Znajdź kurs goomerski lub szkolenie groomerskie, czyli strzyżenia psów!

 • Poznaj szkolenia groomerskie, kurs na groomera, kursy strzyżenie psów
 • Sprawdź terminy, program kursów i ich ceny
 • Zapisz się na zajęcia przez Internet!
Kursy groomingu.
Artykuł

Kurs groomerski: naucz się strzyżenia psów i kotów!

Grooming, czyli strzyżenie psów i kotów to szybko rozwijająca się dziedzina. Właściciele pupilów chcą, aby ich pociechy cieszyły się dobrym zdrowiem i wyglądały możliwie najlepiej. Nic dziwnego, że zapotrzebowanie na usługi grommerskie rośnie niezwykle dynamicznie. Zastanawiasz się nad otworzeniem zakładu fryzjerskiego dla zwierząt dowowych, a może chcesz nauczyć się nowych technik groomerskich? Dowiedz się co da Ci kurs groomerski? Sprawdź jakie szkolenia groomerskie pozwolą Ci rozwinąć umiejętności potrzebne w pracy groomera!

Groomer

Kim jest groomer? Groomer, czyli w uproszczeniu fryzjer zwierząt. Nazwa groomer pochodzi od angielskiego zwrotu "to groom", czyli „pielęgnować”. Czym zajmuje się groomer? Groomer zajmuje się nie tylko strzyżeniem, ale również myciem/kapaniem, trymowaniem, czyszczeniem uszu, usuwaniem insektów, obcinaniem pazurów i wieloma innymi zabiegami pielęgnacyjnymi i stylizacyjnymi. Groomerzy wbrew pozorom zajmują się nie tylko psami pomimo potocznego określenia "psi fryzjer", ale też kotami (zwłaszcza rasami długowłosymi oraz z gęstym podszerstkiem) oraz innymi zwierzętami domowymi wymagającymi pielęgnacji sierści.

Jak zostać groomerem?

Chcąc zostać groomerem możemy rozważyć kilka działań pozwalaących nauczyć się groomingu, czyli strzyżenia psów, kotów i innych zwierząt domowych oraz ich pielęgnacji. Główne z nich to:

 • kurs na groomera - jest to droga wybierana przez zdecydowaną większość groomerów, gdyż pozwala na zyskanie umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy w zawodzie w dosyć krótkim czasie oraz zapewnia szerokie przygotowanie do wykonywania obowiązków groomera;
 • praktyka w salonie groomerskim - przyuczenie na stanowisku pracy pod nadzorem osoby z doświadczeniem w zawodzie psiego fryzjera (groomera) może być doskonałym startem do rozpoczęcia pracy w zawodzie; praktyka w salonie groomerskim pozwala również zweryfikować czy jest to zajęcie dla nas, zanim zapiszemy się na kurs czy szkolenie groomerskie;
 • praktyka domowa - wiele osób zajmujących się strzyżeniem psów i kotów zaczynało od praktyki domowej, czyli strzyżenia własnych pupilów; dzisiaj jednak jest to ścieżka wybierana dużo rzadziej, gdyż grooming uległ profesjonalizacji, a jego skuteczne wykonywanie wymaga połączenia wiedzy teoretycznej i praktycznej;
 • literatura specjalistyczna - warto również zapoznawać się z literaturą fachową w zakresie groomingu, zwłaszcza zagraniczną; nie wolno jednak zapominać, że samodzielne uczenie się i orkrywanie zasad groomingu może być zdecydowanie bardziej czasochłonne niż skorzystanie z wiedzy profesjonalnego trenera.
Kurs groomerski

Świat groomingu zwierząt domowych to szybko rozwijająca się dziedzina, która pozwala również uzyskać atrakcyjne finansowo zatrudnienie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób chce zostać zawodowym czy też profesjonalnym groomerem. Kurs groomingu występować może pod wieloma zbliżonymi nazwami. Naczęściej spotykane to kurs na groomera, szkolenie groomerskie, kurs groomera, szkoła groomerska czy też kurs strzyżenia psów i kotów, kurs psi fryzjer itp. 

Zadaniem kursu groomerskiego jest dostarczyć uczestnikom wiedzy i umiejętności, których są niezbędne do codziennej pracy groomera. Kurs groomingu składa się zazwyczaj zarówno z wykładów w klasie lub realizowanych online, jak też koniecznie z praktycznego szkolenia i ćwiczeń. Na zajęciach poznasz różne rodzaje narzędzi i technik groomerskich, a także anatomię i fizjologię różnych ras psów i kotów. Tematy poruszane w programie kursów obejmują szczotkowanie i kąpiel, przycinanie paznokci, pielęgnację i stylizację sierści oraz zdrowie i bezpieczeństwo. Poznasz również różne rodzaje produktów do pielęgnacji i dowiesz się, jak je skutecznie stosować. Zyskasz też podstawową wiedzę z zakresu behiawiorystyki psów i kotów pozwalającą Ci sprawnie wykonywać zawód groomera.

W części praktycznej kursu groomingu będziesz mógł przećwiczyć swoje umiejętności na prawdziwych psach i kotach. To właśnie w trakcie tych zajęć i ćwiczeń będziesz mógł zastosować w praktyce wszystko to, czego nauczyłeś się podczas wykładów w klasie lub spotkań online. Dowiesz się jak prawidłowo pielęgnować różne rasy psów i kotów, a także jak rozpoznawać schorzenia dermatologiczne i związane z okryciem, które mogą u nich wystąpić. Podczas kursu będziesz mógł również przećwiczyć swoje umiejętności obsługi klienta i komunikacji, które są kluczowe w świadczeniu doskonałych usług groomerskich.

Na zakończenie kursu groomerskiego otrzymasz certyfikat ukończenia kursu. Certyfikat ten będzie dowodem dla potencjalnych pracodawców, że posiadasz niezbędne umiejętności i wiedzę, aby zostać profesjonalnym groomerem. Posiadanie certyfikatu z kursu groomingu może pomóc Ci wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć wymarzoną pracę, jest też często niezbędbne w salonie groomerskim jako forma potwierdzenia przygotowania merytorycznego salonu. Wielu klientów poszukuje usług w salonach, które mogą pochwalić się licznymi certyfikatami ukończenia nie tylko podstawowego kursu groomera, ale też specjalistycznych szkoleń groomerskich na przykład dotyczących pielęgnacji okreslonych ras psów i kotów. Warto zwrócić uwagę czy zaświadczenie o ukończeniu kursu wystawiane jest na druku MEN zgodnie z Krajowym Standardem Kompetencji Zawodowych dla zawodu Fryzjer Zwierząt (groomer) - nr zawodu 516401.

Zarobki groomera

Do zawodu groomera przyciągają również atrakcyjne zarobki. Wynagrodzenie groomera zależy od wielu czynników, takich ja wielkość salonu, renoma i opinie klientów, a także od miasta. Przyjmuje się, że zarobki psiego fryzjera oscylują w granicy od 4 000 do 6 000 zł brutto miesięcznie, przy czym salony zlokalizowane w dużych miastach i cieszące się renomą oferują zarobki nawet na poziomie 8 000 - 10 000 zł brutto miesięcznie. Na wyższe zarobki można liczyć otwierając własny salon groomerski, chociaż wymaga to sporych inwestycji oraz wysokiej motywacji.

Specjalistyczne szkolenia groomerskie

Kurs na groomera to dopiero początek edukacji zawodowej groomera. Każda rasa psów czy kotów wymaga innego podejścia, innych zabiegów pielęgnacyjnych oraz znajomości odmiennych technik strzyżenia i stylizacji. Z myślą o stałym rozwoju groomera organizowane są liczne specjalistyczne szkolenia groomerskie pozwalające zdobywać nowe umiejętności. Jakie są popularne tematy kursów i szkoleń dotyczących strzyżenia psów i kotów oraz stylizacji pupilów?

 • Techniki groomingu i stylizacje: dzwoneczkowa głowa, włos lejący, okrągła głowa, asian style, z kucykiem/bez kucyka, klasyczny, na krótko, łapki na słupki/smukłe łapki, prezycyjne cięcie, wyprowadzanie na warstwy, trymowanie...
 • Grooming dla ras: Shih-tzu, Pudel Królewski, Pudel miniaturowy, Lagotto romagnolo, Kerry Blue Terrier, Bichon frise, Sznaucer miniaturowy, Maltańczyk, Yorkshire Terrier / York, Jack Russell Terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Cocker Spaniel, Szpic miniaturowy / Pomerianian, West Highland white terrier...
 • Trymowanie: kiedy trymowanie a kiedy strzyżenie (teriery, jamniki szorstkowłose, sznaucery, westy, gordony szkockie, wyżły niemieckie ostrowłose, golden retrievery, setery irlandzkie, inne), zasady trymowania, trymowanie kotów (długowłose, gęsty podszerstek...).
 • Wizyta adaptacyjna szczeniaka w salonie groomerskim, psia i kocia behiawiorystyka, techniki skracające czas strzyżenia.
Kurs groomerski online czy stacjonarnie?

Wiele osób pyta czy możliwe jest ukończenie kursu groomerskiego online? Odpowiedź na to pytanie jest dwoista, bo i tak i nie. Zdecydowanie nie, jeśli dopiero przygotowujemy się do podjęcia pracy w zawodzie groomera i nie posiadamy doświadczenia i wiedzy niezbędnej w tym zawodzie. Znaczna część warsztatu groomera to umiejętności praktyczne, które trudno jest nabyć przez internet, dlatego uważa się, że kurs na groomera powinniśmy realizować stacjonarnie. Na szczęście stacjonarne kursy groomerskie znajdziemy w większości dużych miast. Prym w tym względzie wiodą Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław, Katowice, Łódź, Lublin, Rzeszów, Bydgoszcz, Gdańsk oraz Szczecin, ale kursy groomingu znajdziemy również w mniejszych miastach.

Kursy i szkolenia groomerskie online polecane są natomiast doświadczonym groomerom, którzy chcą rozwinąć umiejętności i posiadany warsztat. Pozwalają one uczyć się od najlepszych, gdyż Internet oferuje liczne kursy groomerskie nagrywane przez najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Czasami mają one charakter zajęć prowadzonych na żywo, ale równie często kursów e-learningowych, w których otrzymujemy dostęp do kursu czy szkolenia nagranego w postaci filmu wideo. Pozwala on nam prześledzić stosowane przez prowadzącego techniki, wysłuchać komentarza i porad praktycznych wynikających z doświadczenia prowadzącego.

Grooming kurs: ceny, czas trwania

Kurs groomer czy szkolenie groomerskie mogą różnić się znacznie ceną oraz czasem trwania w zależności od organizatora, programu zajęć oraz miejsca realizacji. Przyjmuje się, że podstawowy kurs groomerski przygotowujący do podjęcia pracy w zawodzie groomera trwa min. 40 godzin, czyli 5 dni roboczych. Jego koszt zaczyna się od 1 500 zł i sięga nawet 5 000 złotych. Dłuższe kursy groomerskie, omawiające szerszy zakres tematów oraz zawierające więcej zajęć praktycznych, wymagają od 10 do nawet 20 dni nauki, czyli organizowane są w postaci kursów dwutygodniowych oraz miesięcznych. Ich koszt sięga od 6 000 do nawet 19 000 zł za najbardziej zaawansowane kursy. Szkolenie groomerskie może być realizowane w trybie dziennym, weekendowym lub wieczorowym. Z reguły zajęcia odbywająsię w grupach liczących kilka osób, ale wybrane kursy mogą mieć charakter zajęć indywidualnych.

Zapytania w Internecie pokazują, że wiele osób poszukuje kursu groomera za darmo czy też bezpłatnych szkoleń groomerskich. Niestety w praktyce nie da się znaleźć dobrych jakościowo kursów przygotowujących do pracy w zawodzie za darmo czy bezpłatnie. Pamiętać jednak należy, że w przypadku osób bezrobotnych możliwe jest uzyskanie dofinansowania do kursu ze strony Powiatowego Urzęd Pracy. Warto dowiedzieć się o taką możliwość w swoim miejscu zamieszkania.

Kurs groomerski: naucz się strzyżenia psów i kotów!
Szkolenia groomerskie, kursy na groomera, kurs strzyżenie psów

Zostaw e-mail i otrzymuj powiadomienia, gdy pojawi się nowy kurs groomingu, szkolenie grooming lub kurs na grommera!