Sebastian Nowak

Influencer marketing – co warto wiedzieć?

Mając wpływ na decyzje zakupowe oraz percepcję produktów i usług, influencerzy redefiniują sposoby, w jakie marki komunikują się z konsumentami. Co stoi za fenomenem influencer marketingu? Poznaj tajniki tego dynamicznie rozwijającego się segmentu marketingu, gdzie autentyczność, kreatywność i strategiczne podejście splatają się w unikalny sposób, oferując nowatorskie możliwości dla reklamodawców i twórców treści.

Kim jest influencer?

"Influencer" to osoba, która posiada wpływ na swoich obserwatorów lub subskrybentów w mediach społecznościowych lub na innych platformach online. Istotą zjawiska influencerów jest ich zdolność do kształtowania opinii, zachowań oraz decyzji zakupowych swojej publiczności poprzez udostępnianie treści i interakcję z nią.

Jakie są cechy wyróżniające influencera?

 • Zasięg: influencerzy posiadają dużą liczbę obserwujących/subskrybentów na platformach online, takich jak Instagram, TikTok, YouTube czy Twitter. W zależności od tematyki czy branży, którą zajmuje się dany influencer, liczbność jego odbiorców może być jednak różna.

 • Wiarygodność: influencerzy budują relacje z obserwującymi poprzez komunikaty i dzielenie się osobistymi doświadczeniami lub zainteresowaniami. Są postrzegani jako osoby wiarygodne i kompetentne w określonej dziedzinie lub niszy.

 • Zaangażowanie: angażują swoją społeczność przez interakcje - komentarze, lajki, udostępnienia i odpowiedzi na pytania. Wzbudzają ciekawość i oczekiwanie odbiorców dotyczące częstotliwości kontaktu.

 • Eksperckość: influencerzy często posiadają wiedzę lub doświadczenie w konkretnym temacie, branży czy dziedzinie, co buduje ich reputację jako ekspertów. Przy czym ważniejsze jest to czy odbiorcy postrzegają ich za ekspertów niż rzeczywista specjalizacja.

Jakie kategorie influencerów wyróżniamy?

 • Makroinfluencerzy: mają bardzo dużą liczbę obserwujących (np. ponad milion) i szeroki zasięg, ale relacja z publicznością z natury rzeczy musi być mniej osobista. Często osoby takie nazywa się też celebrytami, jeśli zajmują się tematami związanymi z kulturą popularną.

 • Mikroinfluencerzy: charakteryzują się mniejszą liczbą obserwujących (np. od kilku tysięcy do kilkuset tysięcy), ale zazwyczaj mają wyższy poziom zaangażowania i bliższe relacje z publicznością. Częściej wchodzą w interakcję ze swoimi odbiorcami.

 • Nano-influencerzy: z reguły mają poniżej kilku tysięcy obserwujących, ale cechują się bardzo bliskimi i zaufanymi relacjami z ich społecznością. Najczęściej specjalizują się oni w tematyce, która nie jest tak popularna, ale wymaga głębszej znajomości.

Influencer marketing

Jakie role odgrywa influencer?

Tworzenie treści: influencerzy co do zasady produkują oryginalne treści, które często odzwierciedlają ich unikalne perspektywy i doświadczenia. Niektórzy robią to niejako przy okazji wydarzeń z życia (np. celebryci), gdy inni opracowują dedykowane treści z zamiarem ich publikacji w mediach społecznościowych. Treści te mogą mieć zarówno charakter amatorski, jak też półprofesjonalny i zawodowy. Zwłaszcza influencerzy, którzy w ten sposób zarabiają na życie, z czasem profesjonalizują proces tworzenia treści, aby były one jak najwyższej jakości i wywierały silne zaangażowanie grupy docelowej.

Interakcja: influencerzy podejmują dialog z obserwującymi, odpowiadając na komentarze i wiadomości, co z kolei może wzmacniać zaangażowanie i lojalność społeczności. Oczywiście niektórzy z nich robią to aktywniej niż inni. Makroinfluencerzy z reguły ograniczają się do zwracania się do swoich odbiorców w tworzonych treściach, gdy nano-influencerzy dużo częściej wchodzą w bezpośredni dialog i kontakt z odbiorcami.

Promocja: influeencerzy często prezentują i promują produkty/usługi marek na swoich platformach. Może mieć to charakter odpłatny, jak też mogą oni zdecydować się na wypuszczenie własnych produktów i usług, często brandowanych swoim imieniem lub marką osobistą. Influencerzy mogą również zarabiać na reklamach emitowanych przez platformę społecznościową, na której działają i nie podejmować się bezpośrednio współpracy z markami.

Budowanie świadomości: często influencerzy na zlecenie pomagają zwiększyć rozpoznawalność marki wśród ich obserwujących. Robią to poprzez prezentację produktów i usług, często w użyciu, jak też poprzez zamieszczenie treści o charakterze czysto reklamowym, na przykład w postaci tablic sponsorskich czy klipów reklamowych.

Influencerzy mogą pracować w różnych branżach, w tym w modzie, kosmetykach, technologii, podróżach, jedzeniu, fitnessie i wielu innych, dostarczając wartościowej i często spersonalizowanej treści swoim obserwującym, a jednocześnie pomagając markom dotrzeć do konkretnych grup docelowych.

Kurs Jak zostać influencerem?

Kurs "Jak zostać influencerem?" to program edukacyjny, który ma na celu dostarczenie uczestnikom niezbędnej wiedzy i narzędzi, aby skutecznie budować swoją obecność online i wpływ w mediach społecznościowych. Taki kurs jest stworzony, aby pomóc osobom, które chcą zrozumieć świat influencer marketingu, rozwijać własną markę osobistą oraz skutecznie współpracować z markami.

Kurs taki kierowany jest do osób, które chcą budować swoją obecność online i stać się influencerami w wybranej dziedzinie, jak też marketerów, którzy chcą zrozumieć dynamikę działania influencer marketingu. Udział w kursie rozważyć mogą również właściciele firm lub marek, którzy chcą wykorzystać mechanizmy influencer marketingu do promocji swoich produktów/usług. Kurs polecany jest również dla blogerów i vlogerów, którzy już tworzą treści, ale chcą zwiększyć swój zasięg i wpływ.

Czego uczy taki kurs?
Typowy kurs na temat bycia influencerem może obejmować różnorodne tematy, takie jak:

 • Podstawy influencer marketingu: co to jest, jak działa, jakie są trendy.
 • Budowanie marki osobistej: jak zdefiniować i promować siebie online.
 • Tworzenie treści: techniki tworzenia atrakcyjnych i angażujących treści.
 • Używanie mediów społecznościowych: strategie, narzędzia i najlepsze praktyki na różnych platformach.
 • Współpraca z markami: jak nawiązać partnerstwa, negocjować umowy, zachować autentyczność.
 • Analityka i optymalizacja: jak analizować i mierzyć swoje działania w mediach społecznościowych.

Udział w kursie "Jak zostać influencerem?" może dostarczyć cenną wiedzę i narzędzia, które umożliwią rozwijanie marki osobistej i kariery w mediach społecznościowych. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że sukces w tej dziedzinie zależy również od autentyczności, cierpliwości i konsekwencji w działaniach.

Co to jest influencer marketing?

"Influencer marketing" to strategia marketingowa, która polega na współpracy marek lub firm z influencerami (osobami mającymi wpływ) w celu promowania produktów, usług lub kampanii.

Influencerzy to osoby, które zdobyły rozpoznawalność i wpływy w określonych społecznościach online, często poprzez social media, blogi lub inne platformy internetowe. Ich zdolność do wpływania na decyzje zakupowe swoich obserwatorów wynika zwykle z postrzeganej autentyczności, ekspertyzy lub związku, jaki mają ze swoją publicznością.

Jak prowadzić działania z zakresu influencer marketing?

Pierwszym krokiem, który często należy podjąć to wybór influencera. Czym się kierować podejmując współpracę?

 • Zasięg i zaangażowanie: sprawdź ilość obserwujących i ich aktywność.
 • Wiarygodność: przeanalizuj autentyczność i zaufanie, jakim obdarza danego influencera społeczność.
 • Dopasowanie: sprawdź jaka jest zgodność influencera i tego co sobą reprezentuje z wartościami i obrazem twojej marki. Przeanallizuj też do kogo dociera i na ile grupa ta jest pożądaną grupą docelową dla twojej firmy.
 • Dostępne formy współpracy: poznaj jakie formy współpracy możliwe są z danym twórcą. Do wyboru masz posty sponsorowane, recenzje produktów, ambasadorstwo marki oraz wiele innych.
 • Platformy: sprawdź na jakich platformach dostępny jest dany twórca (np. Instagram, YouTube, TikTok, itp.) oraz na ile widownia tych platform pokrywa się między sobą.
 • Zdefiniuj cele: odpowiedz na pytanie czy twoim celem jest zwiększenie świadomości, budowanie marki i zaufania, a może generowanie sprzedaży.
 • Śledź wyniki: oceń, jak chcesz mierzyć efekty, czy będzie to zaangażowanie pod stworzonymi materiałami, takie jak lajki, komentarze, udostępnienia czy może konwersje, czyli próba zmierzenia czy działania influencera przekładają się na sprzedaż. Przeprowadź też analizę jak wiele osób zobaczyło dane treści.

Kluczem do skutecznego influencer marketingu jest autentyczność i naturalność przekazu, a także strategiczne podejście do wyboru współpracujących influencerów oraz platform, na których działają. Ważne jest również precyzyjne określenie celów kampanii i ścisłe monitorowanie jej efektów, aby móc ewaluować wyniki i dokonywać ewentualnych korekt.

Jak prowadzić kampanie z udziałem influencerów? Samodzielnie czy z agencją?

Kampanię z udziałem influencerów możemy zorganizować samodzielnie. Warto jednak zdać sobie sprawę, że czeka nas nie lada przedsięwzięcie. Prowadząc kampanię influencer marketingu musimy zdefiniować cel kampanii, określić budżet, dokonać wyboru zaangażowanych influencerów i skontaktować się z nimi. Następnie czeka nas planowanie treści, zawarcie umów i przekazanie wytycznych, koordynacja realizacji, a na koniec monitorowanie i analiza wyników. Nic dziwnego, że znaczna większość marketerów decyduje się prowadzić te kampanie poprzez wyspecjalizowane agencje reklamowe.

Agencje influencer marketingu to firmy specjalizujące się w tworzeniu i zarządzaniu kampaniami marketingowymi, które wykorzystują influencerów. Oferują one różnorodne usługi, takie jak dobór influencerów, planowanie kampanii od strategii kampanii, poprzez planowanie treści i ustalanie KPIs, zarządzanie kampanią i produkcję treści, aż po analizę wyników i zarządzanie kryzysowe.

Wybór pomiędzy prowadzeniem kampanii samodzielnie a zatrudnieniem agencji zależy od różnych czynników, takich jak budżet, zasoby, doświadczenie oraz skomplikowanie kampanii. Przemyśl obie opcje i wybierz tę, która najlepiej pasuje do Twoich potrzeb i możliwości.

Podsumowanie

Zanurzając się głęboko w świat influencer marketingu, szybko uświadamiamy sobie, że jego skuteczność nie leży jedynie w liczbie obserwujących czy widowni, ale przede wszystkim w autentyczności komunikacji i zdolności do budowania prawdziwych relacji z publicznością. Innowacyjne kampanie, które odnoszą sukces, często łączą wartości marki z osobistymi przekonaniami i pasjami influencerów, tworząc organiczne i przekonujące narracje. W świecie, gdzie klienci są coraz bardziej świadomi i wymagający, rozumienie głęboko zakorzenionych zasad influencer marketingu staje się nieodzowne. Choć wyzwania są realne, tak samo jak potencjał i możliwości, które oferuje ten dynamiczny sposób komunikacji.

Sebastian Nowak

Sebastian Nowak

Redaktor Eventis.pl

Zajmuję się tematyką nowoczesnych technologii w biznesie, między innymi z zakresu marketingu internetowego (SEM, SEO, copywriting, systemy analityczne dla eCommerce), a także tematami specjalistycznych umiejętności zawodowych niezbędnych na stanowiskach specjalistów i menedżerów.

Polecane wydarzenia

Grupa Szkoleniowa SOLBERG Sp. z o.o.

Social Media - rozkręć swoje media społecznościowe

 • już od 990 zł
 • już od 990 zł
Zapisz się
Akademia Marketingu ATRIUM

AI w marketingu - wykorzystaj AI w tworzeniu tekstów i social mediach

 • już od 863 zł
 • już od 863 zł
Zapisz się
J.G.Training

Employer Branding: szkolenie z kształtowania wizerunku pracodawcy, również w mediach społecznościowych

 • już od 990 zł
 • już od 990 zł
Zapisz się

Video Marketing Social Media - TikTok, Instagram, YouTube

 • już od 678 zł
 • już od 678 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne?
28 listopada 2023
Jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne?

Chcesz zorganizować konferencję i poszukujesz sprawdzonej sali konferencyjnej, która zapewni odpowiednią wygodę i oprawę dla twojego wydarzenia? Sprawdź jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne.

Czytaj więcej
Jak otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?
20 listopada 2023
Jak otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?

Dowiedz się w jaki sposób banki oceniają zdolność kredytową oraz jak można poprawić swoją zdolność kredytową poprzez długoterminowe planowanie finansów, co pomoże uzyskać pożyczkę.

Czytaj więcej
Zawody przyszłości: jakie kursy i szkolenia zrobić, aby znaleźć pracę?
17 listopada 2023
Zawody przyszłości: jakie kursy i szkolenia zrobić, aby znaleźć pracę?

Rynek pracy ulega szybkim zmianom, w wyniku których powstają zawody przyszłości. Warto dowiedzieć się na jakie zawody zapotrzebowanie rośnie oraz sprawdzić jak można znaleźć zatrudnienie w przyszłościowym zawodzie.

Czytaj więcej
Jak efektywnie promować stowarzyszenie i fundację w Internecie?
9 listopada 2023
Jak efektywnie promować stowarzyszenie i fundację w Internecie?

Prowadzenie fundacji lub stowarzyszenia przynosi dużo satysfakcji, ale wymaga też wiedzy i zaangażowania. Jak przyciągnąć uwagę potencjalnych darczyńców i wolontariuszy w zatłoczonym cyfrowym świecie?

Czytaj więcej