Poszukujesz możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, ale twój budżet nie pozwala na sfinansowanie udziału w kursie, studiach lub szkoleniu? Rozważ złożenie wniosku o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę. Sprawdź, jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę, jak go umotywować oraz pobierz bezpłatny wzór wniosku o dofinansowanie kursu lub szkolenia przez pracodawcę!
Spis treści:
- Dofinansowanie szkolenia, studiów, kursu przez pracodawcę
- Wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę
- Jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia?
- Pobierz wzór wniosku o dofinansowanie studiów, kursu lub szkolenia
- Jak uzasadnić wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?
Dofinansowanie szkolenia, studiów, kursu przez pracodawcę
Wiele osób zainteresowanych podnoszeniem poziomu wiedzy i rozwojem kompetencji osobistych i zawodowych boryka się z problemem znalezienia finansowania szkoleń i kursów, w których chcą wziąć udział. Jest kilka możliwości, które warto rozważyć: dofinansowanie ze środków UE, dofinansowanie z Urzędu Pracy oraz dofinansowanie przez pracodawcę.
Pracodawca może z własnej inicjatywy skierować pracownika na szkolenie, kurs, warsztaty, a nawet studia. W takim przypadku nie jest jednak z reguły wymagany wniosek o dofinansowanie, chociaż wielu pracodawców w przypadku finansowania długotrwałych i drogich szkoleń czy studiów wymaga zawarcia specjalnej umowy lojalnościowej. Pracodawca w umowie takiej zobowiązuje się pokryć koszt szkolenia lub studiów (w całości bądź części), a w zamian pracownik zobowiązuje się pozostać w zatrudnieniu u pracodawcy przez zdefiniowany w umowie okres. W przypadku, gdy pracownik decyduje się odejść przez określonym w umowie terminem, często zobowiązany jest do zwrotu całości bądź części otrzymanego dofinansowania. Co jednak zrobić, gdy chcemy wziąć udział w szkoleniu, studiach lub kursie, a nie możemy pozwolić sobie na sfinansowanie tego wydatku ze środków własnych?
Wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę
Wniosek o dofinansowanie kursu, warsztatu, studiów lub szkolenia przez pracodawcę składają osoby zatrudnione u danego pracodawcy. Złożenie wniosku możliwe jest bez względu na formę i czas zatrudnienia, jednakże w praktyce pracodawcy najczęściej dofinansowują udział w kursach i szkoleniach pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i na czas nieokreślony. Każdy pracodawca stosuje jednak własne reguły, które mogą być doprecyzowane w odpowiednich regulaminach wewnętrznych: regulaminie pracy, regulaminie szkoleń itp.
Nawet jeśli w przedsiębiorstwie dofinansowanie do szkoleń nie jest uregulowane w żadnym wewnętrznym regulaminie warto złożyć taki wniosek do bezpośredniego przełożonego bądź do działu kadr (występuje on też pod nazwami Dział HR, Zasoby Ludzkie, Kady-Płace, Dział Rozwoju itp.). Praktyka pokazuje, że pracodawcy doceniają pracowników, którzy samodzielnie wychodzą z inicjatywą podnoszenia swoich umiejętności i nawet, jeśli ostatecznie nie decydują się na dofinansowanie szkolenia, kursu czy studiów, to postrzegają pozytywnie tego typu inicjatywę pracownika. Nie powinniśmy się więc obawiać składania wniosku o dofinansowanie studiów czy szkolenia przez pracodawcę.
Jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia?
Dobry wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę spełnia kilka kryteriów formalnych oraz merytorycznych. Najważniejsze, aby we wniosku:
- zawrzeć swoje dane osobowe, a więc imię i nazwisko, stanowisko oraz przekazać dane kontaktowe, takie jak telefon oraz e-mail, zwłaszcza jeśli pracujemy w dużym zakładzie pracy,
- umieścić dane pracodawcy, tj. nazwę oraz adres, a jeśli wniosek kierujemy do konkretnego działu to również jego nazwę,
- określić, czy staramy się o sfinansowanie czy dofinansowanie uczestnictwa,
- określić na jakie szkolenie, kurs, warsztat bądź studia chcemy uzyskać dofinansowanie, podać nazwę i dane organizatora, a także termin i miejsce jego realizacji,
- określić cenę szkolenia, kursu czy studiów, w których chcemy wziąć udział,
- umotywować wniosek o dofinansowanie, tak aby zwiększyć szanse na jego pozytywne rozpatrzenie przez pracodawcę, w tym poprzez wskazanie jakie umiejętności zdobędziemy uczestnicząc w szkoleniu lub studiach oraz jak możemy je wykorzystać na stanowisku pracy,
- nie zapomnijmy również podpisać się pod wnioskiem oraz umieścić informację o miejscu i dacie sporządzenia wniosku.
Pobierz wzór wniosku o dofinansowanie studiów, kursu lub szkolenia
Pisząc wniosek o dofinansowanie warto skorzystać ze wzoru wniosku o dofinansowanie szkolenia, kursu czy studiów przez pracodawcę. Wzór ten możliwy jest do szybkiego wypełnienia zarówno, gdy chcemy wziąć udział w szkoleniu (nie ważne stacjonarnym czy online), kursie, warsztacie, studiach magisterskich, studiach podyplomowych itp. Wzór można pobrać całkowicie za darmo poniżej. Nasz wzór wniosku o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę:
- jest całkowicie bezpłatny zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych,
- dostępny jest w formatach .doc (Microsoft Word) oraz .pdf (Adobe Reader),
- w przypadku pliku .doc wzór posiada możliwość łatwej edycji oraz wydrukowania, a w przypadku pliku .pdf wydrukowania i wypełnienia ręcznie,
- do pobrania pliku nie jest wymagana rejestracja ani podawanie jakichkolwiek danych osobowych,
- zanim wypełnisz wniosek zachęcamy do sprawdzenia oferty szkoleń, kursów i warsztatów dostępnej w naszym serwisie, co pozwoli upewnić się, że wybraliśmy najlepsze możliwe szkolenie oraz w atrakcyjnej cenie.
Pobierz wzór w formacie .doc Pobierz wzór w formacie .pdf
Jak uzasadnić wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?
Jedną z kluczowych kwestii w trakcie składnia wniosku o dofinansowanie kursu, warsztatu, studiów czy szkolenia przez pracodawcę jest dobre umotywowanie wniosku. Jak uzasadnić wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?
- wskaż czego dotyczy szkolenie, kurs czy studia na przykład poprzez przytoczenie głównych punktów z programu zajęć (możesz też załączyć program do wniosku),
- wskaż we wniosku jakie umiejętności zdobędziesz w trakcie szkolenia, kursu czy studiów,
- podkreśl, które ze zdobytych umiejętności czy informacji możesz wykorzystać na obecnie zajmowanym stanowisku pracy,
- podkreśl motywację do kształcenia się, doszkalania oraz rozwoju zawodowego,
- możesz również powołać się na swoją sytuację materialną, tj. brak możliwości sfinansowania udziału w szkoleniu, studiach czy kursie ze środków własnych.
Życzymy pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie przez pracodawcę oraz udanego szkolenia, kursu czy studiów i osiągnięcia zamierzonych celów rozwojowych!