Wiele osób zastanawia się czy warto ukończyć kurs rejestratorka medyczna? Inne nasuwające się czesto pytanie to czy kurs można zrealizować online oraz czy dostępne są bezpłatne kursy na rejestratorkę medyczną. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym staramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.
Kim jest rejestratorka medyczna?
Rejestratorka medyczna to osoba zatrudniona w różnych placówkach służby zdrowia, takich jak przychodnia, klinika czy szpital, której zadniem jest obsługa pacjentów oraz wykonywanie prac administracyjnych. Czym dokładnie zajmuje się rejestratorka medyczna?
- obsługa pacjentów bezpośrednia w recepcji placówki, jak też telefoniczna i mailowa,
- umawianie i koordynacja wizyt u lekarzy, badań i procedur medycznych wykonywanych w placówce,
- przechowywanie dokumentacji medycznej pacjentów, wydawanie jej dla lekarzy, udostępnianie pacjentom,
- prezentowanie oferty placówki pacjentom, przyjmowanie płatności, wystawianie paragonów i faktur,
- przyjmowanie materiałów do badań, przekazywanie materiałów do laboratorium, wydawanie wyników badań,
- organizacja pracy recepcji, prowadzenie grafików, listy obecności, zamawianie materiałów na potrzeby placówki,
- współpraca z dostawcami usług, np. firmami kurierskimi, pocztą, serwisem urządzeń biurowych, serwisem sprzątającym,
- współpraca z personelem placówki, organizacja miejsc pracy, kierowanie do gabinetów itp.
- obsługa komputera i urządzeń biurowych, zasady funkcjonowania systemów informatycznych do obsługi pacjentów i rejestracji.
Kurs rejestratorka medyczna
Kurs rejestratorka medyczna skierowany jest zarówno do osób zatrudnionych na tym stanowisku, które chcą uporządkować wiedzę i rozwinąć posiadane umiejętności zawodowe, jak też do osób, które dopiero myślą o zatrudnieniu na stanowisku rejsestratorka medyczna czy sekretarka w placówce medycznej. Jego zadaniem jest kompleksowo przygotować uczestników do wykonywania zawodu bez względu na miejsce zatrudnienia, którym może być duży szpital bądź klinika, jak też przychodnia, punkt badań bądź prywatny gabinet lekarski. Warunkiem wstępnym wzięcia udziału w kursie jest posiadanie wykształcenia średniego.
Czego nauczysz się w trakcie kursu rejestratorka medyczna?
- standardy obsługi klienta wraz z elementami psychologii i komunikacji interpersonalnej, zarówno bezpośrednio, jak też przez telefon i e-mail,
- zasady prowadzenia dokumentacji medycznej, takie jak karty pacjenta, wyniki badań, skierowania oraz zasady ich udostępniania lekarzom, pielęgniarkom, pacjentom i ich rodzinom, a także podstawy statystyki medycznej,
- klasyfikacja świadczeń medycznych oraz zasady ewidencjonowania oraz rozliczania usług medycznych, postępowania w przypadku pacjentów ubezpieczonych i nie posiadających ubezpieczenia,
- standardy współpracy z lekarzami, pielęgniarkami i innym personelem medycznym wraz z poznaniem najważniejszych procedur realizowanych we współpracy z personelem medycznym,
- sposoby prowadzenia sprzedaży usług medycznych, oferowania pakietów medycznych, wystawiania paragonów oraz fakturowania,
- metody i techniki zarządzania recepcją, takie jak organizacja stanowiska i pracy recepcji, zarządzanie zaopatrzeniem, współpraca z dostawcami itp.
Czy warto zrealizować kurs rejestratorka medyczna?
Ukończenie kursu rejestratorka medyczna czy też kursu sekretarka medyczna znacznie zwiększa szanse na zatrudnienie w recepcji czy sekretariacie placówki medycznej, bez względu na to czy jest to szpital, przychodnia czy gabinet lekarski. Jest to jednocześnie przyszłościowy zawód, na który jest coraz większe zapotrzebowanie wraz ze starzeniem się społeczeńswa i koniecznością zapewnienia mu usług medycznych na najwyższym poziomie.
W kursie sekretarka medyczna warto wziąć udział również, jeśli jesteśmy już zatrudnieni w roli rejestratorki medycznej. Pozwala on uporządkować wiedzę, rozwinąć praktyczne umiejętności, zyskać pewność siebie i samodzielność na stanowisku. Pozwala również nauczyć się radzić sobie z trudnymi sytuacjami w pracy rejestratorki medycznej, w tym obsługą trudnego pacjenta, obsługą obcokrajowców oraz pacjentów nie posiadających ubezpieczenia. Ukończenie kursu przybliża do uzyskania awansu na stanowisko kierownika recepcji czy też koordynatora placówki medycznej.
Rejestratorka medyczna: kurs online czy stacjonarny?
Kurs rejestratorka medyczna możemy ukończyć online, jak też w postaci tradycyjnego kursu stacjonarnego. Kursy stacjonarne na rejestratorkę medyczną znajdziemy przede wszystkim w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Łódź, Bydgoszcz, Szczecin, Lublin, Częstochowa, Kielce, Radom, Rzeszów, Białystok, Olsztyn czy Bielsko-Biała.
Kursy sekretarka medyczna online są często trochę tańsze niż kursy stacjonarne. Wiele osób pyta czy dostępne są kursy rejestratorka medyczna bezpłatnie czy też za darmo. Niestety ze względu na obszerność materiału omawianego w trakcie kursu oraz czasochłonność kursy takie niezwykle rzadko oferowane są za darmo czy bezpłatnie. Zanim zapiszemy się na bezpłatny kurs warto też sprawdzić opinie o kursie oraz informację czy udział w kursie pozwala uzyskać certyfikat potwierdzający jego ukończenie.
Ile trwa kurs? Przeciętny kurs rejestratorka medyczna to około 40 godzin zajęć, czyli 5 dni szkoleniowych. Cena kursu waha się z reguły od 400 do 700 zł za kurs od osoby.