Anna Franiak

Co to jest coaching i mentoring?

Coaching i mentoring to popularne techniki stosowane w rozwoju osobistym i zawodowym. Warto poznać różnice między coachingiem i mentoringiem oraz dowiedzieć się jak rozpocząć pracę w charakterze coacha lub mentora.

Spis treści:

 1. Co to jest coaching?
 2. Co to jest mentoring?
 3. Korzyści z coachingu i mentoringu
 4. Jak zostać coachem lub mentorem?
Co to jest coaching?

Coaching to świetny sposób na rozwijanie konkretnej wiedzy i umiejętności, a także na identyfikację potencjalnych obszarów rozwoju. Często skupia się na krótkoterminowych celach i możliwych do wykonania krokach, które można podjąć, aby je osiągnąć.

Często coaching mylony jest z mentoringiem, psychoterapią, pracą grupową, udzielaniem informacji zwrotnej itp. Chcąc zrozumieć czym jest coaching, warto podkreślić również czym nie jest ta technika rozwoju osobistego i zawodowego. Coach, co do zasady, nie udziela rad, nie proponuje rozwiązań, jak też nie jest jego zadaniem dzielenie się własnym doświadczeniem opiniami czy rekomendacjami. Coach nie powinien się też skupiać na ocenie, nie udziela pozytywnej informacji zwrotnej, jak też nie wytyka błędów i nie skupia się na przeszłości.

Co więc robi coach i czym jest coaching? Oficjalna definicja ICF, czyli International Coaching Federation mówi, że coaching to “towarzyszenie klientowi w procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do rozwijania osobistego i zawodowego potencjału.”

Na czym polega to towarzyszenie? W coachingu istotne są między innymi:

 • aktywne i uważne słuchanie, obserwacja klienta oraz dzielenie się z nim obserwacjami i zadawanie pytań prowokujących do refleksji i rozwoju;
 • zbudowanie partnerskiej relacji unikającej oceny i opierającej się na empatii, które są niezbędne do zapewnienia atmosfery sprzyjającej odkrywaniu własnych ograniczeń;
 • zapewnienie poufności, bez której poruszanie niewygodnych czy trudnych tematów może okazać się niemożliwe;
 • skoncentrowanie na celu oraz na teraźniejszości i przyszłości, gdyż rolą coacha nie jest pomoc w analizowaniu przeszłości, ale w osiąganiu konkretnych celów i uwolnieniu potencjału drzemiącego w kliencie (osobie uczestniczącej w coachingu jako coachee);
 • skoncentrowanie na zasobach klienta, gdyż w coachingu to klient dochodzi do wniosków i rozwiązań korzystając z towarzyszenia coacha, a doświadczenia czy wiedza coacha w danej dziedzinie nie są istotne dla osiągania celów.

Coaching i mentoring

Co to jest mentoring?

Mentoring natomiast jest bardziej skoncentrowany na długoterminowym rozwoju i doradztwie. Mentor może udzielić wskazówek i porad w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie i wiedzę, co może być nieocenione przy podejmowaniu ważnych decyzji w życiu lub biznesie.

Słowo mentoring swoje źródła ma w mitologii greckiej, która pozwala lepiej zrozumieć jego sens. Odyseusz wyruszając na wojnę trojańską powierzył Mentorowi opiekę nad swoją rodziną, domem i majątkiem. Mentor to zatem synonim opiekuna, któremu nie boimy się powierzyć własnych spraw, jak też przyszłości i bezpieczeństwa osób bliskich. Mentor to więc opiekun, przewodnik, doświadczony nauczyciel czy nawet mistrz, z którego wiedzy i doświadczeń możemy czerpać.

Mentoring to więc partnerska relacja między mentorem a uczniem (mentee), która zorientowana jest na rozwijanie ucznia, jego wiedzy oraz potencjału. Mentoring zorganizowany jest najczęściej wokół regularnych spotkań, których tematyka i cel mogą być w mniejszym lub większym stopniu zdefiniowane bądź nakreślane w trakcie rozmowy czy spotkania.

Monitoring wymaga posiadania przygotowania do pełnienia danej roli oraz akceptacji zasad mentoringu:

 • wiedza i doświadczenie mentora są kluczowe w mentoringu, co więcej, muszą to być wiedza i doświadczenie w dziedzinach przydatnych dla klienta (mentee) bądź pozwalające na ich pożyteczny transfer;
 • założeniem mentoringu jest również transfer wiedzy i umiejętności od mentora do mentee do czego potrzebna jest zgoda zarówno na jej przekazanie, jak i otwartość na jej przyjęcie.
Korzyści z coachingu i mentoringu

Zalety coachingu i mentoringu są oczywiste. Nie tylko zapewniają one danej osobie umiejętności i wiedzę, których potrzebuje, aby odnieść sukces, ale także dostarczają wskazówek i porad, które mogą pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji. Coaching i mentoring mogą być nieocenionym narzędziem dla każdego, kto chce rozwijać swoje umiejętności i osiągnąć swój pełny potencjał.

Warto jednak korzystać z tych narzędzi rozwojowych w sposób świadomy, rozumiejąc zalety i ograniczenia każdej z nich. Borykając się z brakiem wiedzy czy doświadczenia w danej dziedzinie, nawiązanie relacji z mentorem może być doskonałą metodą zapewnienia rozwoju. Jeśli jednak poszukujemy odpowiedzi na bardziej osobiste pytania, dotyczące naszych potrzeb i dążeń, motywacji, celów czy też sposobu panowania nad stresem i zachowania równowagi zasadne może okazać się skorzystanie z coachingu.

Jak zostać coachem lub mentorem?

Z racji tego, że coaching i mentoring rządzą się odmiennymi prawami, zasadami i dobrymi praktykami, warto poznawać je w trakcie indywidualnych ścieżek. Ścieżka mentorska jest w pewnym sensie łatwiejsza i mniej długotrwała, gdyż z założenia mentor posiada wiedzę i doświadczenie w danym obszarze, a chcąc zostać mentorem poszukuje efektywnych metod ich przekazywania. Warto w takim wypadku rozważyć np. szkolenie z mentoringu, który może być powszechnie stosowany w rozmaitych dziedzinach, zwłaszcza w biznesie. Trudniejsza ścieżka czeka kandydatów na coachów. Coach to wymagający zawód, wiążący się również z dużą odpowiedzialnością. Dlatego do wykonywania zawodu coacha niezbędne jest odpowiednie przygotowanie.

Szkolenia coaching i mentoring

Chcąc rozpocząć pracę w roli coacha, ale też chcąc osiągnąć poczucie pewności siebie w tym zawodzie, warto rozważyć akredytowane i certyfikowane kursy i szkolenia dotyczące coachingu. Akredytacja powinna pochodzić od uznanej instytucji zajmującej się coachingiem, np. od wspomnianej już International Coaching Federation lub na przykład European Mentoring and Coaching Council. Warto również rozważyć ubieganie się o indywidualną akredytację po zakończeniu kursu coachingu, gdyż jest to zawód wymagający ciągłego doskonalenia i rozwoju, superwizji, a także zróżnicowanej praktyki.

Wiele osób decyduje się na udział w szkoleniu coachingu lub kursie coachingu pod kątem wykorzystania tej metody w codziennej pracy zawodowej. Zwłaszcza w biznesie coaching znajduje szerokie zastosowanie w pracy menedżerskiej czy kierowniczej. Udział w kursie coachingu bez wątpienia pozwoli zbudować kompetencje niezbędne do zastosowania coachingowego stylu zarządzania itp.

Anna Franiak

Anna Franiak

Redaktor Eventis.pl

Od kilku lat zajmuję się przygotowaniem materiałów merytorycznych dla czołowych polskich portali internetowych, a także na potrzeby prasy, radia i telewizji. Specjalizuję się w tematyce związanej z nowoczesnymi metodami marketingu, promocji oraz działań z zakresu Public Relations. Nie są mi obce tematy dotyczące psychologii reklamy, komunikacji wewnętrznej, wywierania wpływu czy też negocjacji oraz technik sprzedaży.

Polecane wydarzenia

VIDI Centrum Rozwoju Kadr

Zaawansowane Kierowanie Zespołem - trening menedżerski, coaching, motywowanie, przekazywania informacji zwrotnej w praktyce

 • już od 1 930 zł
 • już od 1 930 zł
Zapisz się

Wczoraj kolega, dzisiaj szef - First Time Manager

 • już od 1 490 zł
 • już od 1 490 zł
Zapisz się

Menedżer w świecie zmian

 • już od 1 490 zł
 • już od 1 490 zł
Zapisz się
Kompetea Sp. z o.o.

HR Business Partner – zarządzanie coachingowe

 • już od 1 790 zł
 • już od 1 790 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne?
28 listopada 2023
Jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne?

Chcesz zorganizować konferencję i poszukujesz sprawdzonej sali konferencyjnej, która zapewni odpowiednią wygodę i oprawę dla twojego wydarzenia? Sprawdź jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne.

Czytaj więcej
Jak otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?
20 listopada 2023
Jak otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?

Dowiedz się w jaki sposób banki oceniają zdolność kredytową oraz jak można poprawić swoją zdolność kredytową poprzez długoterminowe planowanie finansów, co pomoże uzyskać pożyczkę.

Czytaj więcej
Zawody przyszłości: jakie kursy i szkolenia zrobić, aby znaleźć pracę?
17 listopada 2023
Zawody przyszłości: jakie kursy i szkolenia zrobić, aby znaleźć pracę?

Rynek pracy ulega szybkim zmianom, w wyniku których powstają zawody przyszłości. Warto dowiedzieć się na jakie zawody zapotrzebowanie rośnie oraz sprawdzić jak można znaleźć zatrudnienie w przyszłościowym zawodzie.

Czytaj więcej
Jak efektywnie promować stowarzyszenie i fundację w Internecie?
9 listopada 2023
Jak efektywnie promować stowarzyszenie i fundację w Internecie?

Prowadzenie fundacji lub stowarzyszenia przynosi dużo satysfakcji, ale wymaga też wiedzy i zaangażowania. Jak przyciągnąć uwagę potencjalnych darczyńców i wolontariuszy w zatłoczonym cyfrowym świecie?

Czytaj więcej