Rachunkowość i finanse publiczne instytucji kultury oraz bibliotek 2026.

O szkoleniu

Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji osób zajmujących się finansami, budżetem, księgowością i sprawozdawczością instytucji kultury (IK) i bibliotek w zakresie obowiązujących w roku 2026 zasad planowania budżetowego i zasad rachunkowości IK i biblioteki jako instytucji kultury, w tym zasad ustalania wyniku finansowego oraz rozliczenia dotacji podmiotowych i celowych.

Ustawa z dnia 28 czerwca 2024 roku o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw oraz przepisy prawa unijnego bezpośrednio wpływają na zasady planowania budżetowego począwszy od roku 2025.

Na szkoleniu omówione zostaną zasady sporządzania planu finansowego w układzie kasowym i w układzie memoriału stosownie do nowego art. 30 ustawy o finansach publicznych, z uwzględnieniem zasad ujmowania dotacji w planie finansowym i w księgowości na koncie 800, 840, 760 oraz przychodów z działalności na koncie 700, a także ich prawidłowe rozliczanie w celu ustalenia wyniku finansowego.

Omówiony zostanie również obowiązujący w państwowych instytucjach kultury (PIK) druk PF-OSPR, który oprócz układu memoriałowego zawiera również układ kasowy. 

Kto powinien wziąć udział?

Szkolenie dla: instytucji kultury i bibliotek oraz dla organizatorów oraz CUW obsługujących SIK i biblioteki.

Program szkolenia

  • Zasady finansów publicznych, zasady rachunkowości i polityka rachunkowości IK i biblioteki na rok 2026 jako jednostki sektora finansów publicznych - zasada kasowa i zasada memoriału a zasada współmierności oraz ich zastosowanie w praktyce.
  • Ustawa z 27 czerwca 1997 roku o bibliotekach i organizacja bibliotek publicznych jako instytucji kultury – charakter opłat za usługi biblioteczne.
  • Ustawa z dnia 28 czerwca 2024 roku o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw i obowiązujące od 30 kwietnia 2024 roku przepisy prawa unijnego, i ich wpływ na gospodarkę finansową IK i biblioteki w roku 2025/2026.
  • Problem zarządzeń wprowadzających plany finansowe IK i biblioteki po uchyleniu art. 31 ustawy o finansach publicznych.
  • Nowe brzmienie art. 30 ustawy o finansach publicznych – standardowe pozycje planu finansowego a rozwiązania funkcjonujące w praktyce.
  • Druk PF-OSPR i jego zastosowanie w planowaniu budżetowym PIK i Biblioteki Narodowej oraz bibliotek państwowych na rok 2026 oraz problem braku druku planistycznego dla SIK i dla samorządowych bibliotek publicznych – plan finansowy w układzie memoriałowym, plan finansowy w układzie kasowym, dane uzupełniające, informacje nt. nakładów na aktywa trwałe / środków na wydatki majątkowe, dane statystyczne.
  • Plan finansowy i jego związek z prawidłowo prowadzoną rachunkowością IK i biblioteki jako jednostki sektora finansów publicznych – jakie zasady i jakie konta powinny być uwzględnione w procedurze budżetowej IK i biblioteki.
  • Dotacje, płatności i inne środki oraz zasady ich rozliczania – dotacje z budżetu państwa i płatności z budżetu środków europejskich, dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, dotacje z państwowych funduszy celowych i środki państwowych funduszy celowych niebędące dotacjami oraz środki BGK funduszu przeciwdziałania Covid-19 i Funduszu Pomocy Ukrainie, „dotacje” różnych sponsorów.
  • Dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji, dotacje celowe na realizację wskazanych zadań i programów, dotacje podmiotowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji a płatności oraz ich ujęcie jako przychodów IK i biblioteki ujmowanych odpowiednio na koncie 800, 840, 760.
  • Aktywa trwałe i aktywa obrotowe w IK i w bibliotece, wydatki bieżące a wydatki majątkowe, zbiory biblioteczne jako aktywa trwałe i aktywa obrotowe – problem z finansowaniem tzw. niskocennych środków trwałych (amortyzowanych jednorazowo) z dotacji podmiotowej oraz problem wynikający z rozporządzenia Ministra kultury i dziedzictwa narodowego z dnia 29 października 2008 roku w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych.
  • Kasowe dochody i wydatki budżetowe w IK i w bibliotece – definicja, dochody i wydatki bieżące a dochody i wydatki majątkowe, zasady wyceny i zasady księgowania kasowo zrealizowanych dochodów i wydatków, w tym z uwzględnieniem podatku VAT, rozliczanie kasowo zrealizowanych dochodów i wydatków w ramach planu kasowego biblioteki. 
  • Przychody i koszty księgowe IK i biblioteki oraz ich grupowanie – definicja, zasady wyceny i zasady księgowania, zasady ustalania i zasady księgowania przychodów i kosztów działalności operacyjnej podstawowej, działalności operacyjnej pozostałej, w tym działalności nadzwyczajnej, działalności finansowej i ich powiązanie z wynikiem finansowym oraz podatkiem CIT, rozliczanie osiągniętych przychodów i kosztów w ramach planu memoriałowego.
  • Rozliczenia międzyokresowe przychodów i kosztów – rozliczenia międzyokresowe przychodów oraz czynne i bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, rezerwy w IK i w bibliotekach.
  • Koszty i przychody odnoszone bezpośrednio na fundusz – zakres zastosowania konta 800 w zakresie niepodlegających amortyzacji planowej i jednorazowej  aktywów trwałych sfinansowanych z dotacji lub otrzymanych nieodpłatnie przez IK i bibliotekę.
  • Dotacje budżetowe i środki pozabudżetowe w księgowości IK i biblioteki – kiedy konto 800, kiedy 840 a kiedy 760.
  • Zasady ustalania wyniku finansowego - typowe błędy IK i bibliotek w zakresie zasad ustalania wyniku finansowego wynikające z błędnego ujęcia wszystkich dotacji na koncie 740 (lub innym podobnym).
  • Odpowiedzi na pytania. 

Czas trwania

9.00 - 13.00 

Forma zajęć

Prelegenci

0
Tomasz Wojtania

Doświadczony wykładowca z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. Autor podręcznika "Podstawy rachunkowości budżetowej". Jako konsultant i wykładowca pracował m.in. dla Najwyższej Izby Kontroli, Regionalnych Izb Obrachunkowych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądów i Prokuratur, Urzędów Wojewódzkich, Izb i Urzędów Skarbowych. 

Terminy i miejsca

Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Szkolenie ON-LINE to wygodna forma szkolenia - wystarczy dostęp do urządzenia z internetem (komputer, tablet, telefon), słuchawki lub głośniki i ulubiony fotel.

Szkolenie realizowane jest w formule webinaru, w kameralnej grupie uczestników.

Bierzesz udział w pełnowartościowym szkoleniu - Trener prowadzi zajęcia "na żywo" - widzisz go i słyszysz.

Pokaz prezentacji, ankiet i ćwiczeń widzisz na ekranie swojego komputera w czasie rzeczywistym.

Podczas szkolenia można zadawać pytania na czacie, na które Trener odpowiada na wizji w trakcie zajęć.

Otrzymujesz materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie ukończenia szkolenia.

Otrzymujesz po szkoleniu dostęp do nagrania.

Rejestracja

Cena 1
560
+23% VAT
Cena zawiera:
  • zniżkę 5% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 590 zł)
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
  • certyfikat uczestnictwa
Zapisz się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

  • Płatności należy dokonać na trzy dni przed terminem szkolenia na  konto: mBank 70 1140 2004 0000 3002 8581 0088 
  • W temacie przelewu prosimy o wpisanie daty i tematu szkolenia.
  • Na podstawie dokonanej płatności wysyłamy Państwu na podany w zgłoszeniu adres e-mailowy WYGENEROWANY INDYWIDUALNIE DLA KAŻDEGO UCZESTNIKA LINK DOSTĘPOWY.
  • Licencja i indywidualnie wygenerowany link aktywacyjny obejmuje dostęp do szkolenia tylko i wyłącznie dla jednej osoby.
  • Jeżeli chcecie Państwo udostępnić szkolenie większej liczbie osób - należy wykupić dodatkowe linki aktywacyjne.
  • Firma CRZ SENEKA zastrzega sobie prawo do weryfikacji ilości uczestników z wykupionym, indywidualnym dostępem do szkolenia w trakcie jego trwania.
  • Uczestnicy otrzymują imienne zaświadczenie ukończenia szkolenia, które wysyłamy w formie elektronicznej.
  • Rezygnacja z udziału powinna nastąpić w formie pisemnej (e-mail) najpóźniej na 3 dni robocze przed szkoleniem.
  • Rezygnacja w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia 100% kosztów. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z dokonania opłaty.
  • Rezygnacja telefoniczna nie jest respektowana.

Nasze szkolenia i konferencje z możliwością dofinansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz w ramach Bazy Usług Rozwojowych

Podczas wypełniania formularza rejestracji zaznacz opcję "Oświadczam, że udział będzie finansowany ze środków publicznych, proszę o wystawienie faktury z zerową stawką VAT."

Jeśli potrzebujesz zarejestrować organizatora w wewnętrznym systemie zamówień możesz zrobić to na dwa sposoby. W trakcie wypełniania zgłoszenia w polu Uwagi przekaż tą informację - opiekun szkolenia skontaktuje się w celu dopełnienia formalności. Możesz to również zrobić samodzielnie z użyciem poniższych danych:
  • Nazwa firmy: Centrum Rozwoju Zawodowego SENEKA S.C.
  • Ulica i nr: Dąbrowskiego 40
  • Kod pocztowy: 65-021
  • Miejscowość: Zielona Góra
  • Numer NIP: 9730814671

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Przeciągnij plik tutaj lub kliknij, żeby dodać.
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Centrum Rozwoju Zawodowego SENEKA S.C.
65-021 Zielona Góra, Polska Dąbrowskiego 40

Organizator

Centrum Rozwoju Zawodowego SENEKA S.C.
65-021 Zielona Góra, Polska
Dąbrowskiego 40
woj. lubuskie
Od 2005 roku szkolimy w zakresie prawa i podatków. Głównym celem naszych szkoleń jest uzyskanie przez każdego uczestnika maximum praktycznej wiedzy, którą wykorzysta bezpośrednio w życiu zawodowym. Programy szkoleń tworzone są na podstawie aktu...
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!