Anna Gajewska

Najbardziej opłacalne zawody dla dziewczyn i kobiet!

Zastanawiasz się jakie są najbardziej opłacalne zawody dla dziewczyn i kobiet w 2022 roku w Polsce oraz na świecie? Jakie są zawody przyszłości dla kobiet, w których nie trzeba się martwić o zatrudnienie oraz atrakcyjne zarobki? Sprawdź nasz ranking obejmujący najbardziej opłacalne zawody dla kobiet.

Spis treści:

 1. Zawody dla dziewczyn i kobiet
 2. Najbardziej opłacalne zawody dla dziewczyn w Polsce
 3. Jakie są inne dobrze płatne zawody dla dziewczyn i kobiet?
 4. Ciekawe zawody dla dziewczyn i kobiet
 5. Najbardziej opłacalne zawody dla kobiet na świecie
 6. Jak zyskać pracę w dobrze płatnym zawodzie?
Zawody dla dziewczyn i kobiet

Jakie są zawody dla dziewczyn oraz kobiet? Przez bardzo wiele lat uważało się, że istnieją zawody dla dziewczyn i kobiet oraz zawody dla mężczyzn. Dzisiaj jednak niemalże wszystkie zawody dostępne są dla dziewczyn i kobiet, więc nie warto kierować się stereotypami. Zwłaszcza, że kobiety dzięki posiadanym cechom i umiejętnościom doskonale odnajdują się w zawodach do niedawna uważanych za typowo męskie. Jednym z przykładów może być zawód programisty, w którym zatrudnionych jest coraz więcej kobiet.

Wciąż jednak istnieją zawody, które dużo częściej wybierane są przez kobiety i dziewczyny czy to ze względu na zainteresowania czy też uwarunkowania kulturowe. Na szczęście na liście typowo kobiecych zawodów jest coraz więcej dobrze płatnych oraz ciekawych zawodów. Z biegiem lat luka w zarobkach oferowanych mężczyznom i kobietom zmniejsza się. Zjawisko to możemy zaobserować również w Polsce, chociaż wziąż pozostało w tej kwestii sporo do zrobienia. Lista dobrze płatnych zawodów dla kobiet i dziewczyn poszerza się, warto więc wiedzieć jakie zawody uchodzą za dobrze płatne i za tak zwane zawody przyszłości.

Najbardziej opłacalne zawody dla dziewczyn w Polsce

Jeśli interesuje Cię dobrze płatna praca dla kobiet warto przyjrzeć się liście zawierającej zawody przyszłości dla kobiet i dziewczyn. Poprzez zawody przyszłości określane są te dziedziny, w których spodziewany jest stały wzrost zapotrzebowania na pracowników, a oferowane w nich wynagrodzenia są atrakcyjne i najczęściej wykraczają poza tzw. średnią krajową.

Jakie są najbardziej opłacalne zawody dla dziewczyn i kobiet w 2022 roku w Polsce?

Zawody w IT. Branża IT rozwija się bardzo dynamicznie i cierpi na stały niedobór wykwalifikowanych pracowników. Nic dziwnego, że z czasem pracodawcy z sektora IT zainteresowali się zatrudnianiem dziewczyn oraz kobiet, nie mogąc znaleźć dostatecznej liczby pracowników wśród mężczyzn. I chociaż początkowo IT było typowo męskim zawodem, to dzisiaj sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie na korzyść kobiet, które stanowią już kilkanaście procent wszystkich zatrudnionych w IT. Na jakich stanowiskach w IT pracują najczęściej kobiety i dziewczyny?

 • Programista – coraz więcej kobiet uczy się programowania i z sukcesem pracuje jako programistki. Kobiety bardzo często wybierają języki programowania, w których tworzone są aplikacje łączące przydatność i estetykę. Przykładem takiego zawodu jest programista stron internetowych ze specjalizacją w programowaniu front-end, a więc części kodu odpowiadającej za wygląd stron internetowych. Zmysł estetyczny, sumienność i dokładność, sprawiają, że kobiety doskonale odnajdują się w tym zawodzie. W zależności od opanowanych języków programowania oraz doświadczenia zawodowego dziewczyny programistki mogą liczyć na zarobki od 6 tys. zł brutto miesięcznie do nawet 20 tysięcy. Średnie zarobki to 9 tys. zł brutto.
 • Scrum Master – kim jest Scrum Master? W skrócie jest to osoba dbająca o efektywną pracę zespołu zajmującego się wytwarzaniem oprogramowania w metodykach zwinnych. Scrum Master ma za zadanie scalać ludzi w zespół, wspomagać komunikację w zespole, rozwiązywać konflikty i dbać o motywację i zaangażowanie. Do sprawnego wykonywania pracy w tej roli potrzebna jest inteligencja emocjonalna, chęć współpracy, otwartość, nastawienie na porozumienie – dlatego kobiety stanowią dzisiaj już ponad połowę pracowników zatrudnionych na stanowisku Scrum Master. Średnie zarobki na stanowisku Scrum Master w 2022 roku wynoszą 11 500 zł brutto miesięcznie, warto więc sprawdzić kursy Scrum, które mogą nas przygotować do podjęcia pracy w tym zawodzie.

Zawody HR. Działy HR nie od dzisiaj zdominowane są przez kobiety. Wysoko rozwinięte empatia i chęć pracy z ludźmi od zawsze predysponują dziewczyny i kobiety do pracy w zawodach HR. Jakie stanowiska czekają na dziewczyny chcące podjąć pracę w HR?

 • HR Business Partner – jest to stanowisko, którego celem jest we współpracy z menedżerami zatrudnionymi w firmie jest dbanie o wysoka jakość zarządzania ludźmi w organizacji. HR Business Partner na co dzień wspiera menedżerów w zatrudnianiu pracowników, wdrażaniu ich, rozwoju, ocenie i innych procesach HR-owych. Zarobki na stanowisku HR Business Partner to średnio 10 700 zł brutto miesięcznie. Zależne są od doświadczenia, wielkości pracodawcy oraz posiadanej wiedzy. Wiedzę tą można dobyć w trakcie profesjonalnego szkolenia HR Business Partner.
 • Specjalista ds. Rekrutacji – na rynku pracownika specjaliści zajmujący się rekrutacją i selekcją pracowników są rozchwytywani przez najlepszych pracodawców. Ponownie kobieca natura pozwala doskonale sprawdzić się w tym zawodzie. Szacuje się, że aż 70% wszystkich zatrudnionych w zawodzie to kobiety. Zarobki na stanowisku specjalista ds. rekrutacji i selekcji pracowników? Średnio 8 000 zł brutto miesięcznie, ale w przypadku prowadzenia rekrutacji do branży IT oraz na stanowiska menedżerskie spotykane są też dużo wyższe wynagrodzenia. Przygotowanie do podjęcia pracy na stanowisku możliwe jest poprzez kurs lub szkolenie rekrutacja pracowników.

E-commerce i digital. Handel internetowy oraz marketing internetowy to dwie bardzo szybko rozwijające się gałęzie gospodarki. Stwarzają one szereg możliwości dla dziewczyn i kobiet, a one coraz chętniej z nich korzystają. Szacuje się, że w handlu internetowym oraz działaniach digital w ciągu najbliższych 5 lat kobiety prześcigną mężczyzn pod względem liczby zatrudnionych pracowników. Jakie opłacalne zawody dla kobiet czekają w branży e-commerce?

 • Social Media Manager – jest to stanowisko, którego zadaniem jest zapewnić obecność firmy, marki bądź konkretnych produktów i usług w mediach społecznościowych i wykorzystać ich potencjał do budowania rozpoznawalności bądź generowania sprzedaży. Wymagana jest na nim znajomość Internetu i technik marketingowych, wysokie umiejętności komunikacyjne, chęć rozwoju i stałego poszerzania wiedzy i praktycznych umiejętności. Social Media manager może liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki, średnia to blisko 11 000 zł brutto miesięcznie, ale najlepsi zarabiają nawet 18 000 zł brutto miesięcznie. Początkujący specjalista ds. mediów społecznościowych w międzynarodowej firmie może liczyć na 6 tys. zł brutto na start. Warto poznać kursy social media, które mogą okazać się pomocne, jeśli chcemy wejść do zawodu SMM.
 • Content Media Manger – to stanowisko, którego zadaniem jest przygotować strategię treści i poprzez content marketing docierać do potencjalnych konsumentów w Internecie. W content marketingu dostępne są liczne i różnorodne stanowiska pozwalające stopniowo piąć się po szczeblach kariery, od copywritera, poprzez specjalistę ds. content marketingu, aż po Content Marketing Managera, którzy może liczyć na wynagrodzenie średnie w wysokości 11 500 zł brutto.

Księgowość i podatki. Działy księgowości oraz podatków od zawsze zdominowane są przez kobiety. Sumienność, terminowość, chęć uczenia się i zapoznawania z nowymi przepisami i regulacjami podatkowymi sprawiają, że dziewczyny i kobiety doskonale odnajdują się w zawodach księgowych oraz podatkowych. Jakie opłacalne zawody czekają na dziewczyny chcące podjąć pracę w księgowości, podatkach i finansach?

 • Księgowa, samodzielna księgowa, główna księgowa. Ścieżka rozwoju w księgowości jest jasno wytyczona, chcąc rozpocząć karierę w księgowości powinniśmy zacząć od kursu księgowości i stopniowego zdobywania doświadczenia. Z czasem warto rozważyć kurs na główną księgową. Wraz z awansem w księgowości przychodzą też coraz wyższe zarobki. Młodsza księgowa może liczyć na wynagrodzenie średnie w wysokości 4 800 zł brutto, ale główna księgowa to nawet 15 000 zł brutto miesięcznie.
 • Menedżer ds. Podatków. Stanowisko tego typu występuje głównie w bardzo dużych firmach i organizacjach. Ich złożona struktura organizacyjna i prawna sprawia, że potrzebują one ekspertów ds. podatków dbających o prawidłowe rozliczanie należności podatkowych, zarówno od transakcji krajowych, jak i międzynarodowych. Menedżer ds. Podatków może liczyć na średnie wynagrodzenie w wysokości 12 000 zł brutto, ale wybitni eksperci z wieloletnim doświadczeniem w międzynarodowych koncernach zarabiają nawet powyżej 30 000 zł brutto miesięcznie.

Zawody kreatywne. Kobiety coraz częściej decydują się również na pracę w zawodach kreatywnych. Pozwalają one spełniać się zawodowo, otrzymywać atrakcyjne wynagrodzenie oraz dać upust zmysłowi estetyki i potrzebie piękna. Jakie zawody kreatywne warto rozważyć, gdy szukamy zawodu przyszłości dla kobiet i dziewczyn?

 • Tatuażystka – to coraz popularniejszy zawód łączący umiejętności artystyczne z profesjonalnym przygotowaniem do pracy zarobkowej. Wymaga on nie tylko poczucia estetyki, ale też odpowiedzialności, umiejętności prowadzenia marketingu oraz finansów studia tatuażu. Wiedzę na ten temat można zdobyć w trakcie kursu tatuażu. Zarobki na stanowisku tatuażysta? Zależne od umiejętności, wyrobionego nazwiska i popularności. Średnio od 3 tysięcy złotych brutto dla początkujących dziewczyn tatuażystek, aż po kilkanaście tysięcy złotych, gdy zbudujemy renomę i bazę wiernych klientów.
 • Projektantka, designerka – to właściwie nie zawód, ale cała grupa zawodów obejmująca grafikę komputerową, wzornictwo, UX design itp. W zawodach tych niezbędne są umiejętności zaprojektowania rozwiązań pożytecznych, użytecznych i jednocześnie pięknych. Projektantka stron internetowych może liczyć na wynagrodzenie średnie 8 000 zł brutto, projektantka ubrań to wynagrodzenie 9 500 zł miesięcznie, a doświadczona UX Designer’ka projektująca rozwiązania na potrzeby Internetu to wynagrodzenie sięgające nawet 12 000 zł brutto miesięcznie.
Jakie są inne dobrze płatne zawody dla dziewczyn i kobiet?

Przytoczone wyżej zawody dla kobiet i dziewczyn to oczywiście tylko niewielki wycinek zawodów dostępnych dla kobiet. Dzisiaj kobiety spotykamy w niemalże każdym zawodzie, co pozwala paniom i dziewczynom łączyć zainteresowania z dobrymi zarobkami. Jakie jeszcze zawody są często wybierane przez kobiety i polecane dla kobiet i dziewczyn?

 • farmaceuci, lekarze, menedżerowie służby zdrowia,
 • menedżerowie biznesu i kadra zarządzająca,
 • architekci i projektanci wnętrz,
 • kierownicy projektów,
 • analitycy finansowi i kredytowi,
 • kontrolerzy ruchu lotniczego,
 • stanowiska w weterynarii,
 • zawody związane z biotechnologią,
 • aktuariusze ubezpieczeniowi.
Ciekawe zawody dla dziewczyn i kobiet

Nie każdy zawód wiąże się z rekordowo wysokim wynagrodzeniem. Wiele z nich pozwala jednak osiągnąć dobre zarobki, a jednocześnie postrzegane są przez kobiety jako ciekawe bądź po prostu fajne. Jakie ciekawe zawody dla kobiet warto wziąć pod uwagę?

Najbardziej opłacalne zawody dla kobiet na świecie

Ciekawie wygląda zestawienie najlepiej opłacanych zawodów dla kobiet na świecie. Pierwsza dziesiątka zawodów z najwyższymi zarobkami oferowanymi dla kobiet to:

 1. Farmaceuci
 2. Kadra zarządzająca
 3. Radcowie prawni i adwokaci
 4. Inżynierowie IT
 5. Lekarze
 6. Analitycy finansowi, biznesowi i kredytowi
 7. Specjaliści ds. zasobów ludzkich
 8. Psycholodzy, psychoterapeuci, psychiatrzy
 9. Programiści
 10. Architekci i projektanci wnętrz
Jak zyskać pracę w dobrze płatnym zawodzie?

Nie ma jednego sposobu na zatrudnienie w dobrze płatnych zawodach. Wszystkie najbardziej opłacalne zawody wymagają wiedzy i praktycznych umiejętności, gdyż konkurencja o pracę jest w nich wysoka. Chcąc znaleźć zatrudnienie w dobrze płatnym zawodzie warto zacząć od poznania siebie, swoich zainteresowań i mocnych stron. Wybranie zawodu, który będzie zgodny z naszymi predyspozycjami stanowi połowę sukcesu. Następnie musimy konsekwentnie poszerzać naszą wiedzę w danej dziedzinie i zdobywać pierwsze doświadczenia. Zacząć możemy od czytania literatury fachowej, zapisanie się na kurs lub szkolenie, a następnie przejść do ubiegania się o staż bądź zatrudnienie w stanowisku juniorskim. Z biegiem czasu i wraz z rosnącym doświadczeniem zostaniemy na pewno dostrzeżeni, jeśli stale będziemy dbać o rozwój zawodowy, a zajęcie którym się zajmujemy będzie sprawiało nam rzeczywistą przyjemność!

Anna Gajewska

Anna Gajewska

Redaktor Eventis.pl

Interesuję się przede wszystkim tematyką rozwoju osobistego, budowania kompetencji z zakresu budowania zespołów, motywowania pracowników, efektywnej komunikacji, rozwoju inteligencji emocjonalnej i treningu asertywności, a także tematami radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy, organizacją czasu pracy i pokrewnymi tematami.

Polecane wydarzenia

Human Skills

Silna kobieta w życiu zawodowym

 • już od 771 zł
 • już od 771 zł
Zapisz się
Smart Style Joanna Sędzikowska

Wizerunek Kobiety Sukcesu

 • już od 449 zł
 • już od 449 zł
Zapisz się

Specjalista Ochrony Informacji Niejawnych – kod zawodu w klasyfikacji zawodów i specjalności 242110

 • już od 1 850 zł
 • już od 1 850 zł
Zapisz się
HIGH5 Training Group

Zarządzanie stresem, emocjami i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu - warsztaty antystresowe

 • już od 1 290 zł
 • już od 1 290 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

UX i UI: kompendium wiedzy o UX i UI
17 marca 2023
UX i UI: kompendium wiedzy o UX i UI

Pojęcia UX i UI stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Również znacząco urosło zapotrzebowanie na wykwalifikowanych UX i UI Designerów. Dowiedz się co to jest UX, czym jest UI, czym się różnią w jaki sposób zostać UX bądź UI Designerem.

Czytaj więcej
Jakie kursy informatyczne warto zrobić?
1 marca 2023
Jakie kursy informatyczne warto zrobić?

Sprawdź jakie kursy informatyczne warto zrobić rozważając przebranżowienie i podjęcie pracy w branży IT. Dowiedz się dlaczego warto rozważyć pracę w technologiach informatycznych.

Czytaj więcej
Win-win: czym są negocjacje win-win, jakie są ich etapy i zalety?
9 stycznia 2023
Win-win: czym są negocjacje win-win, jakie są ich etapy i zalety?

Dowiedz się czym są negocjacje win-win oraz jakie są zalety tego typu negocjacji? Poznaj etapy negocjacji win win oraz sposoby rozwijania wiedzy pracowników z prowadzenia negocjacji handlowych.

Czytaj więcej
Co to jest coaching i mentoring?
3 stycznia 2023
Co to jest coaching i mentoring?

Coaching i mentoring to popularne techniki stosowane w rozwoju osobistym i zawodowym. Warto poznać różnice między coachingiem i mentoringiem oraz dowiedzieć się jak rozpocząć pracę w charakterze coacha lub mentora.

Czytaj więcej