Produkcja w duchu lean management to sposób na minimalizację marnowania zasobów i sprawne, terminowe realizowanie zleceń klientów. Jedną z technik stosowanych w szczupłym wytwarzaniu jest kanban. Pochodzące z Japonii rozwiązanie ma na celu sprawną realizację bieżących zleceń produkcyjnych bez zbędnego gromadzenia zapasów materiałów, zgodnie z zasadą just in time.
Zarządzanie produkcją z wykorzystaniem Kanban – na czym polega?
Kanban to, dosłownie tłumacząc z języka japońskiego, „spis widoczny”. Chodzi zatem o szyld lub tabliczkę informacyjną, które są umieszczane na poszczególnych wyrobach wykorzystywanych w procesie produkcyjnych. Znajdują się na nich informacje niezbędne do zaplanowania cyrkulacji materiałów między poszczególnymi stanowiskami oraz etapami produkcyjnymi.Dziś jednak system Kanban, choć nadal często opiera się na fizycznych kartkach z informacjami, jest postrzegany w znacznie szerszej perspektywie. Chodzi o zarządzanie jakością produkcji, które obejmuje:
- system informacyjny,
- system planowania i rozdziału pracy oraz materiałów,
- system kontroli czynności oraz zadań produkcyjnych.
Jak działa zarządzanie jakością zgodne z zasadami kanban?
Aby wyeliminować braki, opóźnienia, zapasy, kolejki, bezczynności czy zbędne przemieszczenia, rezygnuje się przede wszystkim z korzystania z magazynów przedprodukcyjnych. Oznacza to, że wszystkie niezbędne na dany moment materiały znajdują się przy docelowych stanowiskach pracy, a ich cyrkulacja na kolejnych etapach wytwórczych odbywa się zgodnie z rozpiską określoną na kanbanach – precyzyjną co do godziny.Warto wiedzieć, że w praktyce stosuje się dwa typy Kanbanów, a więc swoistych instrukcji postępowania na każdym etapie produkcji. Są to:
- kanban będący zleceniem produkcyjnym (tzw. make kanban) – to sygnał do wyprodukowania czegoś,
- kanban będący zleceniem pobrania części (tzw. move kanban) – uruchamia pobieranie konkretnych materiałów z zapasów, w ilości niezbędnej do realizacji bieżącego zlecenia.
Szkolenia Kanban
Na rynku dostępnych jest cały szereg organizatorów szkoleń Kanban, jak też szkolenia lean management. Warto porównać oferty poszczególnych organizatorów szkoleń i kursów, aby wybrać szkolenie zarówno dopasowane do naszych potrzeb i stojące na wysokim poziomie merytorycznym, jak też przystępne cenowo. Ceny tego typu szkoleń mogą różnić się w zależności od organizatora o kilkaset procent. Zgodnie z naszą analizą przeciętna cena dwudniowego otwartego szkolenia Kanban oscyluje od 800 do 1 400 zł netto. Większość szkoleń Kanban odbywa się w miastach, w których obecne są duże zakłady produkcyjno-montażowe, tj.: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice. Przeciętne szkolenie Kanban Warszawa trwa dni dni szkoleniowe, a jego cena wynosi 1 280 zł od osoby.Wpływ Kanban na produkcję
Za wzorcowy przykład wdrożenia systemu sterowania produkcją opartnego o zasady Kanban uchodzi implementacja w zakładach największego na świecie producenta samochodów, firmy TOYOTA. Zespół wdrożeniowy podumowując wyniki wdrożenia po 3 latach zanotował następujące wskaźniki:- 30% wzrostu produkcji,
- 60% redukcji zapasów,
- 90% redukcji braków,
- 15% redukcji przestrzeni produkcyjnej,
- 15% redukcji operatorów i personelu administracyjno-technicznego.
Więcej informacji o systemie produkcyjnym w zakładach Toyota mogą Państwo uzyskać oglądając poniższy film.
