Sebastian Nowak

Cyberbezpieczeństwo w biznesie - na czym polega cyberbezpieczeństwo?

Cyberprzestrzeń daje niemal nieograniczone możliwości, a człowiek wciąż odkrywa nowe metody jej wykorzystania. Tam, gdzie pojawiają się korzyści, pojawiają się również zagrożenia – stąd potrzeba dbania o cyberbezpieczeństwo. Co to jest cyberbezpieczeństwo, na czym dokładnie polega cyberbezpieczeństwo? Kogo i przed czym ma za zadanie chronić?

Spis treści:

 1. Cyberbezpieczeństwo
 2. Cyberbezpieczeństwo – najważniejsze wyzwania
 3. Kursy cyberbezpieczeństwo, szkolenia cyberbezpieczeństwo
Cyberbezpieczeństwo

Czym jest cyberbezpieczeństwo? Cyberbezpieczeństwo (z ang. cyber-security) to nic innego jak bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Pod pojęciem cyberbezpieczeństwo rozumie się wszelkie techniki, procesy i praktyki mające je zapewniać zarówno względem osób fizycznych, jak i w biznesie. W praktyce polega to na ochronie sieci informatycznych, urządzeń, programów i danych przed atakami, uszkodzeniami lub nieautoryzowanym dostępem. Pojęcie cyberbezpieczeństwa może być również rozumiane jako odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy. Tego typu techniki mają coraz większe znaczenie w świecie, w którym coraz więcej sfer życia, usługi i procesów przenosi się do sieci. Cyberprzestrzenią określa się bowiem przestrzeń przetwarzania i wymiany informacji tworzoną przez systemy teleinformatyczne. Głównym polskim aktem prawnym dotyczącym tych zagadnień jest Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Od 31 października 2019 roku obowiązuje również Strategia Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019-2024.

Wyświetl kursy cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo – najważniejsze wyzwania

Zapewnienie optymalnego poziomu cyberbezpieczeństwa jest niezwykle złożonym i wymagającym zadaniem. Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że zagrożenia i ich charakter stale ewoluują. Konieczne jest też podejście kompleksowe, obejmujące ochronę wszystkich elementów cyberprzestrzeni. Do najważniejszych zadań, jakie wchodzą w skład cyberbezpieczeństwa na dowolnym obszarze i szczeblu, należą:

 • ochrona sieci,
 • ochrona aplikacji,
 • ochrona danych osobowych (zobacz kursy ochrona danych osobowych),
 • zarządzanie tożsamością,
 • bezpieczeństwo baz danych i informacji w nich przechodywanych,
 • bezpieczeństwo w chmurze,
 • bezpieczeństwo mobilne,
 • optymalna architektura systemowo-serwerowa.

Każda organizacja powinna we własnym zakresie dbać o powyższe czynniki, z uwzględnieniem zmieniających się realiów w zakresie typów i skali zagrożeń. Dlatego tak ważne jest szkolenie pracowników i inwestowanie w ich rozwój.

Kursy cyberbezpieczeństwo, szkolenia cyberbezpieczeństwo

Wiele firm decyduje się na utworzenie specjalistycznych działów dedykowanych tematyce cyberbezpieczeństwa. Zatrudnienie w nich znajdują specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa oraz eksperci ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego. Osoby takie, ze względu na szybko postępujące zmiany w technologiach informatycznych, powinny stale podnosić poziom wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa. Możliwe jest to między innymi poprzez szkolenia cyberbezpieczeństwo i kursy cyberbezpieczeństwa

W ofercie znajdziemy zarówno programy rozwojowe skierowane do osób dopiero myślących o podjęciu zatrudnienia w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego, jak i osób już zatrudnionych w charakterze eksperta ds. cyberbezpieczeństwa czy specjalisty. Organizowane są one stacjonarnie oraz online, co sprawia że dostęp do najnowszej wiedzy możliwy jest bez względu na miejsce zamieszkania czy zatrudnienia.

Sebastian Nowak

Sebastian Nowak

Redaktor Eventis.pl

Zajmuję się tematyką nowoczesnych technologii w biznesie, między innymi z zakresu marketingu internetowego (SEM, SEO, copywriting, systemy analityczne dla eCommerce), a także tematami specjalistycznych umiejętności zawodowych niezbędnych na stanowiskach specjalistów i menedżerów.

Polecane wydarzenia

Polski Instytut Kontroli Wewnętrznej

Cyberbezpieczeństwo osobiste i firmowe

 • już od 595 zł
 • już od 595 zł
Zapisz się
Instytut Rachunkowości i Podatków

Cyberbezpieczeństwo w bankach i innych instytucjach finansowych

 • już od 980 zł
 • już od 980 zł
Zapisz się
Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o.

Prawne aspekty cyberbezpieczeństwa

 • już od 863 zł
 • już od 863 zł
Zapisz się
Polski Instytut Kontroli Wewnętrznej

Krajowe Ramy Interoperacyjności - jak przeprowadzać audyty bezpieczeństwa

 • już od 1 190 zł
 • już od 1 190 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Win-win: czym są negocjacje win-win, jakie są ich etapy i zalety?
9 stycznia 2023
Win-win: czym są negocjacje win-win, jakie są ich etapy i zalety?

Dowiedz się czym są negocjacje win-win oraz jakie są zalety tego typu negocjacji? Poznaj etapy negocjacji win win oraz sposoby rozwijania wiedzy pracowników z prowadzenia negocjacji handlowych.

Czytaj więcej
Co to jest coaching i mentoring?
3 stycznia 2023
Co to jest coaching i mentoring?

Coaching i mentoring to popularne techniki stosowane w rozwoju osobistym i zawodowym. Warto poznać różnice między coachingiem i mentoringiem oraz dowiedzieć się jak rozpocząć pracę w charakterze coacha lub mentora.

Czytaj więcej
Kompetencje menedżerskie – jak rozwijać umiejętności menedżerskie?
16 grudnia 2022
Kompetencje menedżerskie – jak rozwijać umiejętności menedżerskie?

Umiejętności kadry menedżerskiej zatrudnionej w organizacji mają kluczowe znaczenie dla efektywności jej działania oraz wytworzonej kultury organizacyjnej. Dlatego warto poznać kluczowe kompetencje menedżerskie oraz sposoby ich rozwijania.

Czytaj więcej
NLP: co to jest NLP i jakie są techniki NLP?
12 grudnia 2022
NLP: co to jest NLP i jakie są techniki NLP?

Dowiedz się czym jest NLP, jakie są najpopularniejsze techniki NLP i w jakich sytuacjach stosuje się najczęściej programowanie neurolingwistyczne. Poznaj argumenty za i przeciw stosowaniu technik NLP.

Czytaj więcej