Sebastian Nowak

Wszystko co warto wiedzieć o VBA (Visual Basic for Applications)

Edytowany: 01.05.2021
Przewiń do bazy szkoleń i konferencji

Trudno znaleźć użytkownika komputera, który nie miałby nigdy od czynienie z Pakietem Office, czyli popularnymi programami Word, Excel czy Outlook. Nie każdy jednak słyszał o języku VBA, który pozwala znacznie zwiększyć ich możliwości i usprawnić realizację wielu zadań. Zaintrygowany? Dowiedz się więcej.

Czym jest VBA?

VBA to skrót od wyrażenia Visual Basic for Applications. Jest to język programowania oparty na Visual Basicu (VB) używany z aplikacjami Pakietu Office firmy Microsoft oraz kilku innych programów (np. AutoCAD). To jego uproszczona wersja, która służy przede wszystkim do automatyzacji pracy z dokumentami, na przykład poprzez tzw. makra.

VBA w odróżnieniu od VB nie pozwala na tworzenie samodzielnych aplikacji. Wymagają one tzw. środowiska uruchomieniowego, czyli dokumentu utworzonego w programie takim jak Word lub Excel. Za wyjątek można jedynie uznać pliki utworzone w Microsoft Access, które w określonych warunkach mogą być uruchamiane na komputerach niewyposażonych w Pakiet Office.

VBA – możliwości

Do czego można wykorzystać VBA? Przede wszystkim do upraszczania pewnych zadań i operacji. Jak już wspomniano, język pozwala tworzyć makra, czyli złożone funkcje umożliwiające jednoczesne wykonanie kilku operacji jednym kliknięciem.

VBA przydaje się zarówno przy stosunkowo prostych zadaniach, np. wprowadzaniu do dokumentu dużych ilości danych. Język umożliwia tworzenie własnych poleceń, które są niedostępne w panelach Worda, Excela, czy innych programów z serii Office. Przydaje się przy wyszukiwaniu danych, tworzeniu formuł do obliczeń, wykresów czy tabel, formatowania dokumentów i wielu innych czynności. Jest niezastąpiony szczególnie przy powtarzalnych czynnościach. Odpowiednio wykorzystany pozwala nie tylko skrócić czas przygotowywania dokumentów, ale również wyeliminować wiele błędów.

VBA najczęściej wykorzystywany jest z Excelem, ale jego możliwości są bardzo szerokie. Jeśli Ty lub Twój zespół pracujecie głównie na Pakiecie Office, z pewnością warto rozważyć dokształcenie się w zakresie tego bardzo ciekawego narzędzia. Znajomość VBA pozwala znacznie skrócić czas poświęcany na obróbkę danych, sporządzanie raportów i inne często powtarzalne i czasochłonne czynności.

Uczymy się VBA

W poznaniu zasad działania VBA oraz praktycznym nauczeniu się wykorzystywania VBA w codziennych czynnościach biznesowych i zawodowych pomóc mogą odpowiednie szkolenia oraz kursy z VBA. Występują one zarówno w wersji dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Realizowane są zarówno w postaci zajęć stacjonarnych, jak i online – zarówno na żywo, jak i w postaci typowego e-learningu, w przypadku którego możemy samodzielnie zadecydować o czasie i tempie realizacji programu zajęć.

Ile to kosztuje?

Szkolenia i kursy VBA nie należą do drogich. Ich ceny zaczynają się od około 200 złotych od osoby, chociaż bardziej zaawansowane programy mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Większość ofert oscyluje jednak w cenie od 200 do 1 500 zł od osoby, co pozwala dosyć szybko i umiarkowanym kosztem posiąść umiejętności z zakresu VBA do czego serdecznie zachęcamy!

Sebastian Nowak

Sebastian Nowak

Redaktor Eventis.pl

Zajmuję się tematyką nowoczesnych technologii w biznesie, między innymi z zakresu marketingu internetowego (SEM, SEO, copywriting, systemy analityczne dla eCommerce), a także tematami specjalistycznych umiejętności zawodowych niezbędnych na stanowiskach specjalistów i menedżerów.

Polecane wydarzenia

Altkom Akademia S.A.

MS Excel- Podstawy tworzenia automatyzacji w Excelu przy użyciu VBA

  • Online, 4 - 5 października 2021
  • już od 1050 PLN
Zapisz się