Pojęcie compliance w ostatnich latach robi zawrotną karierę i pojawia się coraz częściej w świecie wielkiego biznesu. Sprawdź czym jest compliance oraz co znaczy compliance po polsku oraz skąd popularność tego pojęcia w świecie biznesu.
Spis treści
- Co to jest compliance?
- Jakie są zadania compliance?
- System compliance
- Kto zobowiązany jest wdrożyć system compliance?
- Podsumowanie
Co to jest compliance?
Compliance, czyli zgodność – jest to całokształt działań podejmowanych przez organizację w celu zapewnienia, że prowadzona przez nią działalność jest zgodna z prawem (hard law) oraz regulaminami wewnętrznymi (soft law).
Słowo compliance pochodzi z języka angielskiego. Compliance po polsku to zgodność.
Jakie są zadania compliance?
Jeśli w organizacji utworzono komórkę zajmującą się tematyką zapewnienia zgodności, czyli compliance, to jej podstawowym celem istnienia są przede wszystkim:
- zapobieganie i minimalizowanie ryzyka prowadzenia działalności w sposób niezgodny z przepisami prawa oraz regulacjami wewnętrznymi,
- zapobieganie stratom finansowym spowodowanym ewentualnymi karami w związku z działalnością niezgodną z prawem,
- zapobieganie utracie dobrej marki i reputacji spowodowanych brakiem przestrzegania norm prawnych, etycznych, branżowych, społecznych itp.
W praktyce do najpopularniejszych zadań compliance należą:
- opracowywanie strategii zapewnienia zgodności działalności z prawem,
- przygotowanie i wdrożenie planu działań operacyjnych niezbędnych do zapewnienia zgodności,
- przygotowanie wszelkiego typu procedur pozwalających minimalizować ryzyko niezgodności,
- przeprowadzanie okresowych kontroli i audytów wskazujących poziom naruszeń przepisów prawa i regulacji wewnętrznych,
- zawiadamianie zarządu oraz instytucji publicznych o wykrytych nieprawidłowościach,
- szkolenie pracowników zmierzające do ograniczenia ryzyka podejmowania działań niezgodnych z regulacjami,
- zapobieganie możliwości wystąpienia konfliktów interesu w kontekście współpracy z kontrahentami.
Chcesz poznać Compliance?
Zobacz kursy i szkolenia Compliance
System compliance
W użyciu często pojawia się również pojęcie system compliance. System Compliance to całokształt regulacji, rozwiązań organizacyjnych oraz narzędzi wdrożonych w organizacji, aby zapewnić zgodność jej działania z przepisami prawa, regulacjami wewnętrznymi, a nawet dobrymi praktykami i kodeksami etycznymi. W skład systemu compliance wchodzić mogą między innymi: utworzenie działu zapewnienia zgodności, powołanie i zatrudnienie Compliance Officera lub Compliance Managera, szkolenia z zapewnienia zgodności z prawem organizowane dla pracowników, system informatyczny służący do zgłaszania nadużyć czy działań niezgodnych z prawem, okresowe audyty wewnętrzne badające ryzyko wystąpienia niezgodności itp.
Kto zobowiązany jest wdrożyć system compliance?
Utworzenie stanowiska Compliance Officer jest obowiązkowe w instytucjach rynku finansowego, w tym przede wszystkim w bankach. Zadaniem osób zatrudnionych na tym stanowisku jest między innymi przygotowanie i kontrola procedur zapobiegających praniu brudnych pieniędzy (tzw. AML). Coraz więcej dużych i średnich firm decyduje się na dobrowolne utworzenie tego typu stanowiska, aby ograniczyć ryzyko strat, które powodować może działanie w opozycji do prawa. Trwają również prace ustawodawcze nad przepisami, które przewidują, że system compliance będzie obowiązkowy we wszystkich średnich i dużych przedsiębiorstwach.
Podsumowanie
Compliance po polsku to zgodność. Compliance oznacza całokształt działań podejmowanych przed przedsiębiorstwo, instytucję lub inną organizacę na rzecz zapewenienia, że działa ona w zgodzie z przepisami prawa i regulacjami wewnętrznymi. System compliance to zarówno rozwiązania organizacyjne, narzędzia i działania ograniczające ryzyko wystąpienia niezgodności z prawem i możliwymi stratami finasowymi i reputacyjnymi na tym tle.