Arkadiusz Maraski

Na czym polega SMM, czyli Social Media Marketing?

Współczesne sposoby komunikacji ulegają szybkim zmianom. Od kilku lat ogromną popularnością sieszą się media społecznościowe, które stwarzają również duże szanse dla przedsiębiorstw. Wykorzystanie mediów społecznościowych w celach reklamowych i promocyjnych to tak zwany social media marketing. Pozwala on skutecznie docierać do klientów bez względu na to czy prowadzimy niewielką firmę czy też pracujemy na rzecz miedzynarodowej korporacji. Dowiedz się więcej czym jest social media marketing!

Czym jest social media marketing?

Social Media Marketing (SMM) to strategia marketingowa polegająca na wykorzystaniu mediów społecznościowych do promocji produktów lub usług oraz budowania marki. Social media marketing może być wykorzystany również do generowania ruchu na stronie internetowej, czy w aplikacji mobilnej, jak też budowania zaangażowania użytkowników.

Social media marketing może obejmować różne formy działań - zarówno płatnych, jak i natywnych (bezpłatnych). Obejmuje to między innymi kampanie reklamowe, konkursy, programy lojalnościowe, tworzenie treści i innych form interakcji z użytkownikami. Głównym celem social media marketingu jest zapewnienie odpowiedniej częstotliwości kontaktu pomiędzy podmiotem prowadzącycm działania marketingowe, a potencjalnymi i obecnymi klientami. Dzięki zbudowaniu społeczności, która będzie wchodzić w interakcję z marką i dostarczanymi przez nią treściami, firmy mają możliwość zwiększania sprzedaży oraz lojalności klientów.

Social media marketing stał się bardzo popularny w ostatnich latach, ponieważ media społecznościowe są coraz bardziej popularne i powszechne wśród użytkowników internetu. Do najpopularniejszych mediów społecznościowych zaliczamy platformy takie jak Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, LinkedIn czy TikTok. Różnią się one formą, ale służą przede wszystkim do komunikacji, utrzymwyania relacji, dzielenia się swoimi poglądami, wiedzą oraz wydarzeniami z dnia codziennego.
 

Podsumowując social media marketing (SMM) to wszelkie działania marketingowe, które mają na celu promocję czy reklamę marek, produktów i usług za pośrednictwem mediów społeczościowych, które dzięki swojej popularności pozwalają osiągać cele w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym.

Social Media Marketing

 

Jak to wygląda w praktyce?

Przygotowanie strategii obecności w mediach społecznościowych wymaga kilku kluczowych kroków, aby zagwarantować skuteczne i celowe działania w ramach tej strategii. Oto kilka najważniejszych kroków, które warto podjąć! 

 1. Określenie celów. Pierwszym krokiem jest określenie celów, jakie chce się osiągnąć poprzez obecność w mediach społecznościowych. Popularne cele to zwiększenie sprzedaży, budowanie marki, zwiększenie zaangażowania użytkowników lub generowanie ruchu na stronie internetowej. Twoja firma może oczywiście wyznaczyć je zgodnie ze swoimi potrzebami. Może to być budowa wizerunku eksperta w danej dziedzinie lub przyciągnięcie kandydatów do pracy. Cele działań podejmowanych w ramach social media marketingu powinny być zbieżne z celami organizacji.

 2. Określenie grupy docelowej. Następnie należy określić grupę docelową, do której kierowane będą działania marketingowe. To pozwoli na lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań użytkowników i dostosowanie działań marketingowych do ich potrzeb. W tym celu warto sięgnąć po techniki takie jak projektowanie person, które pozwalają lepiej zrozumieć naszą grupę docelową oraz krtóko ją scharakteryzować.

 3. Wybór odpowiednich platform. Trzeba zdecydować, na których platformach społecznościowych firma powinna być obecna. Wybór powinien być oparty na grupie docelowej i celach, jakie chce się osiągnąć. Do naszej dyspozycji są platformy określone jako lifestyle'owe (TikTok, Instagram czy Pinterest), platformy biznesowo-zawodowe (np. LinkedIn), skoncentorwane na treściach wideo (YouTube), czy też ogólnotematyczne lub uniwersalne (np. Facebook).

 4. Tworzenie planu treści. Kolejnym krokiem jest stworzenie planu treści, który będzie obejmował koncepcje i cele każdego posta, określenie harmonogramu publikacji oraz strategię tworzenia treści, które będą angażować i zainteresują użytkowników. Przmyśleć należy zarówno treść naszych materiałów, jak też ich formę oraz stronę techniczną. W mediach społecznościowych każdy element wymaga dopracowania.

 5. Budowanie relacji z użytkownikami. Kluczowym elementem strategii obecności w mediach społecznościowych i social media marketingu jest budowanie relacji z użytkownikami. Firma powinna starać się angażować z użytkownikami i odpowiadać na ich komentarze i pytania, aby zbudować lojalność i zaangażowanie wobec marki. Podstawą sukcesu jest interakcja i stworzenie możliwości nawiązania swego rodzaju dialogu z użytkownikami. Bez niego nasze działania będą miały charakter stricte reklamowy.

 6. Monitorowanie i analiza wyników. Ważnym elementem jest monitorowanie wyników działań w mediach społecznościowych i analiza ich skuteczności. To pozwoli na wprowadzanie odpowiednich korekt i dostosowanie działań do potrzeb użytkowników. Znaczna większość platform społecznościowych dostarcza rozbudowane systemy analityczne pozwalające śledzić wyniki podejmowanych przez nas działań.

Podsumowując, przygotowanie skutecznej strategii obecności w mediach społecznościowych wymaga określenia celów, grupy docelowej, wyboru odpowiednich platform, stworzenia planu treści, monitorowania wyników i przede wszystkim budowania relacji z użytkownikami.

Dlaczego warto prowadzić działania z zakresu SMM?

Dlaczego tak wiele organizacji promuje się właśnie w mediach społecznościowych i prowadzi działania z zakresu SMM (Social Media Marketingu)? Za tą formą promocji i reklamy przemawia cały szereg argumentów, między innymi:

 • duży zasięg – media społecznościowe dzieki ogromnej popularności stwarzają możliwość trafienia do wielu odbiorców,
 • bezpośrednia komunikacja – możliwość wejścia w interakcję z klientem pozwala nie tylko pogłębić relacje, ale też zbierać informacje zwrotne o firmie oraz jej produktach czy usługach,
 • pozyskiwanie nowych klientów – social media stwarzają szerokie możliwości pozyskiwania nowych klientów i prowadzenia sprzedaży, zarówno bezpośrednio w social media, jak i poprzez przekierowanie użytkowników na stronę internetową firmy lub do punktu sprzedaży,
 • wzmacnianie więzi z obecnymi klientami – media społecznościowe stwarzają szeroką możliwość pogłębienia relacji z klientem, w tym poprzez spersonalizowane doświadczenia,
 • szybkość rozprzestrzeniania się informacji – dostarczanie informacji w SoMe jest bardzo szybkie, a dzięki użytkownikom mogą one rozprzestrzeniać się bez względu na granice w krótkim czasie,
 • możliwość dowolnego kreowania wizerunku firmy – szerokie możliwości komunikacyjne pozwalają budować wizerunek zarówno marek eksperckich, jak i lifestyl'owych,
 • relatywnie niskie koszty i bariery wejścia – uruchomienie działań z zakresu social media marketingu możliwe jest w bardzo krtókim czasie i bez dużego budżetu,
 • możliwość skalowania działań – social media marketing jest zarówno dla najmniejszych firm, jak i dla wielkich korporacji.
Jak wystartować z social media marketingiem?

Wiele osób dostrzegających potencjał mediów społecznościowych zastanawia się od czego zacząć i na jakich działaniach skupić uwagę. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, poza radą, aby uczyć się w praktyce oraz z doświadczeń innych. Pomocne w tym względzie mogą być rozmaite szkolenia oraz kursy z mediów społecznościowych, które znajdziemy zarówno w wersji dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Najpopularniejsze szkolenia i kursy z social media marketingu to między innymi:

Wszystkie tego typu wydarzenia merytoryczne i programy rozwojowe pozwalają na zapoznanie pracowników odpowiedzialnych za obecność firmy w mediach społecznościowych z potencjałem poszczególnych mediów oraz narzędziami i technikami wspierającymi realizację celów sprzedażowych oraz z zakresu budowania marki i angażowania użytkowników. Wiele firm decyduje się na utworzenie specjalistycznych komórek w ramach departamentów marketingu zajmujących się social media marketingiem. Główną osobą odpowiedzialną za realizację strategii obecności w mediach społecznościowych jest wówczas tzw. Social Media Manager.

Kim jest Social Media Manager?

Social Media Manager (menedżer mediów społecznościowych) to osoba odpowiedzialna za zarządzanie obecnością firmy w mediach społecznościowych. Głównym zadaniem Social Media Managera jest planowanie, koordynowanie i realizowanie działań związanych z obecnością firmy w mediach społecznościowych.

Do głównych obowiązków Social Media Managera należą:

 1. Planowanie strategii mediów społecznościowych. Social Media Manager musi opracować strategię obecności firmy w mediach społecznościowych, która będzie zgodna z celami biznesowymi i potrzebami użytkowników.

 2. Zarządzanie i tworzenie treści. Social Media Manager musi tworzyć treści, które angażują i zainteresują użytkowników mediów społecznościowych. Treści te mogą obejmować posty, zdjęcia, filmy i artykuły.

 3. Analiza danych i monitorowanie wyników. Social Media Manager musi regularnie analizować dane i monitorować wyniki działań w mediach społecznościowych. Dzięki temu będzie mógł na bieżąco modyfikować strategię i dostosowywać ją do potrzeb użytkowników.

 4. Budowanie relacji z użytkownikami. Social Media Manager musi budować relacje z użytkownikami mediów społecznościowych poprzez interakcję i odpowiadanie na ich pytania i komentarze.

 5. Kreowanie kampanii reklamowych. Social Media Manager musi tworzyć kampanie reklamowe, które będą zgodne z celami biznesowymi i dostosowane do grupy docelowej.

 6. Monitorowanie konkurencji. Social Media Manager musi monitorować działania konkurencji i wykorzystywać wiedzę na temat działań konkurencji do dostosowania strategii firmy w mediach społecznościowych.

Podsumowując, Social Media Manager jest osobą odpowiedzialną za zarządzanie obecnością firmy w mediach społecznościowych i realizowanie działań związanych z budowaniem marki, generowaniem ruchu na stronie internetowej i zwiększaniem zaangażowania użytkowników. Może on również spełniać rolę głównej osoby organizującej współpracę z podmiotami zewnętrznymi, którym firma powierza prowadzenie działań w social media. Mogą to być zarówno agencje reklamowe oraz PR-owe, jak też domy mediowe i inne wyspecjalizowane w social media marketingu podmioty.

Arkadiusz Maraski

Arkadiusz Maraski

Redaktor Eventis.pl

Specjalizuję się w obszarach marketingu, reklamy i promocji, sprzedaży, obsługi klienta i e-commerce. Piszę na tematy związane z negocjacjami, technikami sprzedaży, marketingiem internetowym (SEM, SEO, Social Media, CRM), CX i UX. Obszary mojej specjalizacji wynikają zarówno z mojego zainteresowania trendami w tych silnie zmieniających się branżach, jak umiejętnością łączenia kreatywności z analizą danych, które są szczególnie ważne w nowoczesnym marketingu i sprzedaży.

Polecane wydarzenia

Empemedia

Social Media w Instytucji - Facebook i Instagram - Online

 • już od 630 zł
 • już od 630 zł
Zapisz się
Akademia Marketingu ATRIUM

Content marketing i SEO copywriting

 • już od 1 503 zł
 • już od 1 503 zł
Zapisz się

Copywriting sprzedażowy

 • już od 863 zł
 • już od 863 zł
Zapisz się

Szkoła Copywritingu z Pawłem Tkaczykiem

 • już od 1 776 zł
 • już od 1 776 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Jak wdrożyć nowego pracownika? 6 najważniejszych zasad
20 lutego 2024
Jak wdrożyć nowego pracownika? 6 najważniejszych zasad

Konkurencyjny rynek pracy wymaga od firm nie tylko znajdowania talentów, ale też ich efektywnego wdrażania i zatrzymywania. Pomóc w tym może dobrze zorganizowany proces onboardingowy.

Czytaj więcej
Technologie budowania stron internetowych. Co jest na topie?
20 lutego 2024
Technologie budowania stron internetowych. Co jest na topie?

Technologie używane do tworzenia nowoczesnych stron zmieniają się wraz z rosnącymi oczekiwaniami użytkowników oraz zmieniającymi się standardami w internecie. Sprawdź jakie technologie są obecnie na topie.

Czytaj więcej
Fintech - co to jest? Kiedy z niego korzystamy?
15 lutego 2024
Fintech - co to jest? Kiedy z niego korzystamy?

Fintech, czyli technologie finansowe, rewolucjonizują sposób, w jaki świadczone są usługi finansowe. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zobacz w jaki sposób FinTech wpływa na codzienne życie.

Czytaj więcej
Czym jest ESG i jak wpływa na działalność firm i organizacji?
14 lutego 2024
Czym jest ESG i jak wpływa na działalność firm i organizacji?

Termin ESG stał się w ostatnich latach jednym z najczęściej dyskutowanych w świecie biznesu oraz administracji publicznej. Warto dowiedzieć się czym jest ESG, jak wypływa na biznes, jak wyznaczać i raportować spełnienie celów ESG.

Czytaj więcej