Lista szkoleń i kursów VBA z całej Polski!

  • Zapoznaj się z ofertą nadchodzących szkoleń oraz kursów VBA
  • Sprawdź program kursów, a także warunki uczestnictwa i ceny
  • Wybierz kurs VBA dla siebie i zgłoś swój udział online!
  • Zapoznaj się z ofertą nadchodzących szkoleń oraz kursów VBA
  • Sprawdź program kursów, a także warunki uczestnictwa i ceny
  • Wybierz kurs VBA dla siebie i zgłoś swój udział online!
kursy VBA, szkolenia VBA
Przewiń stronę

Kursy VBA: 30

  • Warszawa, 19 - 20 listopada 2020
  • już od 960 PLN
już od 960 PLN
  • Online, 21 - 22 września 2020
  • już od 695 PLN
już od 695 PLN
Artykuł

VBA (Visual Basic for Applications)

Trudno znaleźć użytkownika komputera, który nie miałby nigdy od czynienie z Pakietem Office, czyli popularnymi programami Word, Excel czy Outlook. Nie każdy jednak słyszał o języku VBA, który pozwala znacznie zwiększyć ich możliwości i usprawnić realizację wielu zadań. Zaintrygowany? Dowiedz się więcej co umożliwia język VBA oraz poznaj ofertę kursów i szkoleń z VBA.

Czym jest VBA?

VBA to skrót od wyrażenia Visual Basic for Applications. Jest to język programowania oparty na Visual Basicu (VB) używany z aplikacjami Pakietu Office oraz kilku innych programów (np. AutoCAD). To jego uproszczona wersja, która służy przede wszystkim do automatyzacji pracy z dokumentami, na przykład poprzez tzw. makra.

VBA w odróżnieniu od VB nie pozwala na tworzenie samodzielnych aplikacji. Wymagają one tzw. środowiska uruchomieniowego, czyli dokumentu utworzonego w programie takim jak Word lub Excel. Za wyjątek można jedynie uznać pliki utworzone w Microsoft Access, które w określonych warunkach mogą być uruchamiane na komputerach niewyposażonych w Pakiet Office.

VBA – możliwości

Do czego można wykorzystać VBA? Przede wszystkim do upraszczania pewnych zadań i operacji. Jak już wspomniano, język pozwala tworzyć makra, czyli złożone funkcje umożliwiające jednoczesne wykonanie kilku operacji jednym kliknięciem.

VBA przydaje się zarówno przy stosunkowo prostych zadaniach, np. wprowadzaniu do dokumentu dużych ilości danych. Język umożliwia tworzenie własnych poleceń, które są niedostępne w panelach Worda, Excela, czy innych programów z serii Office. Przydaje się przy wyszukiwaniu danych, tworzeniu formuł do obliczeń, wykresów czy tabel, formatowania dokumentów i wielu innych czynności. Jest niezastąpiony szczególnie przy powtarzalnych czynnościach. Odpowiednio wykorzystany pozwala nie tylko skrócić czas przygotowywania dokumentów, ale również wyeliminować wiele błędów.

VBA najczęściej wykorzystywany jest z Excelem, ale jego możliwości są bardzo szerokie. Jeśli Ty lub Twój zespół pracujecie głównie na Pakiecie Office, z pewnością warto rozważyć dokształcenie się w zakresie tego bardzo ciekawego narzędzia.

VBA: kursy i szkolenia

Każdy kto chce poznać możliwości wykorzystania języka VBA, czy to przy okazji korzystania z MS Excel czy też innego programu wchodzącego w skład pakietu Microsoft Office, powinien rozważyć udział w kursach i szkoleniach poświęconych VBA. Pozwalają one nie tylko zdobyć wiedzę teoretyczną o możliwościach zastosowania języka VBA w biznesie m.in. do automatyzacji i przetwarzania danych, ale również zdobyć praktyczne umiejętności programowania w tym języku. Większość szkoleń i kursów z VBA ma formułę wykładu połączonego z serią ćwiczeń praktycznych, przykładów zastosowań i analizy przypadków (tzw. case studies).

Kursy VBA organizowane są w całej Polsce w postaci szkoleń stacjonarnych, a prym w tym zakresie wiodą m.in. Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Łódź, Katowice, Rzeszów, Lublin i Wrocław. Ogromna część kursów VBA dostępnych jest jednak również online, zarówno w wersji dla początkujących, jak i zaawansowanych. Kurs taki może mieć postać zajęć na żywo z trenerem, jak też kursu video dostępnego na platformach e-learningowych. Bez względu na formułę pozwala szybko i efektywnie nauczyć się programowania w języku VBA.

VBA (Visual Basic for Applications)