Sebastian Nowak

Agile mindset

Agile, czyli tzw. metodyka zwinności jest doskonale znana nowoczesnym menedżerom. Wykazuje się wysoką skutecznością w zakresie zwiększania efektywności zespołu, dlatego coraz więcej firm chce pracować „zwinnie”. Aby jednak wdrażane systemy działały, konieczna jest zmiana podejścia i dokładne zrozumienie zasad agile. Jak to zrobić?

Czym jest agile?

Agile to grupa metod stworzona na potrzeby programowania, która jednak obecnie jest stosowana przy zarządzaniu różnymi projektami – nie tylko tymi z branży IT. Słowo „agile” oznacza „zwinny” i odnosi się do sposobu realizacji projektów. Metoda ta powstała jako alternatywa dla tradycyjnego projektowania kaskadowego (waterfall) i miała być odpowiedzią na jego bolączki. Zgodnie z filozofią agile praca jest podzielona na krótkie cykle nazywane sprintami, podczas których zespół samodzielnie planuje prace, projektuje rozwiązanie, programuje, testuje oraz otrzymuje informację od klienta. Takie podejście pozwala lepiej dostosować się do wymogów odbiorcy, ponieważ bierze pod uwagę, że mogą one ewoluować podczas realizacji projektu. Dlatego też zgodnie z metodyką agile przystąpienie do projektu nie wymaga zaplanowania jego całego przebiegu. Praca odbywa się w krótkich iteracjach, a priorytety zmieniają się wraz z jej postępami. Jednocześnie możliwa jest lepsza kontrola nad błędami, co skutkuje wyższą jakością finalnego produktu.

Podstawowe zasady metodyki opublikowano w deklaracji nazwanej Agile Manifesto (manifestem agile).

Agile mindset – co to takiego?

W opracowaniach poruszających temat zwinności można natrafić również na sformułowanie „agile mindset”. Określa ono podejście, które pomaga zastosować metodykę w praktyce i wykorzystać jej elementy również w projektach wymagających tradycyjnego podejścia. Mindset oznacza z języka angielskiego sposób myślenia, przekonanie, nastawienie. To poniekąd manifestacja całej filozofii agile, która pomaga wprowadzać ją w życie. Jego główne elementy można określić jako:

 • pozytywne podejście,
 • pragnienie wiedzy,
 • skłonność do ciągłej analizy i dostosowywania swojego podejścia,
 • dążenie do sukcesu całego zespołu,
 • pragmatyzm,
 • samoorganizacja,
 • gotowość na porażkę.

Każdy lider jednostki organizacyjnej pracującej zwinnie powinien wyrobić w sobie agile mindset i zaszczepiać jego elementy współpracownikom. Dopiero gdy cały zespół ma odpowiednie nastawienie, praca staje się efektywniejsza.

Jak podnosić wiedzę o metodykach zwinnych i wprowadzić myślenie Agile w organizacji?

Pierwszą fazą zmiany organizacji powinno być zapoznanie zespołu z korzyściami płynącymi z wdrożenia Agile w przedsiębiorstwie. Pomów tym mogą odpowiednie szkolenia z Agile organizowane w całej Polsce. Jeśli zdecydujemy się działać zwinnie w obszarze zarządzania projektami, do naszej dyspozycji jest cały szereg szkoleń wprowadzających do metodyk zwinnych. Jedną z najpopularniejszych jest Scrum – zachęcamy do zapoznania się z listą szkoleń Scrum realizowanych online oraz stacjonarnie.

Sebastian Nowak

Sebastian Nowak

Redaktor Eventis.pl

Zajmuję się tematyką nowoczesnych technologii w biznesie, między innymi z zakresu marketingu internetowego (SEM, SEO, copywriting, systemy analityczne dla eCommerce), a także tematami specjalistycznych umiejętności zawodowych niezbędnych na stanowiskach specjalistów i menedżerów.

Polecane wydarzenia

pm2pm sp. z o.o.

Agile – methods & mindset

 • już od 3 300 zł
 • już od 3 300 zł
Zapisz się
Lynsky Solutions Sp. z o.o.

Zarządzanie projektami według standardu PMI PMBok

 • już od 2 028 zł
 • już od 2 028 zł
Zapisz się
PM Experts Sp. z o.o.

Professional Scrum Master

 • już od 1 550 zł
 • już od 1 550 zł
Zapisz się
MINDSTREAM

Scrum Master

 • już od 1 200 zł
 • już od 1 200 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Win-win: czym są negocjacje win-win, jakie są ich etapy i zalety?
9 stycznia 2023
Win-win: czym są negocjacje win-win, jakie są ich etapy i zalety?

Dowiedz się czym są negocjacje win-win oraz jakie są zalety tego typu negocjacji? Poznaj etapy negocjacji win win oraz sposoby rozwijania wiedzy pracowników z prowadzenia negocjacji handlowych.

Czytaj więcej
Co to jest coaching i mentoring?
3 stycznia 2023
Co to jest coaching i mentoring?

Coaching i mentoring to popularne techniki stosowane w rozwoju osobistym i zawodowym. Warto poznać różnice między coachingiem i mentoringiem oraz dowiedzieć się jak rozpocząć pracę w charakterze coacha lub mentora.

Czytaj więcej
Kompetencje menedżerskie – jak rozwijać umiejętności menedżerskie?
16 grudnia 2022
Kompetencje menedżerskie – jak rozwijać umiejętności menedżerskie?

Umiejętności kadry menedżerskiej zatrudnionej w organizacji mają kluczowe znaczenie dla efektywności jej działania oraz wytworzonej kultury organizacyjnej. Dlatego warto poznać kluczowe kompetencje menedżerskie oraz sposoby ich rozwijania.

Czytaj więcej
NLP: co to jest NLP i jakie są techniki NLP?
12 grudnia 2022
NLP: co to jest NLP i jakie są techniki NLP?

Dowiedz się czym jest NLP, jakie są najpopularniejsze techniki NLP i w jakich sytuacjach stosuje się najczęściej programowanie neurolingwistyczne. Poznaj argumenty za i przeciw stosowaniu technik NLP.

Czytaj więcej