Anna Gajewska

Specjalista zamówień publicznych: praca, obowiązki, zarobki.

Dla wielu firm zamówienia publiczne są niezwykle ważnym aspektem działalności stanowiąc dużą część zamówień na dostarczane przez nie produkty i usługi. Jednocześnie jest to niezwykle złożona dziedzina prawna i praktyczna. Poruszanie się w niej wymaga specjalistycznej wiedzy, stąd też coraz większe zapotrzebowanie firm na zawód specjalisty ds. zamówień publicznych. Dowiedz się, czym zajmuje się taka osoba i jakie powinna mieć kompetencje oraz sprawdź, jakie przepisy prawa wiążą się z zamówieniami publicznymi.

Spis treści:

 1. Specjalista ds. zamówień publicznych
 2. Jakie kompetencje powinien mieć specjalista ds. zamówień publicznych?
 3. Czym zajmuje się specjalista ds. zamówień publicznych?
 4. Specjalista ds. zamówień publicznych zarobki
 5. Prawo zamówień publicznych – co warto wiedzieć?
 6. Podsumowanie
Specjalista ds. zamówień publicznych

Kim jest specjalista ds. zamówień publicznych? Specjalista ds. zamówień publicznych to osoba zajmująca się przygotowaniem i realizacją zamówień publicznych (przede wszystkim przetargów), a także koordynacją procesu ofertowego oraz monitorowaniem rezultatów postępowania przetargowego. Specjalista ds. zamówień publicznych sporządza dokumentację przetargową i zajmuje się jej archiwizowaniem. Bierze udział w pracach komisji przetargowych i powinien doskonale znać odpowiednie przepisy Prawa Zamówień Publicznych.

Ze względu na skomplikowaną naturę świata zamówień publicznych oraz rządzących nim regulacji prawnych praca w zawodzie specjalisty ds. zamówień publicznych z pewnością może być uznana za wymagającą. Specjaliści w tej dziedzinie są jednak intensywnie poszukiwani, dlatego nie brakuje im perspektyw zawodowych oraz mogą liczyć na atrakcyjne zarobki. Stanowisko to występuje również pod innymi nazwami, takimi jak specjalista ds. przetargów, specjalista ds. zakupów.

Zobacz szkolenia zamówienia publiczne

Jakie kompetencje powinien mieć specjalista ds. zamówień publicznych?

Osoba wykonująca ten zawód powinna mieć szerokie kompetencje. Zwykle wymaga się wykształcenia wyższego (najlepiej w kierunku administracyjnym, prawniczym lub ekonomicznym), a dodatkowym atutem są studia podyplomowe na kierunku związanym stricte z zamówieniami publicznymi. Ponadto konieczne jest kilkuletnie doświadczenie w pracy w tym obszarze. Niezbędna jest również znajomość ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2019 poz. 2019) wraz z nowelizacjami oraz umiejętności dotyczące sporządzania dokumentacji przetargowej, formułowania pism i ofert. Oznacza to również konieczność znajomości obsługi komputera, w tym pakietu MS Office. Zwykle wymaga się też znajomości języka angielskiego, ponadto coraz częściej jest potrzebne prawo jazdy kat. B.

Twarde kompetencje to jednak nie wszystko. Profil idealnego kandydata na stanowisko specjalisty ds. zamówień publicznych uwzględnia też wiele ważnych cech, którymi powinien się wykazywać. To m.in.:

 • łatwość formułowania wypowiedzi w mowie i piśmie,
 • dobra organizacja i zarządzanie czasem pracy,
 • wysoka kultura osobista,
 • zdolności negocjacyjne,
 • umiejętność analitycznego myślenia,
 • skrupulatność i odpowiedzialność,
 • cierpliwość,
 • umiejętność pracy pod presją czasu i radzenia sobie ze stresem,
 • uczciwość,
 • gotowość do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji.

Ostatni punkt jest szczególnie ważny, ponieważ prawo zamówień publicznych ulega ciągłym zmianom, a wiedza związana z tą branżą bardzo szeroka. Dlatego nie brakuje specjalistycznych kursów zarówno dla osób stawiających pierwsze kroki w branży, jak i dla tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności na znacznie wyższym szczeblu. Zachęcamy do sprawdzenia katalogu obejmującego szkolenia specjalista ds. zamówień publicznych. W ofercie znajdziemy zarówno szkolenia dla początkujących, jak i zaawansowanych, realizowane stacjonarnie w największych miastach Polski (prym wiodą: Warszawa, Łódź, Katowice, Wrocław, Poznań, Kraków, Bydgoszcz, Gdańsk, Rzeszów i Lublin) oraz online, realizowane poprzez platformy do szkoleń zdalnych.

Czym zajmuje się specjalista ds. zamówień publicznych?

Praca specjalisty zamówień publicznych w znacznej mierze opiera się o typowe zadania biurowe. To stanowisko stacjonarne, choć niewykluczona jest konieczność okazjonalnego odbywania podróży służbowych. Zawód wiąże się z częstą pracą pod presją i stresem, dlatego z pewnością nie jest odpowiedni dla każdego. Wykonywane przez specjalistę do spraw zamówień publicznych czynności najczęściej obejmują:

 • przygotowywanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia,
 • sporządzanie sprawozdań i raportów,
 • publikowanie ogłoszeń o przetargach w różnych źródłach,
 • udzielanie pomocy merytorycznej w dziedzinie zamówień publicznych innym pracownikom firmy,
 • sporządzanie rekomendacji dla dyrekcji lub zarządu organizacji dotyczących wyboru najtrafniejszej oferty,
 • sporządzanie dokumentacji przetargowej,
 • spisywanie umów handlowych z wykonawcami wybranymi w przetargu,
 • współpracę z Urzędem Zamówień Publicznych.
Specjalista ds. zamówień publicznych zarobki

Zatrudnienie na stanowisku specjalista ds. przetargów czy specjalista ds. zamówień publicznych można znaleźć zarówno w organach w administracji publicznej, jak i w firmach z branży IT, finansów czy budownictwa, gdzie można liczyć na znacznie wyższe zarobki i zwykle szersze perspektywy zawodowe. Ile zarabia specjalista ds. zamówień publicznych? Badania płacowe pokazują, że specjalista ds. zamówień publicznych może liczyć na średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite w wysokości 5 500 złotych brutto. Najbardziej doświadczeni specjaliści ds. zamówień publicznych mogą jednak liczyć na zarobki sięgające nawet 9 000 zł brutto miesięcznie.

Prawo zamówień publicznych – co warto wiedzieć?

Znajomość ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP) to jeden z podstawowych obowiązków specjalisty zajmującego się tą dziedziną. Określa ona m.in. procedury dotyczące przygotowywania zamówień publicznych, a także wyboru wykonawcy. Precyzuje, jak wyglądają zamówienia publiczne z perspektywy wykonawców, ich obowiązki i prawa, a także jak przeprowadzać zamówienia publiczne z punktu widzenia zamawiających.

Pod koniec 2019 roku w Sejmie zatwierdzono nowe Prawo zamówień publicznych. Przepisy tej ustawy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Od specjalistów zamówień publicznych wymagane jest więc odświeżenie wiedzy, ponieważ nowy akt prawny wprowadza wiele modyfikacji w obecnych mechanizmach i implementuje nowe. Oznacza to konieczność szkoleń, którymi warto zainteresować się już teraz. Zmiany w prawie są jednak codziennością specjalistów ds. zamówień publicznych.

Podsumowanie

Kim jest specjalista ds. zamówień publicznych? To osoba zajmująca się przygotowaniem przedsiębiorstwa do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego (czyli w przetargu) bądź osoba organizująca taki przetarg ze strony instytucji publicznej. Na jakich jeszcze stanowiskach zatrudnia się specjalistów ds. zamówień publicznych? Stanowisko to może wystepować również pod nazwą specjalista ds. zamówień lub specjalista ds. przetargów. Jak zostać specjalistą ds. zamówień publicznych? Niezbędne jest posiadanie wykształcenia wyższego, preferowane kierunki to administracja, ekonomia, posiadanie wiedzy z zakresu PZP, ukończenie specjalistycznych kursów i szkoleń dla specjalistów ds. zamówień publicznych, jak też doświadczenie zawodowe w zakresie zamówień publicznych. Ile zarabia specjalista ds. przetargów? Średnie zarobki wynoszą 5 500 zł brutto miesięcznie.

Anna Gajewska

Anna Gajewska

Redaktor Eventis.pl

Interesuję się przede wszystkim tematyką rozwoju osobistego, budowania kompetencji z zakresu budowania zespołów, motywowania pracowników, efektywnej komunikacji, rozwoju inteligencji emocjonalnej i treningu asertywności, a także tematami radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy, organizacją czasu pracy i pokrewnymi tematami.

Polecane wydarzenia

J.G.Training

Procedura odwoławcza w zamówieniach publicznych - przebieg postępowania odwoławczego wg ustawy Prawo zamówień publicznych

 • już od 1 290 zł
 • już od 1 290 zł
Zapisz się
J.G.Training

Zamówienia na dostawy i usługi informatyczne zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych

 • już od 1 290 zł
 • już od 1 290 zł
Zapisz się
J.G.Training

Zamówienia sektorowe w praktyce zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych

 • już od 1 290 zł
 • już od 1 290 zł
Zapisz się
J.G.Training

Zamówienia publiczne dla Wykonawców - jak składać oferty i ubiegać się o zamówienia zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych

 • już od 1 290 zł
 • już od 1 290 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Reklama PPC w zdrowiu: Precyzyjne docieranie do odbiorców
8 grudnia 2023
Reklama PPC w zdrowiu: Precyzyjne docieranie do odbiorców

Reklama w modelu PPC jest ważnym środkiem dotarcia do klientów w branżach związanych ze zdrowiem i medycyną. Pozwala ona na powiązanie kosztów z wynikami prowadzonych działań, dlatego też jest uznawana za bardzo atrakcyjną ekonomicznie.

Czytaj więcej
Kasetony reklamowe: sekret skutecznego brandingu w przestrzeni publicznej.
5 grudnia 2023
Kasetony reklamowe: sekret skutecznego brandingu w przestrzeni publicznej.

Kasetony reklamowe pozwalają na skuteczną i atrakcyjną wizualnie prezentację oferowanych produktów i usług w przestrzeni zewnętrznej, a także pomagają budować rozpoznawalność marki.

Czytaj więcej
Jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne?
28 listopada 2023
Jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne?

Chcesz zorganizować konferencję i poszukujesz sprawdzonej sali konferencyjnej, która zapewni odpowiednią wygodę i oprawę dla twojego wydarzenia? Sprawdź jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne.

Czytaj więcej
Jak otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?
20 listopada 2023
Jak otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?

Dowiedz się w jaki sposób banki oceniają zdolność kredytową oraz jak można poprawić swoją zdolność kredytową poprzez długoterminowe planowanie finansów, co pomoże uzyskać pożyczkę.

Czytaj więcej