Sebastian Nowak

Agile mindset

Agile, czyli tzw. metodyka zwinności jest doskonale znana nowoczesnym menedżerom. Wykazuje się wysoką skutecznością w zakresie zwiększania efektywności zespołu, dlatego coraz więcej firm chce pracować „zwinnie”. Aby jednak wdrażane systemy działały, konieczna jest zmiana podejścia i dokładne zrozumienie zasad agile. Jak to zrobić?

Czym jest agile?

Agile to grupa metod stworzona na potrzeby programowania, która jednak obecnie jest stosowana przy zarządzaniu różnymi projektami – nie tylko tymi z branży IT. Słowo „agile” oznacza „zwinny” i odnosi się do sposobu realizacji projektów. Metoda ta powstała jako alternatywa dla tradycyjnego projektowania kaskadowego (waterfall) i miała być odpowiedzią na jego bolączki. Zgodnie z filozofią agile praca jest podzielona na krótkie cykle nazywane sprintami, podczas których zespół samodzielnie planuje prace, projektuje rozwiązanie, programuje, testuje oraz otrzymuje informację od klienta. Takie podejście pozwala lepiej dostosować się do wymogów odbiorcy, ponieważ bierze pod uwagę, że mogą one ewoluować podczas realizacji projektu. Dlatego też zgodnie z metodyką agile przystąpienie do projektu nie wymaga zaplanowania jego całego przebiegu. Praca odbywa się w krótkich iteracjach, a priorytety zmieniają się wraz z jej postępami. Jednocześnie możliwa jest lepsza kontrola nad błędami, co skutkuje wyższą jakością finalnego produktu.

Podstawowe zasady metodyki opublikowano w deklaracji nazwanej Agile Manifesto (manifestem agile).

Agile mindset – co to takiego?

W opracowaniach poruszających temat zwinności można natrafić również na sformułowanie „agile mindset”. Określa ono podejście, które pomaga zastosować metodykę w praktyce i wykorzystać jej elementy również w projektach wymagających tradycyjnego podejścia. Mindset oznacza z języka angielskiego sposób myślenia, przekonanie, nastawienie. To poniekąd manifestacja całej filozofii agile, która pomaga wprowadzać ją w życie. Jego główne elementy można określić jako:

 • pozytywne podejście,
 • pragnienie wiedzy,
 • skłonność do ciągłej analizy i dostosowywania swojego podejścia,
 • dążenie do sukcesu całego zespołu,
 • pragmatyzm,
 • samoorganizacja,
 • gotowość na porażkę.

Każdy lider jednostki organizacyjnej pracującej zwinnie powinien wyrobić w sobie agile mindset i zaszczepiać jego elementy współpracownikom. Dopiero gdy cały zespół ma odpowiednie nastawienie, praca staje się efektywniejsza.

Jak podnosić wiedzę o metodykach zwinnych i wprowadzić myślenie Agile w organizacji?

Pierwszą fazą zmiany organizacji powinno być zapoznanie zespołu z korzyściami płynącymi z wdrożenia Agile w przedsiębiorstwie. Pomów tym mogą odpowiednie szkolenia z Agile organizowane w całej Polsce. Jeśli zdecydujemy się działać zwinnie w obszarze zarządzania projektami, do naszej dyspozycji jest cały szereg szkoleń wprowadzających do metodyk zwinnych. Jedną z najpopularniejszych jest Scrum – zachęcamy do zapoznania się z listą szkoleń Scrum realizowanych online oraz stacjonarnie.

Sebastian Nowak

Sebastian Nowak

Redaktor Eventis.pl

Zajmuję się tematyką nowoczesnych technologii w biznesie, między innymi z zakresu marketingu internetowego (SEM, SEO, copywriting, systemy analityczne dla eCommerce), a także tematami specjalistycznych umiejętności zawodowych niezbędnych na stanowiskach specjalistów i menedżerów.

Polecane wydarzenia

Gamma Sp. z o.o. Sp.k.

Agile - zwinne zarządzanie projektami dla HR

 • Online, 10-11 marzec 2022
 • już od 1500 PLN
Zapisz się
Gamma Sp. z o.o. Sp.k.

Podejście do zarządzania projektami - model "tradycyjny" i Agile

 • Online, 1-2 marzec 2022
 • już od 1200 PLN
Zapisz się
Gamma Sp. z o.o. Sp.k.

Agile - zwinne zarządzanie projektami dla menagerów

 • Online, 10-11 marzec 2022
 • już od 1500 PLN
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Kim jest menedżer?
17 stycznia 2022
Kim jest menedżer?

Dowiedz się kim jest menedżer i jakie role menedżerskie spełnia? Sprawdź jakie umiejętności menedżerskie są najważniejsze w pracy współczesnych managerów i dowiedz się jak je rozwijać poprzesz szkolenia i kursy menedżerskie.

Czytaj więcej
Incoterms 2020 - Międzynarodowe Warunki Handlowe INCOTERMS® 2020
20 grudnia 2021
Incoterms 2020 - Międzynarodowe Warunki Handlowe INCOTERMS® 2020

Sprawdź czym są Międzynarodowe Warunki Handlowe Incoterms® 2020 oraz jakie zmiany zaszły w regułach Incoterms® 2020 względem wersji 2010. Pobierz PDF z regułami Incoterms® 2020.

Czytaj więcej
Reklama Google Ads – pierwsza kampania w Google Ads
13 grudnia 2021
Reklama Google Ads – pierwsza kampania w Google Ads

Sprawdź kiedy warto prowadzić działania reklamowe w wyszukiwarce internetowej oraz dowiedz się jak uruchomić swoją pierwszą kampanię w programie reklamowym Google Ads?

Czytaj więcej
BUR: Baza Usług Rozwojowych PARP
10 grudnia 2021
BUR: Baza Usług Rozwojowych PARP

Dowiedz się czym jest BUR, czyli Baza Usług Rozwojowych prowadzona przez PARP, jakie są zasady jej działania i możliwości starania się o dofinansowanie do usług rozwojowych, takich jak: szkolenia, kursy, studia podyplomowe, usługi doradztwa zawodowego...

Czytaj więcej