Anna Franiak

Jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?

Poszukujesz możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, ale twój budżet nie pozwala na sfinansowanie udziału w kursie, studiach lub szkoleniu? Rozważ złożenie wniosku o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę. Sprawdź, jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę, jak go umotywować oraz pobierz bezpłatny wzór wniosku o dofinansowanie kursu lub szkolenia przez pracodawcę!

Spis treści:

 1. Dofinansowanie szkolenia, studiów, kursu przez pracodawcę
 2. Wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę
 3. Jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia?
 4. Pobierz wzór wniosku o dofinansowanie studiów, kursu lub szkolenia
 5. Jak uzasadnić wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?
Dofinansowanie szkolenia, studiów, kursu przez pracodawcę

Wiele osób zainteresowanych podnoszeniem poziomu wiedzy i rozwojem kompetencji osobistych i zawodowych boryka się z problemem znalezienia finansowania szkoleń i kursów, w których chcą wziąć udział. Jest kilka możliwości, które warto rozważyć: dofinansowanie ze środków UE, dofinansowanie z Urzędu Pracy oraz dofinansowanie przez pracodawcę.

Pracodawca może z własnej inicjatywy skierować pracownika na szkolenie, kurs, warsztaty, a nawet studia. W takim przypadku nie jest jednak z reguły wymagany wniosek o dofinansowanie, chociaż wielu pracodawców w przypadku finansowania długotrwałych i drogich szkoleń czy studiów wymaga zawarcia specjalnej umowy lojalnościowej. Pracodawca w umowie takiej zobowiązuje się pokryć koszt szkolenia lub studiów (w całości bądź części), a w zamian pracownik zobowiązuje się pozostać w zatrudnieniu u pracodawcy przez zdefiniowany w umowie okres. W przypadku, gdy pracownik decyduje się odejść przez określonym w umowie terminem, często zobowiązany jest do zwrotu całości bądź części otrzymanego dofinansowania. Co jednak zrobić, gdy chcemy wziąć udział w szkoleniu, studiach lub kursie, a nie możemy pozwolić sobie na sfinansowanie tego wydatku ze środków własnych?

Wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę

Wniosek o dofinansowanie kursu, warsztatu, studiów lub szkolenia przez pracodawcę składają osoby zatrudnione u danego pracodawcy. Złożenie wniosku możliwe jest bez względu na formę i czas zatrudnienia, jednakże w praktyce pracodawcy najczęściej dofinansowują udział w kursach i szkoleniach pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i na czas nieokreślony. Każdy pracodawca stosuje jednak własne reguły, które mogą być doprecyzowane w odpowiednich regulaminach wewnętrznych: regulaminie pracy, regulaminie szkoleń itp.

Nawet jeśli w przedsiębiorstwie dofinansowanie do szkoleń nie jest uregulowane w żadnym wewnętrznym regulaminie warto złożyć taki wniosek do bezpośredniego przełożonego bądź do działu kadr (występuje on też pod nazwami Dział HR, Zasoby Ludzkie, Kady-Płace, Dział Rozwoju itp.). Praktyka pokazuje, że pracodawcy doceniają pracowników, którzy samodzielnie wychodzą z inicjatywą podnoszenia swoich umiejętności i nawet, jeśli ostatecznie nie decydują się na dofinansowanie szkolenia, kursu czy studiów, to postrzegają pozytywnie tego typu inicjatywę pracownika. Nie powinniśmy się więc obawiać składania wniosku o dofinansowanie studiów czy szkolenia przez pracodawcę.

Jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia?

Dobry wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę spełnia kilka kryteriów formalnych oraz merytorycznych. Najważniejsze, aby we wniosku:

 • zawrzeć swoje dane osobowe, a więc imię i nazwisko, stanowisko oraz przekazać dane kontaktowe, takie jak telefon oraz e-mail, zwłaszcza jeśli pracujemy w dużym zakładzie pracy,
 • umieścić dane pracodawcy, tj. nazwę oraz adres, a jeśli wniosek kierujemy do konkretnego działu to również jego nazwę,
 • określić, czy staramy się o sfinansowanie czy dofinansowanie uczestnictwa,
 • określić na jakie szkolenie, kurs, warsztat bądź studia chcemy uzyskać dofinansowanie, podać nazwę i dane organizatora, a także termin i miejsce jego realizacji,
 • określić cenę szkolenia, kursu czy studiów, w których chcemy wziąć udział,
 • umotywować wniosek o dofinansowanie, tak aby zwiększyć szanse na jego pozytywne rozpatrzenie przez pracodawcę, w tym poprzez wskazanie jakie umiejętności zdobędziemy uczestnicząc w szkoleniu lub studiach oraz jak możemy je wykorzystać na stanowisku pracy,
 • nie zapomnijmy również podpisać się pod wnioskiem oraz umieścić informację o miejscu i dacie sporządzenia wniosku.
Pobierz wzór wniosku o dofinansowanie studiów, kursu lub szkolenia

Pisząc wniosek o dofinansowanie warto skorzystać ze wzoru wniosku o dofinansowanie szkolenia, kursu czy studiów przez pracodawcę. Wzór ten możliwy jest do szybkiego wypełnienia zarówno, gdy chcemy wziąć udział w szkoleniu (nie ważne stacjonarnym czy online), kursie, warsztacie, studiach magisterskich, studiach podyplomowych itp. Wzór można pobrać całkowicie za darmo poniżej. Nasz wzór wniosku o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę:

 • jest całkowicie bezpłatny zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych,
 • dostępny jest w formatach .doc (Microsoft Word) oraz .pdf (Adobe Reader),
 • w przypadku pliku .doc wzór posiada możliwość łatwej edycji oraz wydrukowania, a w przypadku pliku .pdf wydrukowania i wypełnienia ręcznie,
 • do pobrania pliku nie jest wymagana rejestracja ani podawanie jakichkolwiek danych osobowych,
 • zanim wypełnisz wniosek zachęcamy do sprawdzenia oferty szkoleń, kursów i warsztatów dostępnej w naszym serwisie, co pozwoli upewnić się, że wybraliśmy najlepsze możliwe szkolenie oraz w atrakcyjnej cenie.

Pobierz wzór w formacie .doc  Pobierz wzór w formacie .pdf

Jak uzasadnić wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?

Jedną z kluczowych kwestii w trakcie składnia wniosku o dofinansowanie kursu, warsztatu, studiów czy szkolenia przez pracodawcę jest dobre umotywowanie wniosku. Jak uzasadnić wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?

 • wskaż czego dotyczy szkolenie, kurs czy studia na przykład poprzez przytoczenie głównych punktów z programu zajęć (możesz też załączyć program do wniosku),
 • wskaż we wniosku jakie umiejętności zdobędziesz w trakcie szkolenia, kursu czy studiów,
 • podkreśl, które ze zdobytych umiejętności czy informacji możesz wykorzystać na obecnie zajmowanym stanowisku pracy,
 • podkreśl motywację do kształcenia się, doszkalania oraz rozwoju zawodowego,
 • możesz również powołać się na swoją sytuację materialną, tj. brak możliwości sfinansowania udziału w szkoleniu, studiach czy kursie ze środków własnych.

Wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę

Życzymy pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie przez pracodawcę oraz udanego szkolenia, kursu czy studiów i osiągnięcia zamierzonych celów rozwojowych!

Anna Franiak

Anna Franiak

Redaktor Eventis.pl

Od kilku lat zajmuję się przygotowaniem materiałów merytorycznych dla czołowych polskich portali internetowych, a także na potrzeby prasy, radia i telewizji. Specjalizuję się w tematyce związanej z nowoczesnymi metodami marketingu, promocji oraz działań z zakresu Public Relations. Nie są mi obce tematy dotyczące psychologii reklamy, komunikacji wewnętrznej, wywierania wpływu czy też negocjacji oraz technik sprzedaży.

Polecane wydarzenia

J.G.Training

Zarządzanie projektami unijnymi - jak poprawnie zrealizować cały projekt i uniknąć zwrotu dofinansowania

 • już od 1 290 zł
 • już od 1 290 zł
Zapisz się
Fundacja Promocji Edukacyjnej ORYLION

Księgowość przedsiębiorstw w projektach - rozliczanie projektów dofinansowanych ze środków UE

 • już od 300 zł
 • już od 300 zł
Zapisz się
KM Studio

Telemarketing, sprzedaż przez telefon

 • już od 1 450 zł
 • już od 1 450 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Win-win: czym są negocjacje win-win, jakie są ich etapy i zalety?
9 stycznia 2023
Win-win: czym są negocjacje win-win, jakie są ich etapy i zalety?

Dowiedz się czym są negocjacje win-win oraz jakie są zalety tego typu negocjacji? Poznaj etapy negocjacji win win oraz sposoby rozwijania wiedzy pracowników z prowadzenia negocjacji handlowych.

Czytaj więcej
Co to jest coaching i mentoring?
3 stycznia 2023
Co to jest coaching i mentoring?

Coaching i mentoring to popularne techniki stosowane w rozwoju osobistym i zawodowym. Warto poznać różnice między coachingiem i mentoringiem oraz dowiedzieć się jak rozpocząć pracę w charakterze coacha lub mentora.

Czytaj więcej
Kompetencje menedżerskie – jak rozwijać umiejętności menedżerskie?
16 grudnia 2022
Kompetencje menedżerskie – jak rozwijać umiejętności menedżerskie?

Umiejętności kadry menedżerskiej zatrudnionej w organizacji mają kluczowe znaczenie dla efektywności jej działania oraz wytworzonej kultury organizacyjnej. Dlatego warto poznać kluczowe kompetencje menedżerskie oraz sposoby ich rozwijania.

Czytaj więcej
NLP: co to jest NLP i jakie są techniki NLP?
12 grudnia 2022
NLP: co to jest NLP i jakie są techniki NLP?

Dowiedz się czym jest NLP, jakie są najpopularniejsze techniki NLP i w jakich sytuacjach stosuje się najczęściej programowanie neurolingwistyczne. Poznaj argumenty za i przeciw stosowaniu technik NLP.

Czytaj więcej