Radosław Skrzynecki

Wszystko co chcesz wiedzieć o ISO 9001

ISO 9001 dotycząca Systemu Zarządza Jakością jest jedną z najpopularniejszych i rozpoznawanych na całym świecie norm. Certyfikacja ISO 9001 może być przeprowadzona w każdej firmie, niezależnie od jej rozmiarów i branży, w której działa. Dowiedz się więcej o normie ISO 9001 i sprawdź, czy warto rozważyć wdrożenie jej w Twojej firmie?

Czym jest ISO 9001?

System Zarządzania Jakością ISO 9001 określa uznawane na całym świecie wymogi dla firm chcących rozwijać się w sposób zrównoważony i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. To narzędzie międzynarodowe i uniwersalne – dostępne dla każdej organizacji. Najczęściej jest jednak wdrażane w branży produkcyjnej i usługowej oraz w jednostkach sektora publicznego, między innymi w placówkach poświęconych służbie zdrowia.

Norma oparta jest o 8 głównych zasad jakości:

 • zorientowanie na klienta,
 • przywództwo,
 • zaangażowanie ludzi,
 • podejście procesowe,
 • systemowe podejście do zarządzania,
 • ciągłe doskonalenie,
 • rzeczowe podejście do podejmowania decyzji,
 • wzajemne korzyści w stosunkach z dostawcami.

Certyfikat ISO 9001 jest dla kontrahentów, inwestorów i klientów potwierdzeniem, że firma korzysta z procesów zoptymalizowanych pod kątem najwyższej wydajności. Dlatego wspiera rozwój przedsiębiorstw na wielu płaszczyznach. Dzięki niemu organizacja wykazuje zdolność do ciągłego dostarczania wyrobów (lub usług) zgodnych z wymaganiami klienta.

Zobacz szkolenia ISO

Kto wydaje certyfikat ISO 9001?

Certyfikat poświadczający, że firma spełnia wymogi zawarte w normie ISO 9001, można uzyskać w jednostce akredytowanej przez Polskie Centrum Akredytacji – PCA. Akredytowane organizacje znajdują się w całej Polsce, przeważnie w dużych miastach wojewódzkich. Aby dostosować działalność przedsiębiorstwa do wymogów zawartych w normie, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Zazwyczaj jednostki certyfikujące oferują również usługi audytorskie mające na celu określenie braków w dotychczasowym systemie zarządzania jakością i stworzenie strategii implementacji wymogów normy.

Jak wdrożyć ISO 9001?

Wymogi normy są bardzo rozległe i odnoszą się do całego systemu zarządzania jakością firmy. Ze względu na jej uniwersalność i możliwość przystosowania do działalności każdej firmy nie ma również możliwości stworzenia gotowej „recepty” na jej wdrożenie. Można skorzystać ze szkolenia lub kursu przedstawiającego informacje o normie lub zdobyć potrzebną wiedzę dzięki fachowej literaturze. Warto też rozpocząć od realnej oceny aktualnej sytuacji – np. poprzez audyt wewnętrzny lub zlecony zewnętrznej firmie.

Zazwyczaj proces wdrażania systemu ISO 9001 jest długotrwały, złożony i wymaga zaangażowania całego zespołu. Może też wymagać powołania specjalnej jednostki w ramach struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa, która będzie odpowiadała za implementację nowych rozwiązań i nadzór nad całą procedurą. Można również skorzystać z zewnętrznego wsparcia – fachowców, którzy pomogą w interpretacji zasad zarządzania jakością zgodnie z ISO 9001 i dostosowania ich do specyfiki działalności firmy. Należy jednocześnie pamiętać, że również po uzyskaniu certyfikacji konieczna jest stała kontrola systemu zarządzania jakością w celu jego ulepszania oraz upewnienia się, że nadal spełnia wszelkie wymogi normy.

Jak uzyskać certyfikat ISO 9001?

W celu uzyskania certyfikacji należy się zgłosić do akredytowanej jednostki i przejść przez nadzorowaną przez nią procedurę. Przeprowadzony zostanie audyt mający na celu sprawdzenie systemu organizacji, posiadanej dokumentacji i zgodności procesów, infrastruktury oraz organizacji z wymogami normy. Opiera się on przede wszystkim na obserwacji oraz wywiadach z kadrą zarządzająca i pracownikami. W przypadku zlokalizowania pewnych nieprawidłowości firma ma czas, by je zniwelować. Pozytywne przejście audytu oznacza otrzymanie certyfikatu ISO 9001 ważnego przez 3 lata od momentu jego wydania. Nie oznacza to jednak końca udoskonalania systemów organizacyjnych w firmie, ponieważ system zarządzania jakością musi być nie tylko utrzymany, ale wręcz wciąż udoskonalany. Zgodność z wymogami normy po otrzymaniu certyfikatu sprawdza audytor przynajmniej raz na rok.

ISO 9001 – dlaczego warto?

Wiele firm decyduje się na certyfikację zgodnie z normą ISO 9001 ze względu na liczne korzyści dla przedsiębiorstwa. Dzięki temu, że system jest rozpoznawany i szanowany na całym świecie, stał się symbolem prestiżu i rzetelności. Wpływa więc korzystnie na wizerunek firmy nie tylko wśród jej potencjalnych klientów, ale także inwestorów czy partnerów biznesowych. Przez to może pomóc w zdobyciu nowych kontraktów i otwarciu się na nowe rynki. Do tzw. korzyści zewnętrznych zalicza się też poprawę konkurencyjności oferty – spełnienie wymogów większej ilości przetargów i dodatkowy atut np. w przypadku starania się o dotację.

Ponadto certyfikat ISO 9001 generuje tzw. korzyści wewnętrzne dla firmy:

 • zapewnienie stabilności i powtarzalności procesów oraz ich wyników, a więc jednakowo wysokiej jakości produktów lub usług,
 • utrzymanie ładu organizacyjnego dzięki wyraźnemu określeniu procedur,
 • wykorzystanie procesów odpowiadających za monitorowanie i pomiary do ciągłego doskonalenia struktury organizacyjnej firmy i zasad zarządzania.

Tych walorów może być jednak znacznie więcej – wiele zależy od charakteru i obszaru działania organizacji oraz jej celów, które należy sformułować jeszcze przed przystąpieniem do certyfikacji.

Kursy i szkolenia ISO 9001

Szkolenia pomagające zdobyć wiedzę niezbędną do wdrożenia i utrzymania systemu zarządzania jakością zgodnego z ISO 9001 dostępne są w całej Polsce, w tym w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu czy Gdańsku. Od pewnego czasu najszybciej rosnącym segmentem są jednak szkolenia online ISO 9001, które stanowią już blisko 40% oferty firm szkoleniowych specjalizujących się w tej tematyce. Zdalnie organizowane są zarówno szkolenia podstawowe, jak i szkolenia i kursy dla audytorów wewnętrznych systemu zarządzania jakością oraz pełnomocników zarządu ds. zarządzania jakością.

W Eventis.pl znajdziemy kalendarz szkoleń ISO 9001 organizowanych w całej Polsce wraz z informacjami o programie zajęć, osobach prowadzących zajęcia, organizatorach danego kursu czy szkolenia oraz oczywiście o cenach kursów i szkoleń z ISO 9001. Zgłoszenie uczestnictwa w wybranym szkoleniu lub kursie jest możliwe z użyciem formularza rejestracji online. Porównanie ofert szkoleń ISO 9001 pozwala wybrać szkolenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb oraz upewnić się, że zamawiamy je w dobrej cenie.

Radosław Skrzynecki

Radosław Skrzynecki

Redaktor Eventis.pl

Posiadam wieloletnie doświadczenie redaktorskie w obszarach prawa, zarządzania strategicznego, kontroli jakości oraz ochrony środowiska. Skupiam się głównie na wyzwaniach branż takich jak budownictwo, przemysł i produkcja, motoryzacja oraz TSL. W swoich artykułach staram się w sposób prosty pisać o nawet najbardziej złożonych kwestiach, które mają wpływ na działanie firm w powyższych sektorach i obszarach.

Polecane wydarzenia

Szkolenie Auditorów i Pełnomocników ds. ISO 27001 + ISO 9001 + ISO 14001 + ISO 45001

 • już od 1 300 zł
 • już od 1 300 zł
Zapisz się

Wideokonferencja - Zintegrowany System Zarządzania wg ISO 9001 + ISO 14001 + ISO 45001 - szkolenie Auditorów i Pełnomocników

 • już od 1 000 zł
 • już od 1 000 zł
Zapisz się
Centrum Doskonalenia Zarządzania MERITUM Sp. z o.o.

Analiza ryzyka w ISO 27001 wg ISO 27005 i ISO 31000

 • już od 679 zł
 • już od 679 zł
Zapisz się

Kurs dla Auditorów i Pełnomocników ISO 9001 + ISO 14001 + ISO 45001

 • już od 1 200 zł
 • już od 1 200 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Jak wdrożyć nowego pracownika? 6 najważniejszych zasad
20 lutego 2024
Jak wdrożyć nowego pracownika? 6 najważniejszych zasad

Konkurencyjny rynek pracy wymaga od firm nie tylko znajdowania talentów, ale też ich efektywnego wdrażania i zatrzymywania. Pomóc w tym może dobrze zorganizowany proces onboardingowy.

Czytaj więcej
Technologie budowania stron internetowych. Co jest na topie?
20 lutego 2024
Technologie budowania stron internetowych. Co jest na topie?

Technologie używane do tworzenia nowoczesnych stron zmieniają się wraz z rosnącymi oczekiwaniami użytkowników oraz zmieniającymi się standardami w internecie. Sprawdź jakie technologie są obecnie na topie.

Czytaj więcej
Fintech - co to jest? Kiedy z niego korzystamy?
15 lutego 2024
Fintech - co to jest? Kiedy z niego korzystamy?

Fintech, czyli technologie finansowe, rewolucjonizują sposób, w jaki świadczone są usługi finansowe. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zobacz w jaki sposób FinTech wpływa na codzienne życie.

Czytaj więcej
Czym jest ESG i jak wpływa na działalność firm i organizacji?
14 lutego 2024
Czym jest ESG i jak wpływa na działalność firm i organizacji?

Termin ESG stał się w ostatnich latach jednym z najczęściej dyskutowanych w świecie biznesu oraz administracji publicznej. Warto dowiedzieć się czym jest ESG, jak wypływa na biznes, jak wyznaczać i raportować spełnienie celów ESG.

Czytaj więcej