zarówno z sektora prywatnego jak i publicznego. Co warto wiedzieć o nowych regulacjach?

Czytaj więcej
Selekcja i rekrutacja. Przegląd nowoczesnych metod i narzędzi.
10 września 2024
Selekcja i rekrutacja. Przegląd nowoczesnych metod i narzędzi.

Prowadzenie rekrutacji i selekcja pracowników to niezwykle ważne procesy w każdej firmie, zwłaszcza na wysoko konkurencyjnym rynku. Warto znać i stosować nowoczesne metody i narzędzia, które mogą wspierać wybór i zatrudnianie pracowników.

Czytaj więcej
Konferencja bez komplikacji, czyli jaki sprzęt wybrać podczas organizacji wydarzenia?
4 września 2024
Konferencja bez komplikacji, czyli jaki sprzęt wybrać podczas organizacji wydarzenia?

Organizacja konferencji to zadanie wymagające przygotowania i zapewnienia niezbędnego sprzętu. Dowiedz się więcej o doborze sprzętu technicznego oraz multimedialnego, który pomaga przeprowadzić konferencję na najwyższym poziomie.

Czytaj więcej
Jak prawidłowo dbać o drukarkę?
26 sierpnia 2024
Jak prawidłowo dbać o drukarkę?

Każda drukarka, zarówno w biurze, jak i w domu, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Brak uwagi może prowadzić do jej przedwczesnego zużycia, obniżenia jakości wydruków, a nawet kosztownych napraw. Jak więc dbać o drukarkę?

Czytaj więcej