Anna Gajewska

Kompetencje menedżerskie – jak rozwijać umiejętności menedżerskie?

Umiejętności kadry menedżerskiej zatrudnionej w organizacji mają kluczowe znaczenie dla efektywności jej działania oraz wytworzonej kultury organizacyjnej. Dlatego warto poznać kluczowe kompetencje menedżerskie oraz sposoby ich rozwijania.

Spis treści:

 1. Co to są kompetencje menedżerskie?
 2. Dlaczego rozwijać kompetencje menedżerskie?
 3. Jakie narzędzia i techniki pozwolą rozwijać kompetencje menedżerskie?
 4. Gdzie znaleźć szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności menedżerskie?
Co to są kompetencje menedżerskie?

Kompetencje menedżerskie to umiejętności i zdolności, których potrzebuje menedżer, aby odnieść sukces. Do najważniejszych kompetencji należą: przywództwo, komunikacja, rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji i zarządzanie czasem. Umiejętności przywódcze obejmują motywowanie, inspirowanie i delegowanie zadań pracownikom. Umiejętności komunikacyjne obejmują zdolność rozumienia i przekazywania informacji, a także efektywnego słuchania innych. Umiejętności rozwiązywania problemów są niezbędne do diagnozowania i rozwiązywania trudnych kwestii. Umiejętności podejmowania decyzji obejmują szybkie i mądre podejmowanie świadomych decyzji. Umiejętności zarządzania czasem obejmują zarządzanie zasobami i dotrzymywanie terminów. Te kompetencje są niezbędne dla każdego menedżera i muszą być stale rozwijane i doskonalone, aby zachować skuteczność. Posiadając odpowiednie kompetencje menedżerskie, menedżer może pomóc organizacji osiągnąć jej cele i zapewnić jej sukces.

Dlaczego rozwijać kompetencje menedżerskie?

Zdobycie biegłości w zakresie umiejętności menedżerskich jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu przez każdego menedżera. Aby stać się kompetentnym menedżerem, ważne jest rozwinięcie różnorodnych kompetencji menedżerskich. Wiemy już, że obejmują one komunikację, rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji i umiejętności przywódcze. Należy również upewnić się, że jest się na bieżąco z najnowszymi trendami i technologią w branży. Dodatkowo, należy poświęcić czas na udział w programach szkoleniowych i seminariach przeznaczonych specjalnie dla menedżerów. Mogą one pomóc w rozwoju i doskonaleniu umiejętności menedżerskich. Wreszcie, ważne jest, aby pozostać zorganizowanym i być w stanie określić priorytety zadań. Pomoże Ci to utrzymać się na szczycie swoich obowiązków i zapewni, że będziesz realizować swoje cele kierownicze. Rozwijanie kompetencji menedżerskich wymaga czasu i wysiłku, ale jest istotną częścią sukcesu menedżera.

Jak rozwijać kompetencje menedżerskie?

Jakie narzędzia i techniki pozwolą rozwijać kompetencje menedżerskie?
 • Szkolenia, kursy i warsztaty skierowane do menedżerów – pozwalają one w stosunkowo łatwy i szybki sposób poznać najważniejsze zagadnienia dotyczące zarządzania, ról spełnianych przez menedżerów oraz nabyć podstawowe umiejętności menedżerskie oraz zyskać wiedzę o narzędziach wspierających codzienną pracę managera (tzw. narzędziownik menedżera).
 • Studia wyższe i podyplomowe, w tym studia MBA – są to długotrwałe i kompleksowe programu nauczania przygotowujące do wykonywania pracy na stanowiskach kierowniczych i decyzyjnych, a ich zadaniem jest wyposażyć uczestników w zarówno typowe miękkie kompetencje menedżerskie, jak też umiejętność strategicznego zarządzania w biznesie bądź w danej dziedzinie biznesowej.
 • Coaching i mentoring - Coaching i mentoring to dwie umiejętności, które mogą być niezwykle korzystne zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm. Coaching zazwyczaj skupia się na rozwijaniu określonego zestawu umiejętności lub wiedzy u danej osoby, podczas gdy mentoring jest bardziej skoncentrowany na udzielaniu porad i wskazówek. Obie te umiejętności mogą być niezwykle potężnymi narzędziami rozwoju osobistego i zawodowego każdego menedżera.
Gdzie znaleźć szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności menedżerskie?

Umiejętności menedżerskie czy kompetencje menedżerskie możemy rozwinąć zarówno na kompleksowych szkoleniach i kursach dla managerów, występujących z reguły pod nazwami takimi jak Akademia Menedżera, jak też w trakcie szeregu szkoleń i kursów poświęconych danej umiejętności menedżerskiej.

Rzadko zdarza się, że menedżer potrzebuje wsparcia we wszystkich obszarach pracy. Każdy z nas ma mocne i słabe strony, i taką samą sytuację można zaobserwować u menedżerów. Dlatego warto jest przebadać i przeanalizować posiadane kompetencje zanim zapiszemy się na konkretne szkolenie, kurs, warsztaty czy studia. Jak to zrobić? Pomocne mogą być ocena 360 stopni, assessment i development center, zbieranie bezpośredniej informacji zwrotnej, a także praca z bardziej doświadczonymi kolegami i koleżankami.

Kiedy ustalimy jakie kompetencje menedżerskie wymagają wsparcia, warto zapoznać się z ofertą szkoleń i kursów dostępnych na rynku:

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą tytułów rozwijających umiejętności menedżerskie i skorzystania z ofert najlepiej spełniających Państwa indywidualne potrzeby. Warto również pamiętać, że od menedżerów często wymagana jest wiedza branżowa, specjalistyczna. Warto sprawdzić jakie wydarzenia branżowe, takie jak konferencje czy targi, umożliwiają poszerzenie wiedzy w tym obszarze.

Anna Gajewska

Anna Gajewska

Redkator Eventis.pl

Interesuję się przede wszystkim tematyką rozwoju osobistego i menedżerskiego. Piszę o efektywnej komunikacji, inteligencji emocjonalnej, asertywności, radzeniu sobie ze stresem, organizacji pracy własnej oraz innych umiejętnościach miękkich. W swoich artykułach zajmuję się również przywództwem i wyzwaniami w pracy menedżerskiej, od budowania zespołów, poprzez motywowanie pracowników, rozwiązywanie konfliktów, udzielanie informacji zwrotnej itp.

Polecane wydarzenia

Euro-Konsulting

Kierowanie zespołem, czyli jak być szefem zdecydowanym

 • już od 539 zł
 • od 539 zł
Zapisz się

Wczoraj kolega, dzisiaj szef - First Time Manager

 • już od 1 590 zł
 • od 1 590 zł
Zapisz się

Wczoraj kolega, dzisiaj szef

 • już od 669 zł
 • od 669 zł
Zapisz się
Euro-Konsulting

Szef wspierający, czyli jak wspierać, ale nie wyręczać pracownika

 • już od 539 zł
 • od 539 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej
17 maja 2024
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej

Dowiedz się co to jest ajurweda, jakie są zasady ajurwedy oraz jakie korzyści dla zdrowia może przynieść życie w zgodzie z zasadami ajurwedy oraz praktykowanie zabiegów zalecanych przez ten naturalny system medycyny.

Czytaj więcej
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?
15 maja 2024
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?

Media społecznościowe są nieodłączną częścią budowania firmy oraz swojej pozycji zawodowej. Dowiedz się jak wykorzystać LinkedIn, największą platformę społecznościową dla profesjonalistów.

Czytaj więcej
Czym są kryptowaluty - Poradnik o walutach cyfrowych!
15 maja 2024
Czym są kryptowaluty - Poradnik o walutach cyfrowych!

Rozwój światowych rynków finansowych postępuje w bardzo szybkim tempie. Nieodłączną częścią tego rynku stały się też kryptowaluty, które mogą być ciekawym środkiem płatniczym oraz cechują się wysokim potencjałem do rozwoju.

Czytaj więcej
Brygadzista – kto to jest brygadzista, jaki ma zakres obowiązków i ile zarabia?
10 maja 2024
Brygadzista – kto to jest brygadzista, jaki ma zakres obowiązków i ile zarabia?

Brygadzista to popularne stanowisko w budownictwie czy produkcji. Dowiedz się kim jest brygadzista, na czym polega jego rola i jaki jest zakres obowiązków. Poznaj zarobki brygadzistów pracujących w różnych branżach w Polsce.

Czytaj więcej