Anna Gajewska

Kompetencje menedżerskie – jak rozwijać umiejętności menedżerskie?

Umiejętności kadry menedżerskiej zatrudnionej w organizacji mają kluczowe znaczenie dla efektywności jej działania oraz wytworzonej kultury organizacyjnej. Dlatego warto poznać kluczowe kompetencje menedżerskie oraz sposoby ich rozwijania.

Spis treści:

 1. Co to są kompetencje menedżerskie?
 2. Dlaczego rozwijać kompetencje menedżerskie?
 3. Jakie narzędzia i techniki pozwolą rozwijać kompetencje menedżerskie?
 4. Gdzie znaleźć szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności menedżerskie?
Co to są kompetencje menedżerskie?

Kompetencje menedżerskie to umiejętności i zdolności, których potrzebuje menedżer, aby odnieść sukces. Do najważniejszych kompetencji należą: przywództwo, komunikacja, rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji i zarządzanie czasem. Umiejętności przywódcze obejmują motywowanie, inspirowanie i delegowanie zadań pracownikom. Umiejętności komunikacyjne obejmują zdolność rozumienia i przekazywania informacji, a także efektywnego słuchania innych. Umiejętności rozwiązywania problemów są niezbędne do diagnozowania i rozwiązywania trudnych kwestii. Umiejętności podejmowania decyzji obejmują szybkie i mądre podejmowanie świadomych decyzji. Umiejętności zarządzania czasem obejmują zarządzanie zasobami i dotrzymywanie terminów. Te kompetencje są niezbędne dla każdego menedżera i muszą być stale rozwijane i doskonalone, aby zachować skuteczność. Posiadając odpowiednie kompetencje menedżerskie, menedżer może pomóc organizacji osiągnąć jej cele i zapewnić jej sukces.

Dlaczego rozwijać kompetencje menedżerskie?

Zdobycie biegłości w zakresie umiejętności menedżerskich jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu przez każdego menedżera. Aby stać się kompetentnym menedżerem, ważne jest rozwinięcie różnorodnych kompetencji menedżerskich. Wiemy już, że obejmują one komunikację, rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji i umiejętności przywódcze. Należy również upewnić się, że jest się na bieżąco z najnowszymi trendami i technologią w branży. Dodatkowo, należy poświęcić czas na udział w programach szkoleniowych i seminariach przeznaczonych specjalnie dla menedżerów. Mogą one pomóc w rozwoju i doskonaleniu umiejętności menedżerskich. Wreszcie, ważne jest, aby pozostać zorganizowanym i być w stanie określić priorytety zadań. Pomoże Ci to utrzymać się na szczycie swoich obowiązków i zapewni, że będziesz realizować swoje cele kierownicze. Rozwijanie kompetencji menedżerskich wymaga czasu i wysiłku, ale jest istotną częścią sukcesu menedżera.

Jak rozwijać kompetencje menedżerskie?

Jakie narzędzia i techniki pozwolą rozwijać kompetencje menedżerskie?
 • Szkolenia, kursy i warsztaty skierowane do menedżerów – pozwalają one w stosunkowo łatwy i szybki sposób poznać najważniejsze zagadnienia dotyczące zarządzania, ról spełnianych przez menedżerów oraz nabyć podstawowe umiejętności menedżerskie oraz zyskać wiedzę o narzędziach wspierających codzienną pracę managera (tzw. narzędziownik menedżera).
 • Studia wyższe i podyplomowe, w tym studia MBA – są to długotrwałe i kompleksowe programu nauczania przygotowujące do wykonywania pracy na stanowiskach kierowniczych i decyzyjnych, a ich zadaniem jest wyposażyć uczestników w zarówno typowe miękkie kompetencje menedżerskie, jak też umiejętność strategicznego zarządzania w biznesie bądź w danej dziedzinie biznesowej.
 • Coaching i mentoring - Coaching i mentoring to dwie umiejętności, które mogą być niezwykle korzystne zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm. Coaching zazwyczaj skupia się na rozwijaniu określonego zestawu umiejętności lub wiedzy u danej osoby, podczas gdy mentoring jest bardziej skoncentrowany na udzielaniu porad i wskazówek. Obie te umiejętności mogą być niezwykle potężnymi narzędziami rozwoju osobistego i zawodowego każdego menedżera.
Gdzie znaleźć szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności menedżerskie?

Umiejętności menedżerskie czy kompetencje menedżerskie możemy rozwinąć zarówno na kompleksowych szkoleniach i kursach dla managerów, występujących z reguły pod nazwami takimi jak Akademia Menedżera, jak też w trakcie szeregu szkoleń i kursów poświęconych danej umiejętności menedżerskiej.

Rzadko zdarza się, że menedżer potrzebuje wsparcia we wszystkich obszarach pracy. Każdy z nas ma mocne i słabe strony, i taką samą sytuację można zaobserwować u menedżerów. Dlatego warto jest przebadać i przeanalizować posiadane kompetencje zanim zapiszemy się na konkretne szkolenie, kurs, warsztaty czy studia. Jak to zrobić? Pomocne mogą być ocena 360 stopni, assessment i development center, zbieranie bezpośredniej informacji zwrotnej, a także praca z bardziej doświadczonymi kolegami i koleżankami.

Kiedy ustalimy jakie kompetencje menedżerskie wymagają wsparcia, warto zapoznać się z ofertą szkoleń i kursów dostępnych na rynku:

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą tytułów rozwijających umiejętności menedżerskie i skorzystania z ofert najlepiej spełniających Państwa indywidualne potrzeby. Warto również pamiętać, że od menedżerów często wymagana jest wiedza branżowa, specjalistyczna. Warto sprawdzić jakie wydarzenia branżowe, takie jak konferencje czy targi, umożliwiają poszerzenie wiedzy w tym obszarze.

Anna Gajewska

Anna Gajewska

Redkator Eventis.pl

Interesuję się przede wszystkim tematyką rozwoju osobistego, budowania kompetencji z zakresu budowania zespołów, motywowania pracowników, efektywnej komunikacji, rozwoju inteligencji emocjonalnej i treningu asertywności, a także tematami radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy, organizacją czasu pracy i pokrewnymi tematami.

Polecane wydarzenia

Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów

Przywództwo i Kierowanie Zespołem

 • już od 1 950 zł
 • już od 1 950 zł
Zapisz się
KM Studio

Leadership, świadome przywództwo - jak być prawdziwym liderem

 • już od 1 450 zł
 • już od 1 450 zł
Zapisz się
OPEN Konsultacje & Szkolenia

Warsztat Menedżera - Motywowanie – jak wpływać na zaangażowanie pracowników

 • już od 1 490 zł
 • już od 1 490 zł
Zapisz się
MENTORI sp. z o.o.

Budowa autorytetu lidera i przywództwo w zespole

 • już od 1 390 zł
 • już od 1 390 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Win-win: czym są negocjacje win-win, jakie są ich etapy i zalety?
9 stycznia 2023
Win-win: czym są negocjacje win-win, jakie są ich etapy i zalety?

Dowiedz się czym są negocjacje win-win oraz jakie są zalety tego typu negocjacji? Poznaj etapy negocjacji win win oraz sposoby rozwijania wiedzy pracowników z prowadzenia negocjacji handlowych.

Czytaj więcej
Co to jest coaching i mentoring?
3 stycznia 2023
Co to jest coaching i mentoring?

Coaching i mentoring to popularne techniki stosowane w rozwoju osobistym i zawodowym. Warto poznać różnice między coachingiem i mentoringiem oraz dowiedzieć się jak rozpocząć pracę w charakterze coacha lub mentora.

Czytaj więcej
NLP: co to jest NLP i jakie są techniki NLP?
12 grudnia 2022
NLP: co to jest NLP i jakie są techniki NLP?

Dowiedz się czym jest NLP, jakie są najpopularniejsze techniki NLP i w jakich sytuacjach stosuje się najczęściej programowanie neurolingwistyczne. Poznaj argumenty za i przeciw stosowaniu technik NLP.

Czytaj więcej
Czym jest kontrola skarbowa i kontrola podatkowa?
20 października 2022
Czym jest kontrola skarbowa i kontrola podatkowa?

Kontrola skarbowa i podatkowa budzą lęk u wielu przedsiębiorców wynikający z braku wiedzy na jakich zasadach może być prowadzona kontrola skarbowa oraz kontrola podatkowa. Zapraszamy do zapoznania się z naszym kompendium wiedzy o kontroli skarbowej i poda

Czytaj więcej