• Szkolenia KANBAN, kursy KANBAN
Wyszukiwanie wydarzeń
Słowo kluczowe:
Np.: temat, miasto, nazwa organizatora...
Kategoria:

• Szkolenia KANBAN, kursy KANBAN

Wyświetlone szkolenia i kursy: wszystkie (8)
Niepołomice, 19.03.2014
Niepołomice k.Krakowa, 20.04.2012

• Szkolenia KANBAN, kursy KANBAN • Szkolenia KANBAN, kursy KANBAN

Wyświetlone szkolenia i kursy: wszystkie (8)
Zobacz również

APQP        Lean Manufacturing        SMED        PPAP        FMEA       

kosztorysowanie        redukcja kosztów         GMP       

Kanban

Produkcja w duchu lean management to sposób na minimalizację marnowania zasobów i sprawne, terminowe realizowanie zleceń klientów. Jedną z technik stosowanych w szczupłym wytwarzaniu jest kanban. Pochodzące z Japonii rozwiązanie ma na celu sprawną realizację bieżących zleceń produkcyjnych bez zbędnego gromadzenia zapasów materiałów, zgodnie z zasadą just in time.

Zarządzanie produkcją z wykorzystaniem kanban – na czym polega?

Kanban to, dosłownie tłumacząc z języka japońskiego, „spis widoczny”. Chodzi zatem o szyld lub tabliczkę informacyjną, które są umieszczane na poszczególnych wyrobach wykorzystywanych w procesie produkcyjnych. Znajdują się na nich informacje niezbędne do zaplanowania cyrkulacji materiałów między poszczególnymi stanowiskami oraz etapami produkcyjnymi.

Dziś jednak system kanban, choć nadal często opiera się na fizycznych kartkach z informacjami, jest postrzegany w znacznie szerszej perspektywie. Chodzi o zarządzanie jakością produkcji, które obejmuje:

  • system informacyjny,
  • system planowania i rozdziału pracy oraz materiałów,
  • system kontroli czynności oraz zadań produkcyjnych.

Proces wytwórczy powinien być zorganizowany tak, aby każda wytwórcza komórka w ciągu produkcyjnym mogła wytwarzać dokładnie tyle elementów, ile jest potrzebnych w danym momencie. Ma to na celu zapobieganie kumulowaniu (i kosztownemu magazynowaniu) zbędnych w określonym czasie materiałów, a także opóźnieniom produkcyjnym.

Jak działa zarządzanie jakością zgodne z zasadami kanban?

Aby wyeliminować braki, opóźnienia, zapasy, kolejki, bezczynności czy zbędne przemieszczenia, rezygnuje się przede wszystkim z korzystania z magazynów przedprodukcyjnych. Oznacza to, że wszystkie niezbędne na dany moment materiały znajdują się przy docelowych stanowiskach pracy, a ich cyrkulacja na kolejnych etapach wytwórczych odbywa się zgodnie z rozpiską określoną na kanbanach – precyzyjną co do godziny.

Warto wiedzieć, że w praktyce stosuje się dwa typy kanbanów, a więc swoistych instrukcji postępowania na każdym etapie produkcji. Są to:

  • kanban będący zleceniem produkcyjnym (tzw. make kanban) – to sygnał do wyprodukowania czegoś,
  • kanban będący zleceniem pobrania części (tzw. move kanban) – uruchamia pobieranie konkretnych materiałów z zapasów, w ilości niezbędnej do realizacji bieżącego zlecenia.

Poziomy system ssący – bo takim jest kanban – sprawdza się w wielu branżach oraz w fabrykach działających na mniejszą i większą skalę. Dlatego warto mu się przyjrzeć i rozważyć, czy zarządzanie produkcją zgodne z jego założeniami to dobry kierunek działania.

Szkolenia Kanban

Na rynku dostępnych jest cały szereg organizatorów szkoleń Kanban, jak też szkolenia lean management. Warto porównać oferty poszczególnych organizatorów szkoleń i kursów, aby wybrać szkolenie zarówno dopasowane do naszych potrzeb i stojące na wysokim poziomie merytorycznym, jak też przystępne cenowo. Ceny tego typu szkoleń mogą różnić się w zależności od organizatora o kilkaset procent. Zgodnie z naszą analizą przeciętna cena dwudniowego otwartego szkolenia Kanban oscyluje od 800 do 1 400 zł netto. Większość szkoleń Kanban odbywa się w miastach, w których obecne są duże zakłady produkcyjno-montażowe, tj.: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice. Przeciętne szkolenie Kanban Warszawa trwa dni dni szkoleniowe, a jego cena wynosi 1 280 zł od osoby.


Newsletter