Arkadiusz Maraski

UX i UI: kompendium wiedzy o UX i UI

Pojęcia UX i UI stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Również znacząco urosło zapotrzebowanie na wykwalifikowanych UX i UI Designerów. Dowiedz się co to jest UX, czym jest UI, czym się różnią w jaki sposób zostać UX bądź UI Designerem.

Co to jest UX?

UX (ang. User Experience) to pojęcie odnoszące się do doświadczenia użytkownika podczas interakcji z produktem, usługą lub systemem. W kontekście projektowania stron internetowych, aplikacji mobilnych, oprogramowania czy urządzeń, UX oznacza projektowanie takich rozwiązań, które zapewnią użytkownikom łatwość obsługi, intuicyjność interakcji oraz pozytywne wrażenia związane z korzystaniem z danego produktu.

Osoby zajmujące się UX pracują nad analizą potrzeb i oczekiwań użytkowników, projektowaniem interfejsów i funkcjonalności, testowaniem i optymalizacją produktów pod kątem użytkownika. Dobry UX to kluczowy czynnik wpływający na sukces produktu na rynku, ponieważ korzystna interakcja z użytkownikiem zwiększa szanse na zadowolenie klienta, lojalność i pozytywne opinie o danym produkcie lub usłudze.

Kim jest UX Designer?

UX Designer (ang. User Experience Designer) to osoba odpowiedzialna za projektowanie doświadczenia użytkownika podczas interakcji z produktem, usługą lub systemem. Głównym celem UX Designera jest stworzenie takiego produktu lub usługi, które będą łatwe w obsłudze, intuicyjne i przyjemne w użytkowaniu.

Praca UX Designera polega na analizie potrzeb i oczekiwań użytkowników, projektowaniu interfejsów i funkcjonalności, testowaniu prototypów i optymalizowaniu produktów pod kątem użytkownika. W ramach swojej pracy UX Designer może wykorzystywać różne narzędzia, takie jak mapowanie ścieżek użytkowników, testy użyteczności, projektowanie interfejsów, testy A/B i wiele innych.

Obowiązki UX Designera mogą różnić się w zależności od projektu, na którym pracuje. Niektóre z najczęściej wykonywanych obowiązków to:

 • Analiza potrzeb użytkowników i tworzenie persona, czyli fikcyjnych postaci reprezentujących grupy docelowe produktu lub usługi.
 • Tworzenie prototypów, wireframe'ów i mockupów, czyli wizualnych przedstawień produktu lub usługi.
 • Projektowanie interfejsów i funkcjonalności z uwzględnieniem potrzeb użytkowników i najlepszych praktyk projektowych.
 • Testowanie prototypów i produktów pod kątem użyteczności, w tym przeprowadzanie testów A/B i testów użyteczności.
 • Optymalizacja produktów pod kątem użytkownika, czyli wprowadzanie zmian w interfejsie lub funkcjonalnościach, które mają na celu poprawę doświadczenia użytkownika.

UX Designer powinien posiadać szereg umiejętności, takich jak:

 • Zrozumienie procesu projektowania i strategii UX, w tym narzędzi i metodologii stosowanych w projektowaniu interfejsów.
 • Zdolność do pracy w zespole i komunikacji z innymi specjalistami, takimi jak programiści, analitycy, projektanci graficzni itp.
 • Umiejętność analizowania danych i wykorzystywania ich do podejmowania decyzji projektowych.
 • Zdolność do projektowania prototypów i interfejsów w narzędziach takich jak Sketch, Figma, Adobe XD itp.
 • Znajomość podstawowych technologii webowych, takich jak HTML, CSS, JavaScript.
 • Zdolność do przeprowadzania testów użyteczności i analizowania wyników, aby wprowadzać ulepszenia w projekcie.
Co to jest UI?

UI (ang. User Interface) to interfejs użytkownika, czyli zestaw elementów graficznych i interaktywnych, które pozwalają użytkownikowi na korzystanie z produktu lub usługi. Interfejs użytkownika obejmuje wszelkie elementy wizualne, takie jak przyciski, pola tekstowe, menu rozwijane, suwaki, ikony i grafiki, a także wszelkie elementy interaktywne, takie jak przeciąganie, przewijanie, klikanie i gesty.

W kontekście projektowania stron internetowych, aplikacji mobilnych, oprogramowania czy urządzeń, UI oznacza projektowanie interfejsów i funkcjonalności, które są łatwe w obsłudze, przejrzyste, intuicyjne i przyjazne dla użytkownika. Dobry UI powinien zapewniać użytkownikowi łatwość w zrozumieniu, dobrą widoczność, czytelność itp.

Kim jest UI Designer?

UI Designerzy zajmują się projektowaniem elementów interfejsu użytkownika, w tym projektowaniem grafik, ikon, layoutów i kolorów, a także dobieraniem czcionek i typografii. Ich celem jest stworzenie takiego interfejsu, który będzie atrakcyjny wizualnie, ale jednocześnie łatwy w obsłudze i intuicyjny dla użytkownika.

UI Designerzy powinni posiadać szereg umiejętności, takich jak:

 • Zrozumienie procesu projektowania interfejsu użytkownika, w tym zasad projektowania, strategii i narzędzi stosowanych w projektowaniu UI.
 • Zdolność do pracy w zespole i komunikacji z innymi specjalistami, takimi jak programiści, analitycy, projektanci UX itp.
 • Zdolność do projektowania grafik, ikon, layoutów i kolorów oraz dobierania czcionek i typografii.
 • Znajomość podstawowych technologii webowych, takich jak HTML, CSS, JavaScript.
 • Zdolność do projektowania interfejsów w narzędziach takich jak Sketch, Figma, Adobe XD itp.
 • Zdolność do projektowania interfejsów dla różnych platform i urządzeń, w tym stron internetowych, aplikacji mobilnych i desktopowych.
Czym różnią się od siebie UX i UI?

UX (User Experience) i UI (User Interface) to dwa różne pojęcia, chociaż są ze sobą ściśle powiązane.

UX dotyczy doświadczenia użytkownika podczas korzystania z produktu lub usługi. UX Designerzy zajmują się badaniem potrzeb i zachowań użytkowników, projektowaniem interakcji między użytkownikiem a produktem, testowaniem prototypów i analizowaniem wyników, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenie użytkownika. UX Designerzy skupiają się na tym, jak produkt działa i jakie korzyści użytkownik otrzymuje z jego użycia.

UI natomiast odnosi się do wyglądu produktu i interfejsu użytkownika. UI Designerzy zajmują się projektowaniem interfejsu, który jest łatwy w obsłudze, intuicyjny i atrakcyjny wizualnie. UI Designerzy skupiają się na tym, jak produkt wygląda i jakie emocje wzbudza u użytkownika.

UX i UI Designerzy często pracują razem w celu stworzenia kompletnego produktu, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny. UX Designerzy tworzą strategię użytkownika, która określa, jak produkt będzie działał i jakie funkcjonalności będą dostępne, a UI Designerzy zajmują się projektowaniem wizualnego interfejsu użytkownika, który zaimponuje użytkownikowi.

W skrócie, UX dotyczy doświadczenia użytkownika, a UI dotyczy wizualnego aspektu produktu i interfejsu użytkownika.

UX i UI

Skąd ogromne zapotrzebowanie na UX Designerów i UI Designerów na rynku pracy?

Ogromne zapotrzebowanie na UX Designerów i UI Designerów na rynku pracy wynika z kilku czynników:

 • Rosnące znaczenie użytkownika w projektowaniu produktów i usług. W dzisiejszych czasach klienci stają się coraz bardziej wymagający i świadomi swoich potrzeb. Projektowanie zorientowane na użytkownika (ang. User-Centered Design) stało się standardem dla większości firm, które chcą zapewnić jak najlepsze doświadczenia swoim klientom. UX Designerzy i UI Designerzy są kluczowymi specjalistami, którzy pomagają firmom projektować produkty i usługi zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami użytkowników.

 • Wzrost konkurencji na rynku. W każdej branży pojawia się coraz więcej firm, które oferują podobne produkty i usługi. Dlatego też, aby wyróżnić się na rynku, firmy muszą zaprojektować produkty i usługi, które będą wyjątkowe i atrakcyjne dla klientów. UX Designerzy i UI Designerzy pomagają firmom w projektowaniu produktów, które będą wyróżniać się na tle konkurencji.

 • Rozwój nowych technologii i urządzeń. Wraz z postępem technologicznym pojawiają się nowe urządzenia i platformy, na których użytkownicy korzystają z produktów i usług. UX Designerzy i UI Designerzy muszą dostosować swoje umiejętności i wiedzę do projektowania interfejsów użytkownika dla różnych urządzeń i platform, takich jak smartfony, tablety, laptopy czy urządzenia IoT (Internet of Things).

 • Zwiększone zrozumienie biznesowe. Firmy zaczynają coraz bardziej doceniać rolę UX Designerów i UI Designerów w procesie projektowania produktów i usług. Wyznaczają oni cele biznesowe i pomagają osiągnąć je poprzez projektowanie produktów, które są łatwe w obsłudze i atrakcyjne dla klientów.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że UX Designerzy i UI Designerzy są bardzo poszukiwanymi specjalistami na rynku pracy. Wysoki poziom popytu na tych specjalistów będzie się utrzymywał w najbliższych latach, ponieważ rozwój technologiczny będzie nadal wymagał projektowania produktów i usług, które będą spełniać wymagania użytkowników i będą wyjątkowe na tle konkurencji.

Jak zostać UX Designerem? Jak uczyć się UX?

Chcąc zostać UX Designerem, warto przede wszystkim zdobyć odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie w dziedzinie projektowania i badania użytkowników. Oto kilka kroków, które mogą pomóc Ci w rozpoczęciu kariery jako UX Designer:

 1. Rozwijaj swoją wiedzę na temat UX. Zacznij od przeczytania podstawowych książek i artykułów na temat UX, aby poznać podstawy projektowania zorientowanego na użytkownika. Zajrzyj na stronę NNGroup.com, na której znajdziesz wiele cennych informacji na temat UX. Udzielaj się na forach tematycznych, takich jak UX Stack Exchange, aby poznać opinie i doświadczenia innych UX Designerów.

 2. Ucz się podstaw projektowania. Przydatne będą podstawy grafiki komputerowej oraz znajomość programów graficznych, takich jak Sketch, Adobe XD, Figma czy Photoshop. Ważne jest również poznanie podstaw HTML i CSS, które pomogą Ci lepiej zrozumieć proces projektowania stron internetowych.

 3. Zdobądź praktyczne doświadczenie. Spróbuj znaleźć praktyki, staż lub wolontariat, który pozwoli Ci zdobyć doświadczenie w projektowaniu UX. Możesz również stworzyć portfolio z projektami, które samodzielnie wykonasz, aby pokazać swoje umiejętności potencjalnym pracodawcom.

 4. Zapisz się na kursy i szkolenia. Możesz zapisywać się na kursy i szkolenia z zakresu UX i UI, aby zdobyć bardziej szczegółową wiedzę na temat projektowania zorientowanego na użytkownika.

 5. Poznaj narzędzia i technologie. UX Designerzy korzystają z różnych narzędzi i technologii, aby projektować interfejsy użytkownika. Ważne jest, aby poznać najpopularniejsze narzędzia, takie jak Sketch, Adobe XD czy Figma oraz poćwiczyć ich obsługę.

 6. Buduj swoją sieć kontaktów. W dzisiejszych czasach networking jest bardzo ważny. Znajdź grupy i fora i dołącz do nich, aby zacząć budować swoją sieć kontaktów w branży UX.

Podsumowując, aby zostać UX Designerem, warto rozwijać swoją wiedzę na temat UX, zdobywać praktyczne doświadczenie i uczestniczyć w szkoleniach i kursach. W dzisiejszych czasach, dzięki szerokiemu dostępowi do zasobów internetowych, jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Jak zostać UI Designerem? Jak uczyć się UI?

Odpowiedź na pytanie jak zostać projektantem interfejsów użytkownika jest zbliżona do zdobywania kompetencji w zakresie UX. Chcąc zostać UI Designerem, warto przede wszystkim zdobyć odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie w dziedzinie projektowania interfejsów użytkownika. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc w rozpoczęciu kariery jako UI Designer:

 1. Rozwijaj swoją wiedzę na temat UI. Czytaj literaturę fachową w tematyce projektowania UI. Zajrzyj na strony takie jak Dribbble.com lub Behance.net, gdzie można zobaczyć i naśladować prace doświadczonych projektantów UI.

 2. Ucz się podstaw projektowania. Przydatne będą podstawy grafiki komputerowej oraz znajomość programów graficznych, takich jak Adobe Photoshop, Illustrator, Figma lub Sketch. Pamiętaj, że dobry UI Designer powinien także posiadać wiedzę na temat HTML i CSS, co pozwoli mu na lepszą współpracę z zespołem programistów.

 3. Zdobywaj pierwsze doświadczenia. Spróbuj znaleźć praktyki lub staż, które pozwolą Ci zdobyć doświadczenie w projektowaniu UI. Możesz również stworzyć portfolio z projektami, które samodzielnie wykonasz, aby pokazać swoje umiejętności potencjalnym pracodawcom.

 4. Zapisz się na kursy i szkolenia. Możesz zapisywać się na kursy i szkolenia z zakresu UI i UX, aby zdobyć bardziej szczegółową wiedzę na temat projektowania interfejsów użytkownika. Warto również chodzić na szkolenia z projektowania graficznego oraz wszelkiego typu wydarzenia kreatywne pokazujące trendy i kierunki zmian.

 5. Poznaj narzędzia i technologie. UI Designerzy korzystają z różnych narzędzi i technologii, aby projektować interfejsy użytkownika. Ważne jest, aby poznać najpopularniejsze z nich.

 6. Buduj swoją sieć kontaktów. Zbudowanie sieci kontaktów pozwalającej wzajemnie się inspirować i wspierać jest jednym z kluczowych zaleceń dla początkujących projektantów interfejsów użytkownika.

Podsumowując, aby zostać UI Designerem, warto rozwijać swoją wiedzę na temat UI, zdobywać praktyczne doświadczenie i uczestniczyć w szkoleniach i kursach. W dzisiejszych czasach, dzięki szerokiemu dostępowi do zasobów internetowych, jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Zarobki UX Designer oraz UI Designer

Zastanawiasz się, ile zarabia się na stanowiskach UX Designer oraz UI Designer? Średnie zarobi na stanowisku EX Designer w ostatnim roku to około 9 000 złotych brutto. Zarobki UX Designerów w Polsce zależą jednak od wielu czynników, takich jak doświadczenie, wielkość firmy oraz lokalizacja. Na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć UX Designerzy pracujący w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i innych dużych miastach. Lepsze wynagrodzenia oferują duże firmy międzynarodowe, chociaż często mówi się, że jest to okupione nie tak atrakcyjną atmosferą pracy. Zaledwie 25% UX Designerów zarabia poniżej 6 000 złotych brutto. Najlepsi mogą liczyć na pensję miesięczną przekraczającą 20 000 złotych.

Ile zarabia UI Designer? Wynagrodzenie dla UI Designerów w Polsce zależy ponownie od poziomu doświadczenia i umiejętności, a także od wielkości firmy i regionu kraju. Mediana miesięcznego wynagrodzenia całkowitego na tym stanowisku wynosi około 7 000-8 000 zł brutto. 25% najgorzej wynagradzanych UI Designerów zarabia poniżej 6 000 zł brutto, a 25% najlepiej wynagradzanych powyżej 10 000 złotych brutto.

Często firmy decydują się na połączenie umiejętności z zakresu UX i UI w ramach jednego stanowiska, stąd też często w ogłoszeniach o pracę znajdziemy nazwę UX/UI Designer. Nie jest to dobra praktyka, gdyż wbrew pozorom przygotowanie dobrego UX i UI wymaga pokrewnych, ale też innych umiejętności. Lista obowiązków jest natomiast tak szeroka, że trudno jest podołać zarówno obowiązkom z zakresu UX, jak i UI.

Arkadiusz Maraski

Arkadiusz Maraski

Redaktor Eventis.pl

Specjalizuję się w obszarach marketingu, reklamy i promocji, sprzedaży, obsługi klienta i e-commerce. Piszę na tematy związane z negocjacjami, technikami sprzedaży, marketingiem internetowym (SEM, SEO, Social Media, CRM), CX i UX. Obszary mojej specjalizacji wynikają zarówno z mojego zainteresowania trendami w tych silnie zmieniających się branżach, jak umiejętnością łączenia kreatywności z analizą danych, które są szczególnie ważne w nowoczesnym marketingu i sprzedaży.

Polecane wydarzenia

User Experience - Testowanie użyteczności graficznych interfejsów użytkownika

 • już od 1 700 zł
 • od 1 700 zł
Zapisz się

User Interface - Prototypowanie graficznych interfejsów użytkownika

 • już od 1 700 zł
 • od 1 700 zł
Zapisz się

User Experience - złote zasady projektowania

 • już od 1 500 zł
 • od 1 500 zł
Zapisz się
Symetria UX Sp. z o.o.

User Story Mapping - zdalne szkolenie UX Upgrade

 • już od 999 zł
 • od 999 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej
17 maja 2024
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej

Dowiedz się co to jest ajurweda, jakie są zasady ajurwedy oraz jakie korzyści dla zdrowia może przynieść życie w zgodzie z zasadami ajurwedy oraz praktykowanie zabiegów zalecanych przez ten naturalny system medycyny.

Czytaj więcej
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?
15 maja 2024
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?

Media społecznościowe są nieodłączną częścią budowania firmy oraz swojej pozycji zawodowej. Dowiedz się jak wykorzystać LinkedIn, największą platformę społecznościową dla profesjonalistów.

Czytaj więcej
Czym są kryptowaluty - Poradnik o walutach cyfrowych!
15 maja 2024
Czym są kryptowaluty - Poradnik o walutach cyfrowych!

Rozwój światowych rynków finansowych postępuje w bardzo szybkim tempie. Nieodłączną częścią tego rynku stały się też kryptowaluty, które mogą być ciekawym środkiem płatniczym oraz cechują się wysokim potencjałem do rozwoju.

Czytaj więcej
Brygadzista – kto to jest brygadzista, jaki ma zakres obowiązków i ile zarabia?
10 maja 2024
Brygadzista – kto to jest brygadzista, jaki ma zakres obowiązków i ile zarabia?

Brygadzista to popularne stanowisko w budownictwie czy produkcji. Dowiedz się kim jest brygadzista, na czym polega jego rola i jaki jest zakres obowiązków. Poznaj zarobki brygadzistów pracujących w różnych branżach w Polsce.

Czytaj więcej