Baza szkoleń informatycznych, kursów i konferencji dla IT!

 • Znajdź najlepsze szkolenia IT, kursy informatyczne i konferencje dla IT
 • Sprawdź ich program, ceny i zarejestruj się online na zajęcia
Rozwiń Baza szkoleń IT to miejsce, w którym znaleźć można kursy informatyczne, szkolenia IT, webinary oraz bootcampy IT, praktyczne warsztaty IT oraz konferencje i kongresy dla działów i branży IT. Baza zawiera zarówno kursy i szkolenia IT online, jak też tradycyjne kursy informatyczne realizowane w sali szkoleniowej. Wszystkie wpisy zawierają informacje o miejscu i dacie odbycia się szkolenia czy kursu, ich programie oraz cenach. Zgłoszenie uczestnictwa w wybranym kursie IT bądź szkoleniu możliwe jest poprzez bezpłatny formularz rejestracji online. Zwiń

szkolenia, kursy, konferencje IT

IT, informatyka: 727

Artykuł

IT (informatyka), programowanie: szkolenia informatyczne i dla działów IT

Dział IT w nowoczesnej firmie powinien odpowiadać nie tylko za utrzymanie i bezpieczeństwo sieci. Coraz częściej to właśnie nowe technologie są motorem napędowym dla biznesu. Praca specjalistów IT może mieć ogromny wpływ na skuteczność pozostałych jednostek organizacyjnych przedsiębiorstwa. Dowiedz się, w jaki sposób ją usprawnić i jakie trendy możemy zaobserwować w związku z rozwojem działów IT. Sprawdź jakie szkolenia informatyczne mogą pomóc rozwijać kompetencje działu IT.

Znaczenie działu IT w firmie

Żyjemy w dobie wciąż postępującej transformacji cyfrowej. Oznacza to, że systemy IT w zasadzie każdego dnia zyskują na znaczeniu. Tym samym również działy IT w przedsiębiorstwach oraz instytucjach pełnią coraz ważniejsze zadania. Dlatego wśród najnowszych trendów biznesowych znajduje się m.in. rozwijanie kompetencji członków zespołów informatycznych i rozbudowywanie działów IT. Coraz więcej firm zwraca się również ku programistom i informatykom w celu wyznaczania kierunków ich dalszej działalności. To właśnie za pomocą technologii można bowiem rozwiązywać wiele problemów i generować nowe ścieżki rozwoju.

Podstawowe obowiązki działu IT

Tradycyjnie dział IT jest kojarzony przede wszystkim z zapewnieniem efektywności operacyjnej przedsiębiorstwa. Do podstawowych zadań informatyków w firmach należą m.in.:

 • zarządzanie sprzętem komputerowym i serwerami – zapewnienie stabilności systemu,
 • bezpieczeństwo firmowych systemów informatycznych: ochrona danych, zarządzanie dostępem itd.,
 • kontrolowanie aktywności użytkowników firmowej sieci i serwerów,
 • aktualizowanie oprogramowania lub tworzenie dedykowanych programów na potrzeby firmy,
 • podnoszenie efektywności systemów informatycznych.

Tego rodzaju tradycyjny dział IT oznacza jednak zwykle marnowanie potencjału, jaki drzemie w specjalistach od najnowszych technologii. Szczególnie że Internet, aplikacje, social media czy cloud computing to obecnie ogromne motory napędowe rozwoju. Współczesne działy informatyczne powinny się więc zwracać ku innowacyjności, dzięki której możliwe jest zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku i zaspokojenie potrzeb jego klientów.

Jak zbudować nowoczesny dział IT – najważniejsze tendencje

W zależności od charakteru przedsiębiorstwa i jego potrzeb dział IT może również pełnić dodatkowe funkcje. W tym celu jest jednak najczęściej konieczna przebudowa jego struktury, a także zastosowanie nowych modeli operacyjnych. Zgodnie z najnowszymi trendami może działać jako tzw. broker innowacji, a także integrator usług i orkiestrator wprowadzanych zmian. Oznacza to, że nowoczesny dział IT powinien:

 • monitorować strategię działania, stosowane procesy i plany pozostałych jednostek organizacyjnych firmy,
 • monitorować rynek i pojawiające się na nim nowe rozwiązania, innowacyjne produkty czy usługi,
 • pełnić funkcję doradczą w zakresie innowacji oraz możliwości wykorzystania pojawiających się nowych technologii,
 • analizować i oceniać poziom oraz wartość usług oferowanych przez zewnętrzne podmioty,
 • koordynować proces wyboru tych usług i ich zgodność z potrzebami firmy,
 • pozyskiwać dostawców usług, i prowadzić nadzór nad ich realizacją (przede wszystkim w zakresie kosztów i zarządzania jakością), a także koordynować działania usługodawców,
 • zarządzać architekturą, narzędziami, standardami,
 • rozwijać systemy zarządzania informacją, systemy bazodanowe i bazy danych,
 • zajmować się integracją usług wewnętrznych i zewnętrznych oraz danych,
 • zarządzać portfelem projektów w celu zmaksymalizowania ich wartości dla przedsiębiorstwa oraz wdrażać nowoczesne metody zarządzania projektami,
 • wdrażać rozwiązania, które wpływają na optymalizację korzyści, kosztów czy jakości.

Przejście na nowy model działania wymaga przede wszystkim zmiany myślenia i poszerzania kompetencji pracowników działów IT. Jednocześnie jednak ta transformacja wpływa na większe możliwości rozwoju kariery zawodowej osób pracujących w tej branży, dlatego często okazuje się korzystna nie tylko dla organizacji, ale również dla jej personelu.

Jak rozwijać dział IT?

Rozwój działu IT od modelu tradycyjnego do nowoczesnego powinien postępować stopniowo. Nie można wymagać od całej jednostki całkowitej zmiany schematów postępowania i myślenia w jeden dzień. Warto w pierwszej kolejności wprowadzić rozwiązania wspierające integrację działu informatycznego z pozostałymi działami firmy i swobodny przepływ informacji, a następnie umożliwiające pozyskiwanie innowacyjnych rozwiązań. „Tradycyjne” role działu IT można zaś jednocześnie stopniowo powierzać zewnętrznym usługodawcom. Konieczne może być przeszkolenie pracowników lub pozyskanie dodatkowego personelu o pożądanych kompetencjach. Szacuje się, że w najbliższych latach coraz bardziej cenieni będą pracownicy nie tylko z solidną wiedzą techniczną, ale również z „miękkimi” kompetencjami takimi jak kreatywność, elastyczność poznawcza czy inteligencja emocjonalna. Dlatego z pewnością warto wspierać ich rozwój w pracownikach działów IT – np. poprzez odpowiednie szkolenia.

Jakie szkolenia, warsztaty i kursy informatyczne warto zrobić?

Kursy informatyczne są szeroko rozpowszechnione, znajdziemy je zarówno w postaci internetowych kursów informatycznych, jak i klasycznych kursów informatycznych realizowanych w sali szkoleniowej. Ciekawe kursy informatyczne to między innymi:

 • Microsoft - kursy i szkolenia z technologii oferowanych przez firmę Microsoft,
 • Google - kursy i szkolenia dotyczące oferty Google,
 • Oracle - szkolenia i kursy poświecone rozwiązaniom firmy Oracle,
Szkolenia i kursy IT i z technologii informatycznych, szkolenia informatyka
 • technologie i języki webowe oraz uniwersalne: PHP, HTML, CSS, JavaScript, Python, Java, C#, TypeSript, C++, C, Scratch, Go, R, Swift, Bash/Shell/PowerShell, Ruby, Kotlin, Scala, Assembly (zobacz kursy z programowania),
 • technologie i języki bazodanowe: SQL, MySQL, Oracle SQL, MS Access, MS Excel, SQL Server, VBA,
 • programy i rozwiązania wykorzystywane do raportowania i business intelligence: Crystal Reports, Power BI, Julia, Tableu, Power Query, Knime,
 • systemy operacyjne: Windows, Linux, iOS, Android, Oracle Solaris,
 • programy biurowe: Office 365, Word, Excel, PowerPoint, OneNote, OneDrive, Google Workspaces, Google Spreadsheets, Google Presentation, Prezi, Oracle Open Office,
 • dobre praktyki zarządzania w IT oraz zarządzania projektami: ITIL, Agile, Scrum, PMBOK, Prince2.
Szkolenia informatyczne - gdzie ich szukać?

Szkolenia informatyczne, warsztaty i kursy IT oraz nowoczesnych technologii można znaleźć w formie szkoleń online oraz szkoleń stacjonarnych, które organizowane są głównie w dużych miastach. Szkolenia informatyczne stacjonarne znajdziemy przede wszystkim w miastach takich jak Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław, Łodź, Katowice, Gdańsk, Lublin, Rzeszów, Szczecin, Bydgoszcz, Toruń, Opole, Olsztyn czy Białystok. Jeśli jednak mieszkamy bądź pracujemy poza tymi ośrodkami miejskimi to nie koniecznie zdani jesteśmy na podróże służbowe, aby wciąć udział w szkoleniach i kursach dla IT. Szkolenia z informatyki, technologii informacyjnych i komputerowych, szkolenia i kursy IT oraz warsztaty z administracji systemami komputerowymi i sieciami znajdziemy bowiem przede wszystkim online. Dzisiaj znacząca część kursów informatycznych i dla IT realizowanych jest online. Dotyczy to zarówno szkoleń dla początkujących, jak i specjalistycznych szkoleń informatycznych certyfikowanych i akredytowanych przez czołowych producentów oprogramowania. Kurs IT online okazuje się często doskonałym wyborem!

Listę szkoleń informatycznych online, jak i odbywających się w tradycyjnej sali szkoleniowej znajdziemy na górze strony. W bazie staraliśmy się zgromadzić szkolenia IT oraz kursy informatyczne organizowane w całej Polsce przez czołowe firmy szkoleniowe. Baza umożliwia szybkie znalezienie szkolenia z IT, zapoznanie się z programem zajęć i warunkami uczestnictwa, w tym jego ceną, oraz zgłoszenie swojego udziału poprzez bezpłatny formularz rejestracji online. W bazie znajdziemy szkolenia certyfikowane, akredytowane oraz dofinansowane z UE, a także kursy informatyczne, warsztaty oraz konferencje IT i kongresy.

Konferencje IT - gdzie ich szukać?

Konferencje IT, jak też kongresy czy sympozja IT znajdziemy głównie w największych miastach w Polsce. Prym w konferencjach informatycznych wiedzie oczywiście Warszawa, jednak konferencje IT znajdziemy też w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Gdańsku oraz Rzeszowie, czyli ośrodkach miejskich z dobrze rozwiniętym sektorem informatycznym i nowych technologii. Od czasu pandemii koronawirusa wiele konferencji IT realizowanych jest również online, jak też w postaci hybrydowej - część uczestników bierze udział w konferencji zdalnie, a ograniczone grono uczestników ma możliwość wzięcia udziału w wykładach i prelekcjach w sali konferencyjnej.

Listę konferencji IT znajdziemy powyżej, wraz ze szkoleniami IT, kursami i warsztatami z informatyki, technologii informatycznych oraz programowania. Po odnalezieniu na liście konferencji odpowiadającej naszym potrzebom możemy zarejestrować się do udziału w konferencji poprzez bezpłatny formularz rejestracji online.

IT (informatyka), programowanie: szkolenia informatyczne i dla działów IT