Anna Franiak

Co to jest compliance, czyli compliance po polsku!

Pojęcie compliance w ostatnich latach robi zawrotną karierę i pojawia się coraz częściej w świecie wielkiego biznesu. Sprawdź czym jest compliance oraz co znaczy compliance po polsku oraz skąd popularność tego pojęcia w świecie biznesu.

Spis treści

 1. Co to jest compliance?
 2. Jakie są zadania compliance?
 3. System compliance
 4. Kto zobowiązany jest wdrożyć system compliance?
 5. Podsumowanie
Co to jest compliance?

Compliance, czyli zgodność – jest to całokształt działań podejmowanych przez organizację w celu zapewnienia, że prowadzona przez nią działalność jest zgodna z prawem (hard law) oraz regulaminami wewnętrznymi (soft law).

Słowo compliance pochodzi z języka angielskiego. Compliance po polsku to zgodność.

Jakie są zadania compliance?

Jeśli w organizacji utworzono komórkę zajmującą się tematyką zapewnienia zgodności, czyli compliance, to jej podstawowym celem istnienia są przede wszystkim:

 • zapobieganie i minimalizowanie ryzyka prowadzenia działalności w sposób niezgodny z przepisami prawa oraz regulacjami wewnętrznymi,
 • zapobieganie stratom finansowym spowodowanym ewentualnymi karami w związku z działalnością niezgodną z prawem,
 • zapobieganie utracie dobrej marki i reputacji spowodowanych brakiem przestrzegania norm prawnych, etycznych, branżowych, społecznych itp.

W praktyce do najpopularniejszych zadań compliance należą:

 • opracowywanie strategii zapewnienia zgodności działalności z prawem,
 • przygotowanie i wdrożenie planu działań operacyjnych niezbędnych do zapewnienia zgodności,
 • przygotowanie wszelkiego typu procedur pozwalających minimalizować ryzyko niezgodności,
 • przeprowadzanie okresowych kontroli i audytów wskazujących poziom naruszeń przepisów prawa i regulacji wewnętrznych,
 • zawiadamianie zarządu oraz instytucji publicznych o wykrytych nieprawidłowościach,
 • szkolenie pracowników zmierzające do ograniczenia ryzyka podejmowania działań niezgodnych z regulacjami,
 • zapobieganie możliwości wystąpienia konfliktów interesu w kontekście współpracy z kontrahentami.

Chcesz poznać Compliance?

Zobacz kursy i szkolenia Compliance

System compliance

W użyciu często pojawia się również pojęcie system compliance. System Compliance to całokształt regulacji, rozwiązań organizacyjnych oraz narzędzi wdrożonych w organizacji, aby zapewnić zgodność jej działania z przepisami prawa, regulacjami wewnętrznymi, a nawet dobrymi praktykami i kodeksami etycznymi. W skład systemu compliance wchodzić mogą między innymi: utworzenie działu zapewnienia zgodności, powołanie i zatrudnienie Compliance Officera lub Compliance Managera, szkolenia z zapewnienia zgodności z prawem organizowane dla pracowników, system informatyczny służący do zgłaszania nadużyć czy działań niezgodnych z prawem, okresowe audyty wewnętrzne badające ryzyko wystąpienia niezgodności itp.

Co to jest compliance?

Kto zobowiązany jest wdrożyć system compliance?

Utworzenie stanowiska Compliance Officer jest obowiązkowe w instytucjach rynku finansowego, w tym przede wszystkim w bankach. Zadaniem osób zatrudnionych na tym stanowisku jest między innymi przygotowanie i kontrola procedur zapobiegających praniu brudnych pieniędzy (tzw. AML). Coraz więcej dużych i średnich firm decyduje się na dobrowolne utworzenie tego typu stanowiska, aby ograniczyć ryzyko strat, które powodować może działanie w opozycji do prawa. Trwają również prace ustawodawcze nad przepisami, które przewidują, że system compliance będzie obowiązkowy we wszystkich średnich i dużych przedsiębiorstwach.

Podsumowanie

Compliance po polsku to zgodność. Compliance oznacza całokształt działań podejmowanych przed przedsiębiorstwo, instytucję lub inną organizacę na rzecz zapewenienia, że działa ona w zgodzie z przepisami prawa i regulacjami wewnętrznymi. System compliance to zarówno rozwiązania organizacyjne, narzędzia i działania ograniczające ryzyko wystąpienia niezgodności z prawem i możliwymi stratami finasowymi i reputacyjnymi na tym tle.

Anna Franiak

Anna Franiak

Redaktor Eventis.pl

Od kilku lat zajmuję się przygotowaniem materiałów merytorycznych dla czołowych polskich portali internetowych, a także na potrzeby prasy, radia i telewizji. Specjalizuję się w tematyce związanej z nowoczesnymi metodami marketingu, promocji oraz działań z zakresu Public Relations. Nie są mi obce tematy dotyczące psychologii reklamy, komunikacji wewnętrznej, wywierania wpływu czy też negocjacji oraz technik sprzedaży.

Polecane wydarzenia

HIGH5 Training Group

Compliance antykorupcyjny i sygnaliści w firmie

 • Warszawa, 6-7 wrzesień 2022
 • 1 690 zł
Zapisz się
Langas Regtech sp. z o.o.

Certyfikowany Compliance Oficer CCO1

 • Online, 10 czerwiec 2022
 • 2 270 zł
Zapisz się
Langas Regtech sp. z o.o.

Zaawansowany Certyfikowany Compliance Oficer CCO2

 • Online, 11-12 lipiec 2022
 • 1 970 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Platformy do kursów online i szkoleń internetowych
23 maja 2022
Platformy do kursów online i szkoleń internetowych

Sprawdź czym są platformy do kursów i szkoleń online i jakie są najpopularniejsze programy i platformy do tworzenia, prowadzenia i wyszukiwania szkoleń i kursów internetowych.

Czytaj więcej
Jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?
20 maja 2022
Jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?

Zastanawiasz się czy twój pracodawca może pomóc Ci sfinansować udział w szkoleniu lub kursie? Sprawdź jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę oraz pobierz nasz bezpłatny wzór.

Czytaj więcej
10% przychodu z marca 2022 przekażemy na pomoc Ukrainie!
4 marca 2022
10% przychodu z marca 2022 przekażemy na pomoc Ukrainie!

Serwis Eventis.pl przekaże 10% przychodu z marca 2022 na rzecz organizacji humanitarnych zajmujących się pomocą uchodźcom z Ukrainy oraz mieszkańcom Ukrainy.

Czytaj więcej
Agile Project Management – wszystko o Agile PM!
25 lutego 2022
Agile Project Management – wszystko o Agile PM!

Dowiedz się co to jest agile project management oraz jakie są główne zasady zarządzania projektami w oparciu o Agile PM! Poznaj zalety zwinnego prowadzenia projektów w oparciu o manifest Agile.

Czytaj więcej