Sebastian Nowak

Agile mindset

Agile, czyli tzw. metodyka zwinności jest doskonale znana nowoczesnym menedżerom. Wykazuje się wysoką skutecznością w zakresie zwiększania efektywności zespołu, dlatego coraz więcej firm chce pracować „zwinnie”. Aby jednak wdrażane systemy działały, konieczna jest zmiana podejścia i dokładne zrozumienie zasad agile. Jak to zrobić?

Czym jest agile?

Agile to grupa metod stworzona na potrzeby programowania, która jednak obecnie jest stosowana przy zarządzaniu różnymi projektami – nie tylko tymi z branży IT. Słowo „agile” oznacza „zwinny” i odnosi się do sposobu realizacji projektów. Metoda ta powstała jako alternatywa dla tradycyjnego projektowania kaskadowego (waterfall) i miała być odpowiedzią na jego bolączki. Zgodnie z filozofią agile praca jest podzielona na krótkie cykle nazywane sprintami, podczas których zespół samodzielnie planuje prace, projektuje rozwiązanie, programuje, testuje oraz otrzymuje informację od klienta. Takie podejście pozwala lepiej dostosować się do wymogów odbiorcy, ponieważ bierze pod uwagę, że mogą one ewoluować podczas realizacji projektu. Dlatego też zgodnie z metodyką agile przystąpienie do projektu nie wymaga zaplanowania jego całego przebiegu. Praca odbywa się w krótkich iteracjach, a priorytety zmieniają się wraz z jej postępami. Jednocześnie możliwa jest lepsza kontrola nad błędami, co skutkuje wyższą jakością finalnego produktu.

Podstawowe zasady metodyki opublikowano w deklaracji nazwanej Agile Manifesto (manifestem agile).

Agile mindset – co to takiego?

W opracowaniach poruszających temat zwinności można natrafić również na sformułowanie „agile mindset”. Określa ono podejście, które pomaga zastosować metodykę w praktyce i wykorzystać jej elementy również w projektach wymagających tradycyjnego podejścia. Mindset oznacza z języka angielskiego sposób myślenia, przekonanie, nastawienie. To poniekąd manifestacja całej filozofii agile, która pomaga wprowadzać ją w życie. Jego główne elementy można określić jako:

  • pozytywne podejście,
  • pragnienie wiedzy,
  • skłonność do ciągłej analizy i dostosowywania swojego podejścia,
  • dążenie do sukcesu całego zespołu,
  • pragmatyzm,
  • samoorganizacja,
  • gotowość na porażkę.

Każdy lider jednostki organizacyjnej pracującej zwinnie powinien wyrobić w sobie agile mindset i zaszczepiać jego elementy współpracownikom. Dopiero gdy cały zespół ma odpowiednie nastawienie, praca staje się efektywniejsza.

Jak podnosić wiedzę o metodykach zwinnych i wprowadzić myślenie Agile w organizacji?

Pierwszą fazą zmiany organizacji powinno być zapoznanie zespołu z korzyściami płynącymi z wdrożenia Agile w przedsiębiorstwie. Pomów tym mogą odpowiednie szkolenia z Agile organizowane w całej Polsce. Jeśli zdecydujemy się działać zwinnie w obszarze zarządzania projektami, do naszej dyspozycji jest cały szereg szkoleń wprowadzających do metodyk zwinnych. Jedną z najpopularniejszych jest Scrum – zachęcamy do zapoznania się z listą szkoleń Scrum realizowanych online oraz stacjonarnie.

Sebastian Nowak

Sebastian Nowak

Redaktor Eventis.pl

Specjalizuję się w tematyce zarządzania i rozwoju z naciskiem na obszary Learning & Development (L&D) oraz lifelong learning. Posiadam bogate doświadczenie w tworzeniu treści edukacyjnych i informacyjnych, które inspirują do ciągłego rozwoju osobistego i zawodowego. Wspieram czytelników w zdobywaniu nowych umiejętności, doskonaleniu się w pracy i osiąganiu sukcesów w życiu zawodowym. Poszukuję najnowszych trendów i narzędzi z obszaru zarządzania, by dostarczać wiedzę i inspirację.

Polecane wydarzenia

Agile – methods & mindset

  • już od 3 300 zł
  • od 3 300 zł
Zapisz się

AgilePM® Foundation

  • już od 750 zł
  • od 750 zł
Zapisz się

System zarządzania bezpieczeństwem (SMS) – dla organizacji zarządzania ciągłą zdatnością do lotu

  • już od 1 750 zł
  • od 1 750 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Szkolenia biznesowe dla firm jako klucz do sukcesu organizacji
26 kwietnia 2024
Szkolenia biznesowe dla firm jako klucz do sukcesu organizacji

Specjalistyczne szkolenia dla firm odgrywają fundamentalną rolę w skutecznym zarządzaniu organizacją, wpływając na jej sukces i przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej
Przełam bariery kariery w kadrach, płacach i HR z Akademią Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego
2 kwietnia 2024
Przełam bariery kariery w kadrach, płacach i HR z Akademią Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego

Obszar kadr i płac ulega szybkim i głębokim przemianom. Częste zmiany przepisów oraz rosnące oczekiwania pracowników sprawiają, że specjaliści ds. kadr i płac potrzebują nieustannie się rozwijać i podnosić kompetencje.

Czytaj więcej
Dyrektywa Maszynowa: jak uzyskać znak CE?
19 marca 2024
Dyrektywa Maszynowa: jak uzyskać znak CE?

Znak CE to oznaczenie umieszczane na produktach, które spełniają wymagania określone w przepisach UE dotyczących bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska. Dotyczy on również maszyn zgodnie z Dyrektywą Maszynową.

Czytaj więcej
Tableau kurs - kompletny poradnik dla początkujących i zaawansowanych
19 marca 2024
Tableau kurs - kompletny poradnik dla początkujących i zaawansowanych

Tableau to lider w dziedzinie wizualizacji danych, który oferuje potężne i intuicyjne rozwiązania, które umożliwiają organizacjom wszystkich rozmiarów przekształcać surowe dane w łatwe do zrozumienia, interaktywne i atrakcyjne wizualizacje.

Czytaj więcej