Anna Franiak

Jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?

Poszukujesz możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, ale twój budżet nie pozwala na sfinansowanie udziału w kursie, studiach lub szkoleniu? Rozważ złożenie wniosku o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę. Sprawdź, jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę, jak go umotywować oraz pobierz bezpłatny wzór wniosku o dofinansowanie kursu lub szkolenia przez pracodawcę!

Spis treści:

 1. Dofinansowanie szkolenia, studiów, kursu przez pracodawcę
 2. Wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę
 3. Jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia?
 4. Pobierz wzór wniosku o dofinansowanie studiów, kursu lub szkolenia
 5. Jak uzasadnić wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?
Dofinansowanie szkolenia, studiów, kursu przez pracodawcę

Wiele osób zainteresowanych podnoszeniem poziomu wiedzy i rozwojem kompetencji osobistych i zawodowych boryka się z problemem znalezienia finansowania szkoleń i kursów, w których chcą wziąć udział. Jest kilka możliwości, które warto rozważyć: dofinansowanie ze środków UE, dofinansowanie z Urzędu Pracy oraz dofinansowanie przez pracodawcę.

Pracodawca może z własnej inicjatywy skierować pracownika na szkolenie, kurs, warsztaty, a nawet studia. W takim przypadku nie jest jednak z reguły wymagany wniosek o dofinansowanie, chociaż wielu pracodawców w przypadku finansowania długotrwałych i drogich szkoleń czy studiów wymaga zawarcia specjalnej umowy lojalnościowej. Pracodawca w umowie takiej zobowiązuje się pokryć koszt szkolenia lub studiów (w całości bądź części), a w zamian pracownik zobowiązuje się pozostać w zatrudnieniu u pracodawcy przez zdefiniowany w umowie okres. W przypadku, gdy pracownik decyduje się odejść przez określonym w umowie terminem, często zobowiązany jest do zwrotu całości bądź części otrzymanego dofinansowania. Co jednak zrobić, gdy chcemy wziąć udział w szkoleniu, studiach lub kursie, a nie możemy pozwolić sobie na sfinansowanie tego wydatku ze środków własnych?

Wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę

Wniosek o dofinansowanie kursu, warsztatu, studiów lub szkolenia przez pracodawcę składają osoby zatrudnione u danego pracodawcy. Złożenie wniosku możliwe jest bez względu na formę i czas zatrudnienia, jednakże w praktyce pracodawcy najczęściej dofinansowują udział w kursach i szkoleniach pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i na czas nieokreślony. Każdy pracodawca stosuje jednak własne reguły, które mogą być doprecyzowane w odpowiednich regulaminach wewnętrznych: regulaminie pracy, regulaminie szkoleń itp.

Nawet jeśli w przedsiębiorstwie dofinansowanie do szkoleń nie jest uregulowane w żadnym wewnętrznym regulaminie warto złożyć taki wniosek do bezpośredniego przełożonego bądź do działu kadr (występuje on też pod nazwami Dział HR, Zasoby Ludzkie, Kady-Płace, Dział Rozwoju itp.). Praktyka pokazuje, że pracodawcy doceniają pracowników, którzy samodzielnie wychodzą z inicjatywą podnoszenia swoich umiejętności i nawet, jeśli ostatecznie nie decydują się na dofinansowanie szkolenia, kursu czy studiów, to postrzegają pozytywnie tego typu inicjatywę pracownika. Nie powinniśmy się więc obawiać składania wniosku o dofinansowanie studiów czy szkolenia przez pracodawcę.

Jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia?

Dobry wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę spełnia kilka kryteriów formalnych oraz merytorycznych. Najważniejsze, aby we wniosku:

 • zawrzeć swoje dane osobowe, a więc imię i nazwisko, stanowisko oraz przekazać dane kontaktowe, takie jak telefon oraz e-mail, zwłaszcza jeśli pracujemy w dużym zakładzie pracy,
 • umieścić dane pracodawcy, tj. nazwę oraz adres, a jeśli wniosek kierujemy do konkretnego działu to również jego nazwę,
 • określić, czy staramy się o sfinansowanie czy dofinansowanie uczestnictwa,
 • określić na jakie szkolenie, kurs, warsztat bądź studia chcemy uzyskać dofinansowanie, podać nazwę i dane organizatora, a także termin i miejsce jego realizacji,
 • określić cenę szkolenia, kursu czy studiów, w których chcemy wziąć udział,
 • umotywować wniosek o dofinansowanie, tak aby zwiększyć szanse na jego pozytywne rozpatrzenie przez pracodawcę, w tym poprzez wskazanie jakie umiejętności zdobędziemy uczestnicząc w szkoleniu lub studiach oraz jak możemy je wykorzystać na stanowisku pracy,
 • nie zapomnijmy również podpisać się pod wnioskiem oraz umieścić informację o miejscu i dacie sporządzenia wniosku.
Pobierz wzór wniosku o dofinansowanie studiów, kursu lub szkolenia

Pisząc wniosek o dofinansowanie warto skorzystać ze wzoru wniosku o dofinansowanie szkolenia, kursu czy studiów przez pracodawcę. Wzór ten możliwy jest do szybkiego wypełnienia zarówno, gdy chcemy wziąć udział w szkoleniu (nie ważne stacjonarnym czy online), kursie, warsztacie, studiach magisterskich, studiach podyplomowych itp. Wzór można pobrać całkowicie za darmo poniżej. Nasz wzór wniosku o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę:

 • jest całkowicie bezpłatny zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych,
 • dostępny jest w formatach .doc (Microsoft Word) oraz .pdf (Adobe Reader),
 • w przypadku pliku .doc wzór posiada możliwość łatwej edycji oraz wydrukowania, a w przypadku pliku .pdf wydrukowania i wypełnienia ręcznie,
 • do pobrania pliku nie jest wymagana rejestracja ani podawanie jakichkolwiek danych osobowych,
 • zanim wypełnisz wniosek zachęcamy do sprawdzenia oferty szkoleń, kursów i warsztatów dostępnej w naszym serwisie, co pozwoli upewnić się, że wybraliśmy najlepsze możliwe szkolenie oraz w atrakcyjnej cenie.

Pobierz wzór w formacie .doc  Pobierz wzór w formacie .pdf

Jak uzasadnić wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?

Jedną z kluczowych kwestii w trakcie składnia wniosku o dofinansowanie kursu, warsztatu, studiów czy szkolenia przez pracodawcę jest dobre umotywowanie wniosku. Jak uzasadnić wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?

 • wskaż czego dotyczy szkolenie, kurs czy studia na przykład poprzez przytoczenie głównych punktów z programu zajęć (możesz też załączyć program do wniosku),
 • wskaż we wniosku jakie umiejętności zdobędziesz w trakcie szkolenia, kursu czy studiów,
 • podkreśl, które ze zdobytych umiejętności czy informacji możesz wykorzystać na obecnie zajmowanym stanowisku pracy,
 • podkreśl motywację do kształcenia się, doszkalania oraz rozwoju zawodowego,
 • możesz również powołać się na swoją sytuację materialną, tj. brak możliwości sfinansowania udziału w szkoleniu, studiach czy kursie ze środków własnych.

Wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę

Życzymy pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie przez pracodawcę oraz udanego szkolenia, kursu czy studiów i osiągnięcia zamierzonych celów rozwojowych!

Anna Franiak

Anna Franiak

Redaktor Eventis.pl

Od kilku lat zajmuję się przygotowaniem materiałów merytorycznych dla czołowych polskich portali internetowych, a także na potrzeby prasy, radia i telewizji. Specjalizuję się w tematyce związanej z nowoczesnymi metodami marketingu, promocji oraz działań z zakresu Public Relations. Nie są mi obce tematy dotyczące psychologii reklamy, komunikacji wewnętrznej, wywierania wpływu czy też negocjacji oraz technik sprzedaży.

Polecane wydarzenia

Ostatnie artykuły

Jakie kursy warto zrobić? Najbardziej opłacalne i wartościowe kursy.
1 lipca 2022
Jakie kursy warto zrobić? Najbardziej opłacalne i wartościowe kursy.

Dowiedz się jakie kursy warto zrobić i po jakich kursach jest praca? Poznaj ciekawe oraz najbardziej wartościowe i opłacalne kursy zawodowe, biznesowe i specjalistyczne.

Czytaj więcej
Platformy do kursów online i szkoleń internetowych
23 maja 2022
Platformy do kursów online i szkoleń internetowych

Sprawdź czym są platformy do kursów i szkoleń online i jakie są najpopularniejsze programy i platformy do tworzenia, prowadzenia i wyszukiwania szkoleń i kursów internetowych.

Czytaj więcej
Co to jest compliance, czyli compliance po polsku!
5 maja 2022
Co to jest compliance, czyli compliance po polsku!

Sprawdź co oznacza słowo compliance, jakie są zadania compliance oraz kto zobowiązany jest wdrożyć system compliance w celu zapewnienia, że przedsiębiorstwo, instytucja lub organizacja prowadzą działalność zgodnie z prawem.

Czytaj więcej
10% przychodu z marca 2022 przekażemy na pomoc Ukrainie!
4 marca 2022
10% przychodu z marca 2022 przekażemy na pomoc Ukrainie!

Serwis Eventis.pl przekaże 10% przychodu z marca 2022 na rzecz organizacji humanitarnych zajmujących się pomocą uchodźcom z Ukrainy oraz mieszkańcom Ukrainy.

Czytaj więcej