Artykuł sponsorowany

Zdalna edukacja: jakie funkcje laptopa są kluczowe dla nauczycieli?

Zdalne nauczanie w dobie pandemii COVID-19 stało się faktem. Pomimo iż pandemia dawno za nami, nauczanie w formie zdalnej jest nadal praktykowane w wielu prywatnych szkołach czy podczas prowadzenia dodatkowych lekcji. Niezbędnym narzędziem podczas prowadzenia takich lekcji jest komputer czy laptop. Wybierając urządzenie warto zwrócić uwagę na kilka ważnych funkcji, które mogą okazać się pomocne w czasie prowadzenia zajęć. Jaki powinien być dobry laptop dla nauczyciela? O tym będzie nasz artykuł.

Jaki powinien być idealny laptop do zdalnego nauczania dla nauczyciela?

Idealny laptop do zdalnego nauczania powinien być przede wszystkim szybki i wydajny, a wszystko po to, aby mógł obsługiwać wiele programów i narzędzi edukacyjnych. Koniecznie należy zwrócić uwagę na pamięć RAM, procesor, kartę graficzną i inne parametry, dzięki którym laptop będzie mógł działać płynnie. Innym równie istotnym aspektem jest wygoda pracy, a wszystko dlatego, że nauczyciele spędzają bardzo dużo czasu przed komputerem.

Laptop dla nauczyciela

Laptop powinien być ergonomiczny, wygodny w obsłudze i intuicyjny. Bardzo istotna jest wielkość ekranu i rozdzielczość. Laptop ze względu na to, że będzie stale przenoszony musi być lekki i mobilny. Istotną rzeczą jest także, aby laptop dla nauczyciela był trwały, solidny, a wszystko po to, aby w wyniku przenoszenia nie uległ uszkodzeniu. Przez wzgląd na to, że laptop użytkowany jest w szkole, warto zadbać o to, aby miał odpowiednie zabezpieczenia, które uchronią komputer przez dostępem innych ludzi. Może być to np. czytnik linii papilarnych. Podstawowe funkcje laptopa to jednak wydajność, trwałość i ergonomia, a wszystko w trosce o komfort pracy nauczyciela. Warto zwrócić uwagę na pojemność baterii.

Jakie aplikacje będą przydatne w laptopie dla nauczyciela?

Prowadzenie lekcji online jest możliwe jedynie podczas korzystania z odpowiednich aplikacji, które pozwolą na połączenie się z uczniami. Wśród narzędzi, które mogą pomóc i powinny znaleźć się w dobrym laptopie warto wskazać:

 • Microsoft Teams - pozwala na prowadzenie zajęć online, przesyłanie materiałów, udostępnianie treści i prowadzenie rozmów przez mikrofon czy czat;
 • Skype - narzędzie, dzięki któremu można prowadzić wideo-konferencje;
 • Facebook - daje możliwość korzystania z aplikacji Messenger, na której można tworzyć grupy i prowadzić rozmowy;
 • Kalendarz Google - to szansa na dobre zarządzenie swoim czasem;
 • Microsoft Office - dzięki któremu można tworzyć pliki tekstowe, prezentacje, czy arkusze kalkulacyjne.

Oczywiście istnieje wiele innych programów i aplikacji, które dadzą szansę na lepsze prowadzenie zajęć online. Wymienione wyżej to te najważniejsze, które na co dzień wykorzystywane są przez nauczycieli w swojej pracy.

Skąd fundusze na dobry laptop dla nauczyciela?

Dobry laptop dla nauczyciela to spory wydatek, który może być trudny do pokrycia z nauczycielskiej pensji. Właśnie dlatego warto skorzystać z dofinansowania, jakim jest bon dla nauczyciela. Wynosi 2500 zł, co pozwala nabyć nowy, dobry sprzęt wyposażony w odpowiednie funkcje pomocne w pracy. Taki bon będzie przyznawany raz na 5 lat nauczycielom, wychowawcom i pozostałym pracownikom pedagogicznym. Należy wiedzieć, że wybrany sprzęt musi spełniać wymagania rozporządzenia Ministra.

Jakie funkcje powinien posiadać laptop do pracy zdalnej dla nauczycieli?

Laptopy przeznaczone do pracy zdalnej dla nauczycieli powinny posiadać kilka istotnych funkcji, aby umożliwić im skuteczną pracę edukacyjną na odległość. Oto kilka ważnych funkcji:

 1. Wydajność i moc obliczeniowa: Procesor o wystarczającej mocy obliczeniowej, aby obsłużyć aplikacje edukacyjne, wideo konferencje i inne zadania związane z nauczaniem zdalnym.

 2. Dobra kamera i mikrofon: Wbudowana wysokiej jakości kamera oraz mikrofon, umożliwiające klarowną transmisję obrazu i dźwięku podczas lekcji online.

 3. Ekran o wysokiej rozdzielczości: Wysokiej jakości ekran z odpowiednią rozdzielczością, by nauczyciele mogli wygodnie oceniać prace uczniów, prezentować materiały edukacyjne i prowadzić zajęcia online.

 4. Łatwy dostęp do aplikacji edukacyjnych: System operacyjny umożliwiający łatwy dostęp do popularnych aplikacji edukacyjnych i narzędzi online.

 5. Dobra Klawiatura i Touchpad: Komfortowa klawiatura i precyzyjny touchpad ułatwiające pisanie, ocenianie prac oraz poruszanie się po komputerze.

 6. Długi czas pracy na baterii: Długa żywotność baterii, aby nauczyciele mogli pracować przez cały dzień bez konieczności częstego ładowania.

 7. Szybki internet: Wsparcie dla szybkiego połączenia Wi-Fi, umożliwiające płynne prowadzenie lekcji online i korzystanie z zasobów internetowych.

 8. Porty USB i inne złącza: Wystarczająca liczba portów USB oraz innych złącz (np. HDMI, Ethernet) do podłączania dodatkowych urządzeń, takich jak kamery, mikrofony, czy monitory.

 9. Lekka i mobilna konstrukcja: Lekka i przenośna konstrukcja ułatwiająca nauczycielom pracę w różnych miejscach, zarówno w domu, jak i poza nim.

 10. Bezpieczeństwo danych: Oprogramowanie zabezpieczające, takie jak antywirusy i zapory ogniowe, aby chronić ważne dane przed zagrożeniami online.

 11. Dostęp do aplikacji ułatwiajacych współpracę: Łatwy dostęp do narzędzi i aplikacji umożliwiających współpracę i komunikację online z uczniami oraz innymi nauczycielami.

 12. Współpraca z tablicami interaktywnymi (opcjonalne): Jeśli nauczyciel korzysta z tablic interaktywnych, laptop powinien być zgodny i umożliwiać płynną współpracę z tymi urządzeniami.

Warto zauważyć, że konkretne wymagania mogą się różnić w zależności od indywidualnych preferencji nauczyciela oraz specyfiki pracy zdalnej w danym środowisku edukacyjnym. Inne potrzeby będzie miał nauczyciel szkolny, a inne nauczyciel języków obcych udzielający korepetycji dla uczniów z całego świata.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Polecane wydarzenia

Nowelizacja Kodeksu pracy – wybrane zagadnienia z zakresu ostatnich i planowanych zmian w prawie pracy - praca zdalna, zmiany w urlopach, zmiany w umowach

 • już od 590 zł
 • już od 590 zł
Zapisz się
Langas Regtech sp. z o.o.

Prawo pracy po nowelizacji 2023 Praca zdalna – zmiany w urlopach i umowach - odpowiedzialność

 • już od 1 396 zł
 • już od 1 396 zł
Zapisz się
Avenhansen Sp. z o.o.

Zdalna obsługa trudnego klienta

 • już od 6 870 zł
 • już od 6 870 zł
Zapisz się

Microsoft w pracy zdalnej - Skype, Planner, Teams

 • już od 1 897 zł
 • już od 1 897 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne?
28 listopada 2023
Jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne?

Chcesz zorganizować konferencję i poszukujesz sprawdzonej sali konferencyjnej, która zapewni odpowiednią wygodę i oprawę dla twojego wydarzenia? Sprawdź jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne.

Czytaj więcej
Jak otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?
20 listopada 2023
Jak otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?

Dowiedz się w jaki sposób banki oceniają zdolność kredytową oraz jak można poprawić swoją zdolność kredytową poprzez długoterminowe planowanie finansów, co pomoże uzyskać pożyczkę.

Czytaj więcej
Zawody przyszłości: jakie kursy i szkolenia zrobić, aby znaleźć pracę?
17 listopada 2023
Zawody przyszłości: jakie kursy i szkolenia zrobić, aby znaleźć pracę?

Rynek pracy ulega szybkim zmianom, w wyniku których powstają zawody przyszłości. Warto dowiedzieć się na jakie zawody zapotrzebowanie rośnie oraz sprawdzić jak można znaleźć zatrudnienie w przyszłościowym zawodzie.

Czytaj więcej
Jak efektywnie promować stowarzyszenie i fundację w Internecie?
9 listopada 2023
Jak efektywnie promować stowarzyszenie i fundację w Internecie?

Prowadzenie fundacji lub stowarzyszenia przynosi dużo satysfakcji, ale wymaga też wiedzy i zaangażowania. Jak przyciągnąć uwagę potencjalnych darczyńców i wolontariuszy w zatłoczonym cyfrowym świecie?

Czytaj więcej