Sebastian Nowak

Cyberbezpieczeństwo w biznesie - na czym polega cyberbezpieczeństwo?

Cyberprzestrzeń daje niemal nieograniczone możliwości, a człowiek wciąż odkrywa nowe metody jej wykorzystania. Tam, gdzie pojawiają się korzyści, pojawiają się również zagrożenia – stąd potrzeba dbania o cyberbezpieczeństwo. Co to jest cyberbezpieczeństwo, na czym dokładnie polega cyberbezpieczeństwo? Kogo i przed czym ma za zadanie chronić?

Spis treści:

 1. Cyberbezpieczeństwo
 2. Cyberbezpieczeństwo – najważniejsze wyzwania
 3. Kursy cyberbezpieczeństwo, szkolenia cyberbezpieczeństwo
Cyberbezpieczeństwo

Czym jest cyberbezpieczeństwo? Cyberbezpieczeństwo (z ang. cyber-security) to nic innego jak bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Pod pojęciem cyberbezpieczeństwo rozumie się wszelkie techniki, procesy i praktyki mające je zapewniać zarówno względem osób fizycznych, jak i w biznesie. W praktyce polega to na ochronie sieci informatycznych, urządzeń, programów i danych przed atakami, uszkodzeniami lub nieautoryzowanym dostępem. Pojęcie cyberbezpieczeństwa może być również rozumiane jako odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy. Tego typu techniki mają coraz większe znaczenie w świecie, w którym coraz więcej sfer życia, usługi i procesów przenosi się do sieci. Cyberprzestrzenią określa się bowiem przestrzeń przetwarzania i wymiany informacji tworzoną przez systemy teleinformatyczne. Głównym polskim aktem prawnym dotyczącym tych zagadnień jest Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Od 31 października 2019 roku obowiązuje również Strategia Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019-2024.

Wyświetl kursy cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo – najważniejsze wyzwania

Zapewnienie optymalnego poziomu cyberbezpieczeństwa jest niezwykle złożonym i wymagającym zadaniem. Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że zagrożenia i ich charakter stale ewoluują. Konieczne jest też podejście kompleksowe, obejmujące ochronę wszystkich elementów cyberprzestrzeni. Do najważniejszych zadań, jakie wchodzą w skład cyberbezpieczeństwa na dowolnym obszarze i szczeblu, należą:

 • ochrona sieci,
 • ochrona aplikacji,
 • ochrona danych osobowych (zobacz kursy ochrona danych osobowych),
 • zarządzanie tożsamością,
 • bezpieczeństwo baz danych i informacji w nich przechodywanych,
 • bezpieczeństwo w chmurze,
 • bezpieczeństwo mobilne,
 • optymalna architektura systemowo-serwerowa.

Każda organizacja powinna we własnym zakresie dbać o powyższe czynniki, z uwzględnieniem zmieniających się realiów w zakresie typów i skali zagrożeń. Dlatego tak ważne jest szkolenie pracowników i inwestowanie w ich rozwój.

Kursy cyberbezpieczeństwo, szkolenia cyberbezpieczeństwo

Wiele firm decyduje się na utworzenie specjalistycznych działów dedykowanych tematyce cyberbezpieczeństwa. Zatrudnienie w nich znajdują specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa oraz eksperci ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego. Osoby takie, ze względu na szybko postępujące zmiany w technologiach informatycznych, powinny stale podnosić poziom wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa. Możliwe jest to między innymi poprzez szkolenia cyberbezpieczeństwo i kursy cyberbezpieczeństwa

W ofercie znajdziemy zarówno programy rozwojowe skierowane do osób dopiero myślących o podjęciu zatrudnienia w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego, jak i osób już zatrudnionych w charakterze eksperta ds. cyberbezpieczeństwa czy specjalisty. Organizowane są one stacjonarnie oraz online, co sprawia że dostęp do najnowszej wiedzy możliwy jest bez względu na miejsce zamieszkania czy zatrudnienia.

Sebastian Nowak

Sebastian Nowak

Redaktor Eventis.pl

Zajmuję się tematyką nowoczesnych technologii w biznesie, między innymi z zakresu marketingu internetowego (SEM, SEO, copywriting, systemy analityczne dla eCommerce), a także tematami specjalistycznych umiejętności zawodowych niezbędnych na stanowiskach specjalistów i menedżerów.

Polecane wydarzenia

Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o.

Prawne aspekty cyberbezpieczeństwa

 • Online, 18 październik 2022
 • 790 zł
Zapisz się
Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o.

Umowy z zakresu cyberbezpieczeństwa

 • Online, 15 grudzień 2022
 • 766 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Kursy dla kobiet: jakie kursy warto zrobić kobiecie?
8 sierpnia 2022
Kursy dla kobiet: jakie kursy warto zrobić kobiecie?

Sprawdź jakie kursy warto zrobić kobiecie w 2022 roku? Jakie kursy i szkolenia pozwalają liczyć na zatrudnienie oraz atrakcyjne zarobki?

Czytaj więcej
System 5S: co to jest 5s, jakie są zasady 5s?
5 sierpnia 2022
System 5S: co to jest 5s, jakie są zasady 5s?

Dowiedz się czym jest 5s, poznaj pięć zasad systemu 5s i sprawdź w jaki sposób system 5s na produkcji, w hali produkcyjnej bądź biurze może pomóc twojej firmie osiągnąć wyższą produktywność.

Czytaj więcej
System Zarządzania Jakością (SZJ) i pełnomocnik ds. jakości
23 lipca 2022
System Zarządzania Jakością (SZJ) i pełnomocnik ds. jakości

Zarządzanie jakością może być doskonałym źródłem przewagi konkurencyjnej dzięki osiągnięciu wyższej rentowności działalności oraz satysfakcji klientów. Dowiedz się co to System Zarządzania Jakością (SZJ) i czym zajmuje się Pełnomocnik ds. Jakości!

Czytaj więcej
Umiejętności do CV – jakie umiejętności wpisać w CV?
18 lipca 2022
Umiejętności do CV – jakie umiejętności wpisać w CV?

Poszukujesz pracy i przygotowujesz CV? Czy wiesz, że sekcja umiejętności jest jedną z najważniejszych w CV? Sprawdź dlaczego, jakie są rodzaje umiejętności oraz jakie umiejętności wpisać do CV!

Czytaj więcej