Anna Gajewska

Specjalista zamówień publicznych: praca, obowiązki, zarobki.

Dla wielu firm zamówienia publiczne są niezwykle ważnym aspektem działalności stanowiąc dużą część zamówień na dostarczane przez nie produkty i usługi. Jednocześnie jest to niezwykle złożona dziedzina prawna i praktyczna. Poruszanie się w niej wymaga specjalistycznej wiedzy, stąd też coraz większe zapotrzebowanie firm na zawód specjalisty ds. zamówień publicznych. Dowiedz się, czym zajmuje się taka osoba i jakie powinna mieć kompetencje oraz sprawdź, jakie przepisy prawa wiążą się z zamówieniami publicznymi.

Spis treści:

 1. Specjalista ds. zamówień publicznych
 2. Jakie kompetencje powinien mieć specjalista ds. zamówień publicznych?
 3. Czym zajmuje się specjalista ds. zamówień publicznych?
 4. Specjalista ds. zamówień publicznych zarobki
 5. Prawo zamówień publicznych – co warto wiedzieć?
 6. Podsumowanie
Specjalista ds. zamówień publicznych

Kim jest specjalista ds. zamówień publicznych? Specjalista ds. zamówień publicznych to osoba zajmująca się przygotowaniem i realizacją zamówień publicznych (przede wszystkim przetargów), a także koordynacją procesu ofertowego oraz monitorowaniem rezultatów postępowania przetargowego. Specjalista ds. zamówień publicznych sporządza dokumentację przetargową i zajmuje się jej archiwizowaniem. Bierze udział w pracach komisji przetargowych i powinien doskonale znać odpowiednie przepisy Prawa Zamówień Publicznych.

Ze względu na skomplikowaną naturę świata zamówień publicznych oraz rządzących nim regulacji prawnych praca w zawodzie specjalisty ds. zamówień publicznych z pewnością może być uznana za wymagającą. Specjaliści w tej dziedzinie są jednak intensywnie poszukiwani, dlatego nie brakuje im perspektyw zawodowych oraz mogą liczyć na atrakcyjne zarobki. Stanowisko to występuje również pod innymi nazwami, takimi jak specjalista ds. przetargów, specjalista ds. zakupów.

Zobacz szkolenia zamówienia publiczne

Jakie kompetencje powinien mieć specjalista ds. zamówień publicznych?

Osoba wykonująca ten zawód powinna mieć szerokie kompetencje. Zwykle wymaga się wykształcenia wyższego (najlepiej w kierunku administracyjnym, prawniczym lub ekonomicznym), a dodatkowym atutem są studia podyplomowe na kierunku związanym stricte z zamówieniami publicznymi. Ponadto konieczne jest kilkuletnie doświadczenie w pracy w tym obszarze. Niezbędna jest również znajomość ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2019 poz. 2019) wraz z nowelizacjami oraz umiejętności dotyczące sporządzania dokumentacji przetargowej, formułowania pism i ofert. Oznacza to również konieczność znajomości obsługi komputera, w tym pakietu MS Office. Zwykle wymaga się też znajomości języka angielskiego, ponadto coraz częściej jest potrzebne prawo jazdy kat. B.

Twarde kompetencje to jednak nie wszystko. Profil idealnego kandydata na stanowisko specjalisty ds. zamówień publicznych uwzględnia też wiele ważnych cech, którymi powinien się wykazywać. To m.in.:

 • łatwość formułowania wypowiedzi w mowie i piśmie,
 • dobra organizacja i zarządzanie czasem pracy,
 • wysoka kultura osobista,
 • zdolności negocjacyjne,
 • umiejętność analitycznego myślenia,
 • skrupulatność i odpowiedzialność,
 • cierpliwość,
 • umiejętność pracy pod presją czasu i radzenia sobie ze stresem,
 • uczciwość,
 • gotowość do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji.

Ostatni punkt jest szczególnie ważny, ponieważ prawo zamówień publicznych ulega ciągłym zmianom, a wiedza związana z tą branżą bardzo szeroka. Dlatego nie brakuje specjalistycznych kursów zarówno dla osób stawiających pierwsze kroki w branży, jak i dla tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności na znacznie wyższym szczeblu. Zachęcamy do sprawdzenia katalogu obejmującego szkolenia specjalista ds. zamówień publicznych. W ofercie znajdziemy zarówno szkolenia dla początkujących, jak i zaawansowanych, realizowane stacjonarnie w największych miastach Polski (prym wiodą: Warszawa, Łódź, Katowice, Wrocław, Poznań, Kraków, Bydgoszcz, Gdańsk, Rzeszów i Lublin) oraz online, realizowane poprzez platformy do szkoleń zdalnych.

Czym zajmuje się specjalista ds. zamówień publicznych?

Praca specjalisty zamówień publicznych w znacznej mierze opiera się o typowe zadania biurowe. To stanowisko stacjonarne, choć niewykluczona jest konieczność okazjonalnego odbywania podróży służbowych. Zawód wiąże się z częstą pracą pod presją i stresem, dlatego z pewnością nie jest odpowiedni dla każdego. Wykonywane przez specjalistę do spraw zamówień publicznych czynności najczęściej obejmują:

 • przygotowywanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia,
 • sporządzanie sprawozdań i raportów,
 • publikowanie ogłoszeń o przetargach w różnych źródłach,
 • udzielanie pomocy merytorycznej w dziedzinie zamówień publicznych innym pracownikom firmy,
 • sporządzanie rekomendacji dla dyrekcji lub zarządu organizacji dotyczących wyboru najtrafniejszej oferty,
 • sporządzanie dokumentacji przetargowej,
 • spisywanie umów handlowych z wykonawcami wybranymi w przetargu,
 • współpracę z Urzędem Zamówień Publicznych.
Specjalista ds. zamówień publicznych zarobki

Zatrudnienie na stanowisku specjalista ds. przetargów czy specjalista ds. zamówień publicznych można znaleźć zarówno w organach w administracji publicznej, jak i w firmach z branży IT, finansów czy budownictwa, gdzie można liczyć na znacznie wyższe zarobki i zwykle szersze perspektywy zawodowe. Ile zarabia specjalista ds. zamówień publicznych? Badania płacowe pokazują, że specjalista ds. zamówień publicznych może liczyć na średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite w wysokości 5 500 złotych brutto. Najbardziej doświadczeni specjaliści ds. zamówień publicznych mogą jednak liczyć na zarobki sięgające nawet 9 000 zł brutto miesięcznie.

Prawo zamówień publicznych – co warto wiedzieć?

Znajomość ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP) to jeden z podstawowych obowiązków specjalisty zajmującego się tą dziedziną. Określa ona m.in. procedury dotyczące przygotowywania zamówień publicznych, a także wyboru wykonawcy. Precyzuje, jak wyglądają zamówienia publiczne z perspektywy wykonawców, ich obowiązki i prawa, a także jak przeprowadzać zamówienia publiczne z punktu widzenia zamawiających.

Pod koniec 2019 roku w Sejmie zatwierdzono nowe Prawo zamówień publicznych. Przepisy tej ustawy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Od specjalistów zamówień publicznych wymagane jest więc odświeżenie wiedzy, ponieważ nowy akt prawny wprowadza wiele modyfikacji w obecnych mechanizmach i implementuje nowe. Oznacza to konieczność szkoleń, którymi warto zainteresować się już teraz. Zmiany w prawie są jednak codziennością specjalistów ds. zamówień publicznych.

Podsumowanie

Kim jest specjalista ds. zamówień publicznych? To osoba zajmująca się przygotowaniem przedsiębiorstwa do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego (czyli w przetargu) bądź osoba organizująca taki przetarg ze strony instytucji publicznej. Na jakich jeszcze stanowiskach zatrudnia się specjalistów ds. zamówień publicznych? Stanowisko to może wystepować również pod nazwą specjalista ds. zamówień lub specjalista ds. przetargów. Jak zostać specjalistą ds. zamówień publicznych? Niezbędne jest posiadanie wykształcenia wyższego, preferowane kierunki to administracja, ekonomia, posiadanie wiedzy z zakresu PZP, ukończenie specjalistycznych kursów i szkoleń dla specjalistów ds. zamówień publicznych, jak też doświadczenie zawodowe w zakresie zamówień publicznych. Ile zarabia specjalista ds. przetargów? Średnie zarobki wynoszą 5 500 zł brutto miesięcznie.

Anna Gajewska

Anna Gajewska

Redaktor Eventis.pl

Interesuję się przede wszystkim tematyką rozwoju osobistego, budowania kompetencji z zakresu budowania zespołów, motywowania pracowników, efektywnej komunikacji, rozwoju inteligencji emocjonalnej i treningu asertywności, a także tematami radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy, organizacją czasu pracy i pokrewnymi tematami.

Polecane wydarzenia

Ostatnie artykuły

Najbardziej opłacalne zawody dla dziewczyn i kobiet!
10 sierpnia 2022
Najbardziej opłacalne zawody dla dziewczyn i kobiet!

Sprawdź listę najbardziej opłacalnych zawodów dla kobiet oraz dziewczyn w 2022 roku w Polsce oraz na świecie. Jakie zawody pozwalają uzyskać atrakcyjne zarobki? Jakie zawody są chętnie wybierane przez kobiety?

Czytaj więcej
Kursy dla kobiet: jakie kursy warto zrobić kobiecie?
8 sierpnia 2022
Kursy dla kobiet: jakie kursy warto zrobić kobiecie?

Sprawdź jakie kursy warto zrobić kobiecie w 2022 roku? Jakie kursy i szkolenia pozwalają liczyć na zatrudnienie oraz atrakcyjne zarobki?

Czytaj więcej
System 5S: co to jest 5s, jakie są zasady 5s?
5 sierpnia 2022
System 5S: co to jest 5s, jakie są zasady 5s?

Dowiedz się czym jest 5s, poznaj pięć zasad systemu 5s i sprawdź w jaki sposób system 5s na produkcji, w hali produkcyjnej bądź biurze może pomóc twojej firmie osiągnąć wyższą produktywność.

Czytaj więcej
System Zarządzania Jakością (SZJ) i pełnomocnik ds. jakości
23 lipca 2022
System Zarządzania Jakością (SZJ) i pełnomocnik ds. jakości

Zarządzanie jakością może być doskonałym źródłem przewagi konkurencyjnej dzięki osiągnięciu wyższej rentowności działalności oraz satysfakcji klientów. Dowiedz się co to System Zarządzania Jakością (SZJ) i czym zajmuje się Pełnomocnik ds. Jakości!

Czytaj więcej