Szkolenia Kanban, kursy Kanban: online i stacjonarne!

  • Zapoznaj się z ofertą warsztatów, kursów i szkoleń Kanban
  • Porównaj poszczególne szkolenia, ich program oraz ceny
  • Zgłoś swój udział poprzez formularz rejestracji online

Szkolenia Kanban: 4

Kanban

  • już od 704 zł
704 zł
  • już od 704 zł
704 zł
  • już od 1 390 zł
1 390 zł
Artykuł

Kanban: szkolenia, kursy i warsztaty Kanban

Produkcja w duchu lean management to sposób na minimalizację marnowania zasobów i sprawne, terminowe realizowanie zleceń klientów. Jedną z technik stosowanych w szczupłym wytwarzaniu jest Kanban. Pochodzące z Japonii rozwiązanie ma na celu sprawną realizację bieżących zleceń produkcyjnych bez zbędnego gromadzenia zapasów materiałów, zgodnie z zasadą just in time. Jak usprawnić produkcję dzięki szkoleniom Kanban i wdrożeniu systemu Kanban w firmie?

Zarządzanie produkcją z wykorzystaniem Kanban – na czym polega?

Kanban to, dosłownie tłumacząc z języka japońskiego, „spis widoczny”. Chodzi zatem o szyld lub tabliczkę informacyjną, które są umieszczane na poszczególnych wyrobach wykorzystywanych w procesie produkcyjnych. Znajdują się na nich informacje niezbędne do zaplanowania cyrkulacji materiałów między poszczególnymi stanowiskami oraz etapami produkcyjnymi. Dziś jednak system Kanban, choć nadal często opiera się na fizycznych kartkach z informacjami, jest postrzegany w znacznie szerszej perspektywie. Chodzi o zarządzanie jakością produkcji, które obejmuje:

  • system informacyjny,
  • system planowania i rozdziału pracy oraz materiałów,
  • system kontroli czynności oraz zadań produkcyjnych.

Proces wytwórczy powinien być zorganizowany tak, aby każda wytwórcza komórka w ciągu produkcyjnym mogła wytwarzać dokładnie tyle elementów, ile jest potrzebnych w danym momencie. Ma to na celu zapobieganie kumulowaniu (i kosztownemu magazynowaniu) zbędnych w określonym czasie materiałów, a także opóźnieniom produkcyjnym.

Jak działa zarządzanie jakością zgodne z zasadami kanban?

Aby wyeliminować braki, opóźnienia, zapasy, kolejki, bezczynności czy zbędne przemieszczenia, rezygnuje się przede wszystkim z korzystania z magazynów przedprodukcyjnych. Oznacza to, że wszystkie niezbędne na dany moment materiały znajdują się przy docelowych stanowiskach pracy, a ich cyrkulacja na kolejnych etapach wytwórczych odbywa się zgodnie z rozpiską określoną na kanbanach – precyzyjną co do godziny.

Warto wiedzieć, że w praktyce stosuje się dwa typy Kanbanów, a więc swoistych instrukcji postępowania na każdym etapie produkcji. Są to:

  • kanban będący zleceniem produkcyjnym (tzw. make kanban) – to sygnał do wyprodukowania czegoś,
  • kanban będący zleceniem pobrania części (tzw. move kanban) – uruchamia pobieranie konkretnych materiałów z zapasów, w ilości niezbędnej do realizacji bieżącego zlecenia.

Poziomy system ssący – bo takim jest kanban – sprawdza się w wielu branżach oraz w fabrykach działających na mniejszą i większą skalę. Dlatego warto mu się przyjrzeć i rozważyć, czy zarządzanie produkcją zgodne z jego założeniami to dobry kierunek działania.

Szkolenia Kanban, kursy z zastosowania Kanban

Na rynku dostępnych jest cały szereg organizatorów szkoleń Kanban, jak też szkolenia lean management. Warto porównać oferty poszczególnych organizatorów szkoleń i kursów, aby wybrać szkolenie Kanban zarówno dopasowane do naszych potrzeb i stojące na wysokim poziomie merytorycznym, jak też przystępne cenowo. Ceny tego typu szkoleń mogą różnić się w zależności od organizatora o kilkaset procent. Zgodnie z naszą analizą przeciętna cena dwudniowego otwartego szkolenia Kanban oscyluje od 800 do 1 400 zł netto. Większość szkoleń Kanban odbywa się w miastach, w których obecne są duże zakłady produkcyjno-montażowe, tj.: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice. Przeciętne szkolenie Kanban Warszawa trwa dni dni szkoleniowe, a jego cena wynosi 1 280 zł od osoby.

Koszyści z udziału w szkoleniach i warsztatach Kanban oraz Just in Time

Udział w szkoleniach, kursach i warsztatch poświęconych Kanban i Just in Time pozwala:

  • zapoznać się z metodyką Kanban, korzyściami i celami wdrożenia Kanban w przedsiębiorstwie,
  • poznać elementy systemu Junst in Time, zasady funkcjonowania systemu Just in Time oraz jego wady i zalety,
  • nabyć umiejętność opisania poszczególnych typów przepływów materiału i informacji,
  • dowiedzieć się jakie są niezbędne kroki w przejściu od tradycyjnej organizacji produkcji do koncepcji opartej o system Pull,
  • wprowadzić zmianę w sposobie przygotowania bieżących planów produkcyjnych i zająć się produkcją tylko tych wyrobów, które są potrzebne klientowi,
  • obniżyć poziom zapasów i zminimalizować koszty związane z ich utrzymywaniem,
  • zoptymalizować czas przejścia wyrobu przez system produkcyjno-logistyczny.

Inne szkolenia polecane działom produkcji oraz zarządzania jakością

Osobom zainteresowanym tematyką zarządzania produkcją oraz jakością polecamy również szereg innych szkoleń, poczynając na lean manufacturing, APQP PPAP zaawansowane metody planowania jakości), FMEA (analiza przyczyn i skutków potencjalnych wad w procesie produkcyjnym) czy też SMED (redukcja czasów przezbrojeń maszyn i parku maszynowego).

Wpływ Kanban na produkcję

Za wzorcowy przykład wdrożenia systemu sterowania produkcją opartnego o zasady Kanban uchodzi implementacja w zakładach największego na świecie producenta samochodów, firmy TOYOTA. Zespół wdrożeniowy podumowując wyniki wdrożenia po 3 latach zanotował następujące wskaźniki:

  • 30% wzrostu produkcji,
  • 60% redukcji zapasów,
  • 90% redukcji braków,
  • 15% redukcji przestrzeni produkcyjnej,
  • 15% redukcji operatorów i personelu administracyjno-technicznego.
Kanban: szkolenia, kursy i warsztaty Kanban
Szkolenia Kanban, kursy Kanban

Zostaw e-mail i otrzymuj powiadomienia, gdy pojawi się nowe szkolenie Kanban lub kurs Kanban produkcyjny!