Artykuł sponsorowany

Tableau kurs - kompletny poradnik dla początkujących i zaawansowanych

Tableau, lider w dziedzinie inteligentnej wizualizacji danych, oferuje potężne i intuicyjne rozwiązania, które umożliwiają organizacjom wszystkich rozmiarów przekształcać surowe dane w łatwe do zrozumienia, interaktywne i atrakcyjne wizualizacje. Dzięki tym możliwościom, decyzje biznesowe są podejmowane szybciej i na bardziej solidnym fundamencie. Tableau, stworzone z myślą o użytkownikach na każdym poziomie umiejętności, demokratyzuje analizę danych, umożliwiając zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom eksplorowanie, analizowanie, tworzenie oraz dzielenie się wizualizacjami danych bez potrzeby głębokiej wiedzy technicznej. Dzięki funkcji przeciągania i upuszczania, użytkownicy mogą łatwo tworzyć wykresy, pulpit nawigacyjne oraz animacje, które ożywiają dane, odkrywając ukryte wzorce i insighty. Zastosowanie Tableau sięga daleko poza tradycyjne funckcje i biznesy, znajdując swoje miejsce w różnorodnych branżach, takich jak zdrowie, edukacja, rząd oraz sektor non-profit, gdzie pomaga w analizie danych i podejmowaniu lepszych decyzji opartych na danych. Niezależnie od tego, czy chodzi o optymalizację procesów logistycznych, monitorowanie trendów sprzedażowych, czy analizę wyników badań, Tableau oferuje elastyczność i moc, aby sprostać wyzwaniom analizy danych w dzisiejszym złożonym świecie.

Wizualizacja danych

Dlaczego warto uczyć się Tableau?

W dzisiejszym świecie, gdzie dane generowane są w ogromnych ilościach każdego dnia, umiejętność szybkiego przekształcania tych danych w przystępne informacje staje się nie tylko atutem, ale wręcz koniecznością. Tableau jako jedno z wiodących narzędzi do wizualizacji danych, oferuje nie tylko bogaty zestaw funkcji do tworzenia zaawansowanych wizualizacji, ale również intuicyjność i elastyczność, które umożliwiają użytkownikom na każdym poziomie zaawansowania przekształcanie danych w przejrzyste i interaktywne historie. Oto kilka powodów, dla których warto zainwestować czas w naukę Tableau:

Zwiększenie zdolności decyzyjnych

W oparciu o wizualne reprezentacje danych, Tableau umożliwia szybsze i bardziej świadome podejmowanie decyzji. Przejrzyste wykresy i pulpit nawigacyjne pozwalają na łatwe identyfikowanie trendów, wzorców i anomalii, co jest kluczowe w procesie decyzyjnym.

Demokratyzacja danych

Tableau umożliwia użytkownikom z różnymi umiejętnościami analitycznymi dostęp do danych i ich analizy. Dzięki łatwemu w użyciu interfejsowi i funkcji przeciągnij i upuść, nawet osoby bez głębokiej wiedzy technicznej mogą tworzyć zaawansowane wizualizacje.

Zwiększenie wartości dla organizacji

Umiejętność efektywnego korzystania z Tableau może znacznie zwiększyć wartość, jaką wnosisz do swojej organizacji. Poprawiając jakość analiz danych i prezentacji, pomagasz w lepszym zrozumieniu kluczowych wskaźników biznesowych i w efekcie przyczyniasz się do wzrostu efektywności operacyjnej.

 Elastyczność i skalowalność

Tableau doskonale sprawdza się zarówno w małych projektach, jak i w rozległych przedsięwzięciach korporacyjnych. Może być stosowane do analizy danych z różnych źródeł, od prostych arkuszy kalkulacyjnych po złożone bazy danych, co czyni je narzędziem uniwersalnym i przyszłościowym.

 Rozwój kariery

Znajomość Tableau jest coraz częściej wymagana lub pożądana w wielu branżach i rolach zawodowych. Umiejętność ta może otworzyć drzwi do nowych możliwości kariery, zwłaszcza w dziedzinach, gdzie dane odgrywają kluczową rolę, takich jak analiza biznesowa, data science, marketing i wiele innych.

Podstawy Tableau

Rozpoczynając przygodę z Tableau, stajesz przed szansą odkrycia, jak to potężne narzędzie może zmienić sposób, w jaki pracujesz z danymi. Tableau oferuje szerokie możliwości wizualizacji i analizy danych, czyniąc je przystępnymi i zrozumiałymi dla szerokiego grona użytkowników. Oto, co musisz wiedzieć, aby zacząć:

Instalacja i konfiguracja środowiska Tableau

 • Wybór wersji Tableau: Tableau oferuje różne wersje swojego oprogramowania, w tym Tableau Desktop, Tableau Public (darmowa wersja z ograniczonymi możliwościami) i Tableau Server/Online dla potrzeb przedsiębiorstw. Decyzja o wyborze zależy od Twoich potrzeb analitycznych i wymagań dotyczących współdzielenia danych.
 • Instalacja: Po wybraniu odpowiedniej wersji, proces instalacji jest prosty i intuicyjny. Śledź instrukcje instalatora, aby zainstalować oprogramowanie na swoim komputerze.

Przegląd interfejsu użytkownika Tableau

Po uruchomieniu Tableau, zostaniesz powitany przez czysty i przyjazny interfejs, który dzieli się na kilka kluczowych obszarów:

 • Strona startowa: Tutaj znajdziesz opcje do tworzenia nowych projektów, otwierania istniejących, dostęp do zasobów edukacyjnych i inspiracje.
 • Obszar pracy: Główne pole, gdzie tworzone są wizualizacje. Zawiera pasek narzędzi, panel danych i kartę wizualizacji.
 • Panel danych: Tutaj dodajesz i zarządzasz danymi w swoich projektach. Możesz importować dane z różnych źródeł i przygotowywać je do analizy.
 • Pasek narzędzi: Zawiera narzędzia do tworzenia i edycji wizualizacji, w tym opcje sortowania, filtrowania i zmiany typu wykresu.

Podstawowe terminy i koncepcje

 • Źródła danych: Tableau umożliwia połączenie z różnymi źródłami danych, od prostych plików Excel po złożone bazy danych SQL i dane w chmurze.
 • Arkusze: Miejsce, gdzie tworzysz indywidualne wizualizacje (wykresy, mapy itp.). Możesz eksperymentować z różnymi typami wizualizacji, aby znaleźć najlepszy sposób prezentacji danych.
 • Pulpity nawigacyjne: Pozwalają na łączenie wielu wizualizacji na jednym ekranie, tworząc interaktywne raporty i prezentacje. Dają możliwość przedstawienia kompleksowej historii danych.
 • Opowieści: Służą do tworzenia sekwencji pulpitów nawigacyjnych i wizualizacji, które razem opowiadają spójną historię na temat danych.

Rozpoczynając pracę z Tableau, kluczowe jest zrozumienie, jak te elementy współpracują ze sobą, umożliwiając tworzenie zaawansowanych analiz i prezentacji danych. W miarę jak będziesz eksplorować Tableau, odkryjesz coraz to nowe funkcje i możliwości, które uczynią Twoje analizy jeszcze bardziej wnikliwe i przekonujące. Pamiętaj, że sukces w pracy z Tableau zaczyna się od solidnych podstaw, więc eksperymentuj, ucz się i wykorzystaj potencjał tego narzędzia do maksimum.

Implementacja i przetwarzanie danych w Tableau

Zrozumienie, jak skutecznie zaimplementować i przetworzyć dane w Tableau, jest kluczowe dla uzyskania dokładnych i znaczących wizualizacji. Ten etap jest fundamentem, na którym opierają się wszystkie kolejne kroki analizy danych. Oto przewodnik po podstawowych aspektach załadunku i przetwarzania danych w Tableau:

Importowanie danych do Tableau

 • Wybór źródeł danych: Tableau oferuje elastyczność w wyborze źródeł danych, pozwalając na łączenie się z plikami lokalnymi (np. Excel, CSV), bazami danych (SQL, PostgreSQL), a także danymi w chmurze (Google Sheets, Salesforce). Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego źródła danych dla Twojego projektu.
 • Łączenie danych: Po wybraniu źródła danych, Tableau umożliwi Ci podgląd danych i konfigurację połączenia. W tym miejscu możesz zdecydować, które tabele lub arkusze mają zostać zaimportowane i jak mają być one połączone (na przykład poprzez relacje lub złączenia).

Przygotowanie i czyszczenie danych

 • Przegląd danych: Po załadowaniu danych do Tableau, ważne jest dokładne przejrzenie ich pod kątem kompletności i dokładności. Szukaj brakujących wartości, błędów w danych lub nieprawidłowych formatów, które mogłyby wpłynąć na analizę.
 • Czyszczenie danych: Tableau oferuje narzędzia do czyszczenia danych, takie jak zmiana typów danych, korygowanie błędnych lub brakujących wartości, a także przekształcanie i agregowanie danych. Te kroki są kluczowe, aby upewnić się, że Twoje dane są gotowe do analizy.
 • Tworzenie związków danych: W przypadku pracy z danymi pochodzącymi z wielu źródeł, Tableau umożliwia tworzenie związków między tabelami. Pozwala to na efektywne analizowanie danych z różnych tabel bez konieczności fizycznego łączenia ich w jedną tabelę.

Zaawansowane techniki przetwarzania

 • Tworzenie obliczeń: Dla bardziej zaawansowanej analizy, możesz tworzyć własne obliczenia w Tableau, co pozwoli na generowanie nowych danych wynikowych, takich jak wskaźniki czy agregacje, które nie były dostępne w pierwotnym zbiorze danych.
 • Używanie parametrów: Parametry w Tableau pozwalają na dodanie interaktywności do Twoich wizualizacji, umożliwiając użytkownikom wprowadzanie własnych wartości lub wybieranie opcji, które mogą zmieniać sposób analizy danych.
 • Filtrowanie i sortowanie danych: Skuteczne zarządzanie widocznością danych jest kluczowe. Tableau oferuje zaawansowane opcje filtrowania i sortowania, które pomagają skupić uwagę na najważniejszych aspektach danych.

Opanowanie tych etapów implementacji i przetwarzania danych w Tableau jest fundamentem, który pozwala na budowanie dokładnych i przekonujących wizualizacji. Pamiętaj, że jakość wizualizacji zawsze zależy od jakości przetworzonych danych, dlatego poświęcenie odpowiedniej uwagi temu etapowi może znacząco wpłynąć na sukces Twoich projektów analitycznych. Tableau zapewnia potężne narzędzia do zarządzania danymi, które jeśli są właściwie wykorzystane, mogą odkryć przed Tobą nowe perspektywy i insighty, prowadząc do bardziej świadomych decyzji.

Tworzenie wizualizacji danych w Tableau

Wizualizacja danych jest sercem pracy z Tableau, pozwalając na przekształcenie skomplikowanych zbiorów danych w klarowne, intuicyjne obrazy, które ułatwiają zrozumienie i analizę. Aby efektywnie korzystać z tej mocy, ważne jest, aby znać podstawowe kroki i techniki tworzenia wizualizacji w Tableau. Oto jak możesz rozpocząć:

Podstawy tworzenia wykresów i grafik

 • Wybór typu wizualizacji: Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego typu wykresu lub grafiki, który najlepiej przedstawi Twoje dane. Tableau oferuje szeroką gamę typów wizualizacji, od klasycznych wykresów słupkowych i liniowych, po bardziej złożone wizualizacje, takie jak mapy cieplne, drzewa sankeya, czy diagramy punktowe.
 • Użycie przeciągnij i upuść: Tableau wykorzystuje intuicyjny interfejs przeciągnij i upuść, co ułatwia tworzenie wizualizacji. Możesz łatwo przeciągnąć pola danych do odpowiednich miejsc na osi wykresu, aby zobaczyć natychmiastowe efekty Twoich wyborów.

Eksploracja różnych typów wizualizacji i ich zastosowań

 • Dostosowanie do celu: Wybór typu wizualizacji powinien być podyktowany celem analizy i naturą danych. Na przykład, wykresy liniowe świetnie nadają się do przedstawiania danych czasowych, podczas gdy wykresy kołowe mogą być użyte do pokazania proporcji.
 • Innowacyjne podejścia: Nie bój się eksperymentować z mniej konwencjonalnymi typami wizualizacji. Tableau umożliwia tworzenie niestandardowych wizualizacji, które mogą lepiej pasować do Twoich specyficznych potrzeb analizy.

Praktyczne porady dotyczące projektowania efektywnych wizualizacji

 • Klarowność i prostota: Najskuteczniejsze wizualizacje są te, które przekazują informacje w jasny i zrozumiały sposób. Unikaj przeciążania wykresów zbędnymi elementami, które mogą rozpraszać lub zaciemniać przekaz.
 • Wykorzystanie koloru: Kolor jest potężnym narzędziem w wizualizacji danych, które może pomóc wyróżnić kluczowe informacje lub grupy danych. Używaj kolorów konsekwentnie i z rozwagą, aby uniknąć zamieszania.
 • Dodawanie etykiet i tytułów: Etykiety danych i tytuły wykresów są kluczowe dla zrozumienia prezentowanych informacji. Upewnij się, że są one czytelne i zawierają wszystkie niezbędne informacje do interpretacji danych.
 • Interaktywność: Jedną z głównych zalet Tableau jest możliwość tworzenia interaktywnych wizualizacji. Wykorzystaj filtry, przewijanie i inne elementy interaktywne, aby użytkownicy mogli głębiej eksplorować dane.

Zaawansowane techniki wizualizacji i analizy w Tableau

Gdy opanujesz podstawy Tableau, nadszedł czas, by zgłębić bardziej zaawansowane techniki, które pozwolą Ci wydobyć jeszcze więcej z Twoich danych. Oto jak możesz wykorzystać zaawansowane funkcje Tableau do tworzenia bardziej skomplikowanych i wnikliwych wizualizacji.

Korzystanie z obliczeń, parametrów i filtrów

 • Obliczenia w Tableau: Dla głębszej analizy danych, Tableau oferuje potężne możliwości obliczeniowe, pozwalając na tworzenie nowych pól danych poprzez formuły. Te obliczone pola mogą obejmować proste operacje arytmetyczne, funkcje łańcuchowe, daty i czas, a także bardziej złożone obliczenia logiczne i okienne.
 • Parametry: Parametry w Tableau umożliwiają tworzenie interaktywnych kontrolek, które użytkownicy mogą dostosować, aby zmienić sposób analizy danych w wizualizacji. Może to obejmować zmianę miary analizy, dynamiczne filtrowanie danych, czy dostosowywanie zakresu danych na wykresie.
 • Filtrowanie zaawansowane: Zaawansowane techniki filtrowania pozwalają na dokładniejszą kontrolę nad wyświetlanymi danymi. Możesz użyć filtrów kontekstowych, aby ograniczyć dane do tych, które są najbardziej relewantne dla konkretnej analizy, lub zastosować filtrowanie dynamiczne, aby filtrować dane na podstawie interakcji użytkownika z wizualizacją.

Tworzenie zaawansowanych pulpitów nawigacyjnych i historii danych

 • Zaawansowane pulpity nawigacyjne: Tableau umożliwia tworzenie zaawansowanych pulpitów nawigacyjnych, które integrują różne typy wizualizacji, filtry, i interaktywne elementy. Wykorzystanie warstwowania, akcji filtrujących między wizualizacjami i narzędzi nawigacyjnych może przekształcić sposób, w jaki użytkownicy wchodzą w interakcje z danymi.
 • Historie danych: Historie w Tableau pozwalają na opowiadanie spójnych narracji danych poprzez sekwencje wizualizacji i pulpitów nawigacyjnych. Jest to doskonały sposób na przekazanie procesu odkrycia danych lub zaprezentowanie serii wniosków analitycznych w logicznej i angażującej formie.

Wprowadzenie do analityki przestrzennej i przewidywania w Tableau

 • Analityka przestrzenna: Tableau oferuje zaawansowane możliwości analizy danych przestrzennych, umożliwiając użytkownikom tworzenie interaktywnych map i wizualizacji geograficznych. Możesz analizować dane na podstawie lokalizacji, identyfikować trendy geograficzne i wzory, a także integrować dane przestrzenne z innymi typami analiz.
 • Przewidywanie i modelowanie statystyczne: Tableau umożliwia również wykorzystanie prostych modeli statystycznych do prognozowania trendów i analizowania zależności w danych. Funkcje takie jak linie trendu, modele regresji i prognozy mogą pomóc w przewidywaniu przyszłych wyników na podstawie historycznych danych.

Zaawansowane techniki analizy i wizualizacji w Tableau otwierają nowe możliwości dla odkrywania i prezentowania danych. Wykorzystując te techniki, możesz nie tylko pogłębić swoją analizę, ale również wzbogacić sposób, w jakim komunikujesz się z danymi, tworząc bardziej dynamiczne i interaktywne historie. Kluczem jest eksperymentowanie i ciągłe uczenie się, aby maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki oferuje Tableau.

Publikowanie i dzielenie się wizualizacjami w Tableau

Tableau nie tylko umożliwia tworzenie zaawansowanych analiz i wizualizacji, ale także oferuje potężne opcje publikowania oraz współdzielenia tych zasobów, aby mogły one dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy chcesz podzielić się swoimi odkryciami z zespołem, klientami, czy szerszą społecznością, Tableau zapewnia narzędzia, które pomagają w efektywnym rozpowszechnianiu wiedzy.

Jak udostępniać raporty i pulpit nawigacyjny za pomocą Tableau Public i Tableau Server

 • Tableau Public: Jest to darmowa platforma umożliwiająca publikowanie interaktywnych wizualizacji na blogach, stronach internetowych lub mediach społecznościowych. Wizualizacje udostępnione przez Tableau Public są dostępne publicznie, co czyni je doskonałym narzędziem do dzielenia się wiedzą i odkryciami z szeroką publicznością.
 • Tableau Server i Tableau Online: Dla organizacji, które potrzebują większej kontroli nad dostępem i bezpieczeństwem danych, Tableau oferuje możliwość publikowania wizualizacji na wewnętrznym serwerze lub w chmurze za pomocą Tableau Online. Umożliwia to bezpieczne dzielenie się wizualizacjami i raportami w obrębie organizacji, z możliwością zarządzania uprawnieniami użytkowników.

Zarządzanie dostępem i uprawnieniami

 • Kontrola dostępu: Tableau Server i Tableau Online oferują zaawansowane opcje kontroli dostępu, pozwalając administratorom na precyzyjne zarządzanie tym, kto może zobaczyć lub edytować publikowane wizualizacje. Możesz definiować role i uprawnienia dla różnych użytkowników lub grup, zapewniając odpowiedni poziom dostępu dla każdego z nich.
 • Zabezpieczenie danych: W kontekście korporacyjnym, bezpieczeństwo danych jest kluczowym priorytetem. Tableau zapewnia różne opcje zabezpieczeń, w tym uwierzytelnianie i szyfrowanie, aby chronić Twoje dane i wizualizacje przed nieautoryzowanym dostępem.

Najlepsze praktyki dotyczące prezentacji danych i storytellingu

 • Opowiadanie historii z danymi: Skuteczne prezentacje danych wykraczają poza same wizualizacje, łącząc je w spójne historie, które angażują i informują odbiorców. Używaj opisów, adnotacji i sekwencji wizualnych, aby przekazać kontekst i wskazać na kluczowe wnioski.
 • Dostosowanie do odbiorców: Zawsze miej na uwadze, kto jest odbiorcą Twoich wizualizacji. Dostosuj poziom szczegółowości, język i typy wizualizacji do ich potrzeb i poziomu zrozumienia, aby maksymalizować wpływ Twojego przekazu.
 • Interaktywność i eksploracja: Wykorzystaj możliwości interaktywne Tableau, takie jak filtry, przewijanie i inne elementy nawigacyjne, aby umożliwić odbiorcom samodzielną eksplorację danych. To zwiększa zaangażowanie i pozwala na głębsze zrozumienie przedstawionych informacji.

Dzielenie się wizualizacjami i analizami w Tableau jest równie ważne, co ich tworzenie. Udostępniając swoje prace, nie tylko zwiększasz ich zasięg, ale także przyczyniasz się do budowania kultury opartej na danych w Twojej organizacji lub społeczności. Pamiętaj, że udostępniając swoje odkrycia, możesz inspirować innych, wspierać podejmowanie decyzji opartych na danych i prowadzić do realnych zmian.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z dostępnym na rynku tableau kurs.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Polecane wydarzenia

KM Studio

Power BI Desktop – raporty wizualne

 • już od 1 800 zł
 • od 1 800 zł
Zapisz się

PowerPoint i Excel Business Intelligence (PowerPivot, Power View, Power Map, Power BI Desktop)

 • już od 13 390 zł
 • od 13 390 zł
Zapisz się

Microsoft Power BI – zaawansowane transformacje z wykorzystaniem edytora Power Query

 • już od 1 100 zł
 • od 1 100 zł
Zapisz się

Power BI Online (Service)

 • już od 650 zł
 • od 650 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Przełam bariery kariery w kadrach, płacach i HR z Akademią Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego
2 kwietnia 2024
Przełam bariery kariery w kadrach, płacach i HR z Akademią Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego

Obszar kadr i płac ulega szybkim i głębokim przemianom. Częste zmiany przepisów oraz rosnące oczekiwania pracowników sprawiają, że specjaliści ds. kadr i płac potrzebują nieustannie się rozwijać i podnosić kompetencje.

Czytaj więcej
Dyrektywa Maszynowa: jak uzyskać znak CE?
19 marca 2024
Dyrektywa Maszynowa: jak uzyskać znak CE?

Znak CE to oznaczenie umieszczane na produktach, które spełniają wymagania określone w przepisach UE dotyczących bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska. Dotyczy on również maszyn zgodnie z Dyrektywą Maszynową.

Czytaj więcej
Gospodarka opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce
19 marca 2024
Gospodarka opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce

Gospodarka opakowaniami jest istotna zarówno dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, ochrony środowiska, jak i funkcjonowania firm w wielu branżach. Warto poznać obowiązujące przepisy w tym obszarze.

Czytaj więcej
Co to jest pozycjonowanie i jak wpływa na Twój biznes?
12 marca 2024
Co to jest pozycjonowanie i jak wpływa na Twój biznes?

Wysoko konkurencyjne rynki wymagają wdrożenia zaawansowanych strategii marketingowych. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje pozycjonowanie - zarówno pozycjonowanie marki, jak i pozycjonowanie strony internetowej.

Czytaj więcej